Social networks

Panosound
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:43

Social networks

Δημοσίευσηαπό Panosound » 04 Ιαν 2012, 15:31

Θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να συζητήσουμε για θέματα social networks μιας και βλέπω ένθερμους υποστηρικτές τους παντού. Εγώ προσωπικά αρνούμαι ή για να πω την αλήθεια φοβάμαι να φακελωθώ στο facebook ή στο tweeter. Παρόλα αυτά όμως θα μου ήταν πιο εύκολο να γραφτώ σε ένα social network που δεν υπάρχει μόνο για το κέρδος και έχει ένα πιο καλό σκοπό, όπως π.χ. κάποιο που να έχει να κάνει με τους πειρατές και την εξάπλωσή τους ή ένα που να αφορά την προστασία των ζώων (δεν εννοώ τους πολιτικούς αυτοί έχου μπράβους). Απο την άλλη βλέπω οτι πολλές φορές τα δίκτυα αυτά έχουν συμβάλει σε καλούς σκοπούς, ακόμη και σε οργάνωση πολύ μεγάλων συγκεντρώσεων. Το ξέρω οτι ακούγομαι οπισθοδρομικός αλλα προσπαθώ να αλλάξω με τους ρυθμούς μου. Αν φανταστείτε οτι είμαι τώρα 30 σχεδόν και πήρα κινητό στα 20 (το 2002 δηλ.) πάρε και κατάλαβε. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας για τα κοινονικά δίκτυα; :?:

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Ιαν 2012, 15:32

Έχεις τσεκάρει το diaspora;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 04 Ιαν 2012, 15:38

Δυστυχώς εγώ είμαι ήδη φακελωμένος γιατί ζω στο Internet αρκετές ώρες. Ιδεολογικά πρέπει να είμαστε ενάντια στην κατασκοπεία του FB και πρέπει να σπρώξουμε για να αναγκαστούν να περιοριστούν, τουλάχιστον στην Ευρώπη.

Όμως, για όσους είναι ήδη γραμμένοι στο FB, θα πρότεινα να τους αντιμετωπίσουμε όπως το Matrix... από μέσα. Χρήση των social networks για να διευκολύνουμε την επαφή και την οργάνωση μας.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Ιαν 2012, 15:43

Τα social networks (ακόμη και το FB) έχουν ζητήματα, αλλά έχουν και προοπτικές. Διαφωνώ με την δαιμονοποίηση τους όσο διαφωνώ και με πολλές πολιτικές τους. Είναι μεγάλη συζήτηση και κάποια στιγμή θα γίνει (στα πλαίσια του κόμματος), πιστεύω.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 04 Ιαν 2012, 15:59

baskin έγραψε:Τα social networks (ακόμη και το FB) έχουν ζητήματα, αλλά έχουν και προοπτικές. Διαφωνώ με την δαιμονοποίηση τους όσο διαφωνώ και με πολλές πολιτικές τους. Είναι μεγάλη συζήτηση και κάποια στιγμή θα γίνει (στα πλαίσια του κόμματος), πιστεύω.


Συμφωνώ 100%. Θα πρέπει να μπουν όρια στην παρακολούθηση, αλλά οι δυνατότητες δημοκρατικής σκέψης και αλληλεπίδρασης που προσφέρουν είναι ανεκτίμητες.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 19:21

Η λύση που εξετάζουν οι Πειρατές είναι η diaspora, λίγη υπομονή επ'αυτού.

Οντως δεν θέλουμε τα δεδομένα μας να ανήκουν π.χ. στη google ή το Facebook.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 04 Ιαν 2012, 22:11

Φυσικά υπάρχει και το Elgg... Θα μας επέτρεπε να δημιουργήσουμε κάτι εντελώς πειρατικό...
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό blackup » 05 Ιαν 2012, 00:21

Το θέμα χωράει πολλή συζήτηση.

Αν κι εγώ διαφωνώ με τις πολιτικές αρκετών κοινωνικών δικτύων, ουδέποτε έχω καταλάβει π.χ. ακόμα και σε αρκετούς φίλους γιατί έχουν Twitter, αλλά όχι Facebook (π.χ. όπως το PirateParty εδώ).

Επί της πράξης μπορεί να ακολουθήσει κανείς την ίδια προσέγγιση και στα δύο, π.χ. να δημοσιεύει διασυνδέσεις προς τον κεντρικό ιστότοπο εδώ για λόγους προώθησης των ιδεών, αλλά πάραυτα το κεντρικό περιεχόμενο να παραμένει εδώ που είναι ελεγχόμενο από εμάς. Δηλαδή να μην προωθούμε τη συζήτηση εκεί πάνω, αλλά κυρίως εδώ.

Πιστευώ ότι έτσι χρησιμοποιείται ιδανικά η ικανότητα των κοινωνικών δικτύων να διαδίδουν γρήγορα μια ιδέα, χωρίς να υπάρχει το κεντρικό περιεχόμενο φακελωμένο.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Social networks

Δημοσίευσηαπό plessas » 05 Ιαν 2012, 10:42

blackup έγραψε:Το θέμα χωράει πολλή συζήτηση.

Αν κι εγώ διαφωνώ με τις πολιτικές αρκετών κοινωνικών δικτύων, ουδέποτε έχω καταλάβει π.χ. ακόμα και σε αρκετούς φίλους γιατί έχουν Twitter, αλλά όχι Facebook (π.χ. όπως το PirateParty εδώ).

Επί της πράξης μπορεί να ακολουθήσει κανείς την ίδια προσέγγιση και στα δύο, π.χ. να δημοσιεύει διασυνδέσεις προς τον κεντρικό ιστότοπο εδώ για λόγους προώθησης των ιδεών, αλλά πάραυτα το κεντρικό περιεχόμενο να παραμένει εδώ που είναι ελεγχόμενο από εμάς. Δηλαδή να μην προωθούμε τη συζήτηση εκεί πάνω, αλλά κυρίως εδώ.

Πιστευώ ότι έτσι χρησιμοποιείται ιδανικά η ικανότητα των κοινωνικών δικτύων να διαδίδουν γρήγορα μια ιδέα, χωρίς να υπάρχει το κεντρικό περιεχόμενο φακελωμένο.


Συμφωνώ!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες