SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 28 Μάιος 2012, 02:37

Zio Donnie, επειδή με κέντρισες ζητώντας μου τα στοιχεία περί επικινδυνότητας των γενετικώς τροποποιημένων τροφίμων, στα πλαίσια της evidence based science, ορίστε κάποιοι σύνδεσμοι από τις επιδημιολογικές μελέτες που γίναν μέχρι σήμερα, όλες καταλήγουν ότι τα GMO είναι επικίνδυνα για τους καταναλωτές.
Αντίθετα δεν μπόρεσα να βρώ ούτε μία μελέτη που να λέει ότι είναι ασφαλή πλήν των συμπερασμάτων των επιτροπών.

http://www.foodstandards.gov.au/science ... al4647.cfm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21338670
Maternal and fetal exposure to pesticides associated to genetically modified foods in Eastern Townships of Quebec, Canada.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21111655
[Hypothetical link between endometriosis and xenobiotics-associated genetically modified food].

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22132091
Fate of transgenic DNA from orally administered Bt MON810 maize and effects on immune response and growth in pigs.

Και το πιό τρομακτικό άρθρο από όλα.

J Agric Food Chem. 2010 May 26;58(10):6370-5.
Detection of food-derived damaged nucleosides with possible adverse effects on human health using a global adductomics approach.
Spilsberg B, Rundberget T, Johannessen LE, Kristoffersen AB, Holst-Jensen A, Berdal KG.
Source
Section for Food Bacteriology and GMO, Department of Feed and Food Safety, National Veterinary Institute, PO Box 750 Sentrum, N-0106 Oslo, Norway.
Abstract
A range of damaged nucleosides, also found in digested dietary DNA, appear to be taken up by cells and incorporated into the cells' own DNA. Most incorporated damaged nucleosides will be repaired by cellular DNA repair systems. However, a small fraction of these will escape repair and thus ultimately create mutations. Over the long human lifespan this could be a mechanism that contributes to disease, cancer, and aging. This study analyzed damaged nucleosides derived from dietary DNA in a commercially successful fungus-based novel food, Quorn, and in two fungus-based food items with a history of safe use, button mushroom ( Agaricus bisporus ) and dried powdered brewers yeast ( Saccharomyces cerevisiae ). By using liquid chromatography combined with tandem mass spectrometry more than 90 putative DNA adducts were measured, showing that foods do contain a range of different DNA damages.
PMID: 20429587 [PubMed - indexed for MEDLINE]
Publication Types, MeSH Terms, Substances

LinkOut - more resources
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 30 Μάιος 2012, 16:46

Εγώ ξέρω τι είναι τα μεταλλαγμένα, αλλά αυτό που δεν ξέρω και ίσως κανείς δεν μπορεί να μου πει είναι πώς μπορώ να αναγνωρίζω πότε αγοράζω από τη λαϊκή, το σούπερ μάρκετ ή από οπουδήποτε γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα. Δεν πρέπει π.χ. να μπερδεύουμε τα βιολογικά προϊόντα με τα μη μεταλλαγμένα. Απ' ό, τι καταλαβαίνω βιολογικό προϊόν είναι αυτό που δεν έχει ραντιστεί με φυτοφάρμακα. Μήπως αυτό σημαίνει όμως ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι μεταλλαγμένο; Και πώς ξέρω αν αυτά που φύτεψα στον κήπο μου δεν είναι μεταλλαγμένα; Υποθέτω μόνο για τις ντομάτες μπορώ να είμαι σίγουρη που ήταν σπόρια στην αρχή. :!: :!: :?:

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό kailor » 30 Μάιος 2012, 17:37

Ίριδα έγραψε:Εγώ ξέρω τι είναι τα μεταλλαγμένα, αλλά αυτό που δεν ξέρω και ίσως κανείς δεν μπορεί να μου πει είναι πώς μπορώ να αναγνωρίζω πότε αγοράζω από τη λαϊκή, το σούπερ μάρκετ ή από οπουδήποτε γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα. Δεν πρέπει π.χ. να μπερδεύουμε τα βιολογικά προϊόντα με τα μη μεταλλαγμένα. Απ' ό, τι καταλαβαίνω βιολογικό προϊόν είναι αυτό που δεν έχει ραντιστεί με φυτοφάρμακα. Μήπως αυτό σημαίνει όμως ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι μεταλλαγμένο; Και πώς ξέρω αν αυτά που φύτεψα στον κήπο μου δεν είναι μεταλλαγμένα; Υποθέτω μόνο για τις ντομάτες μπορώ να είμαι σίγουρη που ήταν σπόρια στην αρχή. :!: :!: :?:


Για να τα καταλάβεις όταν τα αγοράζεις δεν μπορείς να το κάνεις.

Αλλά άμα πάρεις σπόρο και φυτέψεις εσύ τότε ξέρεις ότι δεν είναι μεταλλαγμένα.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Μάιος 2012, 17:49

........... πώς μπορώ να αναγνωρίζω πότε αγοράζω από τη λαϊκή, το σούπερ μάρκετ ή από οπουδήποτε γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα.

Δεν γνωρίζω την νομολογία, συμφωνώ όμως με τον προβληματισμό σου!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 30 Μάιος 2012, 18:27

Ίριδα έγραψε:Εγώ ξέρω τι είναι τα μεταλλαγμένα, αλλά αυτό που δεν ξέρω και ίσως κανείς δεν μπορεί να μου πει είναι πώς μπορώ να αναγνωρίζω πότε αγοράζω από τη λαϊκή, το σούπερ μάρκετ ή από οπουδήποτε γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα. Δεν πρέπει π.χ. να μπερδεύουμε τα βιολογικά προϊόντα με τα μη μεταλλαγμένα. Απ' ό, τι καταλαβαίνω βιολογικό προϊόν είναι αυτό που δεν έχει ραντιστεί με φυτοφάρμακα. Μήπως αυτό σημαίνει όμως ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι μεταλλαγμένο; Και πώς ξέρω αν αυτά που φύτεψα στον κήπο μου δεν είναι μεταλλαγμένα; Υποθέτω μόνο για τις ντομάτες μπορώ να είμαι σίγουρη που ήταν σπόρια στην αρχή. :!: :!: :?:


Μην παιρνεις όρκο για τις ντομάτες σου. Ακόμα και ο σπόρος που αγοράζεις μπορεί να είναι γεννετικά τροποποιημένα φυτά.

Θεωρητικά ορισμένα βιολογικά ή οργανικά προϊόντα έχουν σαν βασική προϋπόθεση οι σπόροι να είναι από τοπική ποικιλία οπότε θεωρητικά μόνο τότε είσαι σίγουρος.
Αλλα λόγω του ότι οι περισότεροι κάτοικοι των πόλεων δεν γνωρίζουν την πραγματική γεύση της Ελληνικής ποικιλίας των περισσοτέρων λαχανικών, οι περισσότεροι αγρότες απλά χρησιμοποιούν υβρίδια ή μεταλαγμένα και τα πουλάν σαν βιολογικά μίας και παίρνουν πιστοποίηση πολύ εύκολα φτάνει να περιορίσουν τα ραντίσματα σε δύο την καλλιεργητική περίοδο.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 30 Μάιος 2012, 22:20

Κότσο, μαύρα δηλαδή τα μαντάτα... Για πες μου για να καταλάβω. Εσύ ξέρεις τι τρως ή μια απ'τα ίδια; Λοιπόν, πριν λίγες μέρες πήρα μια απόφαση. :geek: Το καλοκαίρι που θα έχω διακοπές θα πάω για μια βδομάδα να ζήσω στο Βλάτος (στη μέση του πουθενά, υψόμετρο 500μέτρα) χωρίς ρεύμα και θα τρώω μόνο ό, τι έχουμε εκεί φυτέψει... Ωχ! Κι αν μετάλλαξα την περιοχή; Πάει. Δεν θα κοιμηθώ το βράδυ και φταίει ο Κότσος για αυτό. :D

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 30 Μάιος 2012, 23:20

Τις ντομάτες της γιαγιάς μου, που κρατούσε τους σπόρους όλο το χειμώνα στην χαρτοπετσέτα, δεν μπόρεσα να τις ξαναβρώ. Μία φορά βρήκα την ίδια γεύση στην βιολογική λαϊκή του Χολαργού πρίν επτά χρόνια και έκτοτε δεν την ξαναβρήκα.
Οι περισσότερες που βρίσκω μέχρι σήμερα στις βιολογικές αγορές, αλλά και τους σπόρους που βρίσκω είναι υβρίδια beef tomato.

Θεωρητικά αν συμμετάσχεις στα δίκτυα ανταλαγής σπόρων όπως η πελίτη, θα βρείς αρκετά καλές τοπικές ποικιλίες με πολύ καλό άρωμα. Αν πάς σε γεωπόνο, ή πάρεις σπόρους από γνωστό σου αγρότη, εννιά στις δέκα θα πάρεις υβρίδια.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

yuishosetsu
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 19:45
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό yuishosetsu » 30 Μάιος 2012, 23:33

http://www.gmostop.org/thesi.html

Δίκτυο ενάντια στα μεταλλαγμένα. Οι θέσεις των μεν. Για τις αντίθετες θέσεις θα πρέπει να ψάξουμε μάλλον στις εταιρείες τύπου monsanto. Μη με κρίνετε παρακαλώ για το post, δεν τάσσομαι υπέρ, ούτε κατά.
Απλά προς ενημέρωση του κοινού...

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 30 Μάιος 2012, 23:55

Μάλλον καλύτερα είναι να μην το ψάξουμε άλλο το θέμα, αφού απ' ό, τι καταλαβαίνω ούτως ή άλλως όλα μεταλλαγμένα είναι ή θα γίνουν προσεχώς. Γιατί λοιπόν να δημιουργούμε ένα παραπάνω άγχος στον εαυτό μας; Και το άγχος είναι πηγή αρρώστιας. Εγώ γιαγιά με σπόρια από παλιά δεν έχω και μάλλον τρώω μεταλλαγμένα συνεχώς, παρόλο που προσέχω τι αγοράζω, τρώω σχετικά λίγο και υγιεινά. Αν υπάρχει κάποιος που έχει μη μεταλλαγμένα σπόρια και θέλει να μου δώσει, εγώ θα του δώσω... χμμμ... Τι να του δώσω; Εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο από το κτήμα μας. Ή μαθήματα πιάνου. Ξέρω'γώ...

espoir
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 11 Μαρ 2012, 13:41
Τοποθεσία: http://twitter.com/ecpoir
Επικοινωνία:

Re: SOS - Μήπως πρέπει να πούμε κάτι για τα μεταλλαγμένα

Δημοσίευσηαπό espoir » 31 Μάιος 2012, 00:10

Πέρα από τη γεύση, την υγεία, τη φύση κ.ο.κ., θα πίστευα ότι ένα Κόμμα Πειρατών, λόγω της ατζέντας περί πνευματικών δικαιωμάτων, οφείλει να προκρίνει τη μη-ιδιοκτησιακή σχέση εταιρειών με τα γονίδια των τροφίμων.

Εάν η καλλιέργεια της Monsanto θέσει σε κίνδυνο τις ντόπιες καλλιέργειες και τελικά τις επιμολύνει / εξασθενήσει / εξαφανίσει, ποιος θα είναι ιδιοκτήτης των επόμενων σπόρων; Μήπως η παραγωγή τροφίμων περνάει με σταθερά βήματα σε συγκεκριμένες εταιρείες;

Υ.Γ. Το βασικό επιχείρημα για τη δημιουργία της πρώτης μεταλλαγμένης σόγιας ήταν η ανθεκτικότητα του νέου είδους σόγιας στο ζιζανιοκτόνο Roundup (προϊόν της Monsanto και αυτό). Έτσι, οι αγρότες ψεκάζανε "ανέμελα". Αυτό, περί "λιγότερων χημικών".
είμαστε όλοι αραπάδες, τσιγγάνοι, γύφτοι, μοϊκανοί
http://about.me/espoir


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες