Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό kailor » 20 Μάιος 2012, 17:20

Τις τελευταίες ημέρες και ώρες σχεδόν όλα τα μικρά κόμματα εκτός από εμάς δηλώσαν ότι θα συνεργαστούν με τα μεγάλα κόμματα...

Οπότε φάνηκε πως τα δήθεν αντημνημονιακά κόμματα δεν κράτησαν και πολύ απ'ότι φαίνεται.

Έχουμε δηλώσει ήδη ότι προχωράμε σε εκλογές. Οπότε τώρα που βγήκαν από την μέση τα άλλα μικρά κόμματα είναι ευκαιρία να δράσουμε πιο αποτελεσματικά και πιο δυνατά.

Καλό θα ήταν σε αυτό το thread ή σε άλλο να μπούν απλώς οι προτάσεις που προτείνει ο καθένας να κάνουμε δυναμικά.

Μην φοβάστε να προτείνετε ακόμα και η πιο χαζομάρα που μπορεί να πετάξουμε σε κάποιους μπορεί να μας δώσει ιδέα να κάνουμε κάτι άλλο...

Προσωπικά θα παλέψω περισσότερο απ'όλα το θέμα των Media, δηλαδή τις επόμενες 2-3 εβδομάδες να βγούμε στον άερα. Έστω και τοπικά να το καταφέρω θα είναι μια αρχή.

Επίσης ήδη αυτό που κάνω είναι έναν-έναν άνθρωπο να τους πιάνω και να τους μιλάω, είτε είμαι στον Βόλο είτε στο Πήλιο (τα Σαββατοκύριακα).

Σίγουρα κάτι θα σκέφτεστε και οι υπόλοιποι... άντε να ακούσω προτάσεις.....

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 20 Μάιος 2012, 17:46

Έχουμε ξεκινήσει κάτι σχετικό/βοηθητικό με την ιδέα σου. Αν θες ρίξε μια ματιά στο pad εργασίας που έχουμε "ανοίξει" για να μαζέψουμε την εμπειρία που αποκτήσαμε από τις δράσεις στην προηγούμενη εκλογική εκστρατεία και όχι μόνο:
http://piratepad.eu/BM2pn3DfFM

Πειρατικά :)
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 20 Μάιος 2012, 21:42

Τα μικρα "νεα" αντιμνημονιακα κομματα (με βαση δημοσιευματα)συγχωνευονται,συνεργαζονται,διαλυονται ή δεν εχουν αποφασισει αν θα κατεβουν στις εκλογες του Ιουνιου(Κοινωνικη Συμφωνια,Οικολογοι-Πρασινοι,Δραση,ΔΗΜ.ΑΡ,Δημοκρατικη Συμμαχια)ακομα και τα λιγο πιο "παλαια" εχουν προβληματα συνοχης (ΛΑ.Ο.Σ.)ή καταρρεουν δημοσκοπικα (Κ.Κ.Ε.-Χρυση Αυγη-Aνεξαρτητοι Ελληνες) λογω των ακραιων θεσεων τους ή της πιεσης που δεχονται απο τα 2 ?-3 ? κυβερνητικα ? κομματα στο διλημμα: κυβερνηση ή ακυβερνησια ?
Τωρα ειναι η ωρα μας,να αποδειξουμε οτι ηρθαμε για να μεινουμε,οτι ειμαστε το νεο λειτουργικο συστημα,η αμεση δημοκρατια των πολιτων,αυτο που θα οδηγησει τη χωρα και τον κοσμο στο μελλον.
Παμε πιο δυνατα,πιο αποφασιστικα,πιο ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ,ειμαστε εμεις.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 24 Μάιος 2012, 17:06

Λοιπόν... Τι θα λέγατε για την δημιουργία-ηχογράφηση τραγουδιού που να περιέχει τη βασική ιδεολογία του κόμματος (χωρίς να θυμίζει διαφήμιση) με τρόπο τέτοιο που να εμπνέει και όσους δεν είναι ήδη κοντά μας; Η ιδέα αυτή ως απάντηση στις κλασσικές δράσεις: Αφίσες, διαφήμιση κ.τ.λ.. Δεν είναι κάτι καινούριο για τη χώρα μας. Η μουσική έχει και στο παρελθόν παίξει σημαντικό ρόλο στην πολιτική. Υπερβολικό; Ίσως. Αλλά εμένα μου αρέσει σαν ιδέα. :))))

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Μάιος 2012, 17:33

Η πρόταση της Ίριδας ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα (αν και φοβάμαι δύσκολη στην εφαρμογή)
Αν υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν και θέλουν/μπορούν να συμβάλλουν, θα επιτελέσουν μεγάλο έργο.
(Φανταστείτε κάποιο "πασάρικο" κομμάτι, "ελεύθερο" από δικαιώματα, να ταυτιστεί με το κόμμα μας)
.... Αλήθεια, κάποια cliπ-άκια που έγιναν παλιότερα γιατί δεν μπορούμε να τα βρούμε στο κεντρικό site;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό James » 24 Μάιος 2012, 18:20

Καλή ιδέα και εύκολα υλοποιήσημη, έχουμε τραγουδίστρια, και θέλω να πιστεύω ο zero project θα μας συνθέσει το τραγούδι. Τι χρειαζόμαστε; Στίχους αντε ας βάλει κάποιος ενα pad(ειμαι στη δουλεια )
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό agelos » 24 Μάιος 2012, 19:44

ορίστε το Pad.

http://piratepad.net/stoixoi
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 24 Μάιος 2012, 22:49

δεν εχουμε κανα φιλο του κομματος hip hop ?

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 24 Μάιος 2012, 22:55

Εγώ μπορώ να βοηθήσω στον συγκεκριμένο τομέα, γι'αυτό και το πρότεινα. Πρώτα όμως θα πρέπει να κάνουμε μια ψηφοφορία για το είδος του τραγουδιού. Εμένα για παράδειγμα η hip hop μουσική δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου. Έτσι όπως το σκέφτηκα προτείνω ένα τραγούδι μελωδικό και δυναμικό συνάμα (ροκοτζαζομεταλλοξέρω'γω), το οποίο σε κάποιο σημείο να έχει και λίγο ραπάρισμα, έτσι ώστε να πιάνει όλα τα γούστα. Φυσικά δεν πρέπει να θυμίζει τίποτα γνωστό, όπως και ο πολιτικός μας σχηματισμός δεν θυμίζει τίποτα. Ε;

JohnPagonis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 19:10
Επικοινωνία:

Re: Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να δράσουμε πιο δυναμικά.

Δημοσίευσηαπό JohnPagonis » 25 Μάιος 2012, 01:58

Οπως και με την εφαρμογή για (Android) κινητά ετσι και με κάποιο video μάλλον πρέπει να δούμε πως αυτά θα γίνουν viral με στόχο να φτάσουν σε νέους που είναι "μέλη" του 35% της αποχής.

Πιστεύω πως από εκεί έχουμε να αντλήσουμε τους περισσότερους μελλοντικούς πειρατές.

πχ ενα video με θέμα "Μάνα δεν αντέχω άλλο (μανα: οχι παιδί μου τι πας να κάνεις)...θα παω να με ψηφίσω" :-)

Κατι τέτοιο με πιασάρικη μουσική και εκθέτοντας τις βασικές μας αρχές χωρίς να γίνεται γελίο ίσως να έκανε πολύ καλό, αν κάποιοι νοιώθουν τοσο δημιουργικοί :-)
http://www.pagonis.org
http://twitter.com/JohnPagonis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες