ΕΛ/ΛΑΚ

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 13:17

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ?
==============================================================================
Καλησπέρα,
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας και δεδομένου ότι τελικά δεν θα μπορέσει να παρευρεθεί κάποιος εκπρόσωπός σας στη συζήτηση που θα γίνει το Σάββατο στο Fosscomm σας επισυνάπτω τα θέματα της ατζέντας που θα συζητηθούν για τα οποία θα σας παρακαλούσαμε να μας στείλετε τις τοποθετήσεις σας ώστε να μπορέσουμε να τις μεταφέρουμε.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση,
Δέσποινα Μητροπούλου
des.mitropoulou@eellak.gr

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Eρωτήσεις για τις θέσεις των κομμάτων για τη στρατηγική σε ΤΠΕ και ηλεκτρονική
διακυβέρνηση
ΕΛΛΑΚ
1. Η χρήση Ελεύθερου Λογισμικού/ Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) στη δημόσια
διοίκηση αποτελεί στρατηγική επιλογή δημοσίων διοικήσεων στην Ευρώπη (π.χ. Ηνωμένο
Βασίλειο) και σε άλλα μέρη του κόσμου (π.χ. Βραζιλία, Αυστραλία) προκειμένου να μειώσουν
το κόστος των πληροφοριακών συστημάτων και την εξάρτηση από προμηθευτές Τεχνολογιών
Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ). Στην Ελλάδα με το Ν. 3979/2011 τα πληροφοριακά
συστήματα που αναπτύσσονται για τη δημόσια διοίκηση αποκτώνται με άδειες ΕΛ/ΛΑΚ.
Πιστεύετε ότι η χρήση ΕΛ/ΛΑΚ μπορεί να αποτελέσει μέρος μιας ευρύτερης στρατηγικής για τη
χρήση ΤΠΕ στη δημόσια διοίκηση; Με ποιον τρόπο;

2. Όπως σε όλους τους τομείς της οικονομίας, έτσι και στην πληροφορική υπάρχουν εταιρίες
που παράγουν λογισμικό και εταιρίες που απλώς μεταπωλούν λογισμικό που έρχεται από το
εξωτερικό.
Σκέφτεστε κάποια μέτρα για τη ενίσχυση των Ελληνικών εταιριών που έχουν εξωστρέφεια στον
τομέα του λογισμικού (π.χ. φορολογικά κίνητρα);

Ανοιχτά Δεδομένα - Διαφάνεια
3. Με δεδομένο ότι τα ανοιχτά δεδομένα αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του Ευρωπαϊκού
Ψηφιακού Θεματολογίου (Digital Agenda)1 και μοχλό ανάπτυξης και δημιουργίας θέσεων
εργασίας στον τομέα των ΤΠΕ, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαν να ενισχυθούν οι σχετικές
πολιτικές στην Ελλάδα (π.χ. δέσμευση για την έκδοση των κανονιστικών πράξεων του Ν. 3979/
2011 που αφορούν στην διάθεση ανοιχτών δεδομένων, δημιουργία κεντρικού αποθετηρίου
ανοιχτών δεδομένων στα πρότυπα του www.data.gov κλπ);

4. Τα προγράμματα Δι@υγεια (http://diavgeia.gov.gr) και Αγορά2 (http://staging.agora.gov.gr)
αποτελούν ένα πρώτο βήμα για τη διαφάνεια και την ελεύθερη δημόσια πρόσβαση στην
πληροφορία.
Πως σκοπεύετε να διευρύνετε την εφαρμογή τέτοιων πολιτικών διαφάνειας και ανοιχτών
δεδομένων;

5. Στο πλαίσιο της προώθησης της διαφάνειας και την ενίσχυση της πρόσβασης των πολιτών
στη δημόσια πληροφορία, θα υποστηρίξετε τη δημοσιοποίηση οικονομικών στοιχείων
βουλευτών, δικαστικών, πολιτικών κομμάτων, δαπανών της δημόσιας διοίκησης καθώς και
ισολογισμών εταιρειών στο διαδίκτυο;

Φάσμα
6. Το ραδιοφάσμα αποτελεί δημόσιο αγαθό και είναι ζωτικής σπουδαιότητας για την επίτευξη
1 Π.χ. δείτε την ομιλία της αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής επιτροπής και υπεύθυνης για το Ψηφιακό
Θεματολόγιο Neelie Kroes στο http://ec.europa.eu/information_society ... m_id=78782
το πρόγραμμα Αγορά βρίσκεται ακόμη σε πιλοτικό στάδιο.
κοινωνικών, πολιτιστικών και οικονομικών στόχων
Θα διασφαλίσετε την παροχή μέρους του ραδιοφάσματος ως ανοιχτής κοινής υποδομής για
συλλογικούς φορείς και πολίτες;

Διανοητική Ιδιοκτησία
7. Η Ελληνική νομοθεσία για τη Διανοητική Ιδιοκτησία (Πνευματική και Βιομηχανική Ιδιοκτησία)
παρά τη σημαντική της συνεισφορά στην προστασία του δημιουργού, έχει άμεση ανάγκη για
αναθεώρηση προκειμένου να ανταποκρίνεται στις τεχνολογικές εξελίξεις και να είναι σε θέση να
υποστηρίξει μοντέλα καινοτόμου επιχειρηματικότητας.
Πως πιστεύετε ότι μπορεί να βελτιωθεί ο νόμος για την πνευματική ιδιοκτησία έτσι ώστε να είναι
δυνατή η χρήση καινοτόμων μοντέλων επιχειρηματικότητας, όπως αυτά που βασίζονται στις
άδειες Creative Commons; Για παράδειγμα, θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση των διατάξεων για
τους Οργανισμούς Συλλογικής Διαχείρισης; πως μπορούν να συμμετέχουν φορείς της κοινωνίας
των πολιτών στον Οργανισμό Πνευματικής Ιδιοκτησίας;

Υποδομές - Διαλειτουργικότητα
8. Στα προηγούμενα Κοινοτικά Πλαίσια στήριξης έχουν ξοδευτεί εκατοντάδες εκατομμυρίων σε
αγορά ΤΠΕ και πραγματοποίηση ψηφιοποιήσεων σε όλους τους τομείς της δημόσιας διοίκησης.
Η χρήση ανοιχτών δεδομένων και η διαλειτουργικότητα θα μπορούσαν να μειώσουν αισθητά
το φαινόμενα της επανειλημμένης προμήθειας των ίδιων συστημάτων και της παραγωγής των
ίδιων δεδομένων.
Πως σκέφτεστε να αξιοποίησετε υπάρχουσες υποδομές πληροφορίκης στο χώρο της δημόσιας
διοίκησης;
Πιστεύετε οτί η χρήση ανοιχτών δεδομένων και η διαλειτουργικότητα των συστημάτων του
δημοσίου τομέα θα πρέπει να αποτελεί προϋπόθεση για οποιαδήποτε δημόσια χρηματοδότηση;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό adrian » 09 Μάιος 2012, 14:35

Γιατί δεν μπορει να παρευρεθεί;
Στην χειριστή περίπτωση, εγω...
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 14:40

ΟΚ, Πάνε ελεύθερα.
Τι θα απαντήσεις στα παραπάνω?

:-)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 15:29

οτι λενε οι αρχες μας.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό James » 09 Μάιος 2012, 17:21

Πολύ ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω με τον ανδριανό αφού θα πάει, το βράδυ όμως.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 09 Μάιος 2012, 18:56

Θα είμαι στην fosscomm, και ήθελα να παρακολουθήσω την συζήτηση.. Αλλά είμαι αρκετά άπειρος για να κάνω τέτοια είδους συζήτηση σαν εκπρόσωπος..

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό plessas » 09 Μάιος 2012, 19:01

Zekvyrin έγραψε:Θα είμαι στην fosscomm, και ήθελα να παρακολουθήσω την συζήτηση.. Αλλά είμαι αρκετά άπειρος για να κάνω τέτοια είδους συζήτηση σαν εκπρόσωπος..


Έλα ρε, αφού μια χαρά τα μαθαίνουμε στη σχολή για open source.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 09 Μάιος 2012, 19:18

plessas έγραψε:
Zekvyrin έγραψε:Θα είμαι στην fosscomm, και ήθελα να παρακολουθήσω την συζήτηση.. Αλλά είμαι αρκετά άπειρος για να κάνω τέτοια είδους συζήτηση σαν εκπρόσωπος..


Έλα ρε, αφού μια χαρά τα μαθαίνουμε στη σχολή για open source.

Ναι, αλλά εξακολουθώ να μην είμαι ο κατάλληλος για αντιπρόσωπος :P

1. γιατί δεν είμαι ο πιο έμπειρος σε θέματα opensource (παρακολουθώ, αλλά σαν normal user, ούτε καν σαν ιδιαίτερα "experienced"..), καθώς ουσιαστικά Linux χρησιμοποιώ σε κύριο υπολογιστή εδώ και σχετικά λίγο καιρό (κάτι παραπάνω απο χρόνο).
2. διάβασα τα παραπάνω στο θέμα, αλλά δεν μπορώ σε πολλά να απαντήσω τίποτα παραπάνω από το "ΟΚ, συμφωνώ" (καθόλου καλό για "αντιπρόσωπο") και σε μερικά δεν τα γνωρίζω καθόλου (πχ φάσμα).
Εσύ Θάνο ασχολείσαι πολύ περισσότερο με το θέμα ;) Κρίμα που δεν θα έρθεις (αν κατάλαβα καλά δηλαδή..)
3. 0 χρόνος να προετοιμαστώ (ίσως να προλάβαινα σε 2-3 μερές.. αλλά ειδικά για την foscomm "τρέχω" ήδη πολύ..)

Με ενδιαφέρει αρκετά να το παρακολουθήσω όμως.. Αν και δεν θυμάμαι να το είδα στο πρόγραμμα, οπότε αν μάθετε λεπτομέρειες ενημερώστε ;P
Ίσως στη συζήτηση παρακολουθώντας να μπορέσω να βοηθήσω σε κάτι..

ΥΓ. y i know, όχι και τόσο καλή παρουσίαση του εαυτού μου

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό James » 10 Μάιος 2012, 02:02

Κάναμε μία προσέγγιση με απαντήσεις
μπορείτε να δείτε εδώ https://docs.google.com/document/d/1wqk ... 2-j_A/edit
και να το δουλέψουν και άλλοι αν θέλουν.

edit κειμένου από ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΕΣ
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό James » 11 Μάιος 2012, 12:36

Πειρατές μου, να το κλείσουμε αυτό?? τι θα κάνετε θα πάτε ή θα στείλουμε την απάντηση?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες