ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Μάιος 2012, 19:26

Υπάρχει κάποιο σωματείο/Ένωση εθελοντών αιμοδοτών, δεν θυμάμαι το όνομα ακριβώς.

Επίσης συγγνώμη, μου διέφυγε το "όχι μόνο" του πρώτου πόστ.

Και τέλος, ακόμα δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα δημιουργίας ξεχωριστής τράπεζας, και όχι κατευθείαν εθελοντικής αιμοδοσίας.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Μάιος 2012, 19:28

pappasadrian έγραψε:Υπάρχει κάποιο σωματείο/Ένωση εθελοντών αιμοδοτών, δεν θυμάμαι το όνομα ακριβώς.

Επίσης συγγνώμη, μου διέφυγε το "όχι μόνο" του πρώτου πόστ.

Και τέλος, ακόμα δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα δημιουργίας ξεχωριστής τράπεζας, και όχι κατευθείαν εθελοντικής αιμοδοσίας.


για να εχουμε αποθεμα και να δινουμε σαν κομμα οπου χρειαζεται οποτε και εμμεσα να εχουμε διαφιμηση νομιζω
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό plessas » 07 Μάιος 2012, 19:51

agelos έγραψε:για να εχουμε αποθεμα και να δινουμε σαν κομμα οπου χρειαζεται οποτε και εμμεσα να εχουμε διαφιμηση νομιζω


Προσωπική άποψη, δε νομίζω ότι χρειάζεται να σκεφτούμε τη διαφήμιση σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης, θα προτιμούσα να στηρίζουμε τέτοιες δράσεις χωρίς να "διαφημιζόμαστε" καν. Τι εννοώ; Βγάζουμε πχ ένα άρθρο για την αιμοδοσία; Δε θα ήθελα να έχει πουθενά τη φράση Κόμμα Πειρατών. Δεν είναι κομματικό το θέμα.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Μάιος 2012, 19:56

plessas έγραψε:
agelos έγραψε:για να εχουμε αποθεμα και να δινουμε σαν κομμα οπου χρειαζεται οποτε και εμμεσα να εχουμε διαφιμηση νομιζω


Προσωπική άποψη, δε νομίζω ότι χρειάζεται να σκεφτούμε τη διαφήμιση σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης, θα προτιμούσα να στηρίζουμε τέτοιες δράσεις χωρίς να "διαφημιζόμαστε" καν. Τι εννοώ; Βγάζουμε πχ ένα άρθρο για την αιμοδοσία; Δε θα ήθελα να έχει πουθενά τη φράση Κόμμα Πειρατών. Δεν είναι κομματικό το θέμα.


εμενα αν συζηταμε αυτο το θεμα θα διαφωνησω. οι προσπαθειες βοηθειας προς το κοινωνικο συνολο θα πρεπει να αναγνωριζονται και να φαινονται(οπως οι κινησεις τους λαος αλλα φυσικα οχι μονο προεκλογικα). αλλα επειδη δεν συζηταμε αυτο και ο στρατος (ισως και δικαιολογημενα ) θα φωναζει, ας το σταματησουμε εδω κι ας παμε στο θεμα τραπεζα αιματος των πειρατων.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Jack_Sparrow_Crete
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 13:09

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Jack_Sparrow_Crete » 07 Μάιος 2012, 22:48

agelos έγραψε:
plessas έγραψε:
agelos έγραψε:για να εχουμε αποθεμα και να δινουμε σαν κομμα οπου χρειαζεται οποτε και εμμεσα να εχουμε διαφιμηση νομιζω


Προσωπική άποψη, δε νομίζω ότι χρειάζεται να σκεφτούμε τη διαφήμιση σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης, θα προτιμούσα να στηρίζουμε τέτοιες δράσεις χωρίς να "διαφημιζόμαστε" καν. Τι εννοώ; Βγάζουμε πχ ένα άρθρο για την αιμοδοσία; Δε θα ήθελα να έχει πουθενά τη φράση Κόμμα Πειρατών. Δεν είναι κομματικό το θέμα.


εμενα αν συζηταμε αυτο το θεμα θα διαφωνησω. οι προσπαθειες βοηθειας προς το κοινωνικο συνολο θα πρεπει να αναγνωριζονται και να φαινονται(οπως οι κινησεις τους λαος αλλα φυσικα οχι μονο προεκλογικα). αλλα επειδη δεν συζηταμε αυτο και ο στρατος (ισως και δικαιολογημενα ) θα φωναζει, ας το σταματησουμε εδω κι ας παμε στο θεμα τραπεζα αιματος των πειρατων.


Φιλοι μου βλεπω οτι υπαρχουν αντιθεσεις και μου αρεσει αυτο.Γιατι; Γιατι μεσα απο τις αντιθεσεις γνωριζουμε καλυτερα και τον εαυτο μας και τους γυρω μας.Προτιμω να ανεβουμε τα σκαλια σιγα σιγα ενα ενα τα βηματα και αν χρειαστει καποιος κατι θα θεωρουσα σωστο να γινει μεσα στα πλαισια αλληλεγγυης και οχι για ψηφοθηρικους λογους.Εξαλου πρασινοι μπλε κοκκινοι εμπριμε ροζ απο οποιονδηποτε πολιτικο χωρο και αν προηλθαμε ειμαστε ολοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ.Και πιστευω πως οι πραξεις πρεπει να λεγονται να γραφονται οπως ακριβως ειναι.Προτεραιοτητα για μας ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και αυτο θα συνεχισουμε να πρεσβευουμε.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Μάιος 2012, 23:14

Πάντως συγχαρητήρια Jack Sparrowάκη, για την πραγματικά γαμάτη ιδέα. Καλωσηλθες.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 08 Μάιος 2012, 05:37

Ιδιωτική τράπεζα αίματος δεν νομίζω ότι μπορείς να δημιουργήσεις.
Ο τρόπος που συνήθως γίνεται αυτό σε διάφορες ομάδες ( πχ προσκόπους) είναι ότι έχουν μία λίστα με εθελοντές αιμοδότες και όταν ένα μέλος χρειάζεται αίμα για μία επέμβαση ή για άλλο λόγο τότε ή του μεταφέρουν τις φιάλες που δικαιούνται ώς εθελοντές αιμοδότες ή προσφέρουν φιάλες στο όνομά του.

Νομίζω ότι να καλέσουμε τα μέλη μας να γίνουν εθελοντές αιμοδότες και να έχουμε μία λίστα με τα ονόματά τους και όποτε κάποιος χρειάζεται να του μεταφέρουν τα δικαιώματα στις φιάλες είναι κάτι εφικτό και δεν θα δημιουργήσει προβλήματα.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Μάιος 2012, 09:52

Συμφωνώ με το πρώτο σκέλος της απάντησης του Kotsos.
Στο δεύτερο σκέλος αμφιβάλλω ως προς το πρακτικό κομμάτι. Αν είναι εφικτό συμφωνώ και με αυτό
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Jack_Sparrow_Crete
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 13:09

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Jack_Sparrow_Crete » 08 Μάιος 2012, 18:26

Καλησπερα σε ολους σημερα επικοινωνησα με την προισταμενη του νοσοκομειου που ειμαι εγω εδω.Μου ζητησε να περασω απο κει να συζητησουμε γιατι μεσω τηλ δεν ειναι εφικτο να μου δωσει να καταλαβω.Οταν θα εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω.

ckastam
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: CORFU PARADISE
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό ckastam » 11 Ιουν 2012, 12:02

Νομίζω είναι σημαντική δράση - Δε ξερω πωσ μπορούμε να το δουλέψουμε ώστε η τράπεζα να μην αφορά αποκλειστικά και μόνο τα μέλη του κόμματος - Δυστυχώς, το μειονέκτημα των αιμοδοσιών είναι πως άμα δώσεις αίμα μετά δε μπορείς να ξαναδώσεις για 6 μηνες κια μπορεί στο μεσοδιάστημα να χρειαστεί για κάποιο συγγενικό πρόσωπο το οποίο δε μπορεις όμως να βοηθήσεις....


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες