ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
Jack_Sparrow_Crete
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 13:09

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Jack_Sparrow_Crete » 07 Μάιος 2012, 17:53

Μετα απο προταση μου στο φιλο βασιλη ειπα να δημιουργησουμε μια ομαδα αιματος για ολα τα μελη μας και οχι μονο.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Μάιος 2012, 17:55

μεσα με τα 1000 σαν φανατικος αιμοδοτης. αλλα πως μπορει να γινει αυτο? δηλαδη δεν ξερω αν ιδιοτικες οργανωσεις μπορουν να κανουν κατι τετοιο.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Jack_Sparrow_Crete
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 13:09

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Jack_Sparrow_Crete » 07 Μάιος 2012, 17:58

θα ρωτησω αν μπορουμε και πως να γινει αυτο.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Μάιος 2012, 18:58

Μπορούμε ως οργανισμός να έχουμε νομίζω δική μας τράπεζα. Το έχω δει να συμβαινει στους προσκοπους.
Αλλα κατα την γνώμη μου είναι λίγο ελιτιστικο/κλειστή λέσχη. Γιατί δηλαδή να δίνουμε το αίμα μας αποκλειστικά για Πειρατες;
Αντιπροτεινω να βγει μια ανακοίνωση/παράκληση προς τα μέλη να γίνουν εθελοντές αιμοδότες, με την σωστή βέβαια ενημέρωση για την διαδικασία.

Και πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, μπορούμε σε κάποια εκδήλωση (συνέδριο κλπ), να τρέχει παράλληλα και σταθμός εθελοντικής αιμοδοσίας.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Μάιος 2012, 19:08

pappasadrian έγραψε:Μπορούμε ως οργανισμός να έχουμε νομίζω δική μας τράπεζα. Το έχω δει να συμβαινει στους προσκοπους.
Αλλα κατα την γνώμη μου είναι λίγο ελιτιστικο/κλειστή λέσχη. Γιατί δηλαδή να δίνουμε το αίμα μας αποκλειστικά για Πειρατες;
Αντιπροτεινω να βγει μια ανακοίνωση/παράκληση προς τα μέλη να γίνουν εθελοντές αιμοδότες, με την σωστή βέβαια ενημέρωση για την διαδικασία.

Και πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, μπορούμε σε κάποια εκδήλωση (συνέδριο κλπ), να τρέχει παράλληλα και σταθμός εθελοντικής αιμοδοσίας.


οχι δεν εννοω να γινει αποκλειστικα για πειρατες. απλα να εχουμε την τραπεζα και να βοηθαμε οποιος θελουμε και μπορουμε
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Μάιος 2012, 19:12

Άγγελε προχώρα το. Μάθε λεπτομέρειες και το συζητάμε εδώ. Εγώ προσωπικά είμαι αιμοδότης (μέχρι και δύο φορές τον χρόνο).

Θα βγάλουμε και βρυκολακίστικο πειρατικό λογότυπο!. :D
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Jack_Sparrow_Crete
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 13:09

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Jack_Sparrow_Crete » 07 Μάιος 2012, 19:12

pappasadrian έγραψε:Μπορούμε ως οργανισμός να έχουμε νομίζω δική μας τράπεζα. Το έχω δει να συμβαινει στους προσκοπους.
Αλλα κατα την γνώμη μου είναι λίγο ελιτιστικο/κλειστή λέσχη. Γιατί δηλαδή να δίνουμε το αίμα μας αποκλειστικά για Πειρατες;
Αντιπροτεινω να βγει μια ανακοίνωση/παράκληση προς τα μέλη να γίνουν εθελοντές αιμοδότες, με την σωστή βέβαια ενημέρωση για την διαδικασία.

Και πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, μπορούμε σε κάποια εκδήλωση (συνέδριο κλπ), να τρέχει παράλληλα και σταθμός εθελοντικής αιμοδοσίας.


Η δημιουργια μιας τραπεζας αιματος δεν θα ειναι αποκλειστικα μονο για τα μελη των πειρατων αλλα και των οικογενειων αυτων.Και αν τελικα μπορεσουμε να δημιουργησουμε μια τραπεζα αιματος κατοπιν συζητησης,δεν πιστευω να μας εμποδισει κανενας αν καποια ευπαθη ομαδα στην ελλαδα η και στις αλλες χωρες που υπαρχουν πειρατες να μην ανταποκριθουμε.Οι πειρατες ειναι μια οικογενεια και οχι μια μεμονομενη ομαδα.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Μάιος 2012, 19:22

Jack_Sparrow_Crete έγραψε:
pappasadrian έγραψε:Μπορούμε ως οργανισμός να έχουμε νομίζω δική μας τράπεζα. Το έχω δει να συμβαινει στους προσκοπους.
Αλλα κατα την γνώμη μου είναι λίγο ελιτιστικο/κλειστή λέσχη. Γιατί δηλαδή να δίνουμε το αίμα μας αποκλειστικά για Πειρατες;
Αντιπροτεινω να βγει μια ανακοίνωση/παράκληση προς τα μέλη να γίνουν εθελοντές αιμοδότες, με την σωστή βέβαια ενημέρωση για την διαδικασία.

Και πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, μπορούμε σε κάποια εκδήλωση (συνέδριο κλπ), να τρέχει παράλληλα και σταθμός εθελοντικής αιμοδοσίας.


Η δημιουργια μιας τραπεζας αιματος δεν θα ειναι αποκλειστικα μονο για τα μελη των πειρατων αλλα και των οικογενειων αυτων.Και αν τελικα μπορεσουμε να δημιουργησουμε μια τραπεζα αιματος κατοπιν συζητησης,δεν πιστευω να μας εμποδισει κανενας αν καποια ευπαθη ομαδα στην ελλαδα η και στις αλλες χωρες που υπαρχουν πειρατες να μην ανταποκριθουμε.Οι πειρατες ειναι μια οικογενεια και οχι μια μεμονομενη ομαδα.



ξερουμε που μπορουμε να ρωτησουμε σχετικα? σε νοσοκομεια δηλαδη που?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 07 Μάιος 2012, 19:24

Στα κεντρα αιμοδοσιας των νοσοκομειων οπου διατηρουνται οι φιαλες αιματος.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό plessas » 07 Μάιος 2012, 19:25

Θα συμφωνήσω με τον Ανδριαννό πως μπορούμε να προωθήσουμε την αιμοδοσία. Έχουμε τρεις χιλιάδες followers στο twitter, δύο χιλιάδες μέλη στο group στο fb και χίλια άτομα λαμβάνουν το newsletter. Δε χρειάζεται να είναι η δική μας τράπεζα αίματος. Μπορούμε να συνεργαστούμε με ομάδες αιμοδοτών για να προωθούμε τις αιμοδοσίες.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες