Θητείες-Διάρκεια

Συζήτηση για το καταστατικό
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Δεκ 2011, 16:14

αγγελε,
οποιος δεν το κανει, παραβαινει το καταστατικο, αρα διαγραφη απο το κομμα (κοινως μπουλο). αυτο θα ειναι αρμοδιοτητα της επιτροπης διαιτησιας, ή ακομα ακομα και μιας εκτακτης συνελευσης, σε περιπτωση υψηλα ισταμενου μελους.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Δεκ 2011, 02:03

ramirez έγραψε:Β) Με ποιον τρόπο θα αλλάζει το καταστατικό και από ποιους???


Ορίζεται στο 8.6
8.6 Το Συνέδριο ψηφίζει και τροποποιεί το καταστατικό του κόμματος με πλειοψηφία τουλάχιστον των δύο τρίτων των ψηφισάντων. Οι προτεινόμενες τροποποιήσεις που πρόκειται να τεθούν σε ψηφοφορία, πρέπει να έχουν υποβληθεί στη Διοικούσα Επιτροπή είκοσι (20) ημέρες πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου, ώστε να συζητηθούν ψηφιακά μέχρι το Συνέδριο.



ramirez έγραψε:Γ) Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει αν έχουν περάσει 2-4-6 χρόνια κάποιος είναι πρόεδρος / το κόμμα έχει αποκτήσει αρκετή δυναμική και υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις να βγάλει βουλευτές και λίγο πριν τις εκλογές ή μετά από αυτές να βρεθεί η επιτροπή ή πρόεδρος να ζητήσει να καταργηθεί η θητεία? Εγώ παίρνω την καλύτερη περίπτωση που ο πρόεδρος και οι επιτροπές είναι οι πιο αξιόλογοι πατριώτες και μπορούν να δώσουν ατελείωτα θετικά στοιχεία στην κοινωνία μας, σου το υπογράφω από τώρα ότι θα πέσουν πάνω τους να τους φάνε επειδή λίγο πολύ όλοι θα έχουν βλέψεις στην εξουσία έτσι και την "μυριστούν" τη δουλειά. Θα αρχίσουμε να ακούμε "τόσο καιρό το καταστατικό δεν σας πείραζε, τώρα σας πειράζει?Μόλις βρήκατε εξουσία θέλετε να την κρατήσετε για πάντα έτσι?" κ.τ.λ.


Είμαστε ένα δημοκρατικό κόμμα και σε επίπεδο κινήματος μάλιστα έξω μιλάνε για "grassroots movement" (δεν έχω καλή μετάφραση στα ελληνικά το "λαϊκό κίνημα" παραπέμπει αλλού). Δεν έχουμε "Ηγέτη-Μεσία" με την έννοια του Καρατζαφέρη, του Τσίπρα ή του Σαμαρά, ούτε καν με την έννοια της Παπαρρήγα.
Ούτε ο Nertz είναι ηγέτης με αυτήν την έννοια, ο Falkvinge είναι ένας εξαιρετικός στοχαστής που παρέδωσε όμως την προεδρία του ΠΚ Σουηδίας, ο Σουηδός Ευρωβουλευτής είναι ο μόνος που έχουμε και μοιάζει λίγο με ηγέτη.

Ολα τα Δημοκρατικά κόμματα έχουν θητεία. Δεν βλέπω πως μπορούμε να έχουμε ένα κόμμα με όργανα "αορίστου διάρκειας". Θα μας κράξουν (με το δίκιο τους) ότι δεν εφαρμόζουμε τη Δημοκρατία. Θα θυμίζει τη ΝΔ του Γέρου ΚΚ ή το ΠΑΣΟΚ του Αντρέα (που κι αυτός πήγαινε σε συνέδρια, απλά ήταν μόνος υποψήφιος.)
Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΒΑΣΗ, ΑΠΛΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.

Ερχόμαστε να δώσουμε ένα διαφορετικό παράδειγμα. Θα πετύχει? Δεν ξέρω. Θα το αντέξουν οι Ελληνες? Δεν ξέρω. Θα αναδείξουμε μελλοντικά έναν ηγέτη? Δεν ξέρω. Πάντως ξέρω πως δεν είμαστε επαγγελματίες πολιτικοί, όλοι έχουμε δουλειές ή σπουδές, δεν είμαστε από "τζάκια".
Ετσι στο σημερινό καταστατικό ο Πρόεδρος απλά συγκαλεί την Δ.Ε. και βάζει υπογραφές. Αν πρέπει να αμφισβητηθεί κάποιος θα είναι όλη η Επιτροπή όχι ο Πρόεδρος. Παρ' όλα αυτά βάζω μια δικλίδα ασφαλείας μέσα στην Επιτροπή.

10.4 Η Διοικούσα Επιτροπή με απόφασή της που λαμβάνεται αιτιολογημένα, με απλή πλειοψηφία του συνόλου των μελών της, χωρίς δικαίωμα ψήφου για το μέλος που αφορά, μπορεί να παραπέμψει οποιοδήποτε μέλος της στην Επιτροπή Διαιτησίας με το ερώτημα της έκπτωσης από το αξίωμά του.

Πάμε τώρα στην αμφισβήτηση της επιτροπής:
10.5 Αμφισβήτηση του συνόλου της Διοικούσας Επιτροπής γίνεται με αίτημα που συγκεντρώνει την υποστήριξη του 50% συν έναν του Σώματος των Μελών, προς την Επιτροπή Διαιτησίας, η οποία σε αυτήν την περίπτωση ορίζει τριμελές Προεδρείο το οποίο οδηγεί το κόμμα σε έκτακτο Συνέδριο για την εκλογή νέας Διοικούσας Επιτροπής.

Εχουμε άλλη μια εκκρεμότητα νομίζω, σε επόμενο post.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Δεκ 2011, 02:14

Οπότε έχουμε ανοιχτό το θέμα όπως το έθεσε ο Γιάννης (ramirez):

Θωρακίζουμε τη Διοικούσα Επιτροπή από μια "στημένη εσωτερική ήττα" λίγο πριν π.χ. τις εκλογές?

ναι ή όχι, κι αν ναι , πως?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ramirez
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 12:33

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό ramirez » 16 Δεκ 2011, 12:50

Ανέστη,

Οι αρχαίοι 'Έλληνες έλεγαν ότι η ανεξέλεγκτη δημοκρατία είναι "οχλοκρατία"!!!Πολύ φοβάμαι ότι η απευθείας μετάγγιση λειτουργιών και ιδεών από χώρες του εξωτερικού είναι καταδικασμένη!Έχω διαβάσει και έχω ζήσει σε 2 Ηπείρους ενέργειες που ήταν ξενόφερτες (και ας ήταν κάποιες φορές προς την σωστή κατεύθυνση) το αποτέλεσμα που έφεραν σε διαφορετικές κοινωνίες από αυτές που αρχικά ξεκίνησαν. Ένα καλό παράδειγμα ήταν ανάμεσα στις πολλές αστοχίες του σημερινού προέδρου του ΠΑΣΟΚ και η πριν 2-3 χρόνια φράση του "θα φέρουμε το Σουηδικό μοντέλο στην Ελλάδα", δυστυχώς από πάντα οι Έλληνες ήμασταν για κάποιο ανόητο λόγο ξενομανείς! Θυμάμαι τότε που ένας τρομακτικά μεγάλος αριθμός Ελλήνων ζητωκραύγαζε και σταυροκοπιόταν "ζήτω σωθήκαμε". Ήξερε κανείς για τον εσωτερικό τρόπο λειτουργίας της Σουηδίας τότε? ΟΧΙ, ήξερε την ισχύουσα φορολογική κλίμακα?ΟΧΙ.Ήξερε τι σημαίνει καθημερινότητα στη Σουηδία?ΟΧΙ. Μιλάω για μία χώρα που έχω μεγάλο σεβασμό και γνωρίζω αρκετά στοιχεία. Για την ιστορία της υπόθεσης απλά δηλώνω ότι ποτέ δεν ήμουν διεθνιστής και ούτε πρόκειται να γίνω, ΠΑΝΩ απ' όλα το συμφέρον και η πρόοδος της Ελλάδας μας, όχι επί πτωμάτων αλλά όπως δεν θα "πατήσω" κανέναν, έτσι δεν θα επιτρέψω να ποδοπατηθώ. Θα παραμείνω για το επόμενο χρονικό διάστημα απλός θεατής στην εξέλιξη της κουβέντας και ανάλογα με την όποια κατεύθυνση, θα επιστρέψω για να βοηθήσω με όλες μου τις δυνάμεις ή θα αποχωρίσω οριστικά. Η συμβουλή μου προς τους καλοπροαίρετους φίλους που κάνουν αυτήν την τεράστια προσπάθεια, παλέψτε για μία σωστή πυραμιδωτή δομή η οποία θα μπορεί να ελέγχεται από τη βάση όταν υπάρχει λόγος, εξασφαλίστε την ενότητα του κόμματος πριν τη δημιουργία του. Δεν συμφωνώ με το όλοι αποφασίζουμε για όλα όπως δεν έκρινα ποτέ ότι έχω γνώσεις για όλα. Ο κάθε ένας από εμάς πρέπει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και όχι να κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του.Ο τρόπος με τον οποίο οδηγείται η εσωτερική δομή του κόμματος θα οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες τριβές και οχλοκρατία!

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 16 Δεκ 2011, 20:38

anestis έγραψε:Οπότε έχουμε ανοιχτό το θέμα όπως το έθεσε ο Γιάννης (ramirez):

Θωρακίζουμε τη Διοικούσα Επιτροπή από μια "στημένη εσωτερική ήττα" λίγο πριν π.χ. τις εκλογές?

ναι ή όχι, κι αν ναι , πως?


Pos mporei na einai mia sthmenh esoteriki hta;
Gia dose ena paradigma me bash tou katastatikou;
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 19 Δεκ 2011, 19:49

στην εποχη που ζούμε οι εξελιξεις κινουντε πολυ γρήγορα. Απο την οικονομικη κρίση αποδεικνύεται οτι το παρόν πολιτικό σύστημα είναι πολυ αργο και δεν προλαβαίνει να ανταποκριθεί στις προκλήσεις και τις κρίσεις. Δεν ειναι τυχαίο οτι ακόμα και οι αλλαγές στις αξιολογήσεις των χωρών γινονται παρασκευή για να δωθει headstart στην πολιτικη ηγεσία οσο ακομα οι αγορες ειναι κλειστές το σαββατοκυριακο.
Αν θέλουμε να ήμαστε συνχρονησμενοι με την εποχή μας πρέπει να υιοθετήσουμε ενα σύστημα δυναμικης ψηφοφορίας που θα μας επιτρέπει να κάνουμε αλλαγές αμεσα. Συμφωνώ με τον φιλο απο πανω δυναμική, κυμαινόμενη ψηφοφορία χωρις χρονικό ορίζοντα

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Δεκ 2011, 20:59

Τελικά να βάλω μια πρόβλεψη ότι το συνέδριο μπορεί να επισπευσθεί μέχρι 6 μήνες ή να αναβληθεί για μέχρι 6 μήνες,
όταν υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες (π.χ. εκλογές;)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Δεκ 2011, 21:01

vasilis89 έγραψε:στην εποχη που ζούμε οι εξελιξεις κινουντε πολυ γρήγορα. Απο την οικονομικη κρίση αποδεικνύεται οτι το παρόν πολιτικό σύστημα είναι πολυ αργο και δεν προλαβαίνει να ανταποκριθεί στις προκλήσεις και τις κρίσεις. Δεν ειναι τυχαίο οτι ακόμα και οι αλλαγές στις αξιολογήσεις των χωρών γινονται παρασκευή για να δωθει headstart στην πολιτικη ηγεσία οσο ακομα οι αγορες ειναι κλειστές το σαββατοκυριακο.
Αν θέλουμε να ήμαστε συνχρονησμενοι με την εποχή μας πρέπει να υιοθετήσουμε ενα σύστημα δυναμικης ψηφοφορίας που θα μας επιτρέπει να κάνουμε αλλαγές αμεσα. Συμφωνώ με τον φιλο απο πανω δυναμική, κυμαινόμενη ψηφοφορία χωρις χρονικό ορίζοντα


exeis apolito dikio. afto to eixa anaferi sthn teleftea sinantisi. eixame apofasisi oti tha enkatastathi ena dinamiko systima (platforma) psiffoforias. to psaxnoume akoma to pio tha einai...
efoson einai to komma peiraton to pio sinxrono komma pou thelei na xrisimopei ton psifiako kosmo me basi ths amesis dhmokratias sta trexoumena dedomena prepi na min yparxh xronikos orizontas.

to thma einai texniko... kai oxi ideologiko pistevw.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Θητείες-Διάρκεια

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Δεκ 2011, 21:44

anestis έγραψε:Τελικά να βάλω μια πρόβλεψη ότι το συνέδριο μπορεί να επισπευσθεί μέχρι 6 μήνες ή να αναβληθεί για μέχρι 6 μήνες,
όταν υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες (π.χ. εκλογές;)


malon einai h mοnh lysh..
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες