Σύνταξη του καταστατικού

Συζήτηση για το καταστατικό
odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό odyssey » 14 Δεκ 2011, 22:31

Καλησπέρα, από κεφαλονιά.
Πλάκα έχετε και πολύ ρομαντισμό. Περισσή, δε , αφέλεια.
Από ένα γερόλυκο, αυτά.

Είναι όλα καλό υλικό για αρχή. (Ποιος νοιάζεται, για το τέλος;)

Από πού στα κομμάτια, να αρχίσω να διαβάζω;
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

Papapete
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 14:18

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό Papapete » 15 Δεκ 2011, 00:42

Καλησπέρα και από Κέρκυρα,
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...χαχα! Στο θέμα του ρομαντισμού, αλλά είμαι κι εγώ ρομαντικός οπότε δεν τρέχει τίποτα. Έχω μερικές επισημάνσεις να κάνω αλλά μπορείτε και να μην τις λάβετε υπόψιν γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα να είμαι μέλος του κόμματος. Έχω ένα θέμα με τα κόμματα γενικότερα. Αν όμως λειτουργείτε όπως προτείνει το κατααστατικό όντως, μπορεί.

Καταρχήν μου κάνει λίγο εντύπωση το γεγονός πως στο άρθρο 2 προτάσονται με σειρά προτεραιότητας η λειτουργία, τα θέματα ψηφιακής ζωής, τα πνευματικά δικαιώματα και πολύ παρακάτω η διαφάνεια και η ανάγκη για άμεση δημοκρατία και αποτελεσματικότερη δικαιοσύνη. Πιστεύω πως η ιεράρχηση αυτή είναι λάθος γιατί δίνει την εντύπωση πως τα τελευταία θέματα είναι ίσως και λιγότερο σημαντικά. Ξέρω ότι δεν το εννοείται έτσι αλλά λέω τι εντύπωση δίνεται. Νομ΄ζω πως αν ένα κόμμα είναι να πείσει σήμερα τον λαό να το υποστηρίξει θα πρέπει να είναι κοντά στις ανάγκες του. Έχετε σκεφτεί τι ποσοστό του λαού δεν έχει καν πρόσβαση στο ίντερνετ η βασικές γνώσεις χειρισμού η/υ? Βάζοντας αυτά τα θέματα μπροστά κάποιοι θα νιώσουν ότι είναι στην "απέξω"...

Άσχετα με το καταστατικό το θέμα των όσων δηλώνουν συμμετοχή και της ενδεχόμενης συμμετοχής τους και αλλού είναι ένα θέμα. Εμένα το background μου είναι ακομμάτιστο με συμμετοχή στις πλατείες από την αρχή. Υποστηρίζω τις αρχές της Άμεσης Δημοκρατίας και έχω κάποιες αμφιβολίες για το κατά πόσο ένα κόμμα μπορεί να αλλάξει τα πράγματα. Θέλω όμως να πιστεύω ότι είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος ώστε να μην αποκλείω τίποτα. Κι έτσι συμμετέχω για να δω πως θα πάει το πράγμα κι αν πάει καλά εδώ είμαστε. Είμαι κι εγώ ρομαντικός, είμαι και αφελής. Αλλά θα σας πω από πείρα πια πως άλλες ομάδες και κόμματα δεν το έχουν σε τίποτα να συμμετέχουν και να ψηφίζουν προκειμένου να επηρρεάσουν και ενδεχόμενως να εκτροχιάσουν μια κατάσταση. Γιαυτό προσοχή...

Αυτά προς το παρόν, θα μελετήσω κι άλλο και επανέρχομαι...καλώς σας βρήκα!

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Δεκ 2011, 01:34

papapete,
εχει υπαρξει μια προσπαθεια ταξινομησης των προτεραιοτητων μας εδω
viewtopic.php?f=1&t=54

προσωπικα δεν βλεπω την αναγκη ταξινομησης, ουτε το ποσο σημαντικο ειναι κατι να αναφερεται πρωτο ή τελευταιο. εφ'οσον αναφερεται, μας απασχολει. αλλα σε καθε περιπτωση νομιζω οτι μπορει να ενσωματωθει η "κοινη αποψη" της "βαρυτητας" των στοχων, οπως αυτη διαφαινεται σto παραπανω topic, στο καταστατικο.

οσο για τα υπολοιπα που λες. και εγω ημουν στις πλατειες. πιστευω στην αμεση δημοκρατια. επισης πιστευω στην αλλαγη εκ των εσω. δεν χρειαζομαστε μια επανασταση (τουλαχιστον οχι με την συμβατικη μορφη - στα οπλα, αδελφια, στα οπλα). αυτο που χρειαζομαστε ειναι κατι καινουριο. και προπαντως ανοικτομυαλοσυνη.

εχω μια αγαπημενη φραση:
ανοιχτα μυαλα, ανοιχτος κωδικας
τους τελευταιους μηνες την εχω προσαυξησει ως εξης
ανοιχτα μυαλα, ανοιχτος κωδικας, ανοιχτη δημοκρατια
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Papapete
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 14:18

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό Papapete » 15 Δεκ 2011, 03:00

pappasadrian που είναι το like? χαχαχα κοίτα για τα όπλα δεν είμαι ούτε εγώ αλλά μια ειρηνική επανάσταση την έβλεπα... θα δούμε μέχρι τότε όπως λες ανοιχτά μυαλά.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 15 Δεκ 2011, 12:15

εάν τοποθετηθούν βασικά στοιχεια άμεσης δημοκρατίας στο καταστατικό χωρίς τα λεγόμενα παραθυράκια, δεv υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το κόμμα με άλλον τρόπο. δηλαδή θα παραμείνει το λειτουργικό σύστημα ρευστης άμεσης δημοκρατίας.
πιστεύω ότι το καταστατικό όπως είναι γραμμένο είναι αρκετά θωρακισμένο. τώρα θα πρέπει να δούμε εάν υπάρχουν τα λεγόμενα παραθυράκια και να τα κλείσουμε ;-)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 15 Δεκ 2011, 14:48

εφ'οσον δεν εχουμε μεχρι στιγμης ιδρυθει, δεν εχουμε μελη, επομενως οτι ψηφοφορια γινει τωρα θα ειναι οντως ξεφραγκο αμπελι. προσωπικα δεν με πειραζει,

Εάν τηρηθούν απλοί κανόνες δεν θα είναι καθόλου ξέφραγο αμπέλι. Αρκετοί από εμάς γνωριζόμαστε και ξέρουμε και τα username του καθένα. Είναι δικαίωμα σου να μην σε πειράζει εάν κάποιοι άσχετοι ή κακοπροαίρετοι ψηφίσουν ότι γουστάρουν , εμένα όμως με πειράζει πάρα πολύ και επειδή όπως είπα με βάση το περιεχόμενο του καταστατικού θα κάνω αγώνα για το κόμμα και θα αφιερώσω τον χρόνο μου και την ενέργεια μου , θέλω αυτό το περιεχόμενο να προέλθει από άτομα που αγαπούν αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε.


Δηλαδη εγω ανετα μπορω να φτιαξω ενα δευτερο account και να ψηφισω 2 και 3 και ++ φορες.

Δεν μπορείς καθόλου άνετα να κάνεις και δεύτερο account για τις ψηφοφορίες.Μάλλον δεν είδες το σχόλιο του Ανέστη.Μόνο οι εγγεγραμμένοι πριν τις 13/12 μπορούν να ψηφίσουν.

Αρα πρεπει να υπαρξει καποιος ελεγχος. δεν ξερω πως μπορει να διασφαλιστει αυτο, χωρις να ζηταμε αναλυτικα προσωπικα στοιχεια απο τα μελη, και να υπαρχει μια επιβεβαιωση ορθοτητας των στοιχειων. προσωπικα τετοιο φακελωμα σε πλατφορμες που δεν ξερω ακριβως πως δουλευουν και τι παιζει στο background δεν με ενθουσιαζει και δεν θα συμμετασχω.

Που είδες το φακέλωμα; Που είδες να ζητάω προσωπικά στοιχεία; Αυτό που ζήτησα είναι να μπορούν όλοι να δουν πια username ψήφισαν.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Δεκ 2011, 16:12

για τα διπλα και τριπλα accounts, οντως δεν ειχα δει το ποστ του ανεστη.

για το φακελωμα, ηταν μια θεωρητικη σκεψη, για το πως θα μπορουσε να διασφαλιστει η διαδικασια απο παρεμβολες (η οποια μεθοδος με βρισκει καθετα εναντιο, υποψιν). σε καμμια περιπτωση δεν λεω οτι πεφτει φακελωμα τωρα. προς θεου
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Δεκ 2011, 01:11

Γιώργο, έβαλα αυτό που ζήτησες (συγνώμη δεν θυμάμαι σε ποιο topic ήτανε)

8.7 Το Συνέδριο ψηφίζει για προσθήκες ή αλλαγές στις Αρχές και το Πρόγραμμα του κόμματος με πλειοψηφία τουλάχιστον των δύο τρίτων των ψηφισάντων. Οι προτεινόμενες τροποποιήσεις που πρόκειται να τεθούν σε ψηφοφορία, πρέπει να έχουν υποβληθεί στο Προεδρείο του Συνεδρίου δέκα (10) ημέρες πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου, ώστε να συζητηθούν ψηφιακά μέχρι το Συνέδριο.



Επίσης άλλαξα αρίθμηση στις αρχές του άρθρου 2 σύμφωνα με παρατήρηση που είχε γίνει, και άλλαξα θέση στα άρθρα 3 & 4 (μεταξύ τους) ώστε τα ΜΕΛΗ να προηγούνται της ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (συμβολικό, αλλά με ουσία)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Δεκ 2011, 01:30

Γιώργο έβαλα και το άλλο που ζήτησες.

ΠΟΛΛΑ ΑΡΘΡΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΛΕΟΝ ΑΡΙΘΜΟ.

Αρθρο 7. Το Σώμα των Μελών
7.1 Το κόμμα καταβάλλει κάθε τεχνική προσπάθεια ώστε το Σώμα των Μελών να είναι σε συνεχή ηλεκτρονική-ψηφιακή Διαβούλευση μέσω κατάλληλης πλατφόρμας διαδικασιών Άμεσης Δημοκρατίας.
7.2 Το Σώμα των Μελών μπορεί να κληθεί να ψηφίσει και να αποφασίσει πάνω σε οποιοδήποτε θέμα, εκτός από την εκλογή προσώπων, μετά από αίτημα της Διοικούσας Επιτροπής ή μετά από αίτημα οποιουδήποτε μέλους, υποστηριζόμενο από το 10% του Σώματος των Μελών. Πριν την ψηφοφορία πρέπει να έχει προηγηθεί διαβούλευση τουλάχιστον επτά ημερών και όχι μεγαλύτερη του ενός μηνός.
Οι αποφάσεις λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία των ψηφισάντων, εφ' όσον αυτοί αντιπροσωπεύουν τουλάχιστον το 50% του Σώματος των Μελών.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 16 Δεκ 2011, 01:41

Σε ευχαριστω ;-)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες