Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2015
kostasrose
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 21:12
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό kostasrose » 03 Νοέμ 2015, 14:24

Λόγο έλλειψις χρόνου άλλα και για να μην κωλυσιεργήσω της εργασίες του 4ου Συνεδρίου θα ήθελα να αναφερθώ σχετικά με τις καταγγελίες που έγιναν εναντίον μελών του κόμματος προς την Επιτροπή διαιτησίας προ 2 μηνών.

Ιστορικό:
Στις 4 Σεπτεμβρίου 2015 και μετά από μια επεισοδιακή συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής ο πρόεδρος της, Θανάσης Γούναρης, με ανάρτησή του στο χώρο των μελών καλούσε την Ε.Δ. να εξετάσει τους Ζολώτα Στράτο, Πέτρο Φρέρη και Ανδριανό Παππά για διαγραφή από το κόμμα λόγο ότι εσκεμμένα δημιουργούσαν προβλήματα με σκοπό την διάλυση του Πειρατικού.
Την 1η Νοεμβρίου 2015 και έχοντας περάσει 2 μήνες από την καταγγελία, ρώτησα επίσημα τον Θανάση των Γούναρη αν έχει αλλάξει κάτι από τότε μέχρι σήμερα και απάντησε πως δεν έχει αλλάξει κάτι στις απόψεις του αλλά δεν διατίθεται να προχωρήσει επίσημα σε καταγγελία προς την Ε.Δ. με αποτέλεσμα για λόγους που θα εξηγήσω παρακάτω του ανταπάντησα ότι επίσημα τους καταγγέλλω από το χώρο του Συνεδρίου προσωπικά προσθέτοντας στην καταγγελία τον ίδιο, Θανάση Γούναρη, για προσπάθεια χειραγώγησης της Διοικούσας Επιτροπής με σκοπό την αναγκαστική κάθοδο σε εκλογές, καθώς και τον εαυτό μου, Κωνσταντίνο Μπουχάγιαρ, να εξετάσει η Ε.Δ. αν έχω κάνει κάτι μεμπτό όλο αυτό το καιρό ακόμα και αν η παρούσα καταγγελία έχει "απώτερο σκοπό".

Σκεπτικό:
Το διάστημα αυτό από τον Ιανουάριο μέχρι και σήμερα βρισκόμαστε όλοι μάρτυρες σε έναν πόλεμο μεταξύ 2 πλευρών. Από την μία όσοι θέλουν το κόμμα να συμμετέχει σε εκλογές και στον αντίποδα όσοι διαφωνούν με την κάθοδό μας στις εκλογές. Μπροστάρηδες στα 2 αυτά στρατόπεδα είναι οι Θανάσης Γούναρης και Στράτος Ζωλότας αντίστοιχα.
Οι διαμάχες τους στο χώρο του forum θεωρώ ότι είναι τόσο κουραστικές που αποτρέπουν τα ήδη υπάρχοντά μέλη ή ακόμα και νέους ενδιαφερόμενους να ασχοληθούν με την Πειρατική ιδέα.
Προσωπικά αυτός ήταν και ο λόγος που παραιτήθηκα από την Διοικούσα Επιτροπή του κόμματος.
Επίσης περίμενα τουλάχιστον ότι το συνέδριο θα ήταν μια καλή ευκαιρία να βρεθούν τα δυο αυτά "στρατόπεδα" και να λύσουν της όποιες διαφορές τους ώστε το κόμμα να βγει από την εσωστρέφεια και την αυτοκαταστροφή που έχει περιέλθει με τέτοιες συμπεριφορές. Δυστυχώς ο Στράτος για άγνωστους λόγους για εμένα (επαγγελματικούς, προσωπικούς κλπ.) δεν κατάφερε να έρθει στο συνέδριο κατά συνέπεια ο κίνδυνος να επανέλθουμε σε παρόμοια κατάσταση να διαιωνίζετε σε βαθμό βεντετισμού.

Προσωπικές απόψεις:
Ποτέ δεν είχα προσωπικό πρόβλημα με κανέναν μέσα στο κόμμα, απεναντίας εκτιμούσα και εκτιμώ όσους προσπάθησαν ή ακόμα προσπαθούν να γνωστοποιήσουν την πειρατική ιδέα, πόσο μάλλον και όλα τα προαναφερθέντα μέλη που με εξαίρεση τον Ανδριανό που για δικούς του λόγους έχει σταματήσει να ασχολείται (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν εκτίμησα την προσπάθεια του στα πρώτα βήματά μας). Δυστυχώς έχουμε μείνει πολύ λίγοι οι οποίοι ασχολούμαστε ενεργά και κανένας σίγουρα δεν περισσεύει. Όμως γεγονότα και ενέργειες που συνέβησαν αυτούς τους 9 μήνες αποτρέπουν ακόμα και ενεργά μέλη να συνεχίσουν να ασχολούνται. Πιστεύω ότι κάνουμε ένα βήμα μπροστά και μετά από μια τέτοια διαμάχη μας παίρνουν 3 βήματα πίσω. Το 4ο συνέδριο ήταν το πρώτο που αφιερώσαμε επιτέλους τον περισσότερο χρόνο για θέσεις και πρόγραμμα και όχι με αλλαγές καταστατικού και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα εμπρός. Αν θέλουμε λοιπόν να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε σοβαρά πρέπει να αποτρέψουμε προσωπικές διαμάχες. Όπως λέει και ο Λάσκαρης "10 νοματαίοι είμαστε". Αν λοιπόν αυτοί οι 10 νοματαίοι δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους και δεν σέβονται την αντίθετη άποψη δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε σοβαρά με μια προσπάθεια καταθέτοντας προσωπικό χρόνο και σε κάποιες περιπτώσεις χρήμα (ανεξαρτήτου μεγέθους). Τέτοιες διαμάχες δεν βοηθούν την όποια προσπάθεια κάνουν τα μέλη αλλά δεν βοηθούν και την εικόνα του κόμματος προς τα έξω.

Τελευταίος λόγος:
Έχω πει και στο παρελθόν "ουδείς αναντικατάστατος με πρώτο εμένα". Αν οι δυο πλευρές, λοιπόν, δεν δώσουν αμοιβαίες εξηγήσεις μεταξύ τους και δεν μπορούν να σεβαστούν την άποψη του άλλου να πάνε και οι δυο σπίτι τους. Όση προσπάθεια και αν έχουν καταβάλει ή καταβάλουν καθημερινά ακόμα και σήμερα με την πρώτη διαμάχη τα καταστρέφουν όλα. Το πρόβλημά μου εμένα, λοιπόν, είναι ότι έτσι όμως καταστρέφουν και την οποιαδήποτε προσπάθεια τον υπόλοιπων μελών. Και εγώ έχω διαφωνήσει κατά καιρούς με αποφάσεις και ενέργειες αλλά σεβάστηκα την αντίθετη άποψη και συμμετείχα ενεργά (π.χ. η συνεργασία με Ο.Π.). Εγώ παραιτήθηκα από την Δ.Ε. γιατί ένιωσα εκείνο το βράδυ τόσο άσχημα σε βαθμό να χάνω την όποια αξιοπρέπειά μου από ανθρώπους που είμαστε σχεδόν πάνω στο Πειρατικό από το πρώτο καιρό. Ανέχθηκα να με πουν από φασίστα μέχρι και κότα αλλά ως εκεί. Χρόνο για να παίρνω θέση σε τέτοιες διαμάχες δεν πρόκειται να διαθέσω ποτέ και για κανέναν. Το τι συνέβη το προαναφερθέν διάστημα είναι δεδομένο και καταγεγραμμένο τόσο στο forum όσο και στις ηχογραφήσεις συνεδριάσεων της Διοικούσας επιτροπής. Τον τελευταίο λόγο τον έχει σίγουρα η Επιτροπή Διαιτησίας, αλλά για μένα οι πράξεις τόσο τον εμπλεκομένων όσο και της Ε.Δ. θα καθορίσουν το πόσο σοβαρά θέλω να συμμετέχω σε αυτή τη προσπάθεια μελλοντικά. Δεν θέλω να πιέσω κανέναν και να εξαναγκάσω καμία ενέργεια αλλά προσωπικά κουράστηκα και δεν μπορώ να διαθέσω άλλο χρόνο αλλά και χρήματα σε μάταιες πράξεις και κινήσεις εντυπωσιασμού.

Κωνσταντίνος Μπουχάγιαρ
Μέλος του Κ.Π.Ε.

Υ.Γ. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις. Δεν έχουν σκοπό να αναζωπυρώσουν βεντέτες και διαμάχες αλλά να διασφαλίσουν την ομαλή λειτουργία του Πειρατικού μελλοντικά. Δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω από το δάκτυλό μου, ούτε να κρύβω σκουπίδια κάτω από το χαλάκι και με αυτό το τρόπο προσπαθώ να ενεργοποιήσω την Ε.Δ. να επιληφθεί του θέματος. Αν θεωρείτε ότι ίσως είναι ο λάθος τρόπος τότε το αφήνω στην κρίση της Ε.Δ. να με κρίνει και θα αποδεχθώ οποιαδήποτε ποινή μου επιβληθεί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Νοέμ 2015, 18:58

Να στείλεις και το Περαντζάκη που συνεχίζει στην πρακτική του να γράφει στα @@ του το καταστατικό όπως έγινε και για τις εκλογές: https://forum.pirateparty.gr/viewtopic. ... =90#p87325

Συγχαρητήρια που τους ανέχεσαι. Εγώ εγκατέλειψα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 03 Νοέμ 2015, 23:33

baskin έγραψε:Να στείλεις και το Περαντζάκη που συνεχίζει στην πρακτική του να γράφει στα @@ του το καταστατικό όπως έγινε και για τις εκλογές: https://forum.pirateparty.gr/viewtopic. ... =90#p87325

Συγχαρητήρια που τους ανέχεσαι. Εγώ εγκατέλειψα.

Ρε μάστορα, θα κάνεις καταγγελία;
Αν ναι, το κόμμα έχει υποχρέωση να την εξετάσει!
Αν όχι.......... απλά ρίχνεις ντουφεκιές στον αέρα!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5078
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 04 Νοέμ 2015, 13:21

laskaris_vasilis έγραψε:
baskin έγραψε:Να στείλεις και το Περαντζάκη που συνεχίζει στην πρακτική του να γράφει στα @@ του το καταστατικό όπως έγινε και για τις εκλογές: https://forum.pirateparty.gr/viewtopic. ... =90#p87325

Συγχαρητήρια που τους ανέχεσαι. Εγώ εγκατέλειψα.

Ρε μάστορα, θα κάνεις καταγγελία;
Αν ναι, το κόμμα έχει υποχρέωση να την εξετάσει!
Αν όχι.......... απλά ρίχνεις ντουφεκιές στον αέρα!!!


Άστον ρε Βασίλη. Η αυτοαναφορά του είναι όλα τα λεφτά. Αυτός είναι το τρολ τελικά. Μόλις τώρα καρφώθηκε. Αν μας πει και τι εγκατέλειψε θα είναι τέλεια. Εγώ τον τελευταίο χρόνο τον θυμάμαι μόνο να βρίζει χωρίς να κάνει τίποτα. Και το να διαχειρίζεται απλά την υποδομή δεν είναι πολιτική.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό Petros » 05 Νοέμ 2015, 08:56

Vassilis Perantzakis έγραψε:Αυτός είναι το τρολ τελικά.


Ναι. Και κατηγορεί κυρίως τον εαυτό του!

Ρε Βάσπερ, το τρολ έχει hol. Στο Πισκοπιο δεν παίζει κάτι τέτοιο :roll:
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5078
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελία μελών προς Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 05 Νοέμ 2015, 11:01

Petros έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Αυτός είναι το τρολ τελικά.


Ναι. Και κατηγορεί κυρίως τον εαυτό του!

Ρε Βάσπερ, το τρολ έχει hol. Στο Πισκοπιο δεν παίζει κάτι τέτοιο :roll:

Πέτρο, νομίζω μπορείς να ξεχωρίσεις πότε αστειεύομαι και πότε όχι. :mrgreen:
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες