Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2014
pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Οκτ 2014, 09:29

Επικοινώνησε μαζί μου το προεδρείο με κάποιους προβληματισμούς σχετικά με την πρόταση που κατέθεσα για "Συνέδριο On-line":

5.1 Το Συνέδριο συνέρχεται τακτικά κάθε χρόνο, στο διαδίκτυο. Η διάρκειά, τα διαδικαστικά του θέματα και οι πλατφόρμες που χρησιμοποιούνται αποφασίζονται από το ΣτΜ με κύρια μελήματα την εγκυρότητα και την διευκόλυνση συμμετοχής των μελών. Το Συνέδριο μπορεί να συνέλθει εκτάκτως όταν το αποφασίσει η Διοικούσα Επιτροπή ή αν το ζητήσει το ένα τρίτο (1/3) συν ένας τουλάχιστον των ταμειακώς τακτοποιημένων μελών του κόμματος. Το συνέδριο αναγγέλλεται τουλάχιστον τριάντα (30) μέρες πριν την πραγματοποίησή του.


Παραθέτω εδώ τη συζήτηση που ξεκίνησε για μεγαλύτερη συμμετοχή.

Προεδρείο έγραψε:Καλησπέρα :)
Επικοινωνώ εκ μέρους του προεδρείου για μια διευκρίνιση σχετικά με την πρόταση σου για το 5.1. Ο σκοπός είναι το να παρουσιαστεί σωστά, σύμφωνα με εσένα και με το πως το έχεις σκεφτεί, αλλά και να προλάβουμε κάποια ενδεχόμενη αντίφαση.

Στο 5.5 του παρόντος καταστατικού αναφέρεται ότι: “Η εκλογή των μελών της Διοικούσας Επιτροπής γίνεται από ενιαίο ψηφοδέλτιο, με μυστική ψηφοφορία”
Στο 7.6 αναφέρεται ότι: “Οι διατάξεις σχετικά με την εκλογή των μελών της Διοικούσας Επιτροπής και των κενών θέσεων εφαρμόζονται αναλόγως και για τα μέλη της Επιτροπής Διαιτησίας.”
Σε καμία από τις νέες προτάσεις που έχουν κατατεθεί δεν προτείνεται κάποια αλλαγή σχετικά με αυτήν την μυστική ψηφοφορία, οπότε τα δύο παραπάνω θα παραμείνουν ίδια και στο νέο καταστατικό.
Συνεπώς οι εκλογή προσώπων για την ΔΕ και ΕΔ πρέπει στο επόμενο συνέδριο να γίνει με μυστική ψηφοφορία.

Αυτό σημαίνει ότι, εφόσον υπερψηφιστεί το να συνέρχεται το Συνέδριο στο διαδίκτυο, θα πρέπει παράλληλα -για να μην οδηγηθούμε σε αντίφαση- να ισχύει και τουλάχιστον ένα από τα ακόλουθα :
(μέχρι τη διεξαγωγή του επόμενου συνεδρίου που εκλέγει πρόσωπα)
ή να έχουμε διασφαλίσει το ότι μπορούν να διεξαχθούν διαδικτυακά μυστικές ψηφοφορίες για πρόσωπα
ή να έχουμε αναθεωρήσει το ότι οι ψηφοφορίες θα είναι μυστικές
ή οι ψηφοφορίες για τα πρόσωπα να γίνονται χωριστά
ή κάτι άλλο που ίσως έχεις σκεφτεί εσύ

Όποια κι αν είναι η προτεινόμενη λύση για το πως θα διευθετηθεί αυτό, χρειάζεται από πριν να συμπεριλαμβάνεται ρητώς στην πρόταση κάποια διέξοδος, ώστε να μην βρεθούμε σε αδιέξοδο στο επόμενο συνέδριο. Εσύ τί προτείνεις;

Χαιρετώ
XXX


και η αρχική απάντηση μου:
pav έγραψε:Καλημέρα σε όλους.

Πιστεύω πως η πρότασή μου πρέπει να παραμείνει απλή, αφήνοντας τις λεπτομέρειες στο ΣτΜ:

Η διάρκειά, τα διαδικαστικά του θέματα και οι πλατφόρμες που χρησιμοποιούνται αποφασίζονται από το ΣτΜ με κύρια μελήματα την εγκυρότητα και την διευκόλυνση συμμετοχής των μελών.


Τα θέματα των μυστικών ή όχι ψηφοφοριών και της κατάργησης του Συνεδρίου ως όργανο είναι διαφορετικά και μεγαλύτερα από την πρόταση μου για Συνέδριο στο διαδίκτυο και πρέπει να αντιμετωπιστούν ξεχωριστά. Όλοι γνωρίζουμε πως οι βελτιώσεις στο καταστατικό γίνονται αργά και οι μικρές αλλαγές περνάνε ευκολότερα απ' ότι πολλαπλές διασυνδεδεμένες αλλαγές.

Έως ότου κατατεθεί και περάσει άλλη πρόταση η οποία καταργεί τις μυστικές ψηφοφορίες ή άλλη η οποία διαχωρίζει τις εκλογές προσώπων από το Συνέδριο, το ΣτΜ θα πρέπει να επιλέξει μία λύση η οποία ικανοποιεί κι αυτές τις απαιτήσεις.

Έχοντας ως γνώμονα το "εγκυρότητα και την διευκόλυνση συμμετοχής των μελών", οποιαδήποτε πλατφόρμα επιλέξει το ΣτΜ είναι αποδεκτή, από πλήρη μυστική ψηφοφορία online μέχρι και επιστολική με φανερό αποστολέα και κρυφή ψήφο.

Ελπίζω πως εξήγησα το σκεπτικό μου. Είμαι ανοιχτός σε συζήτηση και βελτιωτικές προτάσεις με την προϋπόθεση ότι η πρόταση παραμένει απλή κι ανεξάρτητη με σαφή προτίμηση στις διαδικασίες μέσω διαδικτύου.


Υ.Γ. Έχω αναρτήσει τη συζήτησή μας στο φόρουμ (link) για μεγαλύτερη συμμετοχή.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Οκτ 2014, 10:45

Καλημέρα και από εμένα :D
Για να καταλάβω:
Η πρότασή σου είναι το κομμάτι που έχεις με πράσινα γράμματα;
Αν είναι έτσι, επισημαίνω πως είναι περιοριστική από την πρώτη λέξη!
Περιοριστική ως προς τον "χώρο"!! Προβλέπει μόνο διαδυκτιακό Συνέδριο και όχι με φυσική παρουσία!! Θαρρώ, αυτό δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει (συντονισμός του προεδρείου, λογισμική υποδομή, εκπαίδευση των μελών να μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτή την υποδομή και πολλά άλλα).
Ξεκαθαρίζω πως προσωπικά θα υποστηρίξω κάποια πρόταση που θα προέβλεπε ΚΑΙ ψηφιακή συμμετοχή, αρκεί να είναι πλήρης! Δηλαδή, να λύνει και όλες τις ασάφειες, ελλείψεις που δημιουργούνται και απορρέουν από την εφαρμογή της, όπως πολύ σωστά επισημαίνει το Προεδρείο.
Πιο κάτω, στο σκεπτικό σου που μοιράζεσαι μαζί μας αναφέρεις:
Έως ότου κατατεθεί και περάσει άλλη πρόταση η οποία καταργεί τις μυστικές ψηφοφορίες ή άλλη η οποία διαχωρίζει τις εκλογές προσώπων από το Συνέδριο, το ΣτΜ θα πρέπει να επιλέξει μία λύση η οποία ικανοποιεί κι αυτές τις απαιτήσεις.

και ρωτώ: Με ποια διαδικασία θα επιλέξει το ΣτΜ την "λύση", όπως αναφέρεις; Μα, λογικά, μέσα από Συνέδριο, αφού είναι Καταστατική πρόβλεψη! Άρα; Θα πρέπει η πρόταση να έχει και άλλες "προεκτάσεις" ούτως ώστε να είναι "λειτουργική"!
Σαν λύση βλέπω μόνο, κάποιο εργαλείο που θα δίνει την δυνατότητα για μυστική ψηφοφορία online. Έχουμε ακούσει πολλά αλλά,..... δεν έχουμε δει ακόμα κάποιο σε λειτουργία!
Την φανερή ψηφοφορία για κάποια ζητήματα την απορρίπτω αβλεπεί, την δε ψηφοφορία με επιστολική ψήφο επίσης την απορρίπτω διότι θεωρώ πως κρύβει κινδύνους.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Οκτ 2014, 11:42

Προφανώς είσαι κατά της συγκεκριμένης πρότασης, το οποίο είναι σεβαστό, αλλά δεν βλέπω τρόπο συμβιβασμού των απόψεών μας.

Περιμένω περισσότερο σχόλια από αυτούς που είναι μεν υπέρ της πρότασης αλλά μπορεί να θέλουν να βελτιωθεί ή να ξεκαθαριστεί κάποιο σημείο.

Υ.Γ. Δεν προβλέπει συνέδριο φυσικής παρουσίας αλλά δεν αποκλείει ένα προαιρετικό φυσικό συνέδριο για ομιλίες και συζήτηση.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Οκτ 2014, 12:34

Πες το βρε Pav από την αρχή: "Άνοιξα αυτό το νήμα για να κουβεντιάσω με όσους συμφωνούν"!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Οκτ 2014, 12:38

Το είπα από την αρχή.

pav έγραψε:Είμαι ανοιχτός σε συζήτηση και βελτιωτικές προτάσεις με την προϋπόθεση ότι η πρόταση παραμένει απλή κι ανεξάρτητη με σαφή προτίμηση στις διαδικασίες μέσω διαδικτύου.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 24 Οκτ 2014, 13:38

Ποια η χρησιμότητα (ΚΑΙ) του φυσικού συνεδρίου (πλέον), αν σε αυτό το συνέδριο αποφασίσουμε να γίνεται διαδικτυακό ;
Και ποια "λύση" ΔΕΝ θα μπορέσει να δώσει το ΣτΜ (στην όποια πρόταση κατάργησης της μυστικής ψηφοφορίας), μέσω διαδικτυακής ψηφοφορίας ;
και ρωτώ: Με ποια διαδικασία θα επιλέξει το ΣτΜ την "λύση", όπως αναφέρεις; Μα, λογικά, μέσα από Συνέδριο, αφού είναι Καταστατική πρόβλεψη!

και απαντώ: μέσα από ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ (πλέον) Συνέδριο, θα δώσει την "λύση" το ΣτΜ, αφού (ΘΑ) είναι Καταστατική πρόβλεψη το διαδικτυακό.



Υ.Γ. Και το προχωρώ (off topic):
Ποια η χρησιμότητα της μυστικής ψήφου ;
Ο προϋπολογισμός, κρίσιμα νομοσχέδια, προτάσεις μομφής, η εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας (εκλογή προσώπου δεν είναι ; και μάλιστα τόσο κρίσιμου που οδηγεί σε πτώση -ή μη- της κυβέρνησης) γίνεται με ονομαστική και φανερή ψηφοφορία. Εμείς γιατί φοβόμαστε να επιλέξουμε ΔΕ και ΕΔ φανερά ;
Τον μόνο λόγο που βλέπω εγώ για την μυστική ψηφοφορία είναι ο "φόβος" μην "εκτεθούμε" σε "φιλαράκια" που δεν τα ψηφίσαμε για ΔΕ και ΕΔ.

Δεν λογομαχώ με κανέναν, σεβαστές οι απόψεις όλων. Και τίποτα να μην αλλάξει στο συνέδριο το ΣτΜ δεκτή η πλειοψηφία. Φοβάμαι όμως ότι όσο συνεχίζουμε τα "φυσικά" συνέδρια, τόσο λιγότερη προσέλευση θα έχουμε στο μέλλον.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 24 Οκτ 2014, 13:53

Δεν έχω σκοπό να επιχειρηματολογήσω πρισσότερο, σεβόμενος την επιλογή του Pav!
Μία κουβέντα μόνο:
Οι ψηφοφόροι, τα μέλη, οι υποστηρικτές, "μαζεύονται" στο δρόμο!! Δεν είναι δικά μου λόγια, το παραδέχομαι! Είναι λόγια μέλους της ΔΕ με τα οποία συμφωνώ!!
Το σύνθημά μας "σήκω από τον καναπέ", δεν έχει την έννοια, νομίζω, "σήκω από τον καναπέ και κάτσε στο πληκτρολόγιο"!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Οκτ 2014, 15:20

Για εμένα έχει μεγάλη σημασία η φυσική συμμετοχή στις όποιες διαδικασίες ενός κόμματος, όμως είμαι υπέρ της δυνατότητας απομακρυσμένης συμμετοχής (με δυνατότητα έκφρασης άποψης, δικαίωμα ψήφου κτλ) στο συνέδριο για όσους το επιθυμούν.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 24 Οκτ 2014, 15:40

Petros έγραψε:Για εμένα έχει μεγάλη σημασία η φυσική συμμετοχή στις όποιες διαδικασίες ενός κόμματος, όμως είμαι υπέρ της δυνατότητας απομακρυσμένης συμμετοχής (με δυνατότητα έκφρασης άποψης, δικαίωμα ψήφου κτλ) στο συνέδριο για όσους το επιθυμούν.

Αυτό :)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό baskin » 25 Οκτ 2014, 01:03

Προσωπικά θεωρώ το συνέδριο (όπως και το καταστατικό) αναχρονιστικά κατάλοιπα και κακές κληρονομιές από τα πατροπαράδοτα κόμματα.

Κάλλιστα όλα μπορούν να γίνονται (π.χ. οι εκλογές) όταν και όπως αποφασίζει το ΣτΜ και να μαζευόμαστε (φυσικά ή διαδικτυακά ή μια με απ' όλα) όποτε γουστάρουμε για οτιδήποτε κρίνουμε ότι χρειάζεται real time μάζωξη.

Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες για κομματόσκυλα παλιάς κοπής. Θα στηρίξω την πρόταση του pav μιας και είναι προς αυτή την κατεύθυνση και δίνει περισσότερη ελευθερία στο ΣτΜ.

Υ.Γ. Περισσότερα στο συνέδριο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες