Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2014
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 05 Οκτ 2014, 20:33

Με βάση αυτό:
5.5 Το Συνέδριο εκλέγει κάθε δύο έτη ή εκτάκτως όταν απαιτείται, τη Διοικούσα Επιτροπή του κόμματος. Η εκλογή των μελών της Διοικούσας Επιτροπής γίνεται από ενιαίο ψηφοδέλτιο, με μυστική ψηφοφορία, από λίστα μελών του κόμματος που έχουν υποβάλλει την υποψηφιότητά τους τουλάχιστον ένα μήνα πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου.

και τις δηλώσεις viewtopic.php?f=179&t=6262 έχουμε 3 μόνο υποψήφιους.

Υ.Γ. Για την ΕΔ έχουμε ακριβώς 5 υποψήφιους viewtopic.php?f=179&t=6263 και καθόλου αναπληρωματικούς.

Φίλοι Πειρατές έχουμε σοβαρό πρόβλημα.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Οκτ 2014, 21:18

Πρόβλημα, υπάρχει γενικά με το "φυσικό" συνέδριο....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 05 Οκτ 2014, 21:28

Έχω κάνει πρόταση για ψηφιακό viewtopic.php?p=77993#p77993
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό pav » 06 Οκτ 2014, 12:53

Voyager-1 έγραψε:Έχω κάνει πρόταση για ψηφιακό viewtopic.php?p=77993#p77993

Θα μπορούσες να με κατευθύνεις προς τη συζήτηση διαμόρφωσης της πρότασής σου;

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 06 Οκτ 2014, 13:03

Δεν υπάρχει κάποιος χώρος όπου γίνεται συζήτηση για την πρόταση μου. Τι ακριβώς θέλεις να σου εξηγήσω ;
Στείλε pm να μπω mumble να το συζητήσουμε ή πόσταρε εδώ να μπουν και άλλοι στην κουβέντα.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό pav » 06 Οκτ 2014, 16:01

Πρέπει να διαχωριστεί η ψηφοφορία από το υπόλοιπο συνέδριο επειδή δικαίωμα ψήφου πρέπει να έχουν όλα τα μέλη, όχι μόνο οι σύνεδροι.

Οι προτάσεις προς ψήφιση πρέπει να έχουν καταλήξει πολύ πριν την ψηφοφορία και να είναι πλήρεις, ακριβείς και αιτιολογημένες ώστε να μπορούν τα μέλη να τις μελετήσουν και να τις κρίνουν στο χρόνο τους. Στόχος είναι να επιτευχθεί η επιστολική ψήφος, είτε κυριολεκτικά με επιστολή είτε με κάποιο τεχνολογικό μέσο.

Διαφωνώ με τη χρήση κάμερας για ψηφοφορία κατά τη διάρκεια του συνεδρίου. Βεβαίως και χρειάζεται για την απομακρυσμένη συμμετοχή στο συνέδριο αλλά είναι λάθος να απαιτείται για ψηφοφορία επειδή αποκλείει όσους δεν επιθυμούν να βιντεοσκοπηθούν.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Petros » 07 Οκτ 2014, 00:06

pav έγραψε:Πρέπει να διαχωριστεί η ψηφοφορία από το υπόλοιπο συνέδριο επειδή δικαίωμα ψήφου πρέπει να έχουν όλα τα μέλη, όχι μόνο οι σύνεδροι.

νομίζω ότι είναι πολύ σωστό αυτό! ;)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 07 Οκτ 2014, 13:39

Αυτό που θέλουμε (θέλω τέλος πάντων εγώ και άλλοι) είναι να μπορούμε να διεξάγουμε Συνέδρια χωρίς φυσική παρουσία, χωρίς συγκεκριμένη διάρκεια, δηλ. ηλεκτρονικά. Αν και η τεχνολογία επιτρέπει να έχουμε ένα συνεχές ηλεκτρονικό Συνέδριο, το πρώτο βήμα θα ήταν ένα ηλεκτρονικό Συνέδριο έστω και σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία. Προκύπτουν όμως θέματα "καταστατικού" που ζητούν επίλυση, είτε με την εφαρμογή ηλεκτρονικών μέσων, είτε με την αλλαγή του ίδιου του καταστατικού.
Καταρχήν ας πάρουμε το θέμα του αν έχουμε ήδη τη δυνατότητα να εφαρμόσουμε "ηλεκτρονικά μέσα":
Όπως αναγράφεται στις Αρχές μας (είναι η 1η αρχή):
* "Τη μεγαλύτερη συμμετοχή όλων στην λήψη αποφάσεων με φυσική παρουσία ή με ψηφιακά μέσα κατά περίπτωση, σε τοπικό, εθνικό και πανευρωπαϊκό επίπεδο."
https://www.pirateparty.gr/arxes/

και στο Καταστατικό μας https://www.pirateparty.gr/katastatiko-pirate-party-greece/:
3.10 Η μη πληρωμή της ετήσιας συνδρομής από το μέλος του κόμματος οδηγεί στη στέρηση του δικαιώματος της ψήφου φυσικής ή ηλεκτρονικής και στην στέρηση του δικαιώματος του εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Το ποσό της συνδρομής προτείνεται από την Διοικούσα Επιτροπή και ψηφίζεται από το Σώμα των Μελών. Καταβάλλεται άμεσα με την εγγραφή και λογίζεται ανά ημερολογιακό έτος ανεξάρτητα από την ημερομηνία εγγραφής. Σε ετήσια βάση η πληρωμή γίνεται μέχρι τις 31 Ιανουαρίου κάθε ημερολογιακού έτους. Σε περίπτωση μη καταβολής της συνδρομής για ένα ή περισσότερα έτη, αυτή δεν εξαλείφεται αλλά αθροίζεται μέχρι την ημερομηνία καταβολής συνδρομής.

8.7 Οι συνεδριάσεις της ΔΕ (Διοικούσα Επιτροπή) πρέπει να είναι ανοικτές, ηλεκτρονικά αναμεταδιδόμενες, με δικαίωμα σχολιασμού και παρεμβάσεων, μετά το πέρας της συνεδρίασης, από οποιοδήποτε μέλος επιθυμεί.

10.3 Η ψήφος στα συνέδρια και τις συνεδριάσεις των οργάνων του κόμματος είναι προσωπική και δεν μπορεί να ασκηθεί μέσω πληρεξουσίου. Κάθε μέλος έχει μόνο μια ψήφο. Η ψήφος είναι μυστική, όταν αφορά την εκλογή προσώπων ή όταν αυτό ζητηθεί εκ των προτέρων και αποφασιστεί. Η συμμετοχή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τηλεφωνίας, ή τηλεδιάσκεψης, είναι αποδεκτή σε κάθε περίπτωση φανερής ψηφοφορίας, εκτός από τις ψηφοφορίες στο Συνέδριο.

10.5 Οι συνεδριάσεις των συλλογικών οργάνων του κόμματος μπορούν να παρακολουθηθούν ελεύθερα από όποιον το επιθυμεί. Το συγκεκριμένο όργανο μπορεί να αποφασίσει με σαφή και επαρκή αιτιολόγηση την άρση του δικαιώματος αυτού, επιτρέποντας όμως, σε κάθε περίπτωση, σε κάθε μέλος του κόμματος να παρακολουθήσει την συνεδρίαση. Όταν και όπου αυτό είναι εφικτό, οι συνεδριάσεις μεταδίδονται ζωντανά στο διαδίκτυο. Το εκάστοτε συλλογικό όργανο είναι υπεύθυνο για την τήρηση πρακτικών της συνεδρίασης, και την ηχογράφηση της συνεδρίασης σε ηλεκτρονική μορφή, και της δημοσιοποίησης των πρακτικών και του ηχητικού αρχείου κατά το δύναται συντομότερα, αλλά σε κάθε περίπτωση όχι αργότερα από 5 ημέρες μετά από την εκάστοτε συνεδρίαση. Εξαίρεση στα παραπάνω περί πρακτικών και ηχογράφησης αποτελούν οι περιπτώσεις που απαιτούν μυστική ψηφοφορία, σύμφωνα με τις προβλέψεις του καταστατικού.

Υπάρχει κατά αρχήν μια περιορισμένη μεν αλλά υπαρκτή βάση για να προχωρήσουμε σε διαδικασίες ηλεκτρονικής λειτουργίας του Κόμματος, σχεδόν για τα πάντα.

Αυτό που χρειάζεται να γίνει είναι να καθορίσουμε εκείνες τις κοινά αποδεκτές διαδικασίες και τις αλλαγές που θα προκύψουν για το καταστατικό μας.

Εγώ είμαι της γνώμης ότι πρέπει να το κάνουμε, γιατί λέμε ότι είμαστε το "νέο λειτουργικό" χωρίς όμως ακόμα να έχουμε γίνει πραγματικά (στην πρακτική μας και στην λειτουργία μας) ένα "λειτουργικό". Χρησιμοποιούμε παλιούς τρόπους για να κάνουμε το νέο και το καινοτόμο.... είναι σίγουρο ότι δεν το έχουμε καταφέρει και κατά την γνώμη ούτε και πρόκειται να το καταφέρουμε έτσι.

Έχουν περάσει ήδη 3 χρόνια από τότε που ξεκινήσαμε επίσημα, αλλά ακόμα είμαστε μερικές 10ετίες πίσω. Πάμε να πείσουμε ότι είμαστε το "νέο λειτουργικό" και δεν έχουμε καταφέρει να γίνουμε ούτε καν ένα "patch" για το υπάρχον λειτουργικό.... ούτε καν να γίνουμε έστω και ένα virus για το πολιτικό μας σύστημα, που ακόμα κι αυτό θα ήταν επιτυχία.

Προσεγγίσεις υπάρχουν πολλές, mumble, LQfb, OpenSlides, electronic meeting/conference system (EMS), Σύστημα Helios, Σύστημα AGORA, συνεργατικά pads, λίστες ταχυδρομείου, forum και πολλά πολλά άλλα ή ακόμα ακόμα να φτιάξουμε και κάτι δικό μας, από το μηδέν ή με την σύνθεση των προαναφερθέντων ή/και άλλων ηλεκτρονικών συστημάτων.

Αντί όμως να γινόμαστε netizens, παραμένουμε "καλαμαράδες" και "χαρτογιακάδες".... :evil:
здравствуйте

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό pav » 07 Οκτ 2014, 14:48

Κομπειλάδα δεν κατάλαβα τι εφαρμογή έχουν αυτά που έγραψες πάνω στις προτάσεις μου. Μάλλον συμφωνείς; :?:

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκλογή νέας ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 07 Οκτ 2014, 16:58

@pav Θέλει ΟΛΟ αλλαγή, όπως το λέει και ο baskin.... αυτό.
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες