Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2014
Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 11 Αύγ 2014, 17:11

laskaris_vasilis έγραψε:Ας αρχίσουμε εδώ να δηλώνουμε ποιοι πρόκειται να παρεβρεθούμε στο Συνέδριο.
Άσχετα με τον τόπο, έτσι για να έχουμε μία πρώτη εικόνα

Αγαπητέ Βασίλη,
Έχω τη γνώμη ότι το θέμα έτσι όπως το βάζεις είναι ανακόλουθο, για τους εξής λόγους:
- Για να απαντήσω θετικά ή αρνητικά σε μια "συνεδριακή πρόσκληση", αυτό που μου χρειάζεται ως κριτήριο δεν είναι ο τόπος, αλλά η θεματολογία. Εκτός αν το περιεχόμενο του όλου "τζερτζελέ" περιορίζεται στις μετά τις συνεδριακές εργασίες ... "συνευρέσεις", οπότε όντως η Χαλκίδα των εξαιρετικών "τσιπουράδικων" προεξέχει ως ιδανικότατος προορισμός και απαντώ αμέσως "μέσα" αλλά στα τσίπουρα και όχι στις συζητήσεις.
- Επειδή όμως ... είθισται τα συνέδρια να μην διοργανώνονται για το "μετά" αλλά για το "δια ταύτα", θα ήθελα να μου επιτρέψεις να τροποποιήσω λίγο το ερώτημά σου ως εξής:
"Τι προτείνετε να συμπεριληφθεί στην ημερησία διαταγή του 3ου Πειρατικού Συνεδρίου;"
Κατά τη γνώμη μου, (και με την άδειά σου φυσικά), ας απαντηθεί πρώτα αυτό το ερώτημα και μετά βλέπουμε ποιοι, πόσοι και που θα συναντηθούμε για να συζητήσουμε τα όσα θα προταθούν και θα κατατεθούν.
Και αν στη συνέχεια διαπιστωθεί ότι όντως υπάρχουν ζητήματα / θέματα σοβαρά προς συζήτηση, αλλά και πρόσωπα διατεθειμένα να μπουν στη διαδικασία μιας σοβαρής επί αυτών συζήτησης, τότε μπορούμε να προχωρήσουμε και στον προσδιορισμό του κατάλληλου τόπου και χώρου.
Πάντως αν είναι να κάνουμε συνέδριο μόνο και μόνο για να μαζευτούμε καμιά 20αριά, που στη συνέχεια θα πάμε απλώς για μπύρες ή τσίπουρα, εγώ ευχαρίστως διαθέτω το χώρο του σπιτιού μου, που και δωρεάν είναι και καλό σέρβις διαθέτει (ήδη καμιά 10αριά το γνωρίζουν από πρώτο χέρι) και δωρεάν WiFi έχει και Κρητική τσικουδιά και λάιφ αρχοντορεμπέτικη μουσική και (αν όλα πάνε καλά το καλοκαίρι) μπορεί και φρεσκοκατεψυγμένο ψάρι ψητό στα κάρβουνα να βρεθεί!
Και επειδή στο ερώτημα που βάζω, θα πρέπει να είμαι ο πρώτος που θα εισηγηθεί, προτείνω (προχείρως και προς χάριν της συζήτησης) ως πρώτο θέμα του 3ου Πειρατικού Συνεδρίου το εξής:
"Πρέπει το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας να ακολουθήσει αυτόνομη πορεία ή να επιδιώξει συμμαχίες; Αν ναι, με ποιους (συγκεκριμένα) και με τι όρους;".
Ας ξεκινήσουμε με αυτό και αν προχωρήσουμε, έχω και μερικά ακόμη να βάλω.
Υ.Γ.: Αν το θέμα προχωρήσει σε αυτή τη βάση που προτείνω, υπόσχομαι σε εύλογο χρόνο να καταθέσω ολοκληρωμένη εισήγηση για το παραπάνω θέμα που βάζω, γιατί έτσι πρέπει να προετοιμάζονται και να διενεργούνται κατά τη γνώμη μου τα συνέδρια και όχι απλά ως κάποια συμβατική καταστατική υποχρέωση.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκδήλωση ενδιαφέροντος για φυσική παρουσία

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Αύγ 2014, 20:48

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Ας αρχίσουμε εδώ να δηλώνουμε ποιοι πρόκειται να παρεβρεθούμε στο Συνέδριο.
Άσχετα με τον τόπο, έτσι για να έχουμε μία πρώτη εικόνα

Αγαπητέ Βασίλη,
Έχω τη γνώμη ότι το θέμα έτσι όπως το βάζεις είναι ανακόλουθο, για τους εξής λόγους:
- Για να απαντήσω θετικά ή αρνητικά σε μια "συνεδριακή πρόσκληση", αυτό που μου χρειάζεται ως κριτήριο δεν είναι ο τόπος, αλλά η θεματολογία. Εκτός αν το περιεχόμενο του όλου "τζερτζελέ" περιορίζεται στις μετά τις συνεδριακές εργασίες ... "συνευρέσεις", οπότε όντως η Χαλκίδα των εξαιρετικών "τσιπουράδικων" προεξέχει ως ιδανικότατος προορισμός και απαντώ αμέσως "μέσα" αλλά στα τσίπουρα και όχι στις συζητήσεις.
- Επειδή όμως ... είθισται τα συνέδρια να μην διοργανώνονται για το "μετά" αλλά για το "δια ταύτα", θα ήθελα να μου επιτρέψεις να τροποποιήσω λίγο το ερώτημά σου ως εξής:
"Τι προτείνετε να συμπεριληφθεί στην ημερησία διαταγή του 3ου Πειρατικού Συνεδρίου;"
Κατά τη γνώμη μου, (και με την άδειά σου φυσικά), ας απαντηθεί πρώτα αυτό το ερώτημα και μετά βλέπουμε ποιοι, πόσοι και που θα συναντηθούμε για να συζητήσουμε τα όσα θα προταθούν και θα κατατεθούν.
Και αν στη συνέχεια διαπιστωθεί ότι όντως υπάρχουν ζητήματα / θέματα σοβαρά προς συζήτηση, αλλά και πρόσωπα διατεθειμένα να μπουν στη διαδικασία μιας σοβαρής επί αυτών συζήτησης, τότε μπορούμε να προχωρήσουμε και στον προσδιορισμό του κατάλληλου τόπου και χώρου.
Πάντως αν είναι να κάνουμε συνέδριο μόνο και μόνο για να μαζευτούμε καμιά 20αριά, που στη συνέχεια θα πάμε απλώς για μπύρες ή τσίπουρα, εγώ ευχαρίστως διαθέτω το χώρο του σπιτιού μου, που και δωρεάν είναι και καλό σέρβις διαθέτει (ήδη καμιά 10αριά το γνωρίζουν από πρώτο χέρι) και δωρεάν WiFi έχει και Κρητική τσικουδιά και λάιφ αρχοντορεμπέτικη μουσική και (αν όλα πάνε καλά το καλοκαίρι) μπορεί και φρεσκοκατεψυγμένο ψάρι ψητό στα κάρβουνα να βρεθεί!
Και επειδή στο ερώτημα που βάζω, θα πρέπει να είμαι ο πρώτος που θα εισηγηθεί, προτείνω (προχείρως και προς χάριν της συζήτησης) ως πρώτο θέμα του 3ου Πειρατικού Συνεδρίου το εξής:
"Πρέπει το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας να ακολουθήσει αυτόνομη πορεία ή να επιδιώξει συμμαχίες; Αν ναι, με ποιους (συγκεκριμένα) και με τι όρους;".
Ας ξεκινήσουμε με αυτό και αν προχωρήσουμε, έχω και μερικά ακόμη να βάλω.
Υ.Γ.: Αν το θέμα προχωρήσει σε αυτή τη βάση που προτείνω, υπόσχομαι σε εύλογο χρόνο να καταθέσω ολοκληρωμένη εισήγηση για το παραπάνω θέμα που βάζω, γιατί έτσι πρέπει να προετοιμάζονται και να διενεργούνται κατά τη γνώμη μου τα συνέδρια και όχι απλά ως κάποια συμβατική καταστατική υποχρέωση.


Αγαπητέ Μιχάλη, αντιπαρέρχομαι τι "τυπικούρες" τύπου "με την άδειά σου φυσικά" και απαντώ απλά:
Το ζήτημα που έβαλες είναι ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ λόγος για να κάνει ένα κόμμα Συνέδριο!!!!!!
Αυτό και ο ορισμός των νέων μας εκπρόσωπων αρκούν!!
Άρα;
Συνελόντι ειπείν ( :lol: :lol: ): Θα είσαι και εσύ μαζί μας!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκδήλωση ενδιαφέροντος για φυσική παρουσία

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Αύγ 2014, 20:54

Πέρα από όλα τα άλλα, προσωπικά θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ την όποια εισήγηση (όχι μόνο από εσένα αλλά από κάθε Πειρατή) για το ζήτημα που έθεσες!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Εκδήλωση ενδιαφέροντος για φυσική παρουσία

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 11 Αύγ 2014, 21:16

laskaris_vasilis έγραψε:Συνελόντι ειπείν ( :lol: :lol: ): Θα είσαι και εσύ μαζί μας!

"Συνελόντι ειπείν" ... με το σκεπτικό που έθεσα, φυσικά και θα είμαι μέσα!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Αύγ 2014, 21:27

Έστω και αν δεν κάνουμε τίποτα συνέδριο πρέπει να γίνει βάσει καταστατικού. Πρότεινα την διεξαγωγή e-συνεδρίου αλλά δεν "πέρασε".
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 11 Αύγ 2014, 21:48

Voyager-1 έγραψε:Έστω και αν δεν κάνουμε τίποτα συνέδριο πρέπει να γίνει βάσει καταστατικού.

Με αυτό το σκεπτικό ... προφανώς δεν θα είμαι μέσα.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Αύγ 2014, 22:05

Μην το λες σε εμένα, πες το σε αυτούς που το είπαν. Δες σε παλαιότερες αναρτήσεις τους στο φόρουμ.

"το φυσικό συνέδριο είναι υποχρεωτικό από το καταστατικό ακόμα και μόνο για την εκλογή προσώπων" ή παρόμοιες φράσεις χρησιμοποίησαν.
Έτσι θέλουν τα συνέδρια, να πάρουμε τις καρέκλες και από αρχές έχουμε !...........τις 3 που ξέρουμε. Αρκεί. Γεια σας.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 11 Αύγ 2014, 22:18

Voyager-1 έγραψε:Μην το λες σε εμένα, πες το σε αυτούς που το είπαν.

Δεν λέω τίποτα και σε κανέναν Σπύρο. Απλώς ... σκέπτομαι φωναχτά.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Σκέψεις για το 3ο συνέδριο

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 12 Αύγ 2014, 09:21

Και συνεχίζοντας να σκέπτομαι φωναχτά "ακούω" στο μυαλό μου να τριγυρίζουν και μερικές ακόμη σκέψεις:
@ Λάσκαρης
Βασίλη το θέμα που έθεσα, μπορεί να το εκτιμάς ως κορυφαίο, αλλά σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι το μόνο αυτού του ... μεγέθους. Έχω τη γνώμη ότι αν αρχίσει το ... σωστό πανηγύρι, δηλαδή αν καταφέρουμε να διοργανώσουμε ποτέ συνέδριο "και' για συζήτηση (και για τσίπουρα στη συνέχεια βεβαίως - βεβαίως) και όχι "μόνο" για τσίπουρα, τότε να είσαι βέβαιος ότι και άλλα σημαντικά θέματα θα αναδειχθούν και αρκετοί, που σήμερα απέχουν, θα εμφανιστούν πρόθυμοι να τα συζητήσουν.
@ Σπύρος
@ (όλους όσους υποστηρίζουν ότι συνέδριο πρέπει να γίνεται υποχρεωτικά έστω και μόνο για την εκλογή νέων οργάνων)
Το θέμα της εκλογής νέων οργάνων Σπύρο & υπόλοιποι, νομίζω ότι πλέον έχει ... υπεραπλουστευτεί, σε βαθμό που να μην χρειάζεται καν συνέδριο για να τακτοποιηθεί. Γιατί από τη στιγμή που διαφαίνεται ότι οι παρόντες στο επόμενο συνέδριο ίσως να μην φτάνουν για να καλύψουν τον απαιτούμενο ελάχιστο αριθμό υποψηφιοτήτων για την επάνδρωση (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί λέμε μόνο επάνδρωση και όχι και επαναγυναίκωση :lol: ) των οργάνων, τότε εύκολα αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι όσοι θα παραστούν θα εκλεγούν αυτομάτως όπου ο καθένας τους θα επιθυμεί και το θέμα θα λήξει εντός δευτερολέπτων. Άσε που θα έχουμε και το αυτονόητο κέρδος, ότι δεν θα έχει πια κανένα λόγο να ... βρίζει ο γνωστός μπάρμαν (James για όσους δεν ήσαν στο 1ο συνέδριο) αφού θα έχει καταφέρει (ω! του θαύματος) να εκλεγεί χωρίς να χρειαστεί να κάνει ούτε καν προεκλογικό αγώνα ή μάλλον χωρίς να θέσει καθόλου υποψηφιότητα! :lol: :lol: :lol:


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες