Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 15 Απρ 2014, 13:55

Του έχουν "απαντήσει" ήδη 2 συν-πλέοντες μαζί του.... Θα "χαμογελάσατε" με τους χαρακτηρισμούς των μεν για τους δε.... (τους αναφέρουν ακόμα και ως "ταλιμπάν") :mrgreen:
здравствуйте

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Απρ 2014, 14:21

Κομπειλάδας έγραψε:Του έχουν "απαντήσει" ήδη 2 συν-πλέοντες μαζί του.... Θα "χαμογελάσατε" με τους χαρακτηρισμούς των μεν για τους δε.... (τους αναφέρουν ακόμα και ως "ταλιμπάν") :mrgreen:




Μολις διαβασα τις απαντησεις.Ενταξει ειναι καθαρα εσωκομματικο το θεμα , η μειοψηφεια χαρακτηριζει ταλιμπαν την πλειοψηφεια γιατι δεν τους αρεσε το αποτελεσμα.Συμπεριφορες νηπιαγωγειου αντι για εστω πολιτικη αντιπαραθεση.



Τελικα εμεις εχουμε πιο ηπιες εσωτερικες αντιπαραθεσεις :D
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Απρ 2014, 16:21

Για την γκρίνια του περί ποσοστών η απάντηση είναι η απλή αριθμητική:

32487 ΠΕΙΡ = 14,91 % του συνόλου
185366 ΟΠ = 85,08 % του συνόλου


ΥΓ1 Για τα "χαζά" περί διασπάσεων πρέπει να κοιτάξει τον καθρέφτη.
ΥΓ2 Το brand του PP είναι δυνατό στις Ευρωεκλογές (αν και δεν έφτανε να βγάλει μόνο του Ευρωβουλευτή). Μπορεί π.χ. εύκολα να πάρει ψήφους από Ευρωπαίους πολίτες που ψηφίζουν στην Ελλάδα.
ΥΓ3 Αν τελικά γίνει η συμπραξη θα δείτε σας παρακαλώ αν σηκώνει καμιά αναφορά στο ψηφοδέλτιο στο "Ευρωπαϊκό PP" ?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 15 Απρ 2014, 16:29

ΥΓ3 Αν τελικά γίνει η συμπραξη θα δείτε σας παρακαλώ αν σηκώνει καμιά αναφορά στο ψηφοδέλτιο στο "Ευρωπαϊκό PP" ?

Τι εννοείς anestis?
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Απρ 2014, 16:34

ΟΠ = μέλος του Ευρωπαϊκού Πράσινου Κόμματος
ΝΔ = μέλος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος
ΠΑΣΟΚ = μέλος του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος

Ξέρω ότι το δικό μας δεν έχει ομάδα στο Ε.Κ. , αλλά να ψάξουμε αν μπορεί να υπάρξει αναφορά στο ψηφοδέλτιο ?

laskaris_vasilis έγραψε:
ΥΓ3 Αν τελικά γίνει η συμπραξη θα δείτε σας παρακαλώ αν σηκώνει καμιά αναφορά στο ψηφοδέλτιο στο "Ευρωπαϊκό PP" ?

Τι εννοείς anestis?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Απρ 2014, 16:49

Αυτό που θέλω να πω, κι ας μην το αναφέρει κανείς, είναι ότι οι ευρωεκλογές έπρεπε να είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μας απασχόληση. Δυστυχώς με 2-3 ανθρώπους δουλειά δεν γίνεται και εφόσον δεν προχωρήσει η συνεργασία το κόμμα δεν θα κατέβει στις εκλογές.

Προσωπικά έχω χεσμένες και τις τοπικές και τις βουλευτικές εκλογές, οι ευρωεκλογές είναι ο στίβος μας, αλλά μάλλον δεν υπάρχει γενικά ενδιαφέρον.

Θα πω περισσότερα αργότερα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 15 Απρ 2014, 16:57

@anestis
Αν υπάρξει αναφορά πάνω στο ψηφοδέλτιο, αυτή θα μπορούσε να είναι μόνο η του:
The Greens | European Free Alliance
http://www.greens-efa.eu/
στην οποία ανήκουμε και εμείς και είναι η Πολιτική Ομάδα μέσα στο Ευρωκοινοβούλιο.
Όπου και πάλι δεν είναι "ευανάγνωστο" ότι εμπεριέχει και τους Ευρωπαίους Πειρατές.

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα (που ελπίζουμε να αλλάξει αν βγουν πολλοί Πειρατές στην Ευρωβουλή, δηλ. 25 και από 7 διαφορετικές χώρες). Όμως ακόμη και έτσι να γίνει, θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στην (μεθ-)επόμενη Ευρωβουλή.

Για το "Ευρωπαϊκό Κόμμα" τώρα και την αναφορά του:
Ούτως ή άλλως υπάρχει στην συμφωνία σαφής αναφορά για το Κοινό Ευρωπαϊκό Πειρατικό Πρόγραμμα (PPEU ή European Pirates). Αυτό άλλωστε αποτελεί και πολιτική μας δέσμευση (το ψηφίσαμε) για την Ευρώπη, πολύ πριν υπάρξει καν κάποια αναφορά για συνεργασία με τους ΟΠ στον ορίζοντα.

Οπότε ούτε οι ΟΠ, το λένε (πάνω στο ψηφοδέλτιο)... Αν το πουν τότε θα πρέπει να μπει αναφορά και για εμάς: Μέλος του Κόμματος Πειρατών Ευρώπης.
Ίσα πανιά ίσα βάρκα. Δεν το έχουν -> Δεν το έχουμε, Το βάζουν -> πρέπει να μπει και το δικό μας.

@baskin
Είναι το ίδιο ακριβώς ενδιαφέρον που επιδείχθηκε και για την διαβούλευση της ΕΕ για την αναθεώρηση των πνευματικών δικαιωμάτων.... Γάνιασα να το λέω, αλλά το ενδιαφέρον κινήθηκε κοντά στο μηδέν. Ενώ θα έπρεπε να είναι θέμα 24/7 για όλο το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, μερικοί μόνο τρέχαν σαν τρελοί για να έχουμε έστω μια (ας πούμε) αξιοπρεπή παρουσία σε αυτό....

(σκατά, τα θυμήθηκα και τα ξανά πήρα στο κρανίο τώρα... μαμώτο μου)
здравствуйте

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Απρ 2014, 16:58

anestis έγραψε:ΥΓ3 Αν τελικά γίνει η συμπραξη θα δείτε σας παρακαλώ αν σηκώνει καμιά αναφορά στο ψηφοδέλτιο στο "Ευρωπαϊκό PP" ?



Άρθρο 4.
Στα ψηφοδέλτια δύναται να αναγράφονται πριν το όνομα και το έμβλημα του συνδυασμού ή του συνασπισμού συνεργαζόμενων κομμάτων, το έμβλημα και το όνομα του ευρωπαϊκού πολιτικού κόμματος με το οποίο κάθε συνδυασμός συνδέεται.
Μετά την προσωνυμία του συνδυασμού, δύναται να αναγράφονται σε διαδοχικές ξεχωριστές σειρές ή και παραπλεύρως, τα εμβλήματα και τα ονόματα κομμάτων ή πολιτικών κινήσεων που αποτελούν τον συνασπισμό




Αν ερμηνευω σωστα τον νομο τοτε δεν προβλεπεται η περιπτωση να ανηκει σε δυο ευρωπαικα πολιτικα κομματα ο συνδυασμος οποτε μαλλον οχι Ανεστη.Να το κοιταξουμε ομως.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 15 Απρ 2014, 17:30

baskin έγραψε:Αυτό που θέλω να πω, κι ας μην το αναφέρει κανείς, είναι ότι οι ευρωεκλογές έπρεπε να είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μας απασχόληση. Δυστυχώς με 2-3 ανθρώπους δουλειά δεν γίνεται και εφόσον δεν προχωρήσει η συνεργασία το κόμμα δεν θα κατέβει στις εκλογές.

Προσωπικά έχω χεσμένες και τις τοπικές και τις βουλευτικές εκλογές, οι ευρωεκλογές είναι ο στίβος μας, αλλά μάλλον δεν υπάρχει γενικά ενδιαφέρον.

Θα πω περισσότερα αργότερα.


Γιατί δεν προχωρεί η συνεργασία; (Ή εννοείς ΑΝ δεν προχωρήσει η συνεργασία;)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Απρ 2014, 17:42

Το αν θα προχωρήσει η συνεργασία είναι θέμα ψηφοφορίας εδώ και τι θα αποφασίσουν οι Οικολόγοι από την πλευρά τους.

Ο δικός μου προβληματισμός είναι η ανυπαρξία αν δεν υπήρχε η πιθανότητα της συνεργασίας... (και η ανυπαρξία στόχων...)
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες