Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό James » 14 Απρ 2014, 15:31

Σο κενό όλες οι συζητήσεις που έχουν γίνει μέχρι τώρα, για να γίνει συνασπισμός πρέπει να εγκριθεί από συνέδριο των οικολόγων....
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό James » 14 Απρ 2014, 15:41

Παραθέτω από τη λίστα :
"Συμφωνία για την θέσπιση συνασπισμού και κοινού ψηφοδελτίου για τις εκλογές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις 25 Μαΐου 2014.

Οι Οικολόγοι Πράσινοι και το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας συμφωνούν σε κοινή κάθοδο στις ευρωεκλογές του 2014 και δεσμεύονται για τα παρακάτω 5 σημεία:...."

Ενώ οι οικολόγοι είναι ξεκάθαρο μετα το τελευταίο τους συνέδριο ότι πρέπει να εγκρίνουν τη κοινή κάθοδο μόνο με συνέδριο.
Δυστυχώς μετά και απο το τελευταίο email του κ. Τσιρώνη φαίνεται ότι σας μπλέξαν και απλώς ενέκριναν τη συμμετοχή στο ψηφοδέλτιο τους, 6 μελών του κόμματος πειρατών, καμμία κουβέντα για συνεργασία και κάθοδο κοινή στις εκλογές.
Η απόφαση του συνεδρίου τους ήταν να συμπεριλάβουν στο ψηφοδέλτιο τους άτομα απο τη "κοινωνία των πολιτών" και οχι συνεργασία με άλλο κόμμα.
Υ.σ. Τα παραπάνω τα διαστάυρωσα με ανώτατο στέλεχος των οικολόγων, το οποίο μου ξεκαθάρισε ότι γίνεται προσπάθεια καπελώματος και σε καμμία περίπτωση, συνεργασία για κάθοδο στις εκλογές.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Απρ 2014, 16:15

Και εμένα με πήραν τηλ. από την μεριά του αποχωρούντος ευρωβουλευτή.... για να με ενημερώσουν σχετικά με τους ΟΠ. συγκεκριμένα μου είπαν το εξής: "για να γνωρίζεις με ποιους θα έχετε να κάνετε...."

Όμως:
Στο καταστατικό τους
ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (Όπως τροποποιήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 2013)
...
15 ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ - ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ
...
15.2 Κεντρικές εκλογές (Βουλευτικές, Ευρωεκλογές)

Το συνέδριο που αποφασίζει τη συµµετοχή σε κεντρικές εκλογές, ορίζει Επιτροπή Εκλογικού Αγώνα (ΕΕΑ), η οποία και είναι υπεύθυνη για το συντονισµό της εκλογικής εκστρατείας. Λογοδοτεί στο Πανελλαδικό Συµβούλιο, τα µέλη της είναι άµεσα ανακλητά από αυτό. Το Πανελλαδικό Συµβούλιο µπορεί να ορίσει νέα µέλη της.

Α. Βουλευτικές

α) Η επιλογή των υποψηφίων, για την κατάρτιση των ψηφοδελτίων γίνεται από τις αντίστοιχες περιφερειακές οργανώσεις του φορέα.

β) Το κόµµα, είτε µε το Συνέδριο είτε µε το Πανελλαδικό Συµβούλιο, µπορεί να αρνηθεί επιλογές µε πλειοψηφία 2/3.

γ) Όπου δεν υπάρχει περιφερειακή οργάνωση των Οικολόγων Πράσινων, την κατάρτιση των ψηφοδελτίων αναλαµβάνει το Πανελλαδικό Συµβούλιο.

δ) Το Πανελλαδικό Συµβούλιο ορίζει Οµάδα Κοινοβουλευτικής Στήριξης των βουλευτών, µε γνωµοδοτικό χαρακτήρα, στην οποία συµµετέχει τουλάχιστον ένας εκπρόσωπος της περιφέρειας από την οποία προέρχεται κάθε βουλευτής.

Β. Ευρωεκλογές

α) Η επιλογή των υποψηφίων και η σειρά τους στο ψηφοδέλτιο αποφασίζονται µε Συνέδριο ή/και άµεση ψηφοφορία των µελών.

β) Το Πανελλαδικό Συµβούλιο ορίζει Οµάδα Στήριξης των ευρωβουλευτών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, µε γνωµοδοτικό χαρακτήρα.

Βουλευτές και ευρωβουλευτές δεν έχουν δικαίωµα συµµετοχής στην Εκτελεστική Γραµµατεία για όσο χρόνο διαρκεί η θητεία τους. Το ίδιο ισχύει, κατά την προεκλογική περίοδο, και για υποψήφιους κεντρικών εκλογών που χρειάζονται σταυρό προτίµησης.

Βουλευτές και ευρωβουλευτές που έχουν εκλεγεί µε ψηφοδέλτια των Οικολόγων Πράσινων, παραιτούνται στο µέσον της συνολικής τους θητείας. Τη θέση τους παίρνει ο αµέσως επόµενος στη λίστα ή στη σειρά σταυρών προτίµησης.
...


Δηλαδή είτε πρόκειται για εξωτερικούς, είτε για εσωτερικούς υποψήφιους θα πρέπει η επιλογή τους να γίνει από α) Η επιλογή των υποψηφίων και η σειρά τους στο ψηφοδέλτιο αποφασίζονται µε Συνέδριο ή/και άµεση ψηφοφορία των µελών.

Σε πιο σημείο του καταστατικού υπάρχουν αυτά που αναφέρεις James;
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 14 Απρ 2014, 16:37

Η συμφωνία λέει:
2.α Το ψηφοδέλτιο του συνασπισμού θα έχει τα σήματα των δύο κομμάτων το ένα κάτω από το άλλο, πρώτα αυτό των ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ και ακολούθως αυτό του ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ και με την ίδια αναλογία[3]. Η ονομασία των κομμάτων περιλαμβάνεται μαζί με το έμβλημα. Σε τρίτο επίπεδο, με μικρότερη γραμματοσειρά, μπορούν να αναγράφονται φορείς της Κοινωνίας των Πολιτών που συνεργάζονται, σύμφωνα με τις προβλέψεις του σχετικού νόμου περί της διάταξης ψηφοδελτίου συνασπισμού κομμάτων.

από την στιγμή που εμφανίζεται στον ΑΠ σαν συνασπισμός δύο κομμάτων (ο συνασπισμός κατατίθεται με δικαστικό επιμελητή, όπου θα είμαστε παρόντες)
Σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 3 για την προθεσμία κατάρτισης συνδυασμών η δήλωση, με την οποία καταρτίζεται ο συνδυασμός, επιδίδεται με δικαστικό επιμελητή στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου ή κατατίθεται με απόδειξη στο γραφείο του το αργότερο δώδεκα (12) ημέρες μετά την έναρξη * της προεκλογικής περιόδου

Μετά τις εκλογές και αν δικαιούμαστε χρηματοδότησης (ως συνασπισμός από 1,5% των ψήφων και πλέον), τότε θα πρέπει να καταθέσουμε στον ΥΠΕΣ έγγραφο με την μεταξύ μας συμφωνία για την διανομή της κρατικής χρηματοδότησης. (Ότι είμαστε συνασπισμός θα αποδεικνύεται από την κατάθεση στον δικ.επιμελητή και στον ΑΠ).
Αν δεν κατατεθεί σε ένα μήνα μετά τις εκλογές η συμφωνία τότε το ποσό της χρηματοδότησης γίνεται αυτόματα από το κράτος 50-50. Δεν τους συμφέρει.
Επίσης χρηματοδότηση δικαιούνται ΜΟΝΟ κόμματα, ούτε κοινωνία των πολιτών ή κινήματα ή οργανώσεις ή ανεξάρτητοι.
Σε κάθε περίπτωση, για να λάβει κάποιος μετεκλογική κρατική χρηματοδότηση θα πρέπει να πληρεί μια σειρά από προϋποθέσεις (καταστατικό, ταμείο, οικονομικό υπεύθυνο, κτλ.) όπως αυτά υποχρεούνται να τηρούνται για τα πολιτικά κόμματα.
Δες:
http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomot ... 422_12.htm
Β. Κατανέμουμε το ποσό της εκλογικής χρηματοδό­τησης στα παραπάνω δικαιούχα κόμματα όπως παρα­κάτω:
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Απρ 2014, 16:41

Για να ξεμπερδέψουμε λίγο τα πράγματα.
Σύμφωνα πάντα με το καταστατικό λειτουργίας των ΟΠ:

Το Πανελλαδικό Συμβούλιο (κάτι σαν το δικό μας ΣτΜ) είναι διαρκές όργανο (ανάμεσα στα συνέδρια).
Το Συνέδριο (σαν και το δικό μας) συγκαλείται κάθε χρόνο (max μέχρι 16 μήνες)
Η Εκτελεστική Γραμματεία (είναι κάτι σαν την δική μας ΔΕ).

Αρμοδιότητα της ΕΓ είναι:
14 ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ
14.1 Αρµοδιότητες
ια) Η εκπροσώπηση του φορέα και η διαχείριση των σχέσεών του µε άλλα κόµµατα και φορείς, σύµφωνα µε τις αποφάσεις του Πανελλαδικού Συµβουλίου.

Επίσης στο 15 ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ - ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ λέει:
15.2 Κεντρικές εκλογές (Βουλευτικές, Ευρωεκλογές)

Το συνέδριο που αποφασίζει τη συµµετοχή σε κεντρικές εκλογές, ορίζει Επιτροπή Εκλογικού Αγώνα (ΕΕΑ), η οποία και είναι υπεύθυνη για το συντονισµό της εκλογικής εκστρατείας. Λογοδοτεί στο Πανελλαδικό Συµβούλιο, τα µέλη της είναι άµεσα ανακλητά από αυτό. Το Πανελλαδικό Συµβούλιο µπορεί να ορίσει νέα µέλη της.

Β. Ευρωεκλογές

α) Η επιλογή των υποψηφίων και η σειρά τους στο ψηφοδέλτιο αποφασίζονται µε Συνέδριο ή/και άµεση ψηφοφορία των µελών.

β) Το Πανελλαδικό Συµβούλιο ορίζει Οµάδα Στήριξης των ευρωβουλευτών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, µε γνωµοδοτικό χαρακτήρα.

Βουλευτές και ευρωβουλευτές δεν έχουν δικαίωµα συµµετοχής στην Εκτελεστική Γραµµατεία για όσο χρόνο διαρκεί η θητεία τους. Το ίδιο ισχύει, κατά την προεκλογική περίοδο, και για υποψήφιους κεντρικών εκλογών που χρειάζονται σταυρό προτίµησης.

Βουλευτές και ευρωβουλευτές που έχουν εκλεγεί µε ψηφοδέλτια των Οικολόγων Πράσινων, παραιτούνται στο µέσον της συνολικής τους θητείας. Τη θέση τους παίρνει ο αµέσως επόµενος στη λίστα ή στη σειρά σταυρών προτίµησης.
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 14 Απρ 2014, 16:47

Προσωπικά θαρρώ πως το "κρύο αίμα" δεν κάνει κακό!
Δηλαδή: Το "μου είπε ανώτατο στέλεχος.....", δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ!
Το ίδιο και ο κάθε ανώνυμος σχολιασμός!
Αν υπάρχει κάτι απτό, να το βάλουμε κάτω να το δούμε!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Απρ 2014, 17:08

Γιαυτό έβαλα το link και τις παραπομπές από το Καταστατικό τους, Βασίλη.
здравствуйте

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό James » 14 Απρ 2014, 18:45

Για να τα βάλουμε τα πράγματα σε τάξη Σίμο, πουθενά σε αυτά που έβαλες δεν αναφέρει για Συνασπισμούς.
Τουλάχιστον πριν κατεβάσουμε ψηφοφορία να έχουμε την απόφαση έστω, της εκτελεστικής γραμματείας των ΟΠ ότι συμφωνούν με το μνημόνιο συνεργασίας μαζί μας.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Απρ 2014, 18:56

Εμείς μπορούμε να ψηφίσουμε για να εγκρίνουμε ή όχι το κείμενο της συμφωνίας. Αν σκαλώσει σε αυτούς, σε οποιοδήποτε σημείο, απλά δεν προχωράει.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τους περιμένουμε. Προχωράμε, εγκρίνουμε ή απορρίπτουμε και περιμένουμε από αυτούς τα ανάλογα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 14 Απρ 2014, 19:00

James έγραψε:Για να τα βάλουμε τα πράγματα σε τάξη Σίμο, πουθενά σε αυτά που έβαλες δεν αναφέρει για Συνασπισμούς.
Τουλάχιστον πριν κατεβάσουμε ψηφοφορία να έχουμε την απόφαση έστω, της εκτελεστικής γραμματείας των ΟΠ ότι συμφωνούν με το μνημόνιο συνεργασίας μαζί μας.




Ως μελος της Επιτροπης διαπραγματευσης συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα αν δεν υπαρχει συνασπισμος δεν υπαρχει και συμφωνια οποτε δεν μας απασχολει η αποφαση που μελλουν να λαβουν οι Οικολογοι αλλα τι θα αποφασισουμε εμεις ως προαπαιτουμενο και αυτο ειναι που καλουμαστε να ψηφισουμε.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες