Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 12 Απρ 2014, 13:33

Οπότε είναι τελικό (εγώ ήθελα να το κάνω και σαφές):

Η μη-έγκριση από το ΣτΜ της πρότασης για κοινή κάθοδο στις Ευρωεκλογές με τους Ο.Π., σημαίνει ότι ΔΕΝ συμμετέχουμε στις Ευρωεκλογές 25ης Μαΐου.-
Τελευταία επεξεργασία από 2 και Κομπειλάδας, έχει επεξεργασθεί 12 φορά/ες συνολικά
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 12 Απρ 2014, 13:36

Θα είχε νόημα μόνο αν δίναμε δικαίωμα πολλαπλής επιλογής στα μέλη και είχαμε κατάταξη στην σειρά ενεργειών.
αν δεν....το Α ---> τότε Β κ.ο.κ. ή με παρόμοιο τρόπο που έγινε η επιλογή του σήματος του PPEU.
Αλλά δεν βλέπω και εγώ το νόημα της επιλογής αυτόνομης καθόδου είναι ουτοπικό για τα οικονομικά μας δεδομένα και την εισροή :lol: χρημάτων στην πλατφόρμα χρηματοδότησης.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2014, 13:37

Κομπειλάδας έγραψε:Η μη-έγκριση από το ΣτΜ της πρότασης για κοινή κάθοδο στις Ευρωεκλογές με τους Ο.Π., σημαίνει ότι ΔΕΝ συμμετέχουμε στις Ευρωεκλογές 25ης Μαΐου.-


Όχι απαραίτητα, αλλά πιθανότατα. Αν ξυπνήσουμε από το λήθαργο και γίνει κάνα οικονομικό θαύμα, πάμε και μόνοι μας...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 12 Απρ 2014, 13:46

Με ανασκευάζω:

Η μη-έγκριση από το ΣτΜ της πρότασης για κοινή κάθοδο στις Ευρωεκλογές με τους Ο.Π., σημαίνει ότι: η πιο πιθανή περίπτωση είναι πως ΔΕΝ θα συμμετέχουμε στις Ευρωεκλογές της 25ης Μαΐου.-

:|
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2014, 13:50

Κακώς βάζεις "παράλληλες" έννοιες και συγχέεις διαφορετικά πράγματα.

"Η μη έγκριση της πρότασης κοινής καθόδου με τους Ο.Π., σημαίνει την μη έγκριση κοινής καθόδου με τους Ο.Π.".

Τα υπόλοιπα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 12 Απρ 2014, 15:16

Εγώ δεν το προσεγγίζω έτσι. Το ζήτημα για την κάθοδο στις Ευρωεκλογές έχει δυο σκέλη. Το "θέλω" και το "μπορώ".
Αν δεν θέλουμε δεν χρειάζεται καν να εξετάσουμε το αν μπορούμε.
Αν θέλουμε (που μάλλον έτσι φαίνεται, είτε ως σιωπηλή παραδοχή, είτε ως ο "αυτοσκοπός" ενός κόμματος) τότε εξετάζουμε το αν μπορούμε, με ποιο τρόπο (πολιτικές ή άλλες προϋποθέσεις) και ποιες είναι οι αναγκαστικές παράμετροι.
Τέλος πάντων και για να μην μακρηγορώ.

Εγώ, τα συνδέω και τα θεωρώ άμεσα εμπλεκόμενα: Θέλουμε να κατέβουμε, μόνοι μας δεν μπορούμε (με μια ελάχιστη πιθανότητα 0,1% ή όπως σωστά το έθεσες "μόνο με ένα οικονομικό θαύμα", να μπορούμε), οπότε η αποδοχή της Πρότασης κοινής καθόδου με τους Ο.Π., προϋποθέτει να καταλάβουμε ότι θα κατέβουμε στις ευρωεκλογές με τον συγκεκριμένο τρόπο και γιατί μόνο έτσι μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι όντως θα κατέβουμε.
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2014, 18:53

Πέραν του λογικού του επιχειρήματος σου, προσωπικά θέλω να τονίσω την ουσία της πολιτικής απόφασης και των ευκαιριών που δίνονται για μετά τις εκλογές και όχι για αυτές καθ' αυτές τις εκλογές. Το άνοιγμα σε συνεργασίες είναι δρόμος προς την εξωστρέφεια. Για μένα η όποια απόφαση είναι πρωτίστως πολιτική και δευτερευόντως "αναγκαστική".
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό chprokop » 12 Απρ 2014, 18:54

Σύμφωνα με το Καταστατικό η ΔΕ μπορεί να προτείνει στο Σώμα προεκλογικη συνεργασια μετα τις επαφες της.
Αν τα 2/3 πουν ναι, αποτελεί απόφαση και πρεπει να εκτελεστεί.

Το σωστό είναι (σε εκτελεση της καταστατικης προβλεψης) το ερωτημα να απαντιεται με ΝΑΙ/ΟΧΙ (στην κοινη καθοδο).
Διαφορετικά, η άποψη μου ειναι ότι υπάρχει χειραγώγηση του ΣτΜ.

Πολιτικά μιλώντας, ο Σιμος σωστα εκθετει το ζητημα σε ολη του την εκταση. Ομως τα μελη δεν ειναι ανηλικα.
Γνωριζουν ποιες ειναι οι συνεπειες του ΝΑΙ και ποιες του ΟΧΙ.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2014, 19:12

chprokop έγραψε:Το σωστό είναι (σε εκτελεση της καταστατικης προβλεψης) το ερωτημα να απαντιεται με ΝΑΙ/ΟΧΙ (στην κοινη καθοδο).
Διαφορετικά, η άποψη μου ειναι ότι υπάρχει χειραγώγηση του ΣτΜ.

Πολιτικά μιλώντας, ο Σιμος σωστα εκθετει το ζητημα σε ολη του την εκταση. Ομως τα μελη δεν ειναι ανηλικα.
Γνωριζουν ποιες ειναι οι συνεπειες του ΝΑΙ και ποιες του ΟΧΙ.


Πολύ καλά τα λέει ο Χριστόφορος. Η πρόταση θα κατατεθεί σε ψήφιση ως έχει χωρίς εναλλακτικές επιλογές και αυτό είναι το ορθό.

Θα πρέπει να δούμε λίγο τους χρόνους...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 12 Απρ 2014, 20:52

Κανένα πρόβλημα με την καταστατική διαδικασία. Αλλά εκτός αυτής υπάρχει και η υποχρέωση να ενημερώνεται πλήρως το ΣτΜ για τις αποφάσεις που καλείται να πάρει.
Το πολιτικό σκέλος αυτής συνεργασίας είναι το πρώτιστο και βασικότερο όλων, δόθηκε ιδιαίτερο βάρος και ήταν πρώτο στην ατζέντα της δικής μας ομάδας των διαπραγματεύσεων.
Εγώ απλά λέω ότι δεν είναι και το μόνο "σκέλος" αυτής της απόφασης.

Καταστατικά και ουσιαστικά ακολουθήθηκαν όλα τα σωστά βήματα, άλλωστε ήμουν και εγώ μέρος της.
Από εκεί και πέρα για να λάβει κάποιος μια απόφαση θα πρέπει να γνωρίζει όλες τις διασυνδεδεμένες παραμέτρους, αποτελέσματα, συνέπειες, βαρύτητες και περιπτώσεις.
Ειδικά και λόγω της δεδομένης στενότητας χρόνου που υπάρχει για να παρθεί η συγκεκριμένη απόφαση.
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες