Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2014, 00:50

Ο κ. Βαγγέλης Πισσίας παρευρέθηκε στη συνεδρίαση και πρότεινε να γίνει έναρξη συζήτησης για ενδεχόμενο συμμετοχής πειρατών στο ψηφοδέλτιο των Οικολόγων.
Θα συζητηθεί στην επόμενη συνεδρίαση της ΔΕ την προσεχή Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014 στις 10μμ στο mumble
Παρακαλώ τα μέλη να καταθέσουν τις απόψεις, προτάσεις,
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Μαρ 2014, 01:11

Παρακαλώ τα μέλη να καταθέσουν τις απόψεις, προτάσεις,

Πάνω σε τι;;

Για να το κλείσω: θαρρώ πως ακόμα, δεν υπάρχει ουσιαστική τοποθέτηση!
Δηλαδή........ Συνεργασία;
Ναι!...........
............
Συνεργάζομαι προσωπικά και με τον διάβολο!!!
Αλλά σε τι;;;;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό mankasp » 28 Μαρ 2014, 01:37

Πάνω κάτω η πρόταση ηταν να μπουν πειρατές στο ψηφοδέλτιο τους αφήνοντας να εννοηθεί πως και στον τίτλο του ψηφοδελτίου θα υπάρχει ανάλογη αναφορά.

Επίσης, θέλω να ξεκαθαρίσω πως τη δεύτερα απλά θα γίνει συζήτηση και δε θα παρθεί καμία απόφαση.

Αυτό που πρέπει να δούμε προς το παρών είναι τι όρους θα μπορούσαμε να θέσουμε; ποιές είναι οι απαιτούμενες συνθήκες που πρεπει να υπαρχουν για συμμετεχουμε σε μια τέτοια συνεργασια. Τι θα κερδίσουμε, τι θα χάσουμε...
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2014, 01:40

Αυτό Βασίλη, να πεις την άποψή σου.
Θέλεις συνεργασία, έστω και με το διάβολο.... Μου φτάνει εμένα.....
Παίρνω την "άτυπη" έγκριση ή όχι, από τα μέλη (αν και καταστατικά δεν χρειάζεται), να συζητήσω/συνομιλήσω σαν ΔΕ με τους εκπροσώπους τους, να δω τι προτείνουν, τι αντιπροτείνουμε εμείς και που έχουμε κοινό τόπο.
Εννοείτε ότι το ΣτΜ θα ενημερώνεται συνεχώς για την πορεία των συζητήσεων και θα έχει δικαίωμα αντιπροτάσεων.
Υ.Γ. Σε ότι (αν) συμφωνήσουμε τελικά θα το πάμε στο ΣτΜ για να το εγκρίνει (στο liquid :lol: :lol: ) τόσο απλά.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Petros » 28 Μαρ 2014, 07:35

Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντικό να δούμε αν μπορούμε να εξασφαλίσουμε ένα ποσοστό της τάξης του 2% ούτως ώστε να μπορούμε στο εξής να καλύψουμε βασικά έξοδα (κυρίως λειτουργικά και διαφήμισης) οπότε εγώ είμαι θετικός τουλάχιστον στον διάλογο
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2014, 11:14

Και εγώ Πέτρο θεωρώ να το συζητήσουμε σοβαρά, δύσκολα θα βρούμε τα χρήματα να κατέβουμε μόνοι μας, καλό είναι να μην μείνουμε απέξω από την εκλογική μάχη. Το ποσοστό που πρέπει να πιάσουμε με την συνεργασία είναι 1,5% για την κρατική χρηματοδότηση.
Από τα μέχρι στιγμής δεδομένα το ύψος για την πενταετία 2014 έως τις επόμενες ευρωεκλογές το 2019 τα κόμματα (ή συνασπισμοί κομμάτων) θα λάβουν τμηματικά 800χιλ ευρώ (160χιλ τον χρόνο) το κάθε ένα που θα ξεπεράσει το 1,5% . Όποιο ποσό και αν διαπραγματευθούμε/συμφωνήσουμε ότι θα μας ανήκει, είναι για μας ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 28 Μαρ 2014, 11:20

"Ακόμη δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε"....
@mesitiko
1ον) Το να βαφτίζεις μια προσέγγιση που μας έγινε ως "εκλογική συνεργασία" είναι εκτός από υπερβολικό και κάπως άκαιρο. Ο κ. Πισσίας μπήκε στο mumble για να μας γνωρίσει και για να συζητήσουμε (αυτό θα γίνει τελικά στην Δευτέρα).
2ον) "Παρακαλώ τα μέλη να καταθέσουν τις απόψεις, προτάσεις", δεν υπάρχει ατζέντα για να "καταθέσουμε" κάτι. Πρώτα συζήτηση (να δούμε τι έχει να πει ο κ. Πισσίας) για να καταρτιστεί μια θεματική ατζέντα και μετά συζήτηση εδώ ή/και στο mumble...

Βιάζεσαι πολύ mesitiko και αυτό μπορεί να παρεξηγηθεί.... ;)

Το βράδυ της Δευτέρας θα μπούμε σε αυτό το στάδιο "κατάθεσης" πάνω στα θέματα που ΘΑ προκύψουν.
здравствуйте

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 28 Μαρ 2014, 11:22

-mesitiko- έγραψε:Και εγώ Πέτρο θεωρώ να το συζητήσουμε σοβαρά, δύσκολα θα βρούμε τα χρήματα να κατέβουμε μόνοι μας, καλό είναι να μην μείνουμε απέξω από την εκλογική μάχη. Το ποσοστό που πρέπει να πιάσουμε με την συνεργασία είναι 1,5% για την κρατική χρηματοδότηση.
Από τα μέχρι στιγμής δεδομένα το ύψος για την πενταετία 2014 έως τις επόμενες ευρωεκλογές το 2019 τα κόμματα (ή συνασπισμοί κομμάτων) θα λάβουν τμηματικά 800χιλ ευρώ (160χιλ τον χρόνο) το κάθε ένα που θα ξεπεράσει το 1,5% . Όποιο ποσό και αν διαπραγματευθούμε/συμφωνήσουμε ότι θα μας ανήκει, είναι για μας ΤΕΡΑΣΤΙΟ.


Αν η τακτική μας είναι να "πουλήσουμε στο πλειοδότη"... άστο καλύτερα. Δεν χρειάζεται καν να το συζητήσουμε και να "καταθέσουμε προτάσεις/απόψεις". :|
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2014, 11:32

Νομίζω ότι ξεκάθαρα μας πρότεινε εκλογική συνεργασία, πρέπει να υπάρχει στο ηχογραφημένο. Εμείς από την μεριά μας δεν πρέπει μέχρι την Δευτέρα να έχουμε κάποιες "απαιτήσεις";
Δλδ πόσα άτομα-πειρατές θα μπουν στο ψηφοδέλτιο, με τι χρηματικό ποσό θα συμμετέχουμε, τι ύψος από την επιχορήγηση θα μας ανήκει, πως θα το διασφαλίσουμε, σε περίπτωση εκλογής ευρωβουλευτή/των από το κοινό ψηφοδέλτιο θα ισχύσει η εναλλαγή και θα συμπεριλαμβάνει και εμάς κλπ....
Εννοείτε πως θα πρέπει να γίνουν δεκτές οι 3+1 Αρχές μας.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογική συνεργασία με τους Οικολόγους-Πράσινους

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 28 Μαρ 2014, 11:39

-mesitiko- έγραψε:Νομίζω ότι ξεκάθαρα μας πρότεινε εκλογική συνεργασία, πρέπει να υπάρχει στο ηχογραφημένο.

Μένει να διευκρινιστεί ακριβώς.

-mesitiko- έγραψε:Εμείς από την μεριά μας δεν πρέπει μέχρι την Δευτέρα να έχουμε κάποιες "απαιτήσεις";

Απαιτήσεις;;;;;; Σε τι;

-mesitiko- έγραψε:Δλδ πόσα άτομα-πειρατές θα μπουν στο ψηφοδέλτιο, με τι χρηματικό ποσό θα συμμετέχουμε, τι ύψος από την επιχορήγηση θα μας ανήκει, πως θα το διασφαλίσουμε, σε περίπτωση εκλογής ευρωβουλευτή/των από το κοινό ψηφοδέλτιο θα ισχύσει η εναλλαγή και θα συμπεριλαμβάνει και εμάς κλπ....

Μένει να διευκρινιστεί... Αν και εφ' όσον και όταν...

-mesitiko- έγραψε:Εννοείτε πως θα πρέπει να γίνουν δεκτές οι 3+1 Αρχές μας.

Αυτό έπρεπε να το βάλεις πρώτο... και χωρίς το "Εννοείτε πως".

Φίλε μου, όπου μπαίνει το χρήμα (η "πολιτική λογιστική") όλα τα άλλα βγαίνουν απ' έξω.-
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες