Δομή του Καταστατικού

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2013

Συντονιστές: dimitris_papamichael, Κομπειλάδας, adrian

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Δομή του Καταστατικού

Δημοσίευσηαπό chprokop » 30 Νοέμ 2013, 17:43

Επειδη δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα απο τη δημοσκοπηση και κινδυνευουμε να μεινουμε με το ιδιο Καταστατικο,
αναφερω τα επιχειρηματα για τα 12 αρθρα που προτεινω.

1) Δεν θα χρειαστουμε παρακαταστατικα, Κανονισμους λειτουργιας κλπ κλπ που δεν τα διαβαζει κανεις και δεν εφαρμοζονται.
Ενα κανονιστικο κειμενο, σφιχτο και λειτουργικο.
2) Διορθωνονται οι "τεχνικες" ατελειες που γεννουν ζητηματα ερμηνειας. Καθε αρθρο αναφερεται σε συγκεκριμενο θεμα ή οργανο
του κομματος και τα περιθωρια αμφισβητησης ειναι ελαχιστα.
3) Το κειμενο ειναι ελκυστικο για τα υποψηφια μελη-σε ενα μικρο, αλλα περιεκτικο κειμενο βρισκει ολες τις απαντησεις στα
ερωτηματα λειτουργιας του κομματος (αν διαβασει και για τα ψηφιακα εργαλεια που χρησιμοποιουμε τα ξερει σχεδον ολα).
4) Ακομη και την υστατη ωρα στο ΣΥνεδριο οι διορθωσεις σε αυτη τη δομη ειναι ευκολες (οπως πχ. το να διοριζεται ο Υπ.Οικονομικων).
5) Ενα τοσο αφηρημενο Καταστατικο σαν του James είναι σαν ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ. Μια ΔΕ θα μπορουσε να εξαφανισει τα
ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του ΠΕΙΡ, που το καθιστουν δημοκρατικο, μεταβαλλοντας σε μια νυκτα τον/τους Κανονισμο/ους Λειτουργιας
χωρις Συνεδριο και πλειοψ. 2/3.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Δομή του Καταστατικού

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Νοέμ 2013, 18:31

ΤΡΟΜΑΖΩ!!!
Περιγράφεις σαν "αφηρημένο" το Καταστατικό που προτείνει ο Τζιμάκος (από όσα, εγώ έχω διαβάσει, δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο)!!!
Όπως και να έχει........

Αν τυχόν το νήμα που άνοιξες, το άνοιξες για να γίνει κουβέντα (μετά από τις παροτρύνσεις του Κομπειλάδα φαντάζομαι, διότι δεν το έκανες νωρίτερα), ...... άργησες..... και μάλιστα, το ξεκινάς σε λάθος βάση!!

Η φτωχή επικοινωνιακή μου παιδεία, δεν συμβαδίζει με την επιθετική διάθεση που θέλεις να προωθήσεις τις θέσεις σου!!!
Πόθεν το "επιθετική";
Διότι, δεν επιχειρηματολογείς, απλά παραθέτεις τις επιθυμίες/σκέψεις σου!!!!!!

Συγνώμη, δεν θέλω να συμμετέχω!

Ακόμη και αν οι σκέψεις σου έχουν βάση, τις "πνίγεις"!!
Όπως και να έχει, αυτό που βλέπω να κατατίθεται, προσωπικά, θεωρώ πως υστερεί!!!!

Υ.Γ. Αν τυχόν σχολιάζω σε τόπο που δεν πρέπει, παρακαλώ το προεδρείο να με διορθώσει!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Δομή του Καταστατικού

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Δεκ 2013, 00:58

Μαλλον τρομαζεις εύκολα.
Κυριως ομως φανταζεσαι πραγματα...
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν θα ηθελες ενα ξεκαθαρο Καταστατικο,αλλα
προτιμας μια λευκη επιταγη...
Εκτος αν η αληθεια ειναι "επιθετικη"....

Λες "Συγνώμη, δεν θέλω να συμμετέχω!"-βαρια κουβεντα στον προσυνεδριακο διαλογο...
Εκτος αν πρεπει να τον καταργησουμε...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες