Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2013

Συντονιστές: dimitris_papamichael, Κομπειλάδας, adrian

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 12 Νοέμ 2013, 17:46

Πρόταση αντικατάστασης του άρθρου 8 σχετικού με την επιτροπή διαιτησίας

Άρθρο 8. Επιτροπή Διαιτησίας
8.1 Η αποκλειστική αρμοδιότητα διερεύνησης των εσωτερικών διαφορών ανήκει στην Επιτροπή Διαιτησίας. Όλα τα άλλα όργανα και τα μέλη του κόμματος πρέπει να συνεργάζονται με την Επιτροπή Διαιτησίας, στο βαθμό που απαιτείται για να καταφέρει να ασκήσει τα καθήκοντά της.
8.2 Κάθε όργανο ή μέλος του κόμματος Πειρατών Ελλάδας δικαιούται να προσφύγει στην Επιτροπή Διαιτησίας. Ο προσφεύγων μπορεί να συμμετέχει στο διερευνητικό τμήμα της διαδικασίας, αν το επιθυμεί.
8.3 Η Επιτροπή διαιτησίας έχει αποκλειστική αρμοδιότητα:
8.3.1 Να προτείνει προσωρινές πράξεις σε επείγοντα θέματα που αφορούν το έργο της.
8.3.2 Να διερευνά διαφορές μεταξύ μελών του κόμματος, μεταξύ Οργάνων του κόμματος ή μεταξύ μελών και Οργάνων του κόμματος.
8.3.3 Να προτείνει τυχόν περιορισμούς εκλογιμότητας μέλους ή έκπτωση από το αξίωμά του ή να προτείνει για την περαιτέρω μη εκλογιμότητα έκπτωτου μέλους..
8.3.4 Να διερευνά περιπτώσεις μελών του κόμματος που, τυχόν, παραβιάζουν το παρόν Καταστατικό, με βάση το άρθρο 3 του παρόντος και αν κρίνει αναγκαίο μπορεί να προτείνει την διαγραφή τους.
8.3.5 Να γνωμοδοτεί για τυχόν μόνιμη αδυναμία μέλους Οργάνου να επιτελέσει το έργο του και να προτείνει διορθωτικές λύσεις..
8.3.6 Να γνωμοδοτεί για την εγκυρότητα αποφάσεων της Διοικούσας Επιτροπής.
8.3.7 Όλες οι προτάσεις, τα πορίσματα της κάθε διερευνητικής διαδικασίας καθώς και οι γνωματεύσεις της Επιτροπής Διαιτησίας, παρουσιάζονται στο Σώμα των Μελών συνοδευόμενα από το πλήρες σκεπτικό της, προτείνοντας παράλληλα την διαδικασία με την οποία το Σώμα των Μελών καλείται να αποφασίσει.
8.4 Κάθε μέλος ή όργανο που συνεργάζεται με την Επιτροπή Διαιτησίας μπορεί να επιλέξει ένα οποιοδήποτε άλλο μέλος του κόμματος επιθυμεί για να λειτουργήσει ως διαμεσολαβητής για την επίλυση της διαφοράς. Αν η διαμεσολάβηση αποτύχει, το κάθε μέρος καταθέτει στην Επιτροπή Διαιτησίας εγγράφως την άποψή του μαζί με δήλωση αποδοχής της όποιας απόφασης του Σώματος των Μελών. Η Επιτροπή Διαιτησίας αποφαίνεται, συνυπολογίζοντας τις θέσεις που της έχουν κατατεθεί και εφαρμόζει όσα προβλέπονται στο 8.3.7 του παρόντος.
8.5 Η Επιτροπή Διαιτησίας γνωμοδοτεί, όπου και όταν απαιτηθεί, σε προ-διαδικαστικά ερωτήματα των οργάνων και των προσώπων σχετικά με την ερμηνεία του καταστατικού.
8.6 Η Επιτροπή Διαιτησίας έχει πέντε μέλη τα οποία εκλέγονται από το Συνέδριο, από ενιαία λίστα μελών του κόμματος που έχουν υποβάλλει την υποψηφιότητά τους ένα μήνα πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου. Οι διατάξεις σχετικά με την εκλογή των μελών της Διοικούσας Επιτροπής και των κενών θέσεων εφαρμόζονται αναλόγως και για τα μέλη της Επιτροπής Διαιτησίας.


Η πρόταση είναι αυτή!
Παρακαλώ να την κρίνετε!
Ουσιαστικά, ζητάω τα σχόλιά σας ούτως ώστε να με βοηθήσετε να αλλάξω κάποια πράγματα που κρίνετε πως πρέπει να αλλαχτούν, ή να διαφωνήσουμε σχετικά με την πρότασή μου ή........ να πάρω πίσω την πρόταση!

@Προεδρείο: Αν το έβαλα σε λάθος "μέρος", διορθώστε με
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 12 Νοέμ 2013, 18:29

@ Laskaris
Βασίλη φοβάμαι ότι θα σε στεναχωρήσω γιατί η δική μου αντίληψη περί καταστατικού, έχει σαν βάση την ... οικονομία. Θέλω να πω ότι αυτές οι μακροσκελείς περιγραφές περί του ρόλου των οργάνων μου φαίνονται ... αρτηριοσκληρωτικές, παλιομοδίτικες, γραφειοκρατικές και οπωσδήποτε αντιλειτουργικές, με την έννοια ότι πιστεύω πάγια ότι όσο πιο λιτά είναι τα καταστατικά και οι διάφοροι κανονισμοί που διέπουν την λειτουργία των συλλογικών φορέων, τόσο αποτελεσματικότερη γίνεται η λειτουργία τους και περιορίζεται ο ρόλος των καρεκλοκένταυρων και των μανδαρίνων της γραφειοκρατίας.
Προσωπικά πιστεύω ότι η βάση της λειτουργίας του Πειρατικού θα πρέπει να είναι η ψηφιακή τεχνολογία και μέσα από αυτήν να αναζητούνται διαρκώς λύσεις ώστε οι διαδικασίες να απλοποιούνται, όχι μόνο προς χάριν της πιο εύρυθμης λειτουργίας του κόμματός μας, αλλά και γιατί νομίζω ότι αυτό είναι και ένα από τα σημαντικότερα μηνύματα που έχουμε να μεταδώσουμε στην κοινωνία που μας παρακολουθεί.
Επειδή όμως στο ερώτημά σου πρέπει να είμαι πολύ πιο συγκεκριμένος, θα το χρησιμοποιήσω ως ... ευκαιρία για να διατυπώσω μια πιο περιεκτική τοποθέτηση, που είναι και η πεποίθησή μου.
Έχω τη γνώμη ότι η όλη φιλοσοφία του καταστατικού μας είναι λάθος και αυτό που θα έπρεπε να γίνει με την ευκαιρία και του συνεδρίου, θα ήταν να ανατεθεί μια πλήρης εξ αρχής μελέτη σε μια ολιγομελή ομάδα στελεχών (3-4 το πολύ άτομα) η οποία αφού μελετήσει τα καταστατικά και άλλων ... πιο προχωρημένων πειρατικών, όπως το Γερμανικό, το Σουηδικό κ.λ.π. και λάβει υπόψη της και τη μέχρι σήμερα αποκτηθείσα "ελληνική" εμπειρία, να αναλάβει να συντάξει ένα εντελώς νέο κείμενο που θα βάλει τη λειτουργία του Ελληνικού Πειρατικού σε νέα λειτουργικότερη βάση. Προφανώς μια τέτοια διαδικασία μάλλον θα χρειαστεί και ένα καινούργιο συνέδριο για να ολοκληρωθεί.
Θα ήθελα να σου πω ότι τη σκέψη μου αυτή την έχω ήδη διατυπώσει και σε όσα μέλη τυχαίνει να έχω προσωπικές επαφές, αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα κανενός είδους ανταπόκριση.
Εγώ πάντως δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να συμμετέχω σε μια τέτοια διαδικασία, που ταιριάζει άλλωστε και στην ... ηλικία μου.
Αν πάλι θέλεις να σου δώσω μια πολύ πιο συγκεκριμένη απάντηση στο ερώτημά σου, η γνώμη μου είναι ότι αν ο νόμος το επιτρέπει (γιατί δεν το γνωρίζω αυτό) Επιτροπή Διαιτησίας στο Πειρατικό δεν χρειάζεται καθόλου να υπάρχει.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό James » 12 Νοέμ 2013, 20:08

Δε χρειάζεται να υπάρχει η επιτροπή διαιτησίας αφού όλες οι αποφάσεις εγκρίνονται-λαμβάνονται από το σώμα των μελών.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό mankasp » 12 Νοέμ 2013, 20:59

James έγραψε:Δε χρειάζεται να υπάρχει η επιτροπή διαιτησίας αφού όλες οι αποφάσεις εγκρίνονται-λαμβάνονται από το σώμα των μελών.


Δεν είναι έτσι. Εξακολουθεί να χρειάζεται να βγει κάποιο πόρισμα.

Εμένα πάντως δε θα με πείραζε να μην περνά από το ΣτΜ η απόφαση της Ε.Δ. αφού είναι εκλεγμένο όργανο.
Πρακτικά πάντως, αν περάσει η πρόταση του Βασίλη, το μόνο για το οποίο θα ανησυχούσα, αν και λίγο τραβηγμένο είναι το "Έστω πως οι οπαδοί του Ηρακλή γίνονται μέλη".
https://twitter.com/e_kastrinakis

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Νοέμ 2013, 09:20

@ Mαντάς
φίλε Μιχάλη, δεν συμφωνώ με την άποψη που λέει πως το Καταστατικό πρέπει να είναι "απλοϊκό". Συμφωνώ να είναι "Απλό".
Υπάρχουν κάποια πράγματα που απαιτείται να περιγράφονται όσο και να φαντάζουν "ανούσια" ή "παλιομοδίτικα" ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Kάποτε μου φάνταζε "ηλίθια" η φράση που ήταν γραμμένη στα σακουλάκια με το αφυγραντικό υλικό, που υπάρχει σε πολλές συσκευασίες ευαίσθητων προϊόντων, που έλεγε "do not eat". Στην συνέχεια όμως άλλαξα γνώμη. Άλλαξα γνώμη όταν κάποιος υφιστάμενός μου ήπιε νάφθα επειδή την πέρασε για νερό. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι από ποιόν ζητήθηκαν ευθύνες και πως επιχειρηματολόγησαν!!!!
Προσωπικά, έχω μάθει να λειτουργώ "by the book". Συνεπώς δεν δέχομαι πως η "απλοποίηση" θα περιορίσει τους "καρεκλοκένταυρους και τους μανδαρίνους της γραφειοκρατίας". Το αντίθετο!!!! Ας έχουμε στο μυαλό μας πως τα
γνωστά "παραθυράκια του νόμου", τα οποία άπειρες φορές έχουν ταλαιπωρήσει την κοινωνία μας, είναι αυτό ακριβώς:
Περιπτώσεις τις οποίες δεν έχει προβλέψει ο νομοθέτης και δημιουργείται "κενό" το οποίο δύναται να εκμεταλλευτεί κάποιος.
Mε το δεύτερο σκέλος του σχολίου σου, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω αλλά...... μέχρι τότε;;;

@james
κάποιος όμως δεν θα πρέπει να έχει κάνει μία προεργασία, ώστε να παρουσιάσει κάτι στο ΣτΜ;

@mankasp
"Έστω πως οι οπαδοί του Ηρακλή γίνονται μέλη".

Ένας από τους λόγους που υποστηρίζω πως το καταστατικό πρέπει να είναι αναλυτικό.
Γιατί διαφορετικά αν γίνουν μέλη οι άνθρωποι, αν κάνουν και μία "ανάθεση" στον πρόεδρό τους, τότε όλο το Πειρ. θα ασχολείται με τα προβλήματα του Ηρακλή. Ιδίως με την συμμετοχή που υπάρχει εδώ μέσα τον τελευταίο καιρό!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Νοέμ 2013, 12:23

@ Laskaris
Βασίλη αν πρόσεξες το γραπτό μου, πουθενά δεν μιλάει για «απλό» ή (ακόμη χειρότερα) «απλοϊκό» καταστατικό. Αντίθετα θα έλεγα μιλάει με επιμονή για «λιτό» και «λειτουργικό», που είναι άλλο πράγμα πολύ διαφορετικό από το «απλό ή απλοϊκό».
Επίσης πουθενά δεν διατυπώνω την άποψη ότι «δεν πρέπει να υπάρχουν κανόνες» που κατά τη γνώμη μου όχι μόνο χρειάζονται αλλά πρέπει να είναι και αρκούντως «αυστηροί».
Για να διευκρινίσω λοιπόν καλύτερα τη θέση μου θα προσπαθήσω να την περιγράψω αναλυτικότερα.
Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να υφίσταται ένα καταστατικό το οποίο να περιέχει όσα απαραίτητα επιβάλλει ο νόμος καθώς και τις πολύ γενικές αρχές του κόμματός μας επιγραμματικά. Ένα τέτοιο καταστατικό θα το παρομοίαζα με το «Σύνταγμα» των κρατών, όπου όπως γνωρίζεις τα ζητήματα τίθενται γενικόλογα και όχι αναλυτικά.
Ο λόγος που το υποστηρίζω αυτό είναι γιατί όπως γνωρίζεις τα καταστατικά αλλάζουν δύσκολα (και πολύ σωστά) με αποτέλεσμα όταν περιέχουν λάθη που ανακαλύπτονται στην πορεία, να φρενάρουν την όλη λειτουργία του κόμματος, μέχρις ότου υλοποιηθεί η διόρθωσή τους, η οποία συνήθως είναι και επίπονη και χρονοβόρα.
Ένας ακόμη λόγος που υποστηρίζω αυτή την λογική είναι γιατί πιστεύω ότι όταν ένας επιθυμεί να γίνει μέλος του κόμματος και εσύ τον υποχρεώνεις να μελετήσει προκειμένου να υπογράψει ένα τόσο μακροσκελές (και μάλλον γραφειοκρατικό) κείμενο, μάλλον τον αποθαρρύνεις παρά το αντίθετο. Άρα για να καλύπτουμε και αυτή την ανάγκη καλό θα είναι να διαθέτουμε ένα καταστατικό που να επέχει και θέση ενός ολιγόλογου και περιεκτικού «μανιφέστου».
Και βέβαια θα πρέπει να υφίστανται κανόνες, όχι μόνο για να μας εμποδίζουν από το να ... φάμε τη συσκευασία, αλλά κυρίως για να μπορούμε να λειτουργούμε έγκαιρα και αποτελεσματικά. Και αυτό κατά τη γνώμη μου το Πειρατικό είναι το μόνο κόμμα που μπορεί να το κατορθώσει, δεδομένου ότι μόνο το κόμμα μας έχει «τολμήσει» να εισάγει την ψηφιακή τεχνολογία ως πρακτική σε όλες τις διαδικασίες λειτουργίας του (ίσως βέβαια ακόμη όχι σε άριστο βαθμό, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα αφού η τεχνολογία προχωράει συνεχώς).
Πιο συγκεκριμένα, η γνώμη μου είναι ότι οι κανόνες δεν πρέπει να καθιερώνονται «καταστατικά» αλλά να μπορούν να μεταβάλλονται / διορθώνονται / βελτιώνονται σε ... καθημερινή βάση ώστε να έχουμε συνεχώς το μέγιστο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Και επειδή υποψιάζομαι ότι είσαι έτοιμος να μου υποβάλεις την ένσταση: «και τότε ποιος θα μας εξασφαλίζει» σου απαντώ αμέσως: φυσικά «η δυνατότητα της άμεσης ψηφοφορίας και συμμετοχής του ΣτΜ» που επίσης μόνο το Πειρατικό διαθέτει και λειτουργεί στην πράξη αυτή τη στιγμή.
Αντίθετα όταν έχεις ένα τόσο αναλυτικό (που σημαίνει και δεσμευτικό) καταστατικό είναι σαν να προκαταλαμβάνεις ή / και να ακυρώνεις στην ουσία τις προθέσεις του ΣτΜ πράγμα που εντέλει θίγει άμεσα και την δημοκρατική μας λειτουργία, που είναι κατά βάση η «καινοτομία» [και όχι βέβαια «η επανάσταση» (πολύ βαριά κουβέντα) που λέει ο Σίμος σε άλλο νήμα] που εμείς εισάγουμε στο πολιτικό «γίγνεσθαι» της χώρας.
Εάν μια τέτοια θέση επιλεγεί κάποτε (ευχής έργο θα ήταν αυτό να συμβεί στο επικείμενο συνέδριο) εγώ προσφέρομαι εθελοντικά να εργαστώ όσο χρειαστεί ώστε να παρουσιαστεί μια νέα ολοκληρωμένη οργανωτική δομή στο κόμμα μας και μάλιστα θα έλεγα ότι είναι ίσως και ο μόνος τομέας στον οποίο θα μπορούσα να προσφέρω κάτι σημαντικό (εκτός από την ψήφο μου και την οικονομική μου συμμετοχή) και λόγω ... ηλικίας (εν. πείρας).

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 13 Νοέμ 2013, 12:31

Συμφωνώ με την προσέγγισή σου Μιχάλη, επί του καταστατικού.

[για την αναφορά σου στην "επανάσταση" απλά θα σου πω πως, καινοτομίες είναι τα παράγωγα μιας επανάστασης και όχι η ίδια η επανάσταση :mrgreen: ]
здравствуйте

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Νοέμ 2013, 12:50

Κομπειλάδας έγραψε:[για την αναφορά σου στην "επανάσταση" απλά θα σου πω πως, καινοτομίες είναι τα παράγωγα μιας επανάστασης και όχι η ίδια η επανάσταση :mrgreen: ]

Σου ετοιμάζω ... μακροσκελή (σήμερα έχω τα κέφια μου) πανταχούσα στο σχετικό νήμα και γι' αυτό περίμενε λίγο μέχρι να την ... ολοκληρώσω.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Νοέμ 2013, 13:46

@Μαντάς:
Θα δημιουργήσω ένα υποθετικό σενάριο για να καταλάβω, ακριβώς, που είναι η διαφωνία μας:
Έστω, ο Laskaris καταγγέλλει την ΔΕ πως έχει επαφές με εξωκομματικούς παράγοντες με σκοπό να ποδηγετήσει το κόμμα και να μην κατέβουμε στις επόμενες εκλογές!

Πως φαντάζεσαι πως θα πρέπει να αντιδράσει το υπόλοιπο κόμμα;
Πως θα διερευνηθούν οι καταγγελίες του Laskaris;
Ποιος, πότε και με ποιο τρόπο θα αποφασίσει για το τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ας σχολιάσουμε την πρόταση για την ΕΔ!

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Νοέμ 2013, 14:20

laskaris_vasilis έγραψε:@Μαντάς:
Θα δημιουργήσω ένα υποθετικό σενάριο για να καταλάβω, ακριβώς, που είναι η διαφωνία μας:
Έστω, ο Laskaris καταγγέλλει την ΔΕ πως έχει επαφές με εξωκομματικούς παράγοντες με σκοπό να ποδηγετήσει το κόμμα και να μην κατέβουμε στις επόμενες εκλογές!

Πως φαντάζεσαι πως θα πρέπει να αντιδράσει το υπόλοιπο κόμμα;
Πως θα διερευνηθούν οι καταγγελίες του Laskaris;
Ποιος, πότε και με ποιο τρόπο θα αποφασίσει για το τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα;

Προφανώς η καταγγελία σου θα πρέπει να συνοδεύεται και από συγκεκριμένα στοιχεία (έγγραφα, εικόνες, μαρτυρίες κ.λ.π.) τα οποία θα εκθέσεις σε κοινή θέα, οπότε ο καθένας θα μπορεί να κάνει τις εκτιμήσεις του και μαζί με τον καθένα και η ίδια η καταγγελλόμενη (η ΔΕ, που δεν είναι πρόσωπο αλλά σύνολο προσώπων), είναι πολύ λογικό να φροντίσει να σε αντικρούσει δημόσια με τα δικά της επιχειρήματα που μπορεί να είναι πάλι (έγγραφα, εικόνες, μαρτυρίες κ.λ.π.).
Προφανώς όλη αυτή η διεργασία θα γίνεται σε "κοινή θέα" με την έννοια ότι θα είναι διαρκώς υπόψη του συνόλου των μελών (δηλ. του ΣτΜ και όχι όλου του κόσμου).
Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί, με την έννοια ότι και εσύ και η ΔΕ θα έχετε εξαντλήσεις τις επιχειρηματολογίες σας εκατέρωθεν, το ΣτΜ θα κληθεί να ψηφίσει και να αποφασίσει αν τελικά η καταγγελία σου είχε βάση, οπότε αυτόματα καθαιρεί και την ΔΕ και συγκαλεί έκτακτο Συνέδριο για την εκλογή νέας ΔΕ, ή ότι πρόκειται για συκοφαντίες, οπότε ζητάει την αυτόματη διαγραφή / αποβολή σου από το κόμμα ως κοινό συκοφάντη, ή αποφαίνεται ότι πρόκειται περί παρεξήγησης οπότε πάμε για ... μπύρες όλοι μαζί.
Σε ένα ενδιάμεσο στάδιο θα μπορούσε το ΣτΜ με μία πρόχειρη ψηφοφορία να ορίσει μια επιτροπή εθελοντών (και όχι μόνιμων ανακριτών όπως είναι σήμερα η ΕΔ) που θα αναλάμβανε το ρόλο να διερευνήσει με περισσότερη λεπτομέρεια την καταγγελία σου και να του εισηγηθεί σχετικά.
Όπως καταλαβαίνεις Βασίλη το "εργαλείο" ΣτΜ που μόνο το Πειρατικό διαθέτει, με την έννοια ότι με την συνδρομή της τεχνολογίας έχει ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή του όλο το ανθρώπινο δυναμικό του, είναι αυτό που βοηθάει στη ελαχιστοποίηση της γραφειοκρατίας και των διαδικαστικών λεπτομερειών, με την προϋπόθεση ότι θα χρησιμοποιείται σωστά, πράγμα που πιστεύω ότι σχετικά εύκολα μπορούμε να το πετύχουμε.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες