Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2013

Συντονιστές: dimitris_papamichael, Κομπειλάδας, adrian

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 22 Οκτ 2013, 10:37

Σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα του 2ου Συνεδρίου του ΠΕΙΡ, εδώ είναι ο χώρος κατάθεσης των θεμάτων/προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα.

Τα θέματα που θα κατατεθούν εδώ θα συζητηθούν/παρουσιαστούν στο Συνέδριο στο τμήμα:
Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013
Έναρξη 9πμ.
1η μέρα Α’ μέρος, Πρωί-μεσημέρι: Συζήτηση/διαβούλευση πάνω στα θέματα της Ατζέντας για τα Ιδεολογικά & Πολιτικά Θέματα


Ο προγραμματισμός (διάρκεια & σειρά) για αυτά τα θέματα θα ανακοινωθεί στο αναλυτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου, λίγες ημέρες πριν από την διεξαγωγή του.
Παρακαλούνται τα μέλη να καταγράψουν με σαφήνεια τα θέματα που θέλουν να προτείνουν για συζήτηση/παρουσίαση. Επίσης, στην Θεματική Ατζέντα δεν θα συζητηθούν θέματα που άπτονται αλλαγών των Αρχών, του Καταστατικού και των Λοιπών Προτάσεων.

Το Προεδρείο θα έρθει σε συνεννόηση με τους καταθέτες των θεμάτων συζήτησης/παρουσίασης για να ρυθμιστούν όλες οι σχετικές λεπτομέρειες για τον εύρυθμο προγραμματισμό των θεμάτων στο αναλυτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου.
Σύμφωνα με το Καταστατικό (άρθρο 7.7) για την συζήτηση των θεμάτων ισχύει το εξής: "Πριν τη συζήτηση κάθε θέματος το Συνέδριο αποφασίζει, με απλή πλειοψηφία, αν θα ασχοληθεί ή όχι με το θέμα και σε περίπτωση θετικής απόφασης προχωρά στη συζήτηση των προτάσεων που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο θέμα."

Αν υπάρξει χρόνος ή διάθεση από τους Συνέδρους, εμβόλιμα θα υπάρξει η δυνατότητα για συζήτηση θεμάτων που θα κατατεθούν και κατά την διάρκεια του Συνεδρίου (στην έναρξη του Α μέρους της 1ης ημέρας).
Για την κατάθεση των θεμάτων στην Θεματική Ατζέντα δεν υπάρχει περιορισμός από κάποια καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης, παρόλα αυτά και για την διευκόλυνση του Προεδρείου στην σύνταξη του Αναλυτικού Προγράμματος του Συνεδρίου, θα παρακαλούσαμε να γίνει η κατάθεση των προτάσεων το αργότερο μέχρι και τις 1 Δεκεμβρίου 2013.
здравствуйте

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό James » 25 Νοέμ 2013, 14:56

Πρόταση γιά απόφαση από το Συνέδριο, ρευστοποίησης αντίστοιχου αριθμού Βitcoins από το πορτοφόλι του κόμματος με σκοπό την εξόφληση της οφειλής του κόμματος στην Τυποεκδοτική.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 25 Νοέμ 2013, 15:23

Αυτό πρέπει να πάει στις "Λοιπές Προτάσεις".... (θα κάνω οσονούπω την μεταφορά)
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Νοέμ 2013, 17:41

Θέλω να πάρω "χαρτάκι" για σειρά για κατάθεση εισήγησης για την στρατηγική του κόμματος και το πως πρέπει να κινηθούμε από εδώ και μπρος. Κείμενο δεν υπάρχει έτοιμο και ούτε θα υπάρχει, μιλάω μόνο από μονολεκτικές σημειώσεις και εκ μνήμης. Θέλω βύσμα;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό James » 30 Νοέμ 2013, 12:33

Σίμο θα παρακαλούσα να συμπεριληφθεί η πρόταση μου για λήψη απόφασης από το Συνέδριο για ρευστοποίηση των Bitcoins του κόμματος.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Νοέμ 2013, 13:27

James έγραψε:Σίμο θα παρακαλούσα να συμπεριληφθεί η πρόταση μου για λήψη απόφασης από το Συνέδριο για ρευστοποίηση των Bitcoins του κόμματος.


Αγαπητέ James, αυτό που μπορώ να κάνω (ως Προεδρείο) είναι να βάλω το αίτημα σου να αποτανθείς προς το Συνέδριο (στην Θεματική Ατζέντα) με θέμα: "Ρευστοποίηση των Bitcoins του κόμματος" και τίποτα παραπάνω. Οι Σύνεδροι θα αποφασίσουν το τι θα κάνουν, σχετικά. Είσαι εντάξει με αυτό; Να βάλω δηλαδή την αίτηση σου για την ομιλία σου προς το Συνέδριο στην Θεματική Ατζέντα;
здравствуйте

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό James » 30 Νοέμ 2013, 14:22

Σίμο, γιά οποιοδήποτε θέμα, πρέπει να υπάρχει έγκριση πρώτα αν θα συζητηθεί ούτως ή άλλως από τα μέλη του συνεδρίου.
Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να υπάρχει μιά ατζέντα, Ε αυτο λέω να μπεί στην ατζέντα αυτό το θέμα.
Δυστυχώς εγω δε θα παραβρεθώ στο συνέδριο, κατά 99,9% . (Καθαρά επαγγελματικοί λόγοι)
Επομένως να υπάρχει αυτο το θέμα για έγκριση , συζήτηση και ψήφιση, δε νομίζω ότ χρείαζεται κάποια εισαγωγή ή έστω ομιλία υποστήριξης του θέματος, θεωρω ότι είναι απλό, σίγουρα κάποιοι μπορούν να θέσουν επιχειρήματα υπέρ ή κατά.
Αυτά.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό anestis » 01 Δεκ 2013, 12:05

Καλημέρα και καλό μήνα!

Οπου εξυπηρετεί χρονικά, θα ήθελα να πω κάποιες σκέψεις για 10 λεπτά περίπου,
πάνω στην πορεία μας από δω και πέρα.
Απλό υλικό για σκέψη και προβληματισμό,
χωρίς να συνοδεύεται από κάτι το οποίο θα πρέπει να ψηφιστεί-εγκριθεί-αποφασιστεί.

Αν και τις έχω στο μυαλό μου, δεν τις έχω γράψει ακόμη, ιδανικά αν υπάρχει projector ίσως κάνω και κάποιες σελίδες
στο LibreOffice Impress (όπως λέγαμε κάποτε "στο PPT") :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 01 Δεκ 2013, 14:25

Άντε να πάρω και εγώ σειρά...

Θέλω κανα τέταρτο με δεκάλεπτο να μιλήσω για το κόμμα ως κόμμα διαμαρτυρίας & ειδικού σκοπού.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Στάθης Λειβαδίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 23 Απρ 2012, 00:27

Re: Κατάθεση προτάσεων για την Θεματική Ατζέντα

Δημοσίευσηαπό Στάθης Λειβαδίτης » 01 Δεκ 2013, 22:33

Προτείνω την έκδοση ψηφίσματος από το 2ο Συνέδριο μας. Για τη σύνταξη του ψηφίσματος αυτού, άνοιξα το παντ http://titanpad.com/po4eCN2Bgl στο οποίο υπάρχει ένα σχέδιο (που δεν είναι οριστικό και επιδέχεται διορθώσεις, αλλαγές, κλπ.) και μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να συνεισφέρει σε ιδέες και προτάσεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες