Ερώτημα για Εθνικές εκλογές (Αυτόνομη κάθοδος)

Δημοσκοπήσεις Μελών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη.

Θέλετε να λάβουμε μέρος στις Εθνικές Εκλογές που θα γίνουν πιθανά στις 7 Ιουλίου;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 05 Ιουν 2019, 10:35

Ναι
4
31%
Ναι και θέλω να είμαι υποψήφιος (πληρώνω το κόστος / αριθμό υποψηφίων)
2
15%
Ναι και θέλω να βοηθήσω χρηματικά
3
23%
Οχι
3
23%
Λευκό
1
8%

Σύνολο ψήφων : 13

Ερώτημα για Εθνικές εκλογές (Αυτόνομη κάθοδος)

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 29 Μάιος 2019, 10:35

Επειδή υπάρχει ήδη ενδιαφέρον από μέλη για τις Εθνικές εκλογές παρακαλώ απαντήστε στο παρακάτω ερώτημα.

*Η δημοσκόπηση δεν είναι δεσμευτική φυσικά και θα πρέπει το σώμα των μελών να την επικυρώσει αν υπάρξει αρκετό ενδιαφέρον (το λιγότερο 37 συμμετοχές για υποψηφίους).
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: Ερώτημα για Εθνικές εκλογές

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 29 Μάιος 2019, 10:55

Έστω λοιπόν και κάποιοι ψηφίσουν "ΝΑΙ", τι θα γίνει;
Θα κατέβουμε σε εκλογές;;;; :D :D
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Re: Ερώτημα για Εθνικές εκλογές

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 29 Μάιος 2019, 12:02

laskaris_vasilis έγραψε:Έστω λοιπόν και κάποιοι ψηφίσουν "ΝΑΙ", τι θα γίνει;
Θα κατέβουμε σε εκλογές;;;; :D :D

Όχι τόσο απλά. Για να κατέβουμε θα πρέπει και να υπάρχει ενδιαφέρον και να βάζουν λεφτά και να ψηφίσει το ΣΤΜ υπέρ. Η δημοσκόπηση είναι μόνο για να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον. Έχουμε ήδη λάβει 1 βιογραφικό μέλους που ενδιαφέρεται για να είναι υποψήφιος και ενδιαφέρον από 3 ακόμα μέλη.
Vassilis Perantzakis

Re: Ερώτημα για Εθνικές εκλογές (Αυτόνομη κάθοδος)

Δημοσίευσηαπό kissand » 29 Μάιος 2019, 12:28

Απ'ότι θυμάμαι είναι το κόστος του δικαστικού επιμελητή το οποίο είναι της τάξης 50-100 ευρώ
Επίσης αν πω πως πληρώνω τα ψηφοδέλτια για τον Ν. Ρεθύμνης (72.631 ΜάΙος 2019) έχουμε εκτίμηση κόστους;
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/
kissand

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 29 Μάιος 2019, 12:30

kissand έγραψε:Απ'ότι θυμάμαι είναι το κόστος του δικαστικού επιμελητή το οποίο είναι της τάξης 50-100 ευρώ
Επίσης αν πω πως πληρώνω τα ψηφοδέλτια για τον Ν. Ρεθύμνης (72.631 ΜάΙος 2019) έχουμε εκτίμηση κόστους;

Συνολικά για όλη την Ελλάδα είναι γύρω στα 8χιλ + 2 με 3χιλ τα μεταφορικά

Ο δικαστικός επιμελητής για εθνικές εκλογές είναι 170€. Στις Ευρωεκλογές ήταν 150€ και στις τοπικές 50€
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό kissand » 29 Μάιος 2019, 12:38

Αν για 10εκ ειναι ~10κ ευρώ αναλόγικά 100.000 (για νομό Ρεθύμνης) είναι ~100 ευρώ
Μπορώ να αναλάβω αυτά τα κόστη (δικαστικός επιμελητής και ψηφοδέλτια Ν Ρεθύμνης)
Γιώργης Κισσανδράκης
kissand

Δημοσίευσηαπό f1nch » 29 Μάιος 2019, 13:05

[Πάντα εκφράζω την προσωπική μου γνώμη όταν μιλάω. Το λέω, γιατί συχνά παρεξηγούμαι και ακούω φράσεις τύπου: Όχι δεν είναι έτσι! κλπ.. - Γνώμη μου είναι, όπως θέλω είναι! χαχαχαχ]

Στις εκλογές της 7 Ιουλίου, αναμένεται πολύ μεγάλη συσπείρωση του κόσμου στο δίπολο ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ, καθώς μετά τις ευρωεκλογές, οι μεν θα προσπαθήσουν και θα απορροφήσουν κόσμο από τα μικρομεσαία αριστερά κόμματα, οι δε θα κυνηγήσουν την αυτοδυναμία (χωρίς λογικά να την πετύχουν).
Έτσι λοιπόν, θεωρώ πως σε μία τέτοια εκλογική περίοδο, η αυτόνομη κάθοδος, μαζί με όσα λεφτά χρειαστούν για αυτήν, ίσως καλύτερο θα ήταν να μετατραπεί σε μη κάθοδο, και συγκέντρωση ενός μικρού ποσοστού των χρημάτων αυτών, για διάθεσή τους σε δράσεις ενημέρωσης του κόσμου αναφορικά με το τί είμαστε, ποιές οι απόψεις μας, κ.ο.κ.
Μία ωραία κουβέντα που έγινε συνοπτικά στο Telegram, ανέφερε κοινή κάθοδο με μέρα 25, εάν κι εφόσον αυτό τελικά είναι δυνατόν. Ωστόσο, αυτό έχει την εξής παγίδα¹: Αν γίνει τελικά μία τέτοια συμπόρευση, μετά θεωρώ πως θα είμαστε δεσμευμένοι και για ακόμη μία τουλάχιστον εκλογική διαδικασία να κατέβουμε μαζί τους, καθώς άπαξ και το μέρα 25 πιάσει ποσοστά, μετά εμείς για ποιόν λόγο θα φεύγαμε για να κάνουμε αυτόνομη κάθοδο; (Αφού θεωρητικά μέχρι εκεί, έχουμε κάποια κοινά πλαίσια). Πέρα κιόλας από αυτό, στην απλή αναλογική (στις μεθεπόμενες εκλογές), το μέρα 25 και σε αυτές (τώρα) να μην μπει, σε εκείνες θα έχει πολύ ανεβασμένες πιθανότητες να μπει καθώς θα είναι γνωστό στον κόσμο ότι αυτοδυναμία δε θα βγαίνει εύκολα και γι' αυτό θα πρέπει να στηρίξουν όποια κόμματα θεωρούν καλύτερα να μπουν στη Βουλή. Έτσι, το λογικό είναι ότι θα ανέβουν τα ποσοστά των μικρών.

Ψηφίζω λοιπόν, όχι σε αυτόνομη κάθοδο, αλλά ναι σε μία κοινή κάθοδο, αρκεί, προφανώς, οι θέσεις μας με το/τα κόμμα/τα που είναι να συμπορευθούμε, να πατάνε πάνω σε κοινά πλαίσια.

f1nch.

¹ Και το παγίδα, όχι απαραίτητα με αρνητική χροιά...
f1nch

Δημοσίευσηαπό kissand » 29 Μάιος 2019, 13:42

Με Μέρα25 ξέχνα το.
Ο Βαρουφάκης ήταν υποικ της παρουσας κυβέρνησης (έστω του παρόντος κόμματος) και υπέγραψε μνημόνια και κλείσιμο τραπεζών
Τώρα θέλει να σώσει την Ελλάδα;
Γιώργης Κισσανδράκης
kissand

Δημοσίευσηαπό geraki » 29 Μάιος 2019, 13:46

Τα παρακάτω είναι προσωπική μου γνώμη και δεν το κάνω για να πείσω κανέναν.

Εφ' όσον υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον να κατέβουν κάποιοι υποψήφιοι δηλώνω ΝΑΙ στην αυτόνομη κάθοδο. Δεν θα εμποδίσω (έστω και για μία ψήφο) την κάθοδο στις εκλογές εφ' όσον αυτό θέλουν τα μέλη και είναι διατειθιμένα να βάλουν και τα λεφτά. Ουτοσάλως κόμμα είμαστε.

Αλλά δηλώνω ξεκάθαρα πως όχι δεν θα συμμετάσχω οικονομικά, ούτε και θα βοηθήσω στις διεργασίες (διότι κάνω άλλα πράγματα στην ζωή μου που δεν έχουν σχέση με την πολιτική).

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι θα υπάρχει διπολισμός. Και με αυτά που δηλώνει ο Μητσοτάκης για το τι θα κάνει όταν βγει μόνο τρόμο μόνο μου φέρνει.
Και από την άλλη τα τελευταία 2 χρόνια έχω βοηθήσει εθελοντικά (χωρίς χρήματα) κυριολεκτικά δεκάδες άτομα να πάρουν το κοινωνικό μέρισμα όπως και το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης (που είναι 200 ευρώ κάθε μήνα). Με κάποιους από αυτούς να το παίρνουν ήδη πάνω από 1 χρόνο το ΚΕΑ.

Και όταν έρχεται ο Μητσοτάκης και δηλώνει ότι θα τα καταργήσει αυτά μαζί με όλες τις άλλες ηλιθιότητες που έχει πει, το μόνο έντιμο που μπορώ να κάνω για όλους αυτούς που τα χρειάζονται αυτά τα λεφτά γιατί είδαν να βελτιώνεται η ζωή τους είναι να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ.

Γιατί;
  • Γιατί το ΚΕΑ αντιστοιχεί τουλάχιστον 2.400 ευρώ σε κάθε άτομο τον χρόνο, με αυτούς να μπορούν να σπουδάσουν, να μην χρειάζεται να πεινάσουν (ή να μείνουν στον δρόμο, γιατί 1 τέτοια περίπτωση ήταν άστεγου), να μπορέσουν με αυτά τα 200 ευρώ τον μήνα να προσπαθήσουν να βελτιώσουν την ζωή τους ή και τις επαγγελματικές ευκαιρίες στην ζωή τους αλλά και να υποστηρίξουν και άλλους ανθρώπους.
  • Γιατί αυτοί που παίρνουν μόνο το ΚΕΑ είναι >600.000 πολίτες (δηλαδή το 6% του πληθυσμοί). Ενώ αυτοί που πήραν το Κοινωνικό Μέρισμα ήταν 1.692.400 δικαιούχοι (δηλαδή σχεδόν το 16% του Ελληνικού Πληθυσμού).
  • Γιατί ήδη βλέπω μια σταθερότητα στην οικονομία και με την εναλλαγή στον Μητσοτάκη, που ο ίδιος είπε ότι θα καταργήσει όσα έκανε ο Τσίπρας, το μόνο που θα φέρει θα είναι άλλη μια συνεχόμενη κρίση για αρκετά χρόνια.

Τώρα είναι μια πραγματική ευκαιρία για το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας να κατέβει στις εκλογές, διότι:

1. Δεν θα υπάρχουν αρκετά μικρά κόμματα, όπως και μεγαλύτερα (π.χ. το ποτάμι ήδη δήλωσε ότι δεν θα κατέβει), αυτό σημαίνει πως μπορούμε να πάρουμε περισσότερες ψήφους. Δεν πιστεύω βέβαια πως θα μπούμε στην Βουλή αλλά ίσως μπορεί να πάρουμε χρηματοδότηση (δεν ξέρω από ποιο ποσοστό παίρνουμε).

2. Δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τα μέλη να συμμετάσχουν, να προτείνουν ή και να πάρουν πρωτοβουλίες, και αυτό το είχα δει καθαρά όταν ήμουν στην Διοικούσα Επιτροπή. Και άμα δεν κατέβει το ΚΠΕ στις εκλογές, σίγουρα δεν θα υπάρξει κανένα ενδιαφέρον από τα μέλη να ασχολούνται με "τρίχες" για τα επόμενα 4 χρόνια (άμα υποθέσουμε ότι δεν θα έχουμε προόωρες εκλογές).
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.
geraki

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 29 Μάιος 2019, 15:46

Βρε φίλοι,(@geraki, @kiassand, και δεν ξέρω ποιος άλλος), έχετε πάρει χαμπάρι τι σημαίνει κάθοδος αυτόνομη σε εκλογική διαδικασία;
Επειδή, μάλλον δεν, να κάνω μία προσπάθεια να σας ενημερώσω:
Προϋποθέτει, >10.000 ευρά, μόνο για τυπωτικά, συμμετοχή σε πάνω από 60% της επικράτειας (προκειμένου να έχουμε δωρεάν τους +11 τόνους χαρτί που χρειάζονται), πέρα από τα παράβολα των υποψήφιων, +περίπου 3000 για τον Άρειο Πάγο, άγνωστο ποσό προκειμένου να γίνει η διανομή των ψηφοδέλτιων όπου έχουμε συμμετοχή, αλλά κυρίως ......... 20 άτομα (με μέτριους υπολογισμούς) που θα αναλάβουν να το τρέξουν/συντονίσουν όλο αυτό!!!
(19 άτομα ....... δεν μπορούν)!!!!! Και αυτά τα 20 άτομα, να το έχουν πάρει ζεστά!! Όχι να κωλοβαράνε και να παριστάνουν τους συντονιστές.
Έχω τρέξει τρεις εκλογικές διαδικασίες (ίσως τέσσερις αλλά, σίγουρα δύο αυτόνομα) και, κάτι γνωρίζω.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Επόμενο

Επιστροφή στο Δημοσκοπήσεις Μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης