Ερωτηματολόγιο–πρόταση για διαχωρισμό Κράτους–Εκκλησίας #23

Δημοσκοπήσεις Μελών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη.

Κατάργηση εορτασμού θρησκευτικής εορτής τριών Ιεραρχών - Αντικατάσταση

Συμφωνούμε
4
67%
Αντιπροτείνουμε (κάντε κλικ και γράψτε σχόλιο)
1
17%
Διαφωνούμε
1
17%

Σύνολο ψήφων : 6

Ερωτηματολόγιο–πρόταση για διαχωρισμό Κράτους–Εκκλησίας #23

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 13 Απρ 2016, 16:14

(Η εισαγωγή είναι από Ένωση Αθέων)

Το αίτημα για διαχωρισμό του Κράτους και της λεγόμενης ορθόδοξης χριστιανικής εκκλησίας είναι ώριμο εδώ και δεκαετίες στη χώρα μας, και δεν είναι λίγες οι φωνές, ακόμα κι από πιστούς αυτού του δόγματος, που θεωρούν ευεργετική μια τέτοια κίνηση.
Η Ένωση Άθεων, θέλοντας να συμβάλει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών σχετικά με το θέμα, απευθύνει στα πολιτικά κόμματα ένα ερωτηματολόγιο το οποίο συνιστά ταυτόχρονα μια ολοκληρωμένη πρόταση για το για το διαχωρισμό Κράτους-Eκκλησίας σημείο προς σημείο (κλικ στη λέξη Εμφάνιση παρακάτω για να το διαβάσετε).
Οι μεταβολές που περιγράφονται στο παρόν ερωτηματολόγιο δεν εξαντλούν τις απαραίτητες ενέργειες για τον διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας, παρά μόνο αποτελούν μια συνοπτική εικόνα του ζητήματος χωρισμένη σε θεματικές ενότητες
Οι απαντήσεις των κομμάτων (καθώς και η απουσία απαντήσεων) θα δημοσιοποιηθούν από την Ένωση στην ιστοσελίδα της και στα ΜΜΕ για ενημέρωση των πολιτών.

Παρακαλούμε απαντήστε με σαφήνεια επιλέγοντας μόνο μία από τις παρακάτω τρεις επιλογές για κάθε θεματική ενότητα:
α) Συμφωνείτε και δεσμεύεστε να προωθήσετε τις παρακάτω μεταβολές όπως έχουν με το να τις συμπεριλάβετε στο προεκλογικό σας πρόγραμμα.
β) Αντιπροτείνετε και συμπεριλαμβάνετε στο πρόγραμμά σας άλλες σαφείς και συγκεκριμένες προτάσεις για επίτευξη του διαχωρισμού, τις οποίες παρακαλούμε να αναφέρετε.
γ) Διαφωνείτε με βάση συγκεκριμένη αιτιολόγηση, την οποία παρακαλούμε να αναφέρετε.

4.4 Θρησκευτικές εορτές
Κατάργηση εορτασμού των αποκαλούμενων τριών Ιεραρχών σαν προστατών των ελληνικών γραμμάτων και θέσπιση εορτασμού Ημέρας της Παιδείας.
Προτείνουμε τη 10η Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα της Επιστήμης για την Ειρήνη και Ανάπτυξη.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)

Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ερωτηματολόγιο–πρόταση για διαχωρισμό Κράτους–Εκκλησίας

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 13 Απρ 2016, 21:45

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να μπει στο Σύνταγμα.
здравствуйте
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 14 Απρ 2016, 23:57

Δεν κατάλαβα Σπύρο μου! Ποιος προτείνει την δημοσκόπηση αυτή και με ποιο σκεπτικό;
...... Και σε τελική ανάλυση........ τι ακριβώς θέλει να κατανοήσει;
Η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι ΧΟ. Συνεπώς, δικαιούνται τις θρησκευτικές τους γιορτές και αργίες.
Τονίζω το εξής (διότι είναι παρεξηγήσιμη η δημοσκόπηση):
Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά, είμαστε πολιτικό κόμμα!
Δεν θα γίνουμε το "όχημα" του κάθε πικραμένου προκειμένου να βγάζει τους καημούς του!!
(αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 15 Απρ 2016, 20:16

laskaris_vasilis έγραψε:Δεν κατάλαβα Σπύρο μου! Ποιος προτείνει την δημοσκόπηση αυτή και με ποιο σκεπτικό;
...... Και σε τελική ανάλυση........ τι ακριβώς θέλει να κατανοήσει;
Η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι ΧΟ. Συνεπώς, δικαιούνται τις θρησκευτικές τους γιορτές και αργίες.
Τονίζω το εξής (διότι είναι παρεξηγήσιμη η δημοσκόπηση):
Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά, είμαστε πολιτικό κόμμα!
Δεν θα γίνουμε το "όχημα" του κάθε πικραμένου προκειμένου να βγάζει τους καημούς του!!
(αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε)

Η δημοσκόπηση προτείνεται από την Ένωση Αθέων και στάλθηκε με mail σε όλα τα κόμματα από το 2012 και απάντησαν μόνο 3 κόμματα (τα γράφω)
Με αφορμή την παρέμβαση του Υπουργού Παιδείας κ.Φίλη λάβαμε mail στο info@... μας, όπως και άλλα κόμματα για το θέμα αυτό. Όπως με έχει εξουσιοδοτήσει η ΔΕ (το είχα αναλάβει εθελοντικά) απαντάω, όταν κρίνω ότι πρέπει, στα mail που έρχονται.
Στα περισσότερα δεν απαντάω, δεν ασχολούμαι καν γιατί προέρχονται από τον κάθε πικραμένο όπως λες. Σε αυτό απάντησα με κριτήριο ότι σαν κόμμα έχουμε την ελευθερία έκφρασης πολύ ψηλά στις Αρχές-Θέσεις μας. Μου απάντησαν με νέο μήνυμα (το έβαλα να το δουν όλοι) που παρέπεμπε σε link με την δημοσκόπηση του 2012 που μας στάλθηκε και τότε, όπως σε ΟΛΑ τα κόμματα και που δεν απαντήσαμε ποτέ. Έτσι μπήκαν οι δημοσκοπήσεις για να απαντήσουν, με ψηφοφορία τα μέλη μας. Η μέθοδος που ακολούθησα είναι αυτό που προτείνουν/επιθυμούν οι ίδιοι για να τις καταχωρήσουν.
Είναι οι προτάσεις, που οι ίδιοι κάνουν, για την αλλαγή σε άρθρα του Συντάγματος και νόμων και ζητούν τις απόψεις των κομμάτων. Το αν είναι η πλειοψηφία των πολιτών οι ΧΟ δεν σημαίνει ότι πρέπει να επιβάλλεται με το ζόρι στην μειοψηφία. Και εδώ μέσα στο ΠΕΙΡ έχουμε αρκετούς που έχουν πίστη σε άλλη θρησκεία, δόγμα ή σε καμία. Γιατί πρέπει να τους επιβάλεις να αναφέρονται, ορκίζονται, διδάσκονται, ή να πληρώνουν τους κληρικούς 2-3 θρησκειών και οι θρησκείες αυτές να έχουν ειδικό καθεστώς φορολόγησης (ή αφορολόγητο) για την περιουσία που κατέχουν, να επιχορηγούνται οι ίδιες και τα ευαγή ιδρύματά τους από τον κρατικό προϋπολογισμό (τους φόρους μας) και σημεία στην χώρα που δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι (άγιο όρος) και όχι κάποιες άλλες; Και όλα αυτά γραμμένα σε νόμους και στο Σύνταγμα;
Δηλαδή για να τηρώ το Σύνταγμα, πρέπει να ορκίζομαι σε συγκεκριμένη θρησκεία; Να ορίσουμε τότε στο Σύνταγμα και ποια ομάδα υποστηρίζουμε επειδή είναι πλειοψηφία οι οπαδοί της και με τι χρώμα μαλλιών γυναίκες κοιμόμαστε..... Εεε λοιπόν όχι, προτιμώ κοκκινομάλλες, οπαδούς του Παναιγιαλείου που είναι μειοψηφία και θέλω να ορκίζομαι εκεί, χωρίς να μου το επιβάλλει κανένα Σύνταγμα.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)

Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Απρ 2016, 04:17

O Captain! My Captain:
Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου και με τα αίτια!
Διαφωνώ με τον τρόπο που στήθηκε!!!!
Μιλάμε για περισσότερες από δέκα δημοσκοπήσεις;
Γιατί;
Όλο αυτό, δεν θα μπορούσε να μπει σε μία;
Προσωπικά (αν ενδιαφέρει η γνώμη μου), με το που τις είδα ........ δεν ασχολήθηκα!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 17 Απρ 2016, 22:13

Ενδεχομένως στις θέσεις μας να υπάρχουν ήδη κάποια πράγματα σχετικά με τον διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας. Επίσης υποψιάζομαι, ότι εάν ήταν πλήρως ανεπτυγμένες στα περισσότερα θα συμφωνούσαμε με την Ένωση Άθεων ή οποιουδήποτε άλλου οργανισμού στην Ελλάδα εργάζεται για κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

Εάν όμως αυτά που έχουμε, δεν καλύπτουν κάποια απάντηση, είναι θεμιτό κάθε φορά που γίνεται αυτό να κάνουμε δημοσκοπήσεις για απάντηση «στο πόδι»;

Στις περιπτώσεις που αυτά που έχουμε, καλύπτουν μία απάντηση, είναι θεμιτό να ξαναψηφίζουμε;
Verba volant, scripta manent
tvelocity

Επιστροφή στο Δημοσκοπήσεις Μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης