Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Εδώ μεταφέρονται οι προτάσεις μετά την λήξη και των ψηφοφοριών

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Σπύρος Σαββανής
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 04 Μάιος 2012, 13:46
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό Σπύρος Σαββανής » 18 Ιαν 2013, 20:02

baskin έγραψε:Καμία διαφάνεια στο forum Σπύρο. Πως ξέρεις ότι εγώ δεν έχω πειράξει το αποτέλεσμα; Μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

Μάλλον κάτι άλλο εννοείς που δεν το πιάνω, γιατί πχ στο viewtopic.php?f=11&t=3302 πατάω πάνω στο αποτέλεσμα "Σύνολο ψήφων : 67" και βλέπω τα πάντα...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό kailor » 18 Ιαν 2013, 20:06

baskin έγραψε:
kailor έγραψε:(αλίμονο μας έτσι και δεν είναι, θα ακούμε συνέχεια γκρίνια ;) )


Και θα την αξίζετε... Άσε που αν δε περάσει η ανάθεση, θα έχουμε και συνέχεια!!


θες και ανάθεση ε?????

αχ, βλέπω να ετοιμάζω τις μολότοφ, όλου και κάπου θα χρειαστούν. αφού πόλεμο θα έχουμε μετά για αυτόν τον λόγο. :mrgreen:

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Ιαν 2013, 20:06

Μπορώ να πειράξω την βάση και να βλέπεις ότι θέλω... Στο liquid δεν γίνεται. Η βάση είναι κρυπτογραφημένη και δεν μπορεί κανείς να δει ποιος ψήφισε τι ούτε να αλλοιώσει το αποτέλεσμα (από τους διαχειριστές εννοώ, είναι απλοί κλητήρες για τα διαδικαστικά του συστήματος). Επίσης στο liquid μπορείς να κάνεις download όλη την βάση (χωρίς τα προσωπικά δεδομένα) και να κάνεις διασταύρωση ή να ελέγξεις την ακεραιότητα της.

Μιλάμε για ένα σύστημα διαβούλευσης και ψήφισης σε αντιδιαστολή με ένα forum software που φτιάχτηκε για παιδικές δημοσκοπήσεις (όχι ψηφοφορίες).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Ιαν 2013, 20:08

kailor έγραψε:θες και ανάθεση ε?????

αχ, βλέπω να ετοιμάζω τις μολότοφ, όλου και κάπου θα χρειαστούν. αφού πόλεμο θα έχουμε μετά για αυτόν τον λόγο. :mrgreen:


Την ανάλυση για την ανάθεση θα την κάνω όταν γυρίσει ο Ανέστης στην ενεργό δράση για να ξαναπεί για το "κρεμμύδι".

Υ.Γ. άσε τις μολότοφ και πότισε τις γλάστρες καλύτερα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Σπύρος Σαββανής
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 04 Μάιος 2012, 13:46
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό Σπύρος Σαββανής » 18 Ιαν 2013, 20:24

baskin έγραψε:Μπορώ να πειράξω την βάση και να βλέπεις ότι θέλω...

Δεν μπορείς, γιατί ο καθένας μας ξέρει τι ψήφισε. Αν ένας από μας δει διαφορετική ψήφο στο όνομά του από την πραγματική, σε πιάσαμε.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα συγκριτικά πλεονεκτήματα του liquid, δεν είναι θεμιτό να χρησιμοποιούνται εναντίον της βελτίωσης των ψηφοφοριών στο φόρουμ. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να τρέχουν παράλληλα και τα δύο συστήματα και για τις ίδιες ψηφοφορίες, έτσι ώστε να δούμε στην πράξη τι γίνεται.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Ιαν 2013, 20:27

Σπύρος Σαββανής έγραψε:Δεν μπορείς, γιατί ο καθένας μας ξέρει τι ψήφισε. Αν ένας από μας δει διαφορετική ψήφο στο όνομά του από την πραγματική, σε πιάσαμε.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα συγκριτικά πλεονεκτήματα του liquid, δεν είναι θεμιτό να χρησιμοποιούνται εναντίον της βελτίωσης των ψηφοφοριών στο φόρουμ. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να τρέχουν παράλληλα και τα δύο συστήματα και για τις ίδιες ψηφοφορίες, έτσι ώστε να δούμε στην πράξη τι γίνεται.


Και που ξέρεις ότι δεν έχω ψηφοφόρους-ανδρείκελα! Που δεν μπαίνουν να ψηφίσουν, αλλά ψηφίζουν...

Έχω κάνει πρόταση, στην ψηφοφορία για το liquid, να λειτουργήσουν και τα δύο παράλληλα. Πλήρες liquid (με ανάθεση ενεργή) και forum όπως το έχουμε, ακριβώς για τους λόγους που λες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό pav » 18 Ιαν 2013, 20:28

Έχεις ένα λαθάκι, η βάση δεν είναι κρυπτογραφημένη ούτε στο Liquid. Με το φόρουμ να δείχνει ποιος ψήφισε τι νομίζω πως και τα δύο είναι περίπου τα ίδια σε αυτό τον τομέα.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Ιαν 2013, 20:30

pav έγραψε:Έχεις ένα λαθάκι, η βάση δεν είναι κρυπτογραφημένη ούτε στο Liquid. Με το φόρουμ να δείχνει ποιος ψήφισε τι νομίζω πως και τα δύο είναι περίπου τα ίδια σε αυτό τον τομέα.


Ναι δεν είναι έχεις δίκιο, αφού και μετά το αποτέλεσμα είναι εμφανές το πιο ψήφισε τι. Αυτό που δεν είχα καταφέρει να κάνω (στην αρχή που είχα προσπαθήσει) είναι κατά την φάση της ψήφισης να καρφώσω στην βάση επιλογές για κάποιον ψηφοφόρο (λίγο που το προσπάθησα).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό baskin » 19 Ιαν 2013, 15:56

Και αυτή η πρόταση αφορά κανονισμό ψηφοφοριών και πρέπει να αποσταλεί στην Δ.Ε.. Δεν γίνεται να μπει εδώ.

Παρακαλώ τους διαχειριστές να την αποσύρουν.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Σπύρος Σαββανής
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 04 Μάιος 2012, 13:46
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Τροποποίηση κανονισμού ψηφοφοριών

Δημοσίευσηαπό Σπύρος Σαββανής » 21 Ιαν 2013, 13:58

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο σαν εισηγητής; Δεν είναι αρκετή η δημοσίευση εδώ;


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες