Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Εδώ μεταφέρονται οι προτάσεις μετά την λήξη και των ψηφοφοριών

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό kailor » 25 Ιαν 2013, 17:18

γράψτε ακριβώς ποιές είναι οι προτάσεις, και άμα είναι να τις τοποθετήσω....


@ mankasp....

αφού υπάρχει ενδιαφέρον, ας μείνει ανοιχτή ακόμα για 10 ημέρες.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό James » 25 Ιαν 2013, 20:21

Καταρχάς να ευχαριστήσω το καιλορ που κρατάει ζωντανά τα θέματα.
Ειναι αλήθεια ότι και εγώ που είχα κατά κάποιο τρόπο ξεκινήσει το θέμα πριν ένα χρόνο, δε πήρα χαμπάρι ότι θα κατέβειι σε ψηφοφορία. Ισως ειναι σημαντικό να δούμε γιατί έγινε αυτό.
Προσωπικά για να παράγω ουσιαστικό έργο πρέπει να έχω όρεξη, και αν δεν έχω δεν καταπιάνομαι όπως έκανα πιό παλιά.
Το πρόβλημα μας είναι η συμμετοχή, αν βλέπουμε οπτι κάπου δεν υπάρχει συμμετοχή καλό είναι να μη το τραβάμε.
Βέβαια αν ο Χρήστος είναι ικανοποιημένος από τη πρόταση καλά κάνει και τη προχωρά, όμως , υπάρχει πάντα ένα όμως, κάποιοι άλλοι ίσως δε τη βλέπουν καλή(ολοκληρωμένη) και ίσως γιαυτό λένε και άλλες μέρες.
Πρέπει λοιπόν να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο σε αυτές τις προτάσεις που είναι αποδεκτές στην αρχή τους από τους περισσότερους, γιά αν γίνουν καλύτερες.

Προσωπικά η άποψη μου με τη πρόταση είναι οτι δε θέλω να μετακυλήσω κόστος στο κράτος δίνοντας απαλλαγή σε φόρους.
Ηταν ξεκάθαρη η θέληση μου από την αρχή , να συνυπολογίσουν οι εταιρίες στο κόστος τους και την υποχρεωτική παροχή πρόσβασης στο δίκτυο με κάθε γραμμή.
Ερωτήσεις του στύλ πως θα γίνει και τι θα γίνει δε με νοιάζουν, και δε μιλώ εγωιστικά, ειναι απλό, ο εταιρίες θα έχουν κέρδος μεσοπρόθεσμα, φανταστείτε πόσοι θα γνωρίσουν το διαδικτυο και θα αναβαθμίσουν σε ταχύτερη σύνδεση!
Με την βασική γραμμή μία σύνδεση 128, 256, kb ειναι εφικτό και μπορεί να φαντάζει σήμερα πολύ αργή αλλά θυμηθείται πως μπαίναμε πιό παλιά , με τι ταχύτητες.
Για μένα είναι θέμα επιχειρηματικότητας από τη πλευρά των εταιριών και του κράτους , μη ξεχνάτε πόσα κονδύλια από ΕΣΠΑ και άλλου είδους επιχορηγήσεων έχουν πάρει χαμένα , ας κάτσουν τα μυαλά της κυβέρνησης να βρούνε λύσεις .
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό kailor » 27 Ιαν 2013, 16:16

James έγραψε:Καταρχάς να ευχαριστήσω το καιλορ που κρατάει ζωντανά τα θέματα.
Ειναι αλήθεια ότι και εγώ που είχα κατά κάποιο τρόπο ξεκινήσει το θέμα πριν ένα χρόνο, δε πήρα χαμπάρι ότι θα κατέβειι σε ψηφοφορία. Ισως ειναι σημαντικό να δούμε γιατί έγινε αυτό.
Προσωπικά για να παράγω ουσιαστικό έργο πρέπει να έχω όρεξη, και αν δεν έχω δεν καταπιάνομαι όπως έκανα πιό παλιά.
Το πρόβλημα μας είναι η συμμετοχή, αν βλέπουμε οπτι κάπου δεν υπάρχει συμμετοχή καλό είναι να μη το τραβάμε.
Βέβαια αν ο Χρήστος είναι ικανοποιημένος από τη πρόταση καλά κάνει και τη προχωρά, όμως , υπάρχει πάντα ένα όμως, κάποιοι άλλοι ίσως δε τη βλέπουν καλή(ολοκληρωμένη) και ίσως γιαυτό λένε και άλλες μέρες.
Πρέπει λοιπόν να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο σε αυτές τις προτάσεις που είναι αποδεκτές στην αρχή τους από τους περισσότερους, γιά αν γίνουν καλύτερες.


Δυστυχώς τα θέματα ξεχνιούνται και κανείς δεν ασχολείται μετά..... όταν βλέπουμε ότι ένα θέμα αρχίζει να σταματάει προς συζήτηση ή και προτάσεις ας κατατίθεται για διαβούλευση και ψηφοφορία. Και άμα χρειαστεί να αλλάξουμε κάτι στο μέλλον, βάζουμε τις νέες προτάσεις για διαβούλευση και ψηφοφορία... δεν χρειάζεται να περιμένουμε να φτιάξουμε την τέλεια πρόταση....

άμα θέλουμε χρόνο, ναι να τον δίνουμε, γιατί όχι?


James έγραψε:Προσωπικά η άποψη μου με τη πρόταση είναι οτι δε θέλω να μετακυλήσω κόστος στο κράτος δίνοντας απαλλαγή σε φόρους.
Ηταν ξεκάθαρη η θέληση μου από την αρχή , να συνυπολογίσουν οι εταιρίες στο κόστος τους και την υποχρεωτική παροχή πρόσβασης στο δίκτυο με κάθε γραμμή.
Ερωτήσεις του στύλ πως θα γίνει και τι θα γίνει δε με νοιάζουν, και δε μιλώ εγωιστικά, ειναι απλό, ο εταιρίες θα έχουν κέρδος μεσοπρόθεσμα, φανταστείτε πόσοι θα γνωρίσουν το διαδικτυο και θα αναβαθμίσουν σε ταχύτερη σύνδεση!
Με την βασική γραμμή μία σύνδεση 128, 256, kb ειναι εφικτό και μπορεί να φαντάζει σήμερα πολύ αργή αλλά θυμηθείται πως μπαίναμε πιό παλιά , με τι ταχύτητες.
Για μένα είναι θέμα επιχειρηματικότητας από τη πλευρά των εταιριών και του κράτους , μη ξεχνάτε πόσα κονδύλια από ΕΣΠΑ και άλλου είδους επιχορηγήσεων έχουν πάρει χαμένα , ας κάτσουν τα μυαλά της κυβέρνησης να βρούνε λύσεις .


Κάτι πρέπει να δώσεις και στις εταιρίες, ειδάλως μετά θα έχεις μονοπώλια....

και για τις γραμμές ε πρέπει να μπορεί να τρέξει, δεν θα τους δώσεις και 128 kb.... (θυμάμαι ότι με τα 56kb, κάναμε 5 λεπτά μόνο για την αναζήτηση στο ίντερνετ).

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 27 Ιαν 2013, 18:39

πάρα πολύ καλή πρόταση....
και ο τίτλος το ίντερνετ ως βασικό αγαθό μας παραπέμπει σε "πιο προηγμένα" κράτη όπως για παράδειγμα τα Σκανδιναβικά όπου πραγματικά το ιντερνετ αποτελέι βασικό αγαθό...
Μπάβο και πάλι..

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 02 Φεβ 2013, 19:29

Για βοηθήστε λίγο, αυτό πότε πρέπει να μπει σε ψηφοφορία...?
https://twitter.com/e_kastrinakis

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 02 Φεβ 2013, 19:32

Στις 6/2/2013....
https://twitter.com/e_kastrinakis

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Φεβ 2013, 15:52

Σε πρώτο στάδιο, δεν είναι πιο οικονομικό κάθε δήμος να έχει free wifi hotspots;
https://twitter.com/e_kastrinakis

hrsfpgyjrnptrd

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 05 Φεβ 2013, 15:54

Η πρόταση θα μπει σε ψηφοφορία εδώ η στο liquid?
Αν είναι εδώ την εναλλακτική μου την προσθέτω σαν ποστ?

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό kailor » 05 Φεβ 2013, 15:55

mankasp έγραψε:Σε πρώτο στάδιο, δεν είναι πιο οικονομικό κάθε δήμος να έχει free wifi hotspots;


άσε τις πόλεις απ'έξω που ναι μπορεί να ήταν ίσως και πιο οικονομικό.

στα χιλιάδες χωριά είναι πιο οικονομικό???? και σε κάποια χωριά που θα χρειαζόντουσαν και repeaters (λόγω απομακρυσμένων σπιτιών)????

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση για το Ίντερνετ ως βασικό Αγαθό

Δημοσίευσηαπό kailor » 05 Φεβ 2013, 15:55

headofthebored έγραψε:Η πρόταση θα μπει σε ψηφοφορία εδώ η στο liquid?
Αν είναι εδώ την εναλλακτική μου την προσθέτω σαν ποστ?


αφού ξεκίνησε εδώ, ας τελειώσει εδώ!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες