Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

ΦΙΛΕΛΕ;

1
2
22%
2
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3
2
22%
4
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
5
1
11%
6
1
11%
7
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
8
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
9
1
11%
10
2
22%
 
Σύνολο ψήφων: 9

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Οκτ 2015, 14:08

Μιλάμε για την ελευθερία που σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού. Όχι την ελευθερία να πατάς κάτω τον άλλο στο λαιμό.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

newpamelina

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 01 Οκτ 2015, 15:57

Η επιλογή "λευκό" που είναι;
Η επιλογή "αυτή η ψηφοφορία δεν μου αρέσει." που είναι;

newpamelina

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 01 Οκτ 2015, 15:59

Vassilis Perantzakis έγραψε:Μιλάμε για την ελευθερία που σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού. Όχι την ελευθερία να πατάς κάτω τον άλλο στο λαιμό.


Αν μιλάς για την ελευθερία του φτωχού ή του τίμιου που σταματάει για να μην πειράξει τα κεκτημένα της ελευθερίας του πλούσιου ή του απατεώνα, τότε δεν είμαι καθόλου φιλελέ. Δηλαδή αν κάποιος είναι πατημένος στο λαιμό, αυτός θα πρέπει να σέβεται την ελευθερία του άλλου, επειδή το πόδι του άλλου ξεκινάει λίγο πάνω από τον λαιμό του; Δεν σταματάει η ελευθερία σου εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του διπλανού, όταν αυτά τα όρια ελευθερίας έχουν αποκτηθεί και χαραχτεί με άδικό ή ανήθικο τρόπο.

Σε κάθε περίπτωση ο τίτλος της ψηφοφορίας είναι λάθος γιατί δεν ορίζει τι είναι ελευθερία. Όπως λάθος είναι και το να βάζεις τον ορισμό της ελευθερίας όχι στο ερώτημα της ψηψοφορίας, αλλά παρακάτω στα ψιλά γράμματα, σε σχόλιο με αστερίσκο.

Ψήφισα μεν, η ψηφοφορία αυτή όμως δεν μου αρέσει .

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 01 Οκτ 2015, 16:36

Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Τι σημαίνει "ελευθερία που σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού.";
Πια είναι τα όρια και ποιος τα ορίζει;
Επίσης το παραπάνω υποθέτει και την έννοια τις ιδιοκτησίας με την οποία εγώ είμαι αντίθετος.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό Petros » 01 Οκτ 2015, 17:11

φήφισα ότι είμαι φιλελε γιατί η ερώτηση είναι για κλάματα οπότε ότι και να απαντήσω το ίδιο μου κάνει...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Οκτ 2015, 17:29

κλασσικός ΦΙΛΕΛΕ προβληματισμός, δεν εκπλήσσομαι. Ξεκίνα τώρα για τα adnazium. Με copy paste μάλλον λειτουργεί ο ΦΙΛΕΛΕ εγκέφαλος, δεν εξηγείται αλλιώς.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Οκτ 2015, 17:49

mankasp έγραψε:Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Τι σημαίνει "ελευθερία που σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού.";
Πια είναι τα όρια και ποιος τα ορίζει;


Αν ψάχνεις για σαφή όρια δεν θα τα βρεις ποτέ. Σημαίνει ότι δεν θα καταπατήσω τις δικές σου ελευθερίες. Είμαι ελεύθερος π.χ. να μην φοράω ζώνη όταν είμαι μόνος στο αμάξι μου (νταξ... ο νόμος λέει άλλα), αλλά αν είναι και άλλος μαζί πρέπει να φοράνε και οι δύο για να μην σκοτώσει ο ένας τον άλλο σε πιθανή σύγκρουση.

mankasp έγραψε:Επίσης το παραπάνω υποθέτει και την έννοια τις ιδιοκτησίας με την οποία εγώ είμαι αντίθετος.


Εγώ είμαι αντίθετος με την ιδιοκτησία μόνο όταν στερεί από τον άλλο κάτι που το δικαιούται. Όλοι έχουμε μερίδιο στην γη αυτή. Αν έχω ένα χωράφι κάπου, δεν σου στερεί κάτι. Αν είμαι όμως τσιφλικάς, τότε σου στερώ.

Baskin εσύ και το τρολλ θέλετε να λέμε κάθε φορά τα αυτονόητα μόνο και μόνο για να μην μπαίνετε ποτέ στην ουσία. Είστε αυτοί που έχουν δίκιο και όλοι οι άλλοι άδικο και έχετε κερδίσει έτσι.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

newpamelina

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 02 Οκτ 2015, 08:01

Vassilis Perantzakis έγραψε:
mankasp έγραψε:Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Τι σημαίνει "ελευθερία που σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού.";
Πια είναι τα όρια και ποιος τα ορίζει;


Αν ψάχνεις για σαφή όρια δεν θα τα βρεις ποτέ. Σημαίνει ότι δεν θα καταπατήσω τις δικές σου ελευθερίες. Είμαι ελεύθερος π.χ. να μην φοράω ζώνη όταν είμαι μόνος στο αμάξι μου (νταξ... ο νόμος λέει άλλα), αλλά αν είναι και άλλος μαζί πρέπει να φοράνε και οι δύο για να μην σκοτώσει ο ένας τον άλλο σε πιθανή σύγκρουση.


Υπάρχουν σαφέστατα όρια στην ελευθερία vasperάκο, η ελευθερία ορίζεται επακριβώς, και τα έχουμε βρει αυτά τα όρια της ελευθερίας εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Οι αρχαίοι έλληνες είχαν ορίσει τι σημαίνει ελεύθερος και τι σημαίνει δούλος.
Ελεύθερος είναι αυτός που αποφασίζει αμεσοδημοκρατικά. Η ελευθερία ορίζεται με πολιτικούς όρους.

Δεν νοείται να είσαι ιδιώτης και ελεύθερος, όπως εσείς οι φιλελέ θολοκουλτουριάρηδες θέλετε να πιστεύετε. Και φυσικά αν δεν είσαι σε θέση να αποφασίζεις αμεσοδημοκρατικά για το οτιδήποτε, είσαι απλά δούλος.

newpamelina

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 03 Οκτ 2015, 14:49

ΦΙΛΕΛΕ;

Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή
1 2 40%
2 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
3 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
4 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
5 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
6 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
7 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
8 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
9 0 Δεν υπάρχουν ψήφοι
10 3 60%
Σύνολο ψήφων : 5

ΦΙΛΕΛΕ;
Username Ψήφος
Vassilis Perantzakis 10
mankasp 1
newpamelina 1
Petros 10
gounara 10


newpamelina

Re: Από 1 ως 10 πόσο φίλοι της ελευθερίας είστε;

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 03 Οκτ 2015, 14:59

Ο gounara και ο Petros έχουν ψηφίσει ότι δεν τους εκφράζει κανένας πολιτικός άξονας, και εδώ ψηφίζουν 100% ΦΙΛΕΛΕ!!! ;)

Ένας που ψηφίζει 1% ΦΙΛΕΛΕ, μπορεί να υποστηρίξει ότι δεν τον εκφράζει κανένας πολιτικός άξονας. Ενώ ένας που ψηφίζει 100% ΦΙΛΕΛΕ, ε δεν μπορεί μετά να λέει ότι δεν τον εκφράζει κανένας πολιτικός άξονας, είναι πέρα για πέρα παράλογο!!!!

Έχει ενδιαφέρον να μελετάμε τι ψηφίζει το κάθε username στις μόνιμες ψηφοφορίες.
Η συνέπεια και η αξιοπιστία του κάθε ψευδωνύμου αποκαλύπτεται, ανάλογα με το τι ψηφίζει στις μόνιμες ψηφοφορίες. Μπορούμε μελετώντας τις ψήφους να διαπιστώσουμε κατά πόσο η ψήφος του καθενός έχει λογική συνέχεια και συνέπεια. Έτσι μπορούμε, παρόλο που δεν γνωρίζουμε πάντα ποιός μπορεί να κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμο, να καταλάβουμε αν ο συγκεκριμένος είναι τρολλ ή όχι.

Με βάση τα παραπάνω, ποιός μπορεί να πάρει στα σοβαρά τους Petros και Gounara;;;

Και όμως και οι δύο, δυστυχώς για το πειρατικό, είναι μέλη της ΔΕ!!!

Το μόνο που σώζει κάπως την κατάσταση και την αξιοπιστία του πειρατικού κινήματος είναι ότι τα δύο αυτά τρολλ δεν είναι εκλεγμένοι από τους πειρατές, παρά αυτοδιοριστήκανε με ψηφοφορία δια βοής, στο παράτυπο 3 συνέδριο του κόμματος όπου συμμετείχαν μόνο γύρω στα 15 άτομα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες