Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 01 Φεβ 2015, 15:50

Να κατέβουμε αυτόνομοι
6
23%
Να επιδιώξουμε συμμαχίες με άλλα μικρά κόμματα (εκτός βουλής)
5
19%
Να κάτσουμε σπίτια μας
5
19%
Να κάνουμε συμμαχία με μεγάλο κόμμα (εντός βουλής)
5
19%
Να στηρίξουμε ανοικτά κάποιο άλλο κόμμα
1
4%
Άλλο (γράψτε το)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν Ξέρω/Δεν Απαντώ
4
15%
 
Σύνολο ψήφων: 26

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 22 Ιαν 2015, 15:50

Αν υπάρξουν επαναληπτικές εκλογές τι θέλετε να κάνουμε σαν κόμμα ;
(Εάν υποθέσουμε ότι δεν έχουμε άλλα κωλύματα, υποψήφιους, χρήματα...)
Έχετε μέχρι 3 επιλογές.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 22 Ιαν 2015, 17:39

"Βλέποντας και κάνοντας"!!

Δεν το έβαλες σαν επιλογή.
:( :( :(
Άλλωστε είναι αποδεδειγμένο πως μόνο έτσι μπορούμε να λειτουργήσουμε και να "εκφραστούμε"!!
Πολιτική κάνουμε!!!!
........................ Διαφορετικά ........
Ας γίνουμε "δογματικοί" και "ανέγγιχτοι" με ότι συνεπάγεται!! ... Το θέλουμε;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό geraki » 22 Ιαν 2015, 17:57

οι εκλογές αυτές είναι πολωτικές. έτσι και γίνουν επαναληπτικές εκλογές η πόλωση θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Οπότε ή θα υποστηρίξεις Ν.Δ. ή Σύριζα. Η αυτόνομη κάθοδος είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να γίνει, ειδικά έτσι και δεν περισσεύουν χρήματα....

Ουτοσάλως έχουμε φτάσει τα τελευταία χρόνια, ανά 2 με 2,5 χρόνια να γίνονται εθνικές εκλογές. Άρα υπομονή και παίζει πάντα το ενδεχόμενο εντός του 2017 να ξαναέχουμε εκλογές, εάν δεν γίνουν νωρίτερα!
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 22 Ιαν 2015, 19:05

@geraki:
Με το συμπάθειο αλλά, άντε και γ...ου
.. Επειδή θεωρείς (και ίσως είναι) "πολωτικές" οι επαναληπτικές εκλογές εμείς θα πρέπει να ασχοληθούμε με το "κέντημα";
....."Ούτωσάλως" πρέπει ένα κόμμα να συμμετέχει ανελλειπώς στις εκλογικές διαδικασίες; ΝΑΙ ή ΟΥ;
....Εκτός και αν ....... θα πρέπει να "ανθιστούν" (οι Πειρατές), πότε το κάθε μέλος μας έχει διάθεση/ελεύθερο χρόνο/καύλα/γούστο/επιθυμία/........ προκειμένου να συμμετάσχουν;

Σε "κόβω" για όψιμο ΣΥΡΙΖαίο!!! .... Αληθεύει;
(και άλλοι "αγάπησαν" αλλά...... κράτησαν τα προσχήματα!!!!)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό geraki » 22 Ιαν 2015, 19:48

laskaris_vasilis έγραψε:@geraki:
Με το συμπάθειο αλλά, άντε και γ...ου
.. Επειδή θεωρείς (και ίσως είναι) "πολωτικές" οι επαναληπτικές εκλογές εμείς θα πρέπει να ασχοληθούμε με το "κέντημα";
....."Ούτωσάλως" πρέπει ένα κόμμα να συμμετέχει ανελλειπώς στις εκλογικές διαδικασίες; ΝΑΙ ή ΟΥ;
....Εκτός και αν ....... θα πρέπει να "ανθιστούν" (οι Πειρατές), πότε το κάθε μέλος μας έχει διάθεση/ελεύθερο χρόνο/καύλα/γούστο/επιθυμία/........ προκειμένου να συμμετάσχουν;

Σε "κόβω" για όψιμο ΣΥΡΙΖαίο!!! .... Αληθεύει;
(και άλλοι "αγάπησαν" αλλά...... κράτησαν τα προσχήματα!!!!)


ναι κανονικά ένα κόμμα θα έπρεπε να συμμετέχει σε όλες τις εκλογικές διαδικασίες.
Αλλά άντε και κατέβηκαν οι πειρατές. Πιστεύεις ότι αυτές οι εκλογές δεν είναι πολωτικές? Πιστεύεις ότι άμα κατέβουν οι πειρατές αυτόνομα, τι ποσοστό θα πάρουν σε αυτές τις εκλογές, τις επαναληπτικές εννοώ? Αξίζει να πεταχτούν λεφτά για ούτε ένα 0,50% άντε 1% εάν θα πάρουν οι πειρατές για αυτές τις εκλογές?

Σε αυτές τις εκλογές μέχρι πριν καμιά 10αριά ημέρες δεν ήξερα τι θα ψήφιζα. Σκεφτόμουν για Σύριζα μόνο και μόνο για να φύγει η Ν.Δ. και το Πασόκ. Αλλά απ' όταν έγινε ο χαμός για τις θέσεις του Σύριζα για το κυνήγι και είναι οι μοναδικοί που έχουν τέτοιες θέσεις, πέρα από οικολόγους, και επειδή βγήκαν και το είπαν ανοιχτά και επιμένουν παρά οι κυνηγοί-θηροφύλακες παρακαλούσαν και κάνουν εκστρατεία του Σύριζα, μόνο και μόνο για αυτό θα ψηφίσω Σύριζα για να πάρουν 1 ψήφο παραπάνω και ελπίζω-εύχομαι να τα κάνει αυτά που λένε, και ένα μέρος μου αμφισβητεί το ότι θα τα κάνουν, ειδικά όταν οι κυνηγοί είναι παντού σε όλα τα κόμματα, φορείς, πράσινο ταμείο, κλπ.

Οπότε αυτές οι εκλογές η ψήφος μου πάει για την προστασία του περιβάλλοντος και για ένα καλύτερο αύριο στο θέμα του περιβάλλοντος και της βιοποικιλότητας! Παρ' ότι εκτός από τις περσινές που ψήφισα οικολόγους πράσινους στις περιφερειακές δεν έχω ξαναψηφίσει οικολόγους πράσινους λόγου το ότι υπάρχουν κάποιοι που είναι για μούντζες και φτύσιμο (π.χ. τρεμόπουλος), και Σύριζα έχω να ξαναψηφίσω σε εθνικές εκλογές πριν από το 2012 (πριν την εγγραφή μου στους πειρατές).
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 22 Ιαν 2015, 20:32

Αξίζει να πεταχτούν λεφτά για ούτε ένα 0,50% άντε 1%

Καλά!!!! για 1% πουλάω και το κορμί μου! ;)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 22 Ιαν 2015, 21:21

laskaris_vasilis έγραψε:
Αξίζει να πεταχτούν λεφτά για ούτε ένα 0,50% άντε 1%

Καλά!!!! για 1% πουλάω και το κορμί μου! ;)

Λέγε πόσα ;

@geraki
Για να έχουμε καλό ρώτημα, μόνο τα κόμματα που αξίζει να πεταχτούν λεφτά πρέπει να μετέχουν στις εκλογές ; Για τις ιδέες δεν αξίζει να πολεμάς ; Αααα και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε πάντα +30%.....από τα χαμηλά ξεκίνησε.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 22 Ιαν 2015, 21:35

Δεν θα υπάρξουν εκλογές που να μην είναι πολωτικές. Αν είναι να φοβόμαστε να κατέβουμε, ας το κάνουμ κλαμπάκι.

Είμαστε Κόμμα και τα κόμματα έχουν υποχρέωση να κατεβαίνουν. Πηγαίνετε λοιπόν και βάλτε τα λεφτά που υποσχεθήκατε, ή υποσχεθείτε τώρα για να έχουμε χρήματα όταν χρειαστεί:

viewtopic.php?f=140&t=6641
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό geraki » 22 Ιαν 2015, 21:47

Voyager-1 έγραψε:@geraki
Για να έχουμε καλό ρώτημα, μόνο τα κόμματα που αξίζει να πεταχτούν λεφτά πρέπει να μετέχουν στις εκλογές ; Για τις ιδέες δεν αξίζει να πολεμάς ; Αααα και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε πάντα +30%.....από τα χαμηλά ξεκίνησε.


Άμα πίστευα ότι αξίζει να κατέβουν μόνο τα κόμματα που έχουν λεφτά, δεν θα υποστήριζα τόσα χρόνια ότι οι εκλογές πρέπει να γίνονται με δημόσιο χρήμα. Δηλαδή να μην πάνε λεφτά στα κόμματα και να αναλαμβάνει το κράτος την εκτύπωση των ψηφοδελτίων και την μεταφορά τους στις περιφέρειες.

Σίγουρα παλεύω για την ιδεολογία μου. Αλλά δεν θα μπω στην βουλή για να προσπαθήσω να την εφαρμόσω. Μπορείς να εφαρμόσεις τις ιδέες σου και με υποστήριξη με κόμμα, με επιστολές προς κοινοβουλευτικά κόμματα και υπουργεία, και με άλλους τρόπους.

Ωστόσο ο Σύριζα ξεκίνησε από μικρό κόμμα. Και σίγουρα δεν είναι η δυναμική του αυτή, απλώς βλέποντας ο κόσμος ότι Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ τους κοροιδεύουν πήγαν στο επόμενο κοινοβουλευτικό κόμμα. Άμα τα κάνει σκατά ο Σύριζα πιθανώς αύριο να έχει την ίδια κατάληξη με Δημάρ και Λάος.

Vassilis Perantzakis έγραψε:Δεν θα υπάρξουν εκλογές που να μην είναι πολωτικές. Αν είναι να φοβόμαστε να κατέβουμε, ας το κάνουμ κλαμπάκι.

Είμαστε Κόμμα και τα κόμματα έχουν υποχρέωση να κατεβαίνουν. Πηγαίνετε λοιπόν και βάλτε τα λεφτά που υποσχεθήκατε, ή υποσχεθείτε τώρα για να έχουμε χρήματα όταν χρειαστεί:

https://www.pirateparty.gr/forum/viewto ... 140&t=6641


Διαφωνώ μαζί σου Βασίλη. Πιστεύω ότι αυτές οι εκλογές είναι οι τελευταίες πολωτικές, ότι και να ξημερώσει αύριο. Άμα ο Σύριζα κάνει αυτά που λέει θα κατακτήσει τα άτομα που θέλουν μια αλλαγή, εάν όμως τα κάνει σκατά θα γυρίσει από εκεί που θα έρθει.

Και άμα τα κάνει σκατά ο κόσμος ποιον θα ξανά-υποστηρίξει? ΝΔ, Πασόκ ή Σύριζα? Τότε η θα υπάρξει η μεγαλύτερη αποχή που θα δει ο κόσμος ποτέ, μιας και θα τους θεωρούν όλους ίδιους ή θα πάνε για πρώτη φορά να ψάξουν και να ενημερωθούν για τα κόμματα και να ψηφίσουν αυτούς που θεωρούν καλύτερους. Δηλαδή μια αληθινή ψήφος.

Σαφώς επειδή ο κάλος του ανθρώπου και μάλιστα του Έλληνα δεν παίζεται με τίποτα. Μπορεί και να φοβηθούν κάτι νέο και απλώς να ξαναγυρίσουμε σε Ν.Δ. και Πασόκ. ή σε Ν.Δ. και Σύριζα.

Αλλά θέλω να πιστεύω πως θα είναι οι τελευταίες πολωτικές εκλογές που θα γίνουν στην Ελλάδα.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 22 Ιαν 2015, 21:49

Ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει "Προγραμματικός"... εκ του "Μνημονιακός". Ξέχνα το ότι θα τα καταφέρει. Θα βελτιώσει προσωρινά την κατάσταση για κάποιους, αλλά ξέρω ήδη πολλούς που ετοιμάζονται για ρεβανσισμό στο δημόσιο και για πολύ... φαί.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες