Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 01 Φεβ 2015, 15:50

Να κατέβουμε αυτόνομοι
6
23%
Να επιδιώξουμε συμμαχίες με άλλα μικρά κόμματα (εκτός βουλής)
5
19%
Να κάτσουμε σπίτια μας
5
19%
Να κάνουμε συμμαχία με μεγάλο κόμμα (εντός βουλής)
5
19%
Να στηρίξουμε ανοικτά κάποιο άλλο κόμμα
1
4%
Άλλο (γράψτε το)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν Ξέρω/Δεν Απαντώ
4
15%
 
Σύνολο ψήφων: 26

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 22 Ιαν 2015, 21:49

Ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει "Προγραμματικός"... εκ του "Μνημονιακός". Ξέχνα το ότι θα τα καταφέρει. Θα βελτιώσει προσωρινά την κατάσταση για κάποιους, αλλά ξέρω ήδη πολλούς που ετοιμάζονται για ρεβανσισμό στο δημόσιο και για πολύ... φαί.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό geraki » 22 Ιαν 2015, 21:57

Vassilis Perantzakis έγραψε:Ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει "Προγραμματικός"... εκ του "Μνημονιακός". Ξέχνα το ότι θα τα καταφέρει. Θα βελτιώσει προσωρινά την κατάσταση για κάποιους, αλλά ξέρω ήδη πολλούς που ετοιμάζονται για ρεβανσισμό στο δημόσιο και για πολύ... φαί.


τότε θα γίνουν πάλι τα ίδια ότι γινόταν τόσα χρόνια με πασόκ και νδ. :(

Αλλά επιμένω στο "εάν δεν δοκιμαστεί, πως θα ξέρεις τι είναι ικανός να κάνει και εάν θα πετύχει"? Αυτό δεν πάει σε εσένα αλλά για όλους είναι ερώτημα.

Σου είπα ελπίζω μόνο να μην αποδειχτεί σαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Ουτοσάλως λένε ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. ;)
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 22 Ιαν 2015, 22:28

Geraki, τι θεωρείς επιτυχια;

Την εποχή των παχιών αγελάδων του Καραμανλή δεν θα τη ζήσουν ξανά ούτε τα παιδιά μας όποιος και να γίνει κυβέρνηση.
Ούτε καν η ανεργία είναι δυνατόν να μειωθεί σε επίπεδα 5% μέσα σε 10 χρόνια. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.
https://twitter.com/e_kastrinakis

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό geraki » 22 Ιαν 2015, 23:22

mankasp έγραψε:Geraki, τι θεωρείς επιτυχια;

Την εποχή των παχιών αγελάδων του Καραμανλή δεν θα τη ζήσουν ξανά ούτε τα παιδιά μας όποιος και να γίνει κυβέρνηση.
Ούτε καν η ανεργία είναι δυνατόν να μειωθεί σε επίπεδα 5% μέσα σε 10 χρόνια. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.


Σου είπε κανείς ότι θεωρώ καλή την εποχή του Καραμανλή? Ούτε πιστεύω ότι όποιος και να έρθει και να κάνει πράγματα θα μειωθεί η ανεργία. Η ανεργία θα μειωνόταν μόνο έτσι και άλλαζαν μυαλά οι άνθρωποι, π.χ. το θεωρώ γελοίο ο κάθε Δικηγόρος να έχει το δικό του δικηγορικό γραφείο όταν θα μπορούσε να δουλεύει από το σπίτι, το ίδιο και για τεχνικούς υπολογιστών.

Επιτυχία θεωρώ όποιον να καταφέρει να κάνει τα παρακάτω, έστω και με το ζόρι (προσοχή δεν εννοώ την βία):

  • Επιτυχία θα είναι έτσι και σταματήσουν όλες οι αποζημιώσεις-χρηματοδοτήσεις που δεν έχουν κανένα νόημα, π.χ. χρηματοδότηση σε κόμματα, τράπεζες και ΜΜΕ. Άμα δεν μπορούν να επιβιώσουν ας απορροφηθούν ή ας κλείσουν/καταργηθούν. Ή οι αποζημιώσεις π.χ. δεν έβγαλαν ελιές φέτος τα δέντρα ας τα πληρώσει η Ε.Ε. και ο ΕΛΓΑ, ενώ αυτό έγινε γιατί τόσα χρόνια λέγανε περί χαζομάρων για μονοκαλλιέργειες. Ή οι αποζημιώσεις π.χ. από ΕΛΓΑ γιατί φαγώθηκαν κτηνοτροφικά ζώα από άγρια ζώα. Ενώ αυτό φταίει ο κτηνοτρόφος που δεν μεριμνά καθόλου μα καθόλου για την ασφάλεια των ζώων του. Επιτυχία θα ήταν όλα αυτά τα λεφτά να πηγαίναν για έργα αειφορίας!
  • Επιτυχία θα είναι να μπορεί ο κάθε πολίτης να ψηφίζει για τον εαυτό του στα θέματα που τον ενδιαφέρουν.
  • Επιτυχία θα θεωρήσω να υπάρχουν ηλεκτρονικές εκλογές όσο το πιο δυνατόν γρηγορότερα γίνεται!
  • Επιτυχία θεωρώ να πάψουν να υπάρχουν τα κόμματα.
  • Επιτυχία πιστεύω ότι θα είναι όταν υπάρξει βασικό εισόδημα άνευ όρων ικανό ώστε να καλύπτει τις βασικές ανάγκες π.χ. 500 ευρώ για ενήλικες, 250 για ανήλικους.
  • ΕΠΙΤΥΧΙΑ θα είναι όταν αρχίσουν να αλλάζουν τα πράγματα για το περιβάλλον και να το προστατεύουμε καλύτερα, με τους ρύπαινοντες και τους καταστροφείς να πηγαίνουν φυλακή.
  • Επιτυχία θεωρώ ότι θα είναι όταν θα υπάρχει εθνική σύνταξη άσχετα άμα κάποιος ήταν ασφαλισμένος και η ασφάλιση να μην είναι υποχρεωτική (σύστημα Αυστραλίας)
  • Επιτυχία θα είναι όταν πάψουν να υπάρχουν οργανισμοί σαν τον ΟΑΕΔ.
  • Επιτυχία θα είναι όταν θα μπορώ να κάνω τις διεπαφές μου και τις συναλλαγές μου με το δημόσιο και με τον ιδιωτικό τρόπο μόνο ηλεκτρονικά.
  • Επιτυχία θα είναι όταν θα γίνουμε πιο πολιτισμένοι, και θα κυκλοφορούν ανάμεσα μας από άνθρωποι από όλες τις χώρες του κόσμου και δεν θα υπάρχουν διακρίσεις.
  • Επιτυχία θα είναι να μπορώ να πάω στο Κέντρο Υγείας ή στο Νοσοκομείο και να μην χρειάζεται να πληρώσω τίποτα και σαφώς να μην χρειάζονται ανούσια ραντεβού αλλά ούτε και να περιμένω σε ουρά ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα.
  • Αλλά η μεγαλύτερη επιτυχία θα είναι μόνο μία. Να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, εννοώντας καλύτερη ζωή και όχι πλούσια ζωή αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται πάνω απ' όλα οι άνθρωποι να αλλάξουμε. Γιατί όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο αλλά κανείς δεν δέχεται να αλλάξει.

Ξέρω ότι πολλά ζητώ, αλλά τουλάχιστον θέλω κάποιον να τα προσπαθήσει έστω και εάν αποτύχει ή τα κάνει όλα λίμπα. ΑΛΛΑ να προσπαθήσει και να μην είναι γελοίος στυλ Σαμαρά που λέει ψέματα και την επόμενη ημέρα να κάνει άλλα από αυτά που έλεγε.

Για αυτό υποστηρίζω Τσίπρα. ΌΧΙ γιατί πιστεύω ότι θα κάνει όλα αυτά που λέει, αλλά γιατί ελπίζω ότι θα κάνει τουλάχιστον ένα 10% από αυτά που λέει. Και γιατί ξέρω άτομα μέλη και στελέχη του Σύριζα που ξέρω ότι είναι ειλικρινείς σε αυτά που λένε και έντιμα άτομα.

Δεν πιστεύω ότι Mankasp θεωρείς τις παχιές αγελάδες του Καραμανλή καλές. Και σαφώς δεν νομίζω ότι θα γύρίσουμε σε αυτά τα χρόνια που ήταν χάλια και όχι καλά γιατί η απατεωνιά ήταν η κυριάρχη επιλογή, το πως θα ξοδέψεις όσα περισσότερα γίνεται άσχετα άμα τα έχεις τα λεφτά ή όχι.

Ωστόσο για την ανεργία όταν πάψουν οι γελοιότητες να βασίζονται όλοι στον Δημόσιο τομέα αλλά αρχίσουν να πρωτοστατούν σε ιδέες και σχέδια θα μπορέσουν να κάνουν πολλά οι άνεργοι. π.χ. είναι αδιανότητο να πληρώνεις για ένα μαγαζάκι 20-30 τμ 1500 ευρώ τουλάχιστον σε κεντρικούς δρόμους και αγορές, ή είναι γελοίο να υπάρχουν 4-5 μαγαζιά με παππούτσια στο ίδιο τετράγωνο. Για την ανεργία θα χρειαστεί να σκεφτούν νέα πράγματα και να επενδύσουν, όπως νέες συλλογικές δουλειές π.χ. τοπικών προιόντων, ή π.χ. να φτιάξουν πολλά άτομα μια επιχείρηση, ειδικά οι νέοι που φοιτούν στο ίδιο επάγγελμα ας φτιάξουν κάτι που σπουδάζουν. Όλοι μαζί.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 23 Ιαν 2015, 14:26

Η ερώτηση είναι:
Τι να κάνουμε στην περίπτωση επαναληπτικών εκλογών;

ΟΧΙ...ποιο κόμμα προτιμάτε; ή τι θέλετε να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες