Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Χρειάζεται νέες πλατφόρμες το Κόμμα;

Ναι, χρειάζονται περισσότερα εργαλεία.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Όχι, δεν χρειάζονται περισσότερα εργαλεία, αλλά τα υπάρχουσα πρέπει να γίνουν πιο προσιτά στον χρήστη.
5
42%
Χρειαζόμαστε και περισσότερα εργαλεία, αλλά και να γίνουν πιο προσιτά στον χρήστη.
4
33%
Όχι, έχουμε ακριβώς ότι χρειαζόμαστε.
1
8%
Όχι, στην πραγματικότητα χρειαζόμαστε λιγότερα εργαλεία και κάποια από αυτά που έχουμε ίσως είναι άχρηστα.
2
17%
 
Σύνολο ψήφων: 12

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 22 Μάιος 2013, 21:36

Μια φιλοσοφική προσέγγιση για το αν το κόμμα έχει τις πλατφόρμες που χρειάζεται για να μεγαλώσει στο μέλλον.

Έχει τεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν η ιδέα της «κεντρικής πλατφόρμας» και η δυνατότητες που θα μπορούσε να προσφέρει αυτό. Όμως, μπορούν όλα αυτά να παίξουν καταλυτικό ρόλο για την παραγωγή πολιτικής του πειρατικού, ή μήπως... όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει;

Λαμβάνοντας υπόψιν και τις φιλοσοφικές και ιδεολογικές προεκτάσεις του θέματος, πρέπει ίσως το πειρατικό να αντιπροσωπεύει αλλά και να κάνει πράξη τις αλλαγές που προτείνει και στην κοινωνία - με ότι αυτό συνεπάγεται για την μαζική συμμετοχή του κόσμου στα κοινά;

========================================

Η προσωπική μου άποψη:

Τα εργαλεία που έχουμε καλύπτουν όλο το φάσμα εργαλείων που χρειαζόμαστε: συζητήσεις, ψηφοφορίες, συμμετοχική σύνταξη κειμένων, τηλεδιασκέψεις, διαχείριση εργασιών, κλπ.

Όμως, για μένα ο στόχος μου με το Κόμμα Πειρατών δεν είναι να βγω και να προάγω την άποψη μου για τα πάντα, ούτε την άποψη των 30 ενεργών που είμαστε... Υπάρχει κάτι πολύ σημαντικότερο και πολύ βαθύτερο: η ενίσχυση των δημοκρατικών θεσμών συνολικά μέσα στην κοινωνία, η συμμετοχή του πολίτη, όλες αυτές οι αρχές για τις οποίες σκοτιζόμαστε.

Με αυτήν την λογική, δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από τις διαδικασίες και τα εργαλεία: τι είναι σημαντικότερο, να βρεις κάθε μία από τις λύσεις σε κάθε ένα από τα χιλιάδες (εκατομμύρια;) προβλήματα που αντιμετωπίζει η κοινωνία, ή να... αναβαθμίσεις το λειτουργικό και να αφαιρέσεις τους «φραγμούς» που εμποδίζει τις λύσεις από το να αναδειχτούν από τον πολιτικό διάλογο;

Πράγματι δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο από την συμμετοχικότητα, την λογοδοσία των πολιτικών, και την διαφάνεια, τις βασικές μας αρχές... Ο λόγος που ένα κόμμα του Ίντερνετ έχει τόσο μεγάλη επιτυχία στον χώρο αυτό δεν είναι επειδή κατά κάποιον μαγικό τρόπο είμαστε εξυπνότεροι από όλους τους άλλους που έχουν προσεγγίσει αυτά τα θέματα. Αλλά επειδή στην πραγματικότητα, η τεχνολογία (συμπεριλαμβανομένου - κυρίως - και το Ίντερνετ καθαυτό) δίνει λύσεις που ούτε καν φανταζόμασταν πριν μόλις 20 χρόνια.

Άρα το ΚΥΡΙΩΣ όραμα που έχει να προσφέρει ένα κόμμα πειρατών στην κοινωνία είναι η δυνατότητα της μαζικότερης συμμετοχής, διαφάνειας, ελευθερίας της πληροφορίας (και πολιτικά φορτισμένης πληροφορίας!), και η συνεχής λογοδοσία των πολιτικών προς τους πολίτες. Μέσω της τεχνολογίας. Της ίδιας τεχνολογίας που οι άλλοι πολιτικοί φορείς δεν καταλαβαίνουν, και θέλουν να λογοκρίνουν, να περιορίσουν, και να ελέγξουν με Οργουελικό τρόπο.

Άρα τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε μέσα στο κόμμα, δεν είναι μόνο θέμα πρακτικό, αλλά και πολιτικό. Ο τρόπος λειτουργίας ενός κόμματος πειρατών είναι ΚΑΙ πολιτικό μήνυμα. Είτε πρόκειται για προσέλκυση νέων μελών, είτε ψηφοφόρων, ισχύει το ίδιο πράγμα: η πραγματική και ειλικρινή μαζική προσέλκυση, έγινε και θα γίνεται πάντα μέσω αυτού του οράματος. Για όλα τα άλλα... υπάρχουν ήδη κόμματα.

Για αυτούς τους λόγους, ισχυρίζομαι ότι είναι μάλιστα πολύ σημαντικό, τα υπάρχουσα εργαλεία να γίνουν πιο προσιτά στον χρήστη. Έχουμε ότι εργαλεία χρειαζόμαστε για να βγει δουλειά, όμως είναι χαοτικά και απλωμένα από εδώ και από εκεί. Για μένα είναι επίκαιρη και πειρατική ακόμα η ιδέα της «κεντρικής πλατφόρμας», χωρίς όμως τίποτα καινούριο, αλλά απλά ενσωματώνοντας τις υπάρχουσες δυνατότητες σε ένα συνολικό πακέτο που είναι πρακτικό και προσβάσιμο.

Αυτά για την ιδεολογική πλευρά του ζητήματος. Το πρακτικό είναι τελείως άλλο θέμα.
Verba volant, scripta manent

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 23 Μάιος 2013, 03:01

Προσωπικά, πιστεύω ότι έχουμε πολλά εργαλεία που δημιουργούν μία χαωτική κατάσταση στις λειτουργίες του κόμματος.

Πέρα από αυτό όμως έχουμε μία εσφαλμένη εντύπωση πως εννοούμε την συμμετοχή. Ουσιαστικά έχουμε τις ίδιες ακριβώς διαδικασίες με τον οποιοδήποτε πολιτικό σχηματισμό στην Ελλάδα, με την μόνη διαφορά ότι δεν είχαμε μέχρι πρόσφατα την πυραμιδωτή δομή, τοπική συνέλευση - περιφερειακή συνέλευση - κεντρική συνέλευση.

Ο συνδιασμός των δύο παραπάνω παραγόντων κατά την γνώμη μου εμποδίζει στην προσέλκυση νέων μελών αλλά και ψηφοφόρων. Χαρακτηριστικό είναι ότι πέρα από τους Πιγκουίνους καμία άλλη ομάδα, εταιρία ή ΜΚΟ ανοικτών προτύπων δεν έχει δηλώσει ανοικτά την υποστήριξή της σε εμάς σαν πολιτικό σχηματισμό, αλλά ούτε βλέπουμε κόσμο από το κομμάτι του 40% της αποχής να προσελκύεται προς τα εμάς.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν θέλουμε να ενεργοποιήσουμε όλο αυτό το δυναμικό που βρίσκεται εν υπνώση πρέπει να αλλάξουμε αντίληψη περί συμμετοχής και να δημιουργήσουμε νέα εργαλεία και διαδικασίες που να εξασφαλίζουν το ότι:
α) εμπλέκουν όλους σε όλα τα στάδια των διαδικασιών
β) δημιουργούν ομαδικούς παίκτες
γ) δημιουργούν εμπιστοσύνη ότι η γνώμη του καθενός μετράει
δ) δημιουργούν την αίσθηση ότι επιδιώκουν την διεύρυνση των συμμετεχόντων.
ε) κάνουν την διαδικασία δημιουργική διασκέδαση και όχι μία μόνιμη αντιπαράθεση.

Δυστυχώς κανένα από τα εργαλεία που έχουμε δεν εξυπηρετεί καμία από τις παραπάνω συνθήκες, για αυτό υποστηρίζω ότι πρέπει να δημιουργήσουμε έναν ελάχιστο αριθμό εργαλείων εκ του μηδενός, που να εξασφαλίζουν την διαφάνεια σε όλες τις δραστηριότητες του κόμματος (πχ συζητήθηκαν τα χ θέματα στο mumble, πρέπει να γνωρίζω ότι θα συζητηθούν, να γνωρίζω τι συζητήθηκε και τέλος αν αδυνατώ να συμμετάσχω να εξασφαλίζεται ότι μπορώ να παρέμβω στην διαμόρφωση τις κοινής απόφασης), η συμμετοχή σε όλες τις δραστηριότητες του κόμματος εύκολα και ασύγχρονα και τέλος με διαδικασίες χωρίς να χρειάζεται να μπεί ο καθένας σε αντιπαραθέσεις.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 23 Μάιος 2013, 04:54

Kotsos έγραψε:Προσωπικά, πιστεύω ότι έχουμε πολλά εργαλεία που δημιουργούν μία χαωτική κατάσταση στις λειτουργίες του κόμματος.

Συμφωνώ απόλυτα, παρ όλα αυτά μάλλον διαφωνούμε στο ότι εγώ δεν βλέπω ποιο εργαλείο θα μπορούσαμε ρεαλιστικά να καταργήσουμε. Όλα όσα έχουμε εξυπηρετούν κάποιον ρόλο και χρησιμοποιούνται αρκετά ενεργά.

Εξ ου και η θέση μου ότι αυτό που χρειάζεται είναι δραματική «ολοκλήρωση» των εργαλείων και εντατικό γυάλισμα μέχρι να σταματήσουν να είναι χαοτικά και να είναι προσβάσιμα ακόμα και από την γιαγιά μου.

Πέρα από αυτό όμως έχουμε μία εσφαλμένη εντύπωση πως εννοούμε την συμμετοχή. Ουσιαστικά έχουμε τις ίδιες ακριβώς διαδικασίες με τον οποιοδήποτε πολιτικό σχηματισμό στην Ελλάδα, με την μόνη διαφορά ότι δεν είχαμε μέχρι πρόσφατα την πυραμιδωτή δομή, τοπική συνέλευση - περιφερειακή συνέλευση - κεντρική συνέλευση.

Ο συνδιασμός των δύο παραπάνω παραγόντων κατά την γνώμη μου εμποδίζει στην προσέλκυση νέων μελών αλλά και ψηφοφόρων. Χαρακτηριστικό είναι ότι πέρα από τους Πιγκουίνους καμία άλλη ομάδα, εταιρία ή ΜΚΟ ανοικτών προτύπων δεν έχει δηλώσει ανοικτά την υποστήριξή της σε εμάς σαν πολιτικό σχηματισμό, αλλά ούτε βλέπουμε κόσμο από το κομμάτι του 40% της αποχής να προσελκύεται προς τα εμάς.


Μέχρι εδώ σύμφωνοι.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν θέλουμε να ενεργοποιήσουμε όλο αυτό το δυναμικό που βρίσκεται εν υπνώση πρέπει να αλλάξουμε αντίληψη περί συμμετοχής και να δημιουργήσουμε νέα εργαλεία και διαδικασίες που να εξασφαλίζουν το ότι:
α) εμπλέκουν όλους σε όλα τα στάδια των διαδικασιών
β) δημιουργούν ομαδικούς παίκτες
γ) δημιουργούν εμπιστοσύνη ότι η γνώμη του καθενός μετράει
δ) δημιουργούν την αίσθηση ότι επιδιώκουν την διεύρυνση των συμμετεχόντων.
ε) κάνουν την διαδικασία δημιουργική διασκέδαση και όχι μία μόνιμη αντιπαράθεση.

Δυστυχώς κανένα από τα εργαλεία που έχουμε δεν εξυπηρετεί καμία από τις παραπάνω συνθήκες, για αυτό υποστηρίζω ότι πρέπει να δημιουργήσουμε έναν ελάχιστο αριθμό εργαλείων εκ του μηδενός, που να εξασφαλίζουν την διαφάνεια σε όλες τις δραστηριότητες του κόμματος (πχ συζητήθηκαν τα χ θέματα στο mumble, πρέπει να γνωρίζω ότι θα συζητηθούν, να γνωρίζω τι συζητήθηκε και τέλος αν αδυνατώ να συμμετάσχω να εξασφαλίζεται ότι μπορώ να παρέμβω στην διαμόρφωση τις κοινής απόφασης), η συμμετοχή σε όλες τις δραστηριότητες του κόμματος εύκολα και ασύγχρονα και τέλος με διαδικασίες χωρίς να χρειάζεται να μπεί ο καθένας σε αντιπαραθέσεις.


Αυτό ακριβώς έχω εγώ και στο νου μου όταν λέω ότι τα υπάρχοντα εργαλεία πρέπει να γίνουν πιο προσιτά, και κάτι τέτοιο εξυπηρετεί και αυτή η θρυλική πλέον ιδέα της κεντρικής πλατφόρμας. Κάθε εργαλείο βέβαια διαφέρει στον βαθμό που πρέπει να «μεταλλαχτεί» για να εξυπηρετήσει αυτούς τους στόχους. Το etherpad ας πούμε μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως έχει, το μόνο που θέλει είναι ολοκλήρωση. Το κουμπάσο από την άλλη θέλει θάψιμο κάτω από 30 μέτρα τσιμέντο, και αντικατάσταση με κάτι εντελώς καινούριο (κατά πάσα πιθανότητα με απλές, κατανοητές και διαφανείς λειτουργίες task management ενσωματωμένες στην κεντρική πλατφόρμα καθαυτή).

Για όλα τα υπόλοιπα, η κεντρική πλατφόρμα μπορεί θεωρητικά να παίξει το ρόλο «κελύφους» έτσι ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμα, όταν πρέπει και με ταξινόμηση που έχει νόημα. LQFB και σία μπορεί να επιβιώσουν με κάποιο facelifting, αφού είναι πολύ δύσκολο να ξαναγραφτούν τα πάντα από την αρχή. Παρ όλα αυτά για όλα τα εργαλεία υπάρχουν ιδέες για να βελτιωθούν στο μέλλον (π.χ. θα μπορούσαμε να δίνουμε πόντους στους εισηγητές ανάλογα με το ποσοστό συναίνεσης που επιτυγχάνουν, έτσι ώστε να ενθαρρύνονται να αναζητούν την σύνθεση όσο το δυνατόν περισσότερο).
Verba volant, scripta manent

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 23 Μάιος 2013, 13:58

здравствуйте

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 23 Μάιος 2013, 20:16

Κομπειλάδας έγραψε:elgg (that's THE tool... for me) 8-)


Πρόταση αντικατάστασης του forum


δεν νομίζω... κάτι αντίστοιχο με το teamboxχρειάζεται

Πρέπει να το δούμε από επιχειρησιακή σκοπιά
https://twitter.com/e_kastrinakis

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Χρειάζετε νέο λειτουργικό το... νέο λειτουργικό;

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Μάιος 2013, 20:19

mankasp έγραψε:
Κομπειλάδας έγραψε:elgg (that's THE tool... for me) 8-)


Πρόταση αντικατάστασης του forum


δεν νομίζω... κάτι αντίστοιχο με το teamboxχρειάζεται

Πρέπει να το δούμε από επιχειρησιακή σκοπιά


Eπιχειρησιακή σκοπιά είναι και το redmine, έχω την διαίσθηση ότι χρειάζεται κάτι πιο social και ανοιχτό που να δημιουργεί και "κοινωνικούς" δεσμούς. Π.χ. κοίτα φίλε τα βυζιά μου...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες