θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπόρων?

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

θέλετε το Κόμμα Πειρατών Ελλάδος να πάρουν σαφή θέση απέναντι στο ζήτημα των σπόρων?

α) σαφή και ξεκάθαρη
13
76%
β) διπλωματική και έμμεση
2
12%
γ)ΟΧΙ, τι δουλειά έχουν οι πειρατές με αυτα.
2
12%
 
Σύνολο ψήφων: 17

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Απρ 2013, 22:36

Kotsos έγραψε:Λυπάμαι που το λέω αλλά στο κόμμα αυτό γεμίσαμε αρχηγούς και στρατηγούς, φαίνεται άλλωστε από το καρεκλοκυνηγητό των εναπομεινάντων μελών, αλλά κανένα διαθέσιμο να κάνει το απλό μέλος ή στρατιώτη στον αγώνα. Γεμίσαμε με τυπάκια που θέλουν να είναι σε ένα δέντρο ψηλά να διατάζουν

έλα κάτσε στην δικιά μου, ευχαρίστως φεύγω
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 27 Απρ 2013, 22:41

Μανώλη, η ομάδα, πάντα αποτελείται από άτομα.
Αλλά για να συγκροτήσεις ομάδα χρειάζεσαι teamplayers αλλιώς έχεις αυτό που λέει ο Shirky. Αυτό ισχύει σε όλες της ομάδες, δυκτιακές ή μη.
Αν από την στιγμή που ενταχθείς σε μία ομάδα παραμένεις ατομικός παίκτης και όχι ομαδικός, είσαι απλά ο πιο αδύναμος κρίκος και η ομάδα σιγά σιγά σπάει.

Εκεί η θές ιεραρχία για να κρατάει την συνοχή, ή θές αυτοπειθαρχία και διαδικασίες για να κρατάει την συνοχή ή θές ζηλωτές με μεσσιανική πίστη στον σκοπό.

Δυστυχώς στους Πειρατές δεν έχουμε κανένα από τα παραπάνω.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 27 Απρ 2013, 23:07

Kotsos έγραψε:Εκεί η θές ιεραρχία για να κρατάει την συνοχή, ή θές αυτοπειθαρχία και διαδικασίες για να κρατάει την συνοχή ή θές ζηλωτές με μεσσιανική πίστη στον σκοπό.

Δυστυχώς στους Πειρατές δεν έχουμε κανένα από τα παραπάνω.


Συμφωνώ, δεν έχουμε κανένα από τα παραπάνω και καλά κάνουμε προς το παρών γιατί υπάρχουν και άλλες μέθοδοι για να προκαλέσεις συμμετοχή και δράση. Και επειδή με έχει κινήσει την περιέργεια όλο το φαινόμενο ΠΕΙΡ το έχω ρίξει στο διάβασμα και τα Online μαθήματα περί motivation. Θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή με τα συμπεράσματά μου, αν βγάλω ποτέ κάποια γιατί η επαφή μου με το marketing μέχρι πριν ένα μήνα ήταν μηδενική.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 27 Απρ 2013, 23:59

mankasp έγραψε:
Kotsos έγραψε:Εκεί η θές ιεραρχία για να κρατάει την συνοχή, ή θές αυτοπειθαρχία και διαδικασίες για να κρατάει την συνοχή ή θές ζηλωτές με μεσσιανική πίστη στον σκοπό.

Δυστυχώς στους Πειρατές δεν έχουμε κανένα από τα παραπάνω.


Συμφωνώ, δεν έχουμε κανένα από τα παραπάνω και καλά κάνουμε προς το παρών γιατί υπάρχουν και άλλες μέθοδοι για να προκαλέσεις συμμετοχή και δράση. Και επειδή με έχει κινήσει την περιέργεια όλο το φαινόμενο ΠΕΙΡ το έχω ρίξει στο διάβασμα και τα Online μαθήματα περί motivation. Θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή με τα συμπεράσματά μου, αν βγάλω ποτέ κάποια γιατί η επαφή μου με το marketing μέχρι πριν ένα μήνα ήταν μηδενική.


Μανώλη πρόσεχε, γιατί από την στιγμή που λές για τρόπους και μεθόδους να προκαλέσεις την συμμετοχή και την δράση (motivation) στο μανατζεμεντ, αυτόματα αποδέχεσαι την ιεραρχία και την τοποθέτηση κάποιου ως αρχηγού της ομάδας θεσμικά ή εξωθεσμικά ο οποίος θα κατανείμει την δουλειά και θα χρησιμοποιήσει τα μέλη αναλογα με τις δυνατότητές τους και τα χαρίσματά τους. Οπότε μπαίνεις στον κύκλο που περιγράφει ο Shirky της διαμαχης των μελών της ομάδας και την διάλυσή της.

Για να λειτουργήσει μία ομάδα χρειάζεσαι selfmotivation και την διατήρηση του στο διηνεκές και αυτό γίνεται μόνο μέσω διαδικασιών αυτοπροσδιορισμού των στόχων και αυτοτοποθέτησης στην θέση που νομίζει το κάθε άτομο ότι μπορεί να προσφέρει τα μέγιστα στην ομάδα, ανάλογα με τις ικανότητές του και τα χαρίσματά του.
Αυτό γίνεται μόνο με τα κατάλληλα εργαλία και τις διαδικασίες και όχι με μεθόδους και τρόπους.

Δες πχ το θέμα της παρούσας ανάρτησης.
Ο Άγγελος προσπαθεί να δημιουργήσει τον στόχο και να εμπλέξει το σύνολο της ομάδας χωρίς να γίνει αυτόκλητος αρχηγός και να χρησιμοποιήσει leadership motivation techniques, και σαφώς αποτυγχάνει γιατί δεν έχουμε τα εργαλεία αλλά ούτε υπάρχει το selfmotivation στους Πειρατές.
Το αποτέλεσμα είναι ο άγγελος όσο και οι δυνητικοί υποστηρικτές της ομάδας να απογοητεύοντ6αι και να εγκαταλείπουν κάθε προσπάθεια αλλά και να αποφε'υγουν να πάρουν θέση σε μελοντικές ομάδες που θα δημιουργηθούν.
Η λύση θα ήταν ο άγγελος να πάρει τη θέση του αρχηγου όπως γίνεται σε άλλες ομάδες όπου το α-male παίρνει την θέση του αρχηγού, αλλά αυτο είναι αντίθετο με τις πειρατικές αρχές και το swarm logic,
Άρα κάτι στην διαδικασία πρέπει να αλλάξει.
Εκεί πρέπει να εστιαστούμε πρίν προχωρήσουμε παρακάτω ( αν θέλουμε να κάνουμε κάτι μακροχρόνιο και επιτυχημένο)
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 30 Απρ 2013, 17:24

Kotsos έγραψε:Βασίλη, βαρέθηκα την κουτοπόνηρη καραμέλα, αν θέλεις να κάνεις κάτι, κάντο και βλέπουμε αν το εγκρίνουμε.


!!! Εγώ ασχολούμαι με άλλα 10 ρεεεεεεε... Πλάκα μου κάνεις; Δεν έχω το χρόνο ούτε καν να μελετήσω το θέμα. Τι είναι το να γράφεις θέσεις; Θέλει σοβαρή δέσμευση. Δεν προλαβαίνω να κάνω ΚΑΙ αυτό!!! Θέμα χρόνου είναι.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό agelos » 03 Μάιος 2013, 12:36

10 άτομα ψήφισαν εδω μέσα. πιο πολλοι ασχολήθηκαν με τους ψεκασμούς. ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. δείτε το και παραδεχτείτε το .... :evil:
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 03 Μάιος 2013, 13:30

agelos έγραψε:10 άτομα ψήφισαν εδω μέσα. πιο πολλοι ασχολήθηκαν με τους ψεκασμούς. ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. δείτε το και παραδεχτείτε το .... :evil:


To να ψηφίζεις για τους ψεκασμούς έχει πλάκα γιατί κάποιοι τους πιστεύουν και κάνεις καζούρα.
Το να ψηφίσεις για το αν θέλουμε να βγάλουμε θέση για κάτι που έχουμε θέση.... boring
https://twitter.com/e_kastrinakis

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Μάιος 2013, 19:24

mankasp έγραψε:
agelos έγραψε:10 άτομα ψήφισαν εδω μέσα. πιο πολλοι ασχολήθηκαν με τους ψεκασμούς. ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. δείτε το και παραδεχτείτε το .... :evil:


To να ψηφίζεις για τους ψεκασμούς έχει πλάκα γιατί κάποιοι τους πιστεύουν και κάνεις καζούρα.
Το να ψηφίσεις για το αν θέλουμε να βγάλουμε θέση για κάτι που έχουμε θέση.... boring


δεν ρωτησα αν θελουμε να βγαλουμε θεση αλλα στην ουσία αν θέλουμε αυτη η θέση να φανει προς τα έξω και να παλέψουμε γι αυτα ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ πιστευουμε με πραξεις. αλλα απο ότι κατάλαβα ειμαι κόμμα θεωρητικών. :(
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 04 Μάιος 2013, 20:12

mankasp: :lol:

agelos
agelos έγραψε:δεν ρωτησα αν θελουμε να βγαλουμε θεση αλλα στην ουσία αν θέλουμε αυτη η θέση να φανει προς τα έξω και να παλέψουμε γι αυτα ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ πιστευουμε με πραξεις. αλλα απο ότι κατάλαβα ειμαι κόμμα θεωρητικών. :(


Πρότεινε Άγγελε πως να κάνουμε τη θέση να φανεί προς τα έξω και τι πράξεις προτείνεις, αφού πολλά καταλαβαίνεις... περίεργο που χρησιμοποιείς και πρώτο πρόσωπο πληθυντικό... Δεν είσαι ένας από τους Κύλωνες;
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 04 Μάιος 2013, 21:55

agelos έγραψε:
mankasp έγραψε:
agelos έγραψε:10 άτομα ψήφισαν εδω μέσα. πιο πολλοι ασχολήθηκαν με τους ψεκασμούς. ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. δείτε το και παραδεχτείτε το .... :evil:


To να ψηφίζεις για τους ψεκασμούς έχει πλάκα γιατί κάποιοι τους πιστεύουν και κάνεις καζούρα.
Το να ψηφίσεις για το αν θέλουμε να βγάλουμε θέση για κάτι που έχουμε θέση.... boring


δεν ρωτησα αν θελουμε να βγαλουμε θεση αλλα στην ουσία αν θέλουμε αυτη η θέση να φανει προς τα έξω και να παλέψουμε γι αυτα ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ πιστευουμε με πραξεις. αλλα απο ότι κατάλαβα ειμαι κόμμα θεωρητικών. :(


Εγώ ακόμα περιμένω ποιοι και πως, παρεμπόδισαν τον οποιονδήποτε από το να πάρει πρωτοβουλία με αυτό το θέμα, και γιατί δεν έχει γίνει ποτέ καταγγελία για αυτό. Το ζήτημα των σπόρων εξάλλου είναι ήδη μέσα στην θεματολογία του κόμματος, και αυτό είναι όσο σαφές γίνεται.

Ειδικά τώρα βλέπω ότι σε όποια προσπάθεια έχει γίνει για το θέμα, δεν έχουν συμμετάσχει καν αυτοί που ευφάνταστα διαμαρτυρόντουσαν τόσο καιρό για φαντάσματα που δεν τους αφήνουν να δουλέψουν!

Οπότε αν όντως σε ενδιαφέρει το θέμα με τους σπόρους, τότε ανυπομονώ να εκμεταλλευτείς την καινούρια σου θέση σαν συντονιστής της επιτροπής περιβάλλοντος για να επαναφέρεις αυτή την προσπάθεια, με όποιον άλλον ενδιαφέρεται και να επανέλθετε με δημιουργικές προτάσεις.
Verba volant, scripta manent


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες