θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπόρων?

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

θέλετε το Κόμμα Πειρατών Ελλάδος να πάρουν σαφή θέση απέναντι στο ζήτημα των σπόρων?

α) σαφή και ξεκάθαρη
13
76%
β) διπλωματική και έμμεση
2
12%
γ)ΟΧΙ, τι δουλειά έχουν οι πειρατές με αυτα.
2
12%
 
Σύνολο ψήφων: 17

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό agelos » 25 Απρ 2013, 22:30

αν όντως θέλουμε γιατι δεν κάνουμε κάτι? τωρα αν με ρωτατε τι? ισως να το υπογράψουμε? ίσως ν κινητοποιηθούμε για να βοηθήσουμε προς αυτηντην κατεύθυνση? δεν ξερω εγω τροφη για σκέψη δίνω...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 26 Απρ 2013, 11:23

agelos έγραψε:αν όντως θέλουμε γιατι δεν κάνουμε κάτι? τωρα αν με ρωτατε τι? ισως να το υπογράψουμε? ίσως ν κινητοποιηθούμε για να βοηθήσουμε προς αυτηντην κατεύθυνση? δεν ξερω εγω τροφη για σκέψη δίνω...


Αν κάποιος θέλει σοβαρά να το ξεκινήσει, ας το κάνει (http://pads.pirateparty.gr) και το βλέπουμε όλοι μαζί.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό agelos » 27 Απρ 2013, 10:54

γιατι πάντα όλα τα αφήνουμε σε άλλους? γράψε κι εσυ βασίλη κάτι. εγω πλέον μετ το κράξιμο που έχουμε φάει (γιατί μονο κράξιμο θέλετε να κάνετε) δεν εχω όρεξη να ασχοληθώ με τίποτα πια. κουράστηκα να αφιερώνω ατελίτες ώρες σκέψης και να αμελώ την προσωπική μου ζωή (και τα προβλήματα μ) για να ακούω μόνο κριτική και ούτε ένα "μπράβο". ξεκινήστε λοιπόν κι όταν το φτάσετε σε ένα επίπεδο θα έρθω να το κρίνω. καλύ τυχη. ...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό James » 27 Απρ 2013, 11:34

Πρίν το συνέδριο είχε επισημανθεί η μη λεπτομερής θέση γιά σπόρους, παρόλα αυτά βάλαμε (το λέω, λίγο βιαστικά ήταν ) αυτές τις θέσεις. Ενδεχομένως να χρειάζεται ανάπτυξη, η θέση μας.
Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε ολα, τουλάχιστον εμείς έχουμε θέση έστω και απλή.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και James, έχει επεξεργασθεί 27 φορά/ες συνολικά
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό James » 27 Απρ 2013, 11:37

Εδώ είχε γίνει η προσπάθεια εμπλουτισμού πριν το συνέδριο https://teams.pirateparty.gr/issues/252
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 27 Απρ 2013, 13:35

agelos έγραψε:γιατι πάντα όλα τα αφήνουμε σε άλλους? γράψε κι εσυ βασίλη κάτι. εγω πλέον μετ το κράξιμο που έχουμε φάει (γιατί μονο κράξιμο θέλετε να κάνετε) δεν εχω όρεξη να ασχοληθώ με τίποτα πια. κουράστηκα να αφιερώνω ατελίτες ώρες σκέψης και να αμελώ την προσωπική μου ζωή (και τα προβλήματα μ) για να ακούω μόνο κριτική και ούτε ένα "μπράβο". ξεκινήστε λοιπόν κι όταν το φτάσετε σε ένα επίπεδο θα έρθω να το κρίνω. καλύ τυχη. ...


Και πόσα θα γράψω μόνος μου βρε Άγγελε; Αυτός που θέλει να το πει, ας μην γκρινιάζει. Ανοιχτό είναι το Pads, ας γράψει και ας το δώσει. Ακόμα και το τρολλ μας μπορεί να το κάνει... Αλλά όλα τα περιμένουμε από άλλους!!!
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό agelos » 27 Απρ 2013, 15:10

Vassilis Perantzakis έγραψε:
agelos έγραψε:γιατι πάντα όλα τα αφήνουμε σε άλλους? γράψε κι εσυ βασίλη κάτι. εγω πλέον μετ το κράξιμο που έχουμε φάει (γιατί μονο κράξιμο θέλετε να κάνετε) δεν εχω όρεξη να ασχοληθώ με τίποτα πια. κουράστηκα να αφιερώνω ατελίτες ώρες σκέψης και να αμελώ την προσωπική μου ζωή (και τα προβλήματα μ) για να ακούω μόνο κριτική και ούτε ένα "μπράβο". ξεκινήστε λοιπόν κι όταν το φτάσετε σε ένα επίπεδο θα έρθω να το κρίνω. καλύ τυχη. ...


Και πόσα θα γράψω μόνος μου βρε Άγγελε; Αυτός που θέλει να το πει, ας μην γκρινιάζει. Ανοιχτό είναι το Pads, ας γράψει και ας το δώσει. Ακόμα και το τρολλ μας μπορεί να το κάνει... Αλλά όλα τα περιμένουμε από άλλους!!!


όταν υπήρχαν λίγοι που προσπαθούσαν τους διώξαμε με την συμπεριφορά μας και την αρνητική κριτική για όσα δεν "μας"αφορούν. τωρα μείναμε 10 άτομα να τα κάνουμε όλα. και απαιτείται να τα κάνουμε όλα για να βάλουμε μυαλό ξανα. να μάθουμε ακόμη κι όταν έχουμε αντίθετη άποψηνα την προβάλουμε με επιχειρήματα και να αντιπροτείνουμε λύσεις, κι όχι μόνο να "κράζουμε" (ξαναχρησιμοποιώ αυτή την λέξη γιατι είναι χαρακτηριστηκή).

προσωπικά λέγοντας ξανά είχα διάθεση να δώσω τα πάντα για τους πειρατές. αρκεί κι αυτόι με την σειρά τους να νοιαστούν και να δράσουν για να βοηθήσουν προς την λύση των προβλημάτων της ελληνικής κοινωνίας. δεν την έχουν αυτήν την διάθεση όμως. τότε κι εγω με τη σειρά μου γιατί να δώσω?


και όσοι θέλουν:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΠΕΛΙΤΙ 26/4/2013

ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΣΠΟΡΟΙ ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟ

Οι σπόροι που παράγονται από γεωργούς (παραδοσιακοί και σύγχρονοι), ανήκουν στη σφαίρα της δημόσιας ιδιοκτησίας και αποτελούν Κοινά Αγαθά. Μπορούν ελεύθερα να αναπαραχθούν από όλους. Αντίθετα, οι σπόροι που παράγονται από ιδιωτικές εταιρίες, καλύπτονται από περιορισμούς πνευματικών δικαιωμάτων ή ακόμα και πατέντες βιομηχανικού τύπου και είτε για τεχνικούς ή για νομικούς λόγους δεν αναπαράγονται.

Ωστόσο, η Ευρωπαϊκή νομοθεσία, στηρίζει συστηματικά τους βιομηχανικούς αυτούς σπόρους, ενώ ταυτόχρονα επιβάλει παράλογες απαιτήσεις στους σπόρους των αγροτών περιορίζοντας την εμπορική τους κυκλοφορία. Ως αποτέλεσμα αυτός ο πολύτιμος φυσικός πόρος που αποκαλείται αγροτική βιοποικιλότητα και αποτελεί τη βάση της διατροφικής μας ασφάλειας, χάνεται προς όφελος ιδιωτικών συμφερόντων.

Στις 6 Μαΐου 2013, οι Ευρωπαίοι Επίτροποι θα κληθούν σε ψηφοφορία για ένα νέο νομοσχέδιο που επικυρώνει την καταδίωξη των σπόρων που παράγουν οι γεωργοί.

Καλούμε την Ελληνίδα Επίτροπο κ. Μαρία Δαμανάκη να τεθεί ενώπιον των ευθυνών της και να το καταψηφίσει καθώς αυτή η εγκληματική πρακτική απώλειας της αγροτικής βιοποικιλότητας πρέπει άμεσα να σταματήσει. Οι καλλιεργητές που διατηρούν αυτόν τον πολύτιμο φυσικό πόρο πρέπει να υποστηριχθούν στο έργο τους χωρίς απαγορευτικούς γραφειοκρατικούς περιορισμούς.

Εδώ θα βρείτε την επιστολή που έστειλαν στην Ελληνίδα Επίτροπο οι Ελληνικές Οργανώσεις διάσωσης και διάδοσης παραδοσιακών σπόρων, Περιβαλλοντικές και Οικολογικές οργανώσεις και φορείς.

http://www.peliti.gr/images/anoixti_epi ... MANAKI.pdf

Όσοι ενδιαφέρεστε να τη συνυπογράψετε, θα σας παρακαλούσαμε να κάνετε τον κόπο να την αποστείλετε στα ακόλουθα email της επιτρόπου κ. Δαμανάκη και των βοηθών της:
maria.damanaki@ec.europa.eu

Androulla.PAPADOPOULOU@ec.europa.eu

Natalia.MANAS-SENTIS@ec.europa.eu

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να συγκεντρώσουμε όλες τις υπογραφές των ατόμων και να τις αποστείλουμε ομαδικά. Θεωρούμε όμως ότι είναι εξίσου σημαντικό να την στείλει και ο καθένας μεμονωμένα ώστε να ασκήσουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη πίεση.
Η ψήφιση θα γίνει στις 6 Μαΐου 2013. Μπορείτε λοιπόν, μέσα στις επόμενες μέρες (όσο πιο άμεσα, τόσο το καλύτερο) να αποστείλετε την ανοιχτή επιστολή στις παραπάνω διευθύνσεις της επιτρόπου και των βοηθών της.

Το κείμενο της επιστολής θα το βρείτε εδώ και μπορείτε αν επιθυμείτε να το χρησιμοποιήσετε ως έχει:
http://www.peliti.gr/index.php?option=c ... 18&lang=el

Για πληροφορίες από το Πελίτι:

Βάσω Κανελλοπούλου, vasso@peliti.gr,

www.peliti.gr
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 27 Απρ 2013, 22:09

Βασίλη, βαρέθηκα την κουτοπόνηρη καραμέλα, αν θέλεις να κάνεις κάτι, κάντο και βλέπουμε αν το εγκρίνουμε.

Ή είμαστε κόμμα και δρούμε και δουλεύουμε σαν ομάδα ή είμαστε ο καθένας κατα μόνας, οπότε ποιός ο λόγος να είμαστε σε μία συλλογικότητα σαν τους πειρατές.

Είναι ενδεικτική αυτή η κουτοπόνηρη καραμέλα, του πώς κάποιοι μπορούν να κάνουν το εγώ, εμείς, και κατά πόσο μπορούν να δουλέψουν σαν ομάδα, ισότιμα με όλα τα μέλη αλλά και για το πώς κάποιοι αντιλαμβάνονται την δημοκρατία και τις συλλογικές διαδικασίες.

Λυπάμαι που το λέω αλλά στο κόμμα αυτό γεμίσαμε αρχηγούς και στρατηγούς, φαίνεται άλλωστε από το καρεκλοκυνηγητό των εναπομεινάντων μελών, αλλά κανένα διαθέσιμο να κάνει το απλό μέλος ή στρατιώτη στον αγώνα. Γεμίσαμε με τυπάκια που θέλουν να είναι σε ένα δέντρο ψηλά να διατάζουν.

Μπορούμε σαν σύνολο να συνθέσουμε και όχι απλά να ψηφίσουμε, πέντε δέκα πράγματα;;;;;\

Η εμπειρία μου ενός έτους εδώ μέσα λέει όχι.

Και μην μου πείς ότι φταίν η έλλειψη πρωτοβουλίας και τα άλλα ευτράπελα. Είναι καθαρά ζήτημα χαρακτήρα και νοοτροπίας των συμμετεχόντων στην ομάδα.
Οι περισότεροι βρέθηκαν εδώ με συγκεκριμένη ατζέντα, άσχετη με το κόμμα και έκτοτε έχουμε το καθένας για την πάρτη του και ούλοι για τα φράγκα.

Οι λίγοι που δεν είχαμε τέτοια νοοτροπία, είχαμε βρεί την ομάδα περιβάλλοντος και το κάναμε πραγματικότητα, αλλά αφενός μας την λέτε συνέχεις ότι πάμε να κάνουμε το κόμμα οικολόγου και να πάμε στους οικολόγους να ξεκαυλώσουμε, αφετέρου χωρίς καμία ψηφοφορία και συλλογική απόφαση, η ομάδα καταργήθηκε και ενσωματώθηκε ως υποπαρεούλα στο νέο μεγαλεπήβολο οργανωτικό σχήμα που αποφάσισε και διέταξε ο επιλοχίας του Βορρα.

αφού ο καθένας εδώ μέσα κάνει ότι του κατέβει και η ευθύνη σε αυτό ανήκει στην ΔΕ που είναι ανύπαρκτη παρά μόνο για δημόσιες σχέσεις και χειραψίες (σαν τον παπούλια και τον παπανδρέου ένα πράγμα), προσπαθούμε εμείς που πιστεύουμε ότι πρέπει να δουλεύουμε ομαδικά (όπως ο άγγελος, ο χρήστος κ.α.) και όχι στα κρυφά και στις καμαρούλες όπως οι περισσότεροι, να εμπλέξουμε το σύνολο των μελών στο να βγάλουμε μία απόφαση.

Αλλά οι αρχηγαράδες σαν και του λόγου σου μας την λέτε.

Το αποτέλεσμα από την δουλειά σας ενός έτους έδειξε ότι είσαστε λάθος και χτύπησε κατάμουτρα στην προβολή της ταινίας.
Μάλλος ήρθε η ώρα να αλλάξετε, αλλιώς αντί για τα μεγαλεπήβολα σχέδιά σας θα γράφετε στο βιογραφικό σας ανήκα στην ομάδα που διέλυσα το κόμμα πειρατών ελλάδος.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό mankasp » 27 Απρ 2013, 22:25

βγαίνω off topic αλλά δε με νοιάζει, έτσι και αλλιώς εμείς και εμείς είμαστε.

a wonderful article by Clay Shirky called A Group Is Its Own Worst Enemy, where Shirky points out that there's this, there's this real problem online, that we have really easy group formation. You can form a group for anything online, but the group tends to fall apart because the group may have some set of goals, there may be some set of things that we can agree is in the group's interest. But all the people who participate in the group aren't the group. They're individuals. And so they pull in their own direction and the group, as it grows, tends to fall apart and disintegrate because it doesn't have hierarchy and structure. The lack of hierarchy and structure is what's great about online activities and online groups.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θέλετε οι πειρατες να βγάλουν θέση για το ζήτημα των σπό

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Απρ 2013, 22:36

Kotsos έγραψε:Λυπάμαι που το λέω αλλά στο κόμμα αυτό γεμίσαμε αρχηγούς και στρατηγούς, φαίνεται άλλωστε από το καρεκλοκυνηγητό των εναπομεινάντων μελών, αλλά κανένα διαθέσιμο να κάνει το απλό μέλος ή στρατιώτη στον αγώνα. Γεμίσαμε με τυπάκια που θέλουν να είναι σε ένα δέντρο ψηλά να διατάζουν

έλα κάτσε στην δικιά μου, ευχαρίστως φεύγω
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 22 και 0 επισκέπτες