ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Δείτε την ερώτηση στην πρώτη ανάρτηση. Μπορούμε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 10 Φεβ 2013, 11:46

Ναι, μπορούμε
11
44%
Όχι, δεν μπορούμε
9
36%
Άλλο / Δεν με ενδιαφέρει / Η δημοσκόπηση είναι χάλια
4
16%
Δεν ξέρω / Δεν Απαντώ
1
4%
 
Σύνολο ψήφων: 25

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Ιαν 2013, 22:14

-mesitiko- έγραψε:ότι δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματα που έχει η κοινωνία μας αυτή την στιγμή δεν είναι το κύριο θέμα της εποχής μας ? δεν είναι άξιο σχολιασμού από ένα πολιτικό κόμμα ? ή ασχολούμαστε μόνο εκεί που είμαστε "ειδήμονες"? τα άλλα "φίδια" θα τα "αναθέσουμε" σε άλλα κόμματα να τα λύσουν ?
Εμείς τι είμαστε ? ΜΚΟ για την ελευθερία στο διαδύκτιο ?

Υ.Γ.Μιχάλη έβαλα την "μετάφραση",η φρασεολογία είναι ελληνική,απλά έχει γίνει πιστή μεταφορά στα αγγλικά με ειρωνικό τρόπο.


Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει Σπύρο, είναι γιατί αυτοί που γκρινιάζουν συνεχώς (συγκεκριμένοι είναι) ότι δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματα της κοινωνίας, δεν ασχολούνται ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ. Από τους άλλους περιμένουν;

Ακούω συνεχώς από συγκεκριμένους, "άλλα τα προβλήματα της κοινωνίας", "κρύβεστε πίσω από οθόνες", "με κουμπάκια δεν λύνονται τα προβλήματα" κλπ κλπ, αλλά μόνο αυτό. Δεν είδα καμιά υλοποιήσιμη πρόταση πέραν από γκρίνια και κριτική σε αυτούς που ασχολούνται με κάτι άλλο (π.χ. το copyright και το διαδίκτυο).

Επιτέλους ας πει κάποιος, πότε προτάθηκε κάτι και δεν ακολουθήθηκαν οι διαδικασίες για να γίνει πράξη.

Μέχρι τότε Σπύρο, όλα όσα λες είναι απλές γραφικότητες και ξέρεις πόσο σε συμπαθώ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 27 Ιαν 2013, 22:22

-mesitiko- έγραψε:
pav έγραψε:
-mesitiko- έγραψε:τι ρωτάς και σύ Μιχάλη μου.......θα πατάγαμε κουμπιά,αρκεί να είχαμε δικαίωμα για δωρεάν μουσική,βίντεο,λογισμικό,φτηνά φάρμακα(γενόσημα) και σπόρους.......εμείς δεν ασχολούμαστε με εξωτερική πολιτική,άμυνα,τις μειώσεις μισθών,την περικοπή εργασιακών δικαιωμάτων,τους άστεγους,την αύξηση στους φόρους... κ.λ.π.....αρκεί να μάθουμε όλοι προγραμματισμό,μετά όλα θα λυθούν μονομιάς.
Και οι "Δεν πληρώνω"να περνούν χωρίς διόδια θέλουν.....τίποτα άλλο
WILL WE TAKE OUT THE SNAKE FROM THE HOLE. ? SHIT HIGH AND GAZE !!!

:(

τι δεν κατάλαβες Παύλο ?
ότι δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματα που έχει η κοινωνία μας αυτή την στιγμή δεν είναι το κύριο θέμα της εποχής μας ? δεν είναι άξιο σχολιασμού από ένα πολιτικό κόμμα ? ή ασχολούμαστε μόνο εκεί που είμαστε "ειδήμονες"? τα άλλα "φίδια" θα τα "αναθέσουμε" σε άλλα κόμματα να τα λύσουν ?
Εμείς τι είμαστε ? ΜΚΟ για την ελευθερία στο διαδύκτιο ?

Υ.Γ.Μιχάλη έβαλα την "μετάφραση",η φρασεολογία είναι ελληνική,απλά έχει γίνει πιστή μεταφορά στα αγγλικά με ειρωνικό τρόπο.


Σπύρο, μπορείς όμως να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ του προτείνω μια λύση για ένα πρόβλημα και του βγάζω ένα δελτίο τύπου για να γκρινιάζω ή για να κατηγορήσω την κυβέρνηση;
Επίσης μπορείς να καταλάβεις πως για να πάρουμε θέσεις για όλα θα πρέπει να διασπαστούμε σε Αριστερούς Πειρατές / Κεντρώους Πειρατές / Δεξιούς Πειρατές?
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Ιαν 2013, 22:36

Δεν ακούγομαι μόνο,είμαι κιόλας.....
Βλέπεις πολύ καλά ότι τελευταία πυκνώνουν οι δημοσκοπήσεις στα ΜΜΕ και αυτό είναι ένα δείγμα ότι οι εκλογές είναι κοντά (επέτρεψέ μου να σου πώ,πως έχω μια σχετική εμπειρία από το 1981 και μετά)....μετά και την δόση του Μαρτίου όλα θα είναι ανοιχτά.
Πρόσεξε κανείς την στροφή των μέσων που τελευταία άφησαν το "πουλαίν" τους τον Αλέξη και πριμοδοτούν τον Αντώνη ?...ο "καταλληλότερος" έγινε .....κρατάει η τρικομματική τα ποσοστά της.....αντέχει το ΜΠΑΤΣΟΚ.....στα ποσοστά του ο κυρ Φώτης !...η τελευταία τους φρασεολογία

Προτάθηκαν δράσεις Στράτο,κάποιοι έβαψαν ένα σχολείο,άλλοι πρότειναν να επιδιορθώσουμε υπολογιστές,κάποιοι άλλοι μαζεύουν ρούχα και τρόφιμα,μιλάνε σε φίλους,σε παρέες, μου ζήτησαν παρέμβαση σε μια σελίδα του Δήμου μου,σ'αυτά τα λίγα ποια ήταν η απάντηση ? .....η εταιρεία έδωσε δωρεάν τις μπογιές για το σχολείο ? είμαστε λίγοι δεν μπορούμε να αναλάβουμε την δουλειά επαγγελματιών είναι αντιεπαγγελματικό !Με τι ανταλλάγματα τα δίνουν οι Γερμανοί,μας πατρονάρουν ? Ας πληρώσουν προγραμματιστή να την φτιάξει ! ....και θα θυμηθώ κι άλλα στην πορεία.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Ιαν 2013, 23:07

Σπύρο μιλάς εντελώς γενικά.

Το να προτείνεις π.χ. να φτιάξουμε υπολογιστές, χωρίς να έχουμε κανένα υλικό και καθόλου εθελοντές, δεν λέει κάτι. ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΗ πρόταση ζήτησα και από τέτοιες δεν έχει γίνει καμία.

Τέλος με συγχωρείς αλλά στ' @@ οι εκλογές. Με το χρέος εκλογές δεν κάνουμε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Ιαν 2013, 23:08

mankasp έγραψε:Σπύρο, μπορείς όμως να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ του προτείνω μια λύση για ένα πρόβλημα και του βγάζω ένα δελτίο τύπου για να γκρινιάζω ή για να κατηγορήσω την κυβέρνηση;
Επίσης μπορείς να καταλάβεις πως για να πάρουμε θέσεις για όλα θα πρέπει να διασπαστούμε σε Αριστερούς Πειρατές / Κεντρώους Πειρατές / Δεξιούς Πειρατές?

δεν θέλω δελτίο τύπου έτσι απλά,θέλω να περιέχει και την λύση επιγραμματικά/περιληπτικά στο πρόβλημα,την λύση που προτείνουμε εμείς.Αν δεν έχουμε για όλα ας τρέξουμε να φτιάξουμε,ο πολιτικός χρόνος τρέχει.
Δεν λέω να έχουμε για όλα "μισές",ατελείς θέσεις,πασαλείμματα....αλλά νομίζω μπορούμε καλύτερα

Και θα πω και αυτό: έχω ολοκληρωμένη και απλή θέση για τον αθλητισμό αλλά δεν μπορώ να την θέσω στο κόμμα και να την αποδεχθεί,είναι απλά σκέψεις και εμπειρίες ενός,εμείς είμαστε συλλογικότητα.....και εκτός αυτού δεν υπάρχει ούτε ένα νήμα στο φόρουμ με αθλητικό θέμα (στο τομέα "διαμόρφωση πολιτικής" viewforum.php?f=156 )
ούτε στον ίδιο τομέα για υγεία,κοινωνικές υπηρεσίες,διατροφή.
Άλλο να χωριστούμε σε ομάδες εργασίες και άλλο να διασπαστούμε,οι αριστερόστροφοι θα επιμεληθούν τα εργασιακά,οι δεξιόστροφοι/φιλελεύθεροι τα οικονομικά,οι προγραμματιστές την ψηφιακή εκπαίδευση όλων κ.ο.κ...ευτυχώς είμαστε πολυσυλλεκτικοί,άρα έχουμε δυνατότητες,ήρθε η ώρα να τις θέσουμε στον κοινό σκοπό....και σαν κόμμα ο σκοπός μας είναι να αυξήσουμε την επιρροή μας στην κοινωνία πρώτα και μετά να μεταλαμπαδεύσουμε το όραμά μας σαν πειρατές
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Ιαν 2013, 23:36

baskin έγραψε:Σπύρο μιλάς εντελώς γενικά.

Το να προτείνεις π.χ. να φτιάξουμε υπολογιστές, χωρίς να έχουμε κανένα υλικό και καθόλου εθελοντές, δεν λέει κάτι. ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΗ πρόταση ζήτησα και από τέτοιες δεν έχει γίνει καμία.

Τέλος με συγχωρείς αλλά στ' @@ οι εκλογές. Με το χρέος εκλογές δεν κάνουμε.


γι'αυτό το θέμα θέλουμε έναν-δύο να "καθαρίζουν" τον σκληρό από ιούς,από άχρηστα προγράμματα,να κάνουν downlonding νέα δωρεάν προγράμματα,να εγκαθιστούν linux στην τελική,να προτείνουμε λύσεις ή αγορές από μέρους τους για τα υλικά που θα χρειαστούν (αυτοί θα πληρώσουν τα αναλώσιμα)σε μιά δεύτερη προγραμματισμένη επίσκεψή μας θα τα εγκαταστήσουμε.

Αλλά πάμε στα άλλα θέματα, δεν απάντησες....εκεί τι κόλλημα έχουμε ? μήπως οι μπογιές δεν ήταν δωρεάν ? μήπως πιέστηκε κανείς να συμμετέχει,εθελοντικά δεν έγινε ? τα γερμανικά τρόφιμα,ρούχα και φάρμακα δεν κάνουν στους έλληνες ? δεν αρέσουν οι παρέες μου επειδή είναι ψηφιακά αναλφάβητοι σαν εμένα ? Μήπως ο Δήμος Σικυωνίων πρέπει να μας στείλει επίσημο πρωτοκολλημένο το αίτημα του ?

Και το τελευταίο απαντάω με τον ίδιο τρόπο(δεν τον επικροτώ) στ' @@ το χρέος.Αν το ΣτΜ αποφασίσει να κατέβουμε σε εκλογές,εσύ θα το εμποδίσεις ? όλο το ΣτΜ ?....εσύ και όποιος άλλος μην συμμετέχεις αν δεν θέλεις....εσύ δεν είσαι το κόμμα,είναι τα μέλη του
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό adrian » 27 Ιαν 2013, 23:39

ρε σπυρο τι λες..
αν δεν μπορουμε να κατεβουμε, πως θα κατεβουμε? ασχετα απο το τι θελουμε
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Ιαν 2013, 00:58

pappasadrian έγραψε:ρε σπυρο τι λες..
αν δεν μπορουμε να κατεβουμε, πως θα κατεβουμε? ασχετα απο το τι θελουμε

Αγαπητέ μου @pappasadrian
ο κάθε υποψήφιος που θα επιθυμεί να κατέβει στις εκλογές θα αναλάβει εκτός από το παράβολό του και το κόστος εκτύπωσης (και της μεταφοράς τους αν επιλεγεί κεντρική εκτύπωση για οικονομικότερη λύση)των ψηφοδελτίων του

Με μαθηματικά δημοτικού έχει ως εξής αν ξέρουμε ότι οι 2ες εκλογές στοίχησαν 20.000 ευρώ για 45 περιφέρειες και με μερικά παράβολα πληρωμένα από το κόμμα αν δεν κάνω λάθος.
Έχουμε κόστος ψηφοδελτίων κάτω από 500 ευρώ (περίπου 440) ανά περιφέρεια (μ.ο οι μεγάλες έχουν μεγαλύτερη επιβάρυνση)
και 200 ευρώ παράβολο και δικαστικός επιμελητής....σύνολο 700 ευρώ.Όποιος τα διαθέτει τίθεται υποψήφιος (με την προϋπόθεση να είναι "πειρατής" όχι αλεξιπτωτιστής).Το κόμμα θα κάνει μόνο την γραφειοκρατεία (δήλωση στον Αρ.Πάγο).

Το προηγούμενο χρέος θα το εξοφλήσουμε με μιά επιπλέον εισφορά 50 ευρώ των υποψηφίων (τουλάχιστον θα ξεχρεώσουμε τα μισά περίπου)

Επίσης η νομοθεσία λέει ότι πρέπει να τυπώσεις ψηφοδέλτια στο 120% των ψηφοφόρων που ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές,αλλά κανείς δεν τα μετράει(καρατσεκαρισμένο αυτό).Τυπώνονται λοιπόν ψηφοδέλτια στο 90% των προηγούμενων ψηφοφόρων (και χωρίς να υπάρξει έλλειμα στα εκλογικά κέντρα) έχεις εξοικονόμηση 25% ....ήτοι από τα 440 κόστος πάμε στα 330 περίπου + παράβολο= 500 +για κάθε υποψήφιο (όποιος θέλει δόξες και τιμές θα πληρώσει το πάθος του)

Για τις μικρότερες περιφέρειες το κόστος κατεβαίνει ανάλογα.Για τις μεγαλύτερες (που θεωρητικά δίνουν περισσότερες πιθανότητες εκλογής)δίκαιο είναι να κοστίζουν πιο πολλά ακριβώς ανάλογα με τις πιθανότητές τους

Υ.Γ. Αυτά ισχύουν για τις βουλευτικές,για τις ευρωεκλογές το κόστος είναι μικρότερο (αντί 45 υποψήφιοι και παράβολα για 45 περιφέρειες,αρκούν 5 υποψήφιοι αλλά το κόστος θα επιμεριστεί στο ΣτΜ που θα επιλέξουν την κάθοδο.

Αν θέλετε μεγαλύτερη ανάλυση κόστους ρωτήστε με και φυσικά δώστε μου τα τελικά κόστη επιμερισμένα για τις 2 τελευταίες εκλογές για πιο συγκεκριμένα κοστολόγια
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό adrian » 28 Ιαν 2013, 01:02

-mesitiko- έγραψε:
pappasadrian έγραψε:ρε σπυρο τι λες..
αν δεν μπορουμε να κατεβουμε, πως θα κατεβουμε? ασχετα απο το τι θελουμε

Αγαπητέ μου @pappasadrian
ο κάθε υποψήφιος που θα επιθυμεί να κατέβει στις εκλογές θα αναλάβει εκτός από το παράβολό του και το κόστος εκτύπωσης (και της μεταφοράς τους αν επιλεγεί κεντρική εκτύπωση για οικονομικότερη λύση)των ψηφοδελτίων του

Με μαθηματικά δημοτικού έχει ως εξής αν ξέρουμε ότι οι 2ες εκλογές στοίχησαν 20.000 ευρώ για 45 περιφέρειες και με μερικά παράβολα πληρωμένα από το κόμμα αν δεν κάνω λάθος.
Έχουμε κόστος ψηφοδελτίων κάτω από 500 ευρώ (περίπου 440) ανά περιφέρεια (μ.ο οι μεγάλες έχουν μεγαλύτερη επιβάρυνση)
και 200 ευρώ παράβολο και δικαστικός επιμελητής....σύνολο 700 ευρώ.Όποιος τα διαθέτει τίθεται υποψήφιος (με την προϋπόθεση να είναι "πειρατής" όχι αλεξιπτωτιστής).Το κόμμα θα κάνει μόνο την γραφειοκρατεία (δήλωση στον Αρ.Πάγο).

Το προηγούμενο χρέος θα το εξοφλήσουμε με μιά επιπλέον εισφορά 50 ευρώ των υποψηφίων (τουλάχιστον θα ξεχρεώσουμε τα μισά περίπου)


μεχρι εδω εξαισια, +1
αν και δεν νομιζω να βρεις τοσο κοσμο που να θελει να κατεβει, και ταυτοχρονα να ειναι πειρατης, υπο αυτες τις οικονομικες προυποθεσεις
-mesitiko- έγραψε:Επίσης η νομοθεσία λέει ότι πρέπει να τυπώσεις ψηφοδέλτια στο 120% των ψηφοφόρων που ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές,αλλά κανείς δεν τα μετράει(καρατσεκαρισμένο αυτό).Τυπώνονται λοιπόν ψηφοδέλτια στο 90% των προηγούμενων ψηφοφόρων (και χωρίς να υπάρξει έλλειμα στα εκλογικά κέντρα) έχεις εξοικονόμηση 25% ....ήτοι από τα 440 κόστος πάμε στα 330 περίπου + παράβολο= 500 +για κάθε υποψήφιο (όποιος θέλει δόξες και τιμές θα πληρώσει το πάθος του)

Για τις μικρότερες περιφέρειες το κόστος κατεβαίνει ανάλογα.Για τις μεγαλύτερες (που θεωρητικά δίνουν περισσότερες πιθανότητες εκλογής)δίκαιο είναι να κοστίζουν πιο πολλά ακριβώς ανάλογα με τις πιθανότητές τους

αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο, και κατα ποσο ελλοχευει ο κινδυνος να μεινουν εκλογικα κεντρα χωρις ψηφοδελτια.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό baskin » 28 Ιαν 2013, 01:06

Εξαρτάται πως θα τα μοιράσουν στις νομαρχίες. Αν έχεις άνθρωπο παντού να τους κάνεις την μοιρασιά, κανένα πρόβλημα, κατεβαίνεις και με τα ψηφοδέλτια στο 70% των εγγεγραμμένων.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες