ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Δείτε την ερώτηση στην πρώτη ανάρτηση. Μπορούμε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 10 Φεβ 2013, 11:46

Ναι, μπορούμε
11
44%
Όχι, δεν μπορούμε
9
36%
Άλλο / Δεν με ενδιαφέρει / Η δημοσκόπηση είναι χάλια
4
16%
Δεν ξέρω / Δεν Απαντώ
1
4%
 
Σύνολο ψήφων: 25

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό enros » 28 Ιαν 2013, 03:03

tvelocity έγραψε:Ισχύει. Αν δεν μαζευτούν τουλάχιστον τόσες, τότε απλά δεν κατεβαίνουμε καθόλου...

Όχι, δεν είναι έτσι. Το κόμμα πρέπει να κατέβει, εφόσον τα λεφτά έχουν δοθεί. Απλά αν τελικά οι περιοχές είναι λιγότερες και δεν πάρει την επιχορήγηση χαρτιού, τότε πρέπει αυτό να υπολογιστεί και να γίνει και άλλο consolidate, για να βγει έστω και μια περιοχή.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 28 Ιαν 2013, 03:26

enros έγραψε:
tvelocity έγραψε:Ισχύει. Αν δεν μαζευτούν τουλάχιστον τόσες, τότε απλά δεν κατεβαίνουμε καθόλου...

Όχι, δεν είναι έτσι. Το κόμμα πρέπει να κατέβει, εφόσον τα λεφτά έχουν δοθεί. Απλά αν τελικά οι περιοχές είναι λιγότερες και δεν πάρει την επιχορήγηση χαρτιού, τότε πρέπει αυτό να υπολογιστεί και να γίνει και άλλο consolidate, για να βγει έστω και μια περιοχή.

Βασικά 2 πράγματα μπορούν να γίνουν: ή αυτό που λες, ή θα αλλάξει ο τρόπους που γίνεται το consolidate και δεν θα γίνεται πάντα προς τα ποιο γεμάτα δοχεία, αλλά μερικές φορές προς τα μικρότερα, έτσι ώστε να μπορεί συμπληρωθεί το ελάχιστος αριθμός περιφερειών.

Πάντως αφού είχα την ευκαιρία να παίξω με την ιδέα και να κάνω πράξεις, έχω να δηλώσω ότι η εκλογική περιφέρεια Χανίων έχει εξοφλήσει το μέρος που της αναλογεί από το χρέος. Μήπως οι άλλες περιφέρειες να αρχίσουν να βάζουν και αυτές κάτι; :mrgreen:
Verba volant, scripta manent

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Ιαν 2013, 04:14

tvelocity έγραψε:ή θα αλλάξει ο τρόπους που γίνεται το consolidate και δεν θα γίνεται πάντα προς τα ποιο γεμάτα δοχεία, αλλά μερικές φορές προς τα μικρότερα, έτσι ώστε να μπορεί συμπληρωθεί το ελάχιστος αριθμός περιφερειών

ΟΚ ! ξεκινάμε με τις απαιτούμενες περιφέρειες που χρειαζόμαστε (50 % νομίζω είναι ή 33% εδώ ας μας διαφωτίσει κάποιος)
έχουμε συνολικά 56 άρα επιδιώκουμε 19 έως 28 για αρχή ώστε να πάρουμε το δωρεάν χαρτί.
Προφανώς θα ξεκινήσουμε από τις "μεγαλύτερες" περιφέρειες πληθυσμιακά για να καλύψουμε μεγαλύτερο αριθμό ψηφοφόρων και θα πηγαίνουμε σε φθίνουσες πληθυσμιακά ή αυτές που έχουμε σημαντική παρουσία για να προκύψει και ένα σοβαρό εκλογικό αποτέλεσμα.
Φυσικά (δυστυχώς) μικρές και μονοεδρικές θα μείνουν τελευταίες και μάλλον χωρίς υποψηφίους,εκτός αν το δοχείο καλυφθεί από τον υποψήφιο (και τους φίλους του)οπότε δεν μπορεί να του αφαιρέσει κανείς το δικαίωμα να είναι υποψήφιος.
Ακόμα κι αν λείπουν ελάχιστα (είπαμε μ.ο είναι 700, άρα από 500 έως 1000 ευρώ θα είναι το κόστος για κάθε μία από τις +46)*
αν κριθεί απαραίτητο,μπορούν να καλυφθούν από το κόμμα,αλλά λογικά για 50-100 ευρώ έστω θα γίνει κάθε δυνατή προσπάθεια να βρεθούν από τον υποψήφιο.

*εκτός Α΄+Β΄Αθηνών,Α΄+Β΄Πειραιά,Α΄+Β΄Θεσσαλονίκης,Αττικής,Αχαϊας,Ηρακλείου,Λαρίσης που θα υπερβούν τα 1000 ευρώ κόστος,λόγω πληθυσμού.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Ιαν 2013, 04:40

Και να μην το ξεχάσουμε στις προηγούμενες του Ιουνίου καλύψαμε 46 από τις 56 (επισήμως)
είχαμε και μία ανεξάρτητη από λάθος άρα 47 (Τρίκαλα)
άλλον έναν που τον "ξεχάσαμε" στο μπέρδεμα 48 (Φθιώτιδα)
και 3 "διπλές" υποψηφιότητες ανά περιφέρεια 51 (Β΄Αθηνών,Κυκλάδες,Μεσσηνία)
και το Κιλκίς που έγινε ένα μπερδεματάκι και εκεί 52
άρα με ένα καλύτερο σχεδιασμό και περιορισμό του κόστους,η κάθοδος σε 56 δεν είναι άπιαστο όνειρο.
Επιτρέψτε μου να είμαι αισιόδοξος.

Υ.Γ. και @omissman ναι μιλάω με θα, τώρα είναι νεκρή περίοδος,τα μέλη είναι σε χειμερία νάρκη,αν μυρίσει εκλογές θα συσπειρωθούν και θα δώσουν ότι απαιτήται για το κόμμα,δεν βλέπεις ότι δεν έχουν τι να κάνουν και μονομαχούν ανά ομάδες ? Στον κοινό αγώνα θα συμπεριφερθούν σωστά.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 28 Ιαν 2013, 11:32

Εγώ θέλω απλά να απαντήσω στον Μιχάλη:
Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
pav έγραψε:Πιστεύετε ότι μπορούμε να προωθήσουμε αποτελεσματικά τις πειρατικές αρχές μέσα από κόμμα γενικού περιεχομένου (που έχει θέσεις για όλα τα ζητήματα);

Από όσους ψηφίζουν ΟΧΙ θα ήθελα να μου απαντηθεί η εξής (εύλογη πιστεύω) απορία:
Σε περίπτωση που το Πειρατικό (ως κόμμα ειδικού σκοπού ή περιεχομένου*) εξέλεγε κάποτε 1 ή 2 ή 3 κ.τ.λ. βουλευτές (λέμε τώρα) και στη Βουλή υπήρχαν για ψήφιση θέματα που δεν έχουν σχέση με τις τρεις + μία πειρατικές αρχές αλλά ήταν θέματα για την παιδεία, την υγεία, τον συνδικαλισμό, τις κρατικοποιήσεις, τις ιδιωτικοποιήσεις, τα μνημόνια (επίκαιρα θέματα), τη θρησκεία, την εκτροπή του Αχελώου, τις χωματερές, τη διά βίου μάθηση, την αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ κ.λ.π. τι θα έκαναν αυτοί οι εκλεγμένοι βουλευτές; Θα έλεγαν "ντούκου"; "πάσο"; (που λένε κι οι χαρτοπαίκτες), παρών; απών; ασθενής;
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει αυτό το απλό ερώτημα; Και μη μου δώσετε ως απάντηση παρακαλώ ότι θα απευθυνόταν στο ΣτΜ και θα έκανε ότι θα του έλεγε αυτό, γιατί αυτό είναι το επί της ουσίας ερώτημα. Αν το Πειρατικό δεν θέλει να έχει συμμετοχή στο "όλο" γίγνεσθαι της κοινωνίας, τότε ούτε και το ΣτΜ, δηλαδή και πάλι το Πειρατικό, μπορεί να θέλει, γιατί εννοείται ότι Πειρατικό = Σώμα των Μελών.

*Ο νεολογισμός ειδικού σκοπού ή περιεχομένου είναι πρόσφατη έννοια, όχι δικής μου εμπνεύσεως.


Επειδή είμαι από αυτούς που απάντησαν ΟΧΙ θα σου απαντήσω.
Αν αυτοί οι βουλευτές ήταν όντως διαβασμένοι θα είχαν απαντήσεις, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα με "μπούσουλα" τον τροχό.

Το μόνο που χρειάζεται είναι η πρόσθεση κοινής λογικής στην πειρατική γνώση και εγώ δε θα φοβόμουν την κρίση κανενός πειρατή-βουλευτή.
η +1 αρχή = διαφάνεια καλύπτει τα περισσότερα είδη νομοσχεδίων που κατεβαίνουν στην βουλή.
Βασικότερος σκοπός θα ήταν η κατάθεση νομοσχεδίων απο το ΠΕΙΡ και η αλλαγή των ήδη υφιστάμενων στους τομείς που μας αφορούν.
Και η ομπρέλα ανοίγει όταν μιλάμε για :
Η ελεύθερη πρόσβαση του προσώπου στην ανθρώπινη Γνώση και τον Πολιτισμό.
Ο σεβασμός της προσωπικής ελευθερίας, της ελευθερίας της έκφρασης, της ιδιωτικής ζωής και του απορρήτου των επικοινωνιών.
Η προστασία του προσώπου απέναντι στην απεριόριστη συλλογή, αποθήκευση, χρήση και παραχώρηση των προσωπικών του δεδομένων. (πληροφοριακός αυτοκαθορισμός)


Ας μην ξεχνάμε και κάτι άλλο... (μπορεί να διαφωνήσετε ελεύθερα)
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει θέσεις για όλα σε αυτή τη χώρα! Η ιστορία μας, μας διδάσκει ότι από το '74 και μετά ΚΑΝΕΝΑ κόμμα δεν εφάρμοσε το πρόγραμμα του και κανένα δεν έχει λύσεις, αν είχε δε θα βρισκόμασταν σε αυτό το χάλι. (...και μη μου πει κανένας για το "σταθερό" ΚΚΕ, θα του θυμίσω τη συμμετοχή του επι Φλωράκη σε οικουμενική κυβέρνηση παρέα με τον Μητσοτάκη)

Δεν είναι ντροπή να πούμε δεν έχουμε θέση για όλα τώρα.
Δεν είναι ντροπή να πούμε θα ρωτήσουμε το ΣτΜ για κάτι που δεν υπάρχει λογική συνεπαγωγή από τις αρχές μας
Δεν είναι ντροπή να μην είσαι αρεστός σε όλους τους πολίτες.

Και για να ξανα-αιτιολογήσω το ΟΧΙ μου, η ερώτηση είναι:
pav έγραψε:Πιστεύετε ότι μπορούμε να προωθήσουμε αποτελεσματικά τις πειρατικές αρχές μέσα από κόμμα γενικού περιεχομένου (που έχει θέσεις για όλα τα ζητήματα);

και ολόκληρη η απάντηση μου είναι:
ΟΧΙ γιατί μπορούμε να προωθήσουμε αποτελεσματικά τις πειρατικές αρχές μέσα από κόμμα ειδικού περιεχομένου (που έχει δεν θέσεις για όλα τα ζητήματα) και αυτό ακριβώς κάνουμε στο ΠΕΙΡ.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 28 Ιαν 2013, 11:35

@Μιχάλης + όποιον άλλο θέλει

Δώστε 1 τυχαίο νομοσχέδιο για οποιοδήποτε θέμα να δείτε πως βγαίνει η απάντηση (σχεδόν με αλγόριθμο) του Πειρατή βουλευτή, σύμφωνα με τις αρχές μας.

ΥΓ μη πείτε το μνημόνιο, υπάρχουν συνεντεύξειςπου απαντάνε σε αυτό.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό mankasp » 28 Ιαν 2013, 12:17

Ορίστε, διάλεξα ένα στην τύχη. Τι θα ψηφίζαμε, αν είχαμε βουλευτές, σε αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 8f74785043
Τελευταία επεξεργασία από 1 και mankasp, έχει επεξεργασθεί 28 φορά/ες συνολικά
https://twitter.com/e_kastrinakis

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 28 Ιαν 2013, 12:47

mankasp έγραψε:Ορίστε, διάλεξα ένα στην τύχη. Τι θα ψηφίζαμε, αν είχαμε βουλευτές, σε αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 08f7478504

Νομίζω έχει πρόβλημα το link, το σωστό αν κατάλαβα καλά είναι αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 8f74785043

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό manos_ » 28 Ιαν 2013, 13:12

ekfrasi έγραψε:Η ελεύθερη πρόσβαση του προσώπου στην ανθρώπινη Γνώση και τον Πολιτισμό.
Ο σεβασμός της προσωπικής ελευθερίας, της ελευθερίας της έκφρασης, της ιδιωτικής ζωής και του απορρήτου των επικοινωνιών.
Η προστασία του προσώπου απέναντι στην απεριόριστη συλλογή, αποθήκευση, χρήση και παραχώρηση των προσωπικών του δεδομένων. (πληροφοριακός αυτοκαθορισμός)

Μπορείς σε παρακαλώ να συμπεριλάβεις και την πολιτική ελευθερία, μαζί με την προσωπική;
Αν δεν ξέρεις τι είναι πολιτική ελευθερία μπορείς να κοιτάξεις στη Βικιπαίδεια.
Ο όρος μπορεί να μείνει "ασαφής" όπως τον προτείνω για να μην μπερδεύεται κατ ανάγκη με την ΑΔ.

Αν έχεις διάθεση, σου βγάζω δουλειά, μπας και μπει μια τάξη στο χωράφι που οργώνουμε και ξαναοργώνουμε.

Ενότητα 1:
Όραμα - Καταστατικό - Αποστολή - Αξίες

Ενότητα 2: Πολιτική
Πυλώνες

Αν δεν κατανοείς την τάξη που εισάγουν τα παραπάνω στην προσπάθεια,
καθώς και τις διαφορές τους, ευχαρίστως να βοηθήσω.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 28 Ιαν 2013, 15:54

ekfrasi έγραψε:@Μιχάλης + όποιον άλλο θέλει
Δώστε 1 τυχαίο νομοσχέδιο για οποιοδήποτε θέμα να δείτε πως βγαίνει η απάντηση (σχεδόν με αλγόριθμο) του Πειρατή βουλευτή, σύμφωνα με τις αρχές μας.
ΥΓ μη πείτε το μνημόνιο, υπάρχουν συνεντεύξειςπου απαντάνε σε αυτό.

Η συζήτηση είναι πολύ καλή και τη χαίρομαι. Θα ήθελα μόνο λίγη πίστωση χρόνου για τη συμμετοχή μου, γιατί είχα κάτι δουλειές σήμερα και δεν μου έμεινε αρκετός χρόνος για να μελετήσω και να συμμετέχω εποικοδομητικά. Ραντεβού το απογευματάκι ... Μη χαθείτε. :lol:


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες