ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Δείτε την ερώτηση στην πρώτη ανάρτηση. Μπορούμε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 10 Φεβ 2013, 11:46

Ναι, μπορούμε
11
44%
Όχι, δεν μπορούμε
9
36%
Άλλο / Δεν με ενδιαφέρει / Η δημοσκόπηση είναι χάλια
4
16%
Δεν ξέρω / Δεν Απαντώ
1
4%
 
Σύνολο ψήφων: 25

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 27 Ιαν 2013, 11:46

Πιστεύετε ότι μπορούμε να προωθήσουμε αποτελεσματικά τις πειρατικές αρχές μέσα από κόμμα γενικού περιεχομένου (που έχει θέσεις για όλα τα ζητήματα);

Η άμεση δημοκρατία δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτή την δημοσκόπηση, δείτε την άλλη.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό enros » 27 Ιαν 2013, 11:53

pav έγραψε:Πιστεύετε ότι μπορούμε να προωθήσουμε αποτελεσματικά τις πειρατικές αρχές μέσα από κόμμα γενικού περιεχομένου (που έχει θέσεις για όλα τα ζητήματα);

Η άμεση δημοκρατία δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτή την δημοσκόπηση, δείτε την άλλη.


Ναι μπορούμε, αν το κόμμα γενικού περιεχομένου είναι κόμμα άμεσης δημοκρατίας.

Το αστείο με το φασιστικό μπλοκ των ζηλωτών πειρατών, είναι ότι όσον αφορά τις 3 αρχές, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να βγει άλλο αποτέλεσμα από την δημοκρατία σε περίπτωση που το κόμμα των πειρατών μπει κάτω από την ομπρέλα ενός γενικότερου αμεσοδημοκρατικού σχηματισμού.

Ο φασισμός των 30 ζηλωτών πειρατών έχει να κάνει με όλα τα άλλα θέματα που πιστεύουν ΕΚΤΟΣ από τις τρεις αρχές τους, μιας και οι τρεις αρχές θα έχουν εμφανέστατα δημοκρατική επικύρωση σε περίπτωση δημοψηφίσματος.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 27 Ιαν 2013, 12:39

enros, ξέρω ότι τρολάρεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι λες.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 27 Ιαν 2013, 13:10

Ψήφισα "Όχι, δεν μπορούμε". Πιστεύω πως τα μέλη ενός κόμματος είναι πολύ λίγα για να κρίνουν και να αποφασίζουν για τα θέματα που απασχολούν την χώρα. Γιαυτό και ορίσαμε κάποιους συγκεκριμένους, κοινούς στόχους κατά την ίδρυση του κόμματος - ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να τα διορθώσουμε όλα, μπορούμε όμως να προωθήσουμε τους στόχους αυτούς σε όλα τα επίπεδα ώστε να μπορέσουν άλλα σχήματα να λειτουργήσουν ορθότερα όταν ασχολούνται με τα υπόλοιπα θέματα που μας απασχολούν όλους.

Θέλω να συμμετέχουν όλοι στις αποφάσεις που τους αφορούν και θέλω να ψηφίζω κι εγώ συχνότερα, με δημοψηφίσματα ή ψηφιακά. Το ΠΕΙΡ όμως δεν μπορεί να ψηφίζει για όλα τα θέματα και να κατεβάζει θέσεις, γιατί αυτές αντιπροσωπεύουν μόνο τα μέλη του, όπως όλα τα υπόλοιπα κόμματα έως τώρα. Η γενική θεματολογία, όχι μόνο δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο του πληθυσμού, αλλά διώχνει και τον κόσμο που θέλει να δουλέψει ώστε να γίνουν οι αρχές μας πραγματικότητα.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό enros » 27 Ιαν 2013, 13:24

pav έγραψε:enros, ξέρω ότι τρολάρεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι λες.



Τι δεν καταλαβαίνεις; Μέσα σε όλα, θα μπουν και οι τρεις αρχές, θα ψηφιστούν και (κατά 99%) θα περάσουν. Που είναι το πρόβλημα;

Ψηφίζω ναι , υπό την προϋπόθεση ότι το κόμμα είναι "κόμμα" άμεσης δημοκρατίας.

Δηλαδή υπό την προϋπόθεση ότι οι θέσεις του κόμματος που αφορούν και τους πολίτες, αποφασίζονται από όλους τους πολίτες που θέλουν να εκφράσουν γνώμη για το θέμα, και όχι μόνο από την μειονότητα κάποιων ζηλωτών-μελών του κόμματος. Αρκεί φυσικά να υπάρχει κάποια πιστοποίηση των πολιτών αυτών, κατά την ψηφοφορία.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και enros, έχει επεξεργασθεί 27 φορά/ες συνολικά

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 27 Ιαν 2013, 13:31

Παύλο δεν ξέρω αν δική σου ιδέα ήταν αυτή η ψηφοφορία. Αν ναι, και επειδή αποδεικνύεσαι φέρελπις δημοσκόπος, θα ήθελα να μου επιτρέψεις μερικές (καλοπροαίρετες) παρατηρήσεις:
— Η έκφραση "κόμμα γενικού περιεχομένου" είναι εντελώς άστοχη, όχι κατά τη γνώμη μου, αλλά σύμφωνα με τον ορισμό που δίνουν τα λεξικά, τον οποίο και θα σε συμβούλευα να υιοθετήσεις, για να μπορούμε τουλάχιστον να συνεννοηθούμε. Ο εν λόγω ορισμός έχει ως εξής:
Με την έννοια "πολιτικό κόμμα" μπορούμε να ορίσουμε κάθε συλλογικότητα η οποία εκφράζει συγκεκριμένα ταξικά συμφέροντα ή συμφέροντα κάποιας κοινωνικής ομάδας, έχει πρόγραμμα βασισμένο στην ικανοποίηση των συμφερόντων της κοινωνικής τάξης ή / και της κοινωνικής ομάδας στην οποία αναφέρεται, δρα με πολιτική τακτική και στρατηγική και σαν στόχο έχει την εφαρμογή του προγράμματός του, δια μέσω άσκησης της κεντρικής εξουσίας.
Επομένως όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει "κόμμα γενικού περιεχομένου" και "κόμμα ειδικού περιεχομένου". (Ένα είναι το κόμμα, που λέει και ο λαός).
Όλα τα άλλα μπορεί να είναι κινήματα, σύλλογοι, αδελφότητες, στοές (μπρρρ...) και ότι άλλο θες, κόμματα όμως όχι.
— Θα ήθελα επίσης με την ευκαιρία να πω και κάτι που μπορεί να χαρακτηριστεί τολμηρό, αλλά θα το επιχειρήσω. Οι "Πειρατικές Αρχές" δεν είναι κάτι που εφευρέθηκε τώρα. Τα αιτήματα που σήμερα ονομάζουμε "πειρατικές αρχές" υπήρχαν ανέκαθεν στις συνειδήσεις αρκετών. Γιατί τι ακριβώς είναι σε τελική ανάλυση οι "πειρατικές αρχές" αν δεν είναι η διαρκής ανάγκη του χειραφετημένου ανθρώπου για απεριόριστη ελευθερία, ατομικότητα / ιδιωτικότητα και ελεύθερη πρόσβαση στη γνώση, ανάγκη που φυσικά προϋπήρχε του διαδικτύου και της ψηφιακής τεχνολογίας και κατά τη γνώμη μου είναι σύμφυτη με τη φύση του ανθρώπου. Με λίγα λόγια, εγώ έχω την αίσθηση, ότι δεν ανακαλύφθηκε σήμερα ο τροχός, αλλά η δυνατότητα που μας δίνει η ψηφιακή τεχνολογία και το διαδίκτυο αναδεικνύει με τρόπο συνταρακτικό αυτές τις διαχρονικές και παγκόσμιες αλήθειες και επαναθερμαίνει το διαχρονικό αίτημα των ανθρώπων για πλήρη και ανεμπόδιστη ελευθερία. Γι' αυτό και προσωπικά τη χαρακτήρισα ως την μεγαλύτερη επανάσταση μετά τη ρώσικη του 1917. Αυτός είναι άλλωστε κατά τη γνώμη μου και ο λόγος που η παγκόσμια αντίδραση προσπαθεί λυσαλέα να το χαλιναγωγήσει και να το ελέγξει. Η δουλειά η δική μας των Πειρατών, δηλαδή των ελεύθερων ανθρώπων, δεν είναι άλλη από το να καταπολεμήσουμε αυτή την τάση και να αφήσουμε την ψηφιακή επανάσταση να κάνει ανεμπόδιστα τη δουλειά της και να γίνει κοινό κτήμα όλων των ανθρώπων.
Υ.Γ.: Ψήφισα ναι γιατί πιστεύω ότι η Πειρατική Ιδεολογία είναι η ελπίδα του μέλλοντος και γι' αυτό απευθύνεται σε όλους και με όλα.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 27 Ιαν 2013, 14:58

Βεβαίως και ήταν δική μου ιδέα, προέκυψε κατά την διάρκεια μιας συζήτησης στο IRC, όπου ρώτησα το ίδιο πράγμα στους παρευρισκόμενους. Μιχάλη, δεν θεωρώ την διατύπωση τόσο σημαντική αλλά αφού εσύ την θεωρείς ας την εξετάσουμε.

Με την έννοια "πολιτικό κόμμα" μπορούμε να ορίσουμε κάθε συλλογικότητα η οποία εκφράζει συγκεκριμένα ταξικά συμφέροντα ή συμφέροντα κάποιας κοινωνικής ομάδας, έχει πρόγραμμα βασισμένο στην ικανοποίηση των συμφερόντων της κοινωνικής τάξης ή / και της κοινωνικής ομάδας στην οποία αναφέρεται, δρα με πολιτική τακτική και στρατηγική και σαν στόχο έχει την εφαρμογή του προγράμματός του, δια μέσω άσκησης της κεντρικής εξουσίας.

Κατ' εμέ, το ΠΕΙΡ:
* είναι συλλογικότητα
* εκφράζει συμφέροντα κάποιας κοινωνικής ομάδας ή τάξης, αν θέλεις
* θέλει να έχει πρόγραμμα για την ικανοποίηση αυτών των συμφερόντων, όπως και στρατηγική
Δεν είμαι σίγουρος για την κεντρική εξουσία, εδώ μάλλον είμαστε εκτός του ορισμού, αλλά το ίδιο και το ΚΚΕ.

Νομίζω μπερδεύεις το "εκφράζει συμφέροντα κάποιας κοινωνικής ομάδας" με το "εκφράζει όλα τα συμφέροντα κάποιας κοινωνικής ομάδας".

Σε κάθε περίπτωση, όταν λέγαμε ότι είμαστε εδώ για αυτά κι αυτά, για τα άλλα δεν έχουμε θέση και θέλουμε να μιλήσουν οι πολίτες, δεν ήταν κατανοητό;

Το δεύτερο σκέλος το βρίσκω επίσης άστοχο. Ίσως απλώς κάτι που είχες στο μυαλό σου και ήθελες να εκφράσεις. Θα συμφωνήσω εν μέρει, οι ανάγκες και τα αιτήματα του ανθρώπου δεν αλλάζουν πολύ κατά βάση, χρειάζεται όμως συνεχής αγώνας για να μην καταπατούνται από τις εξελίξεις.

Υ.Γ.: Ψήφισα ναι γιατί πιστεύω ότι η Πειρατική Ιδεολογία είναι η ελπίδα του μέλλοντος και γι' αυτό απευθύνεται σε όλους και με όλα.

Δικαίωμά σου αλλά σύμφωνα με τα γραφόμενά σου θα έπρεπε να απορρίψεις το "κόμμα γενικού περιεχομένου" και να ψηφίσεις "Η δημοσκόπηση είναι χάλια".

Τέλος, θεωρώ πως η ουσία είναι στην προηγούμενη ανάρτησή μου και λυπάμαι αν δεν είχα σωστή παρουσίαση... λίγο λίγο και βλέποντας τις αντιδράσεις καταλαβαίνω πως καταλαβαίνουν οι άλλοι αυτά που θέλω να πω.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό adrian » 27 Ιαν 2013, 15:36

πιστευω οτι οι πειρατικες αρχες μπορουν να προωθηθουν μεσα απο κομμα γενικου περιεχομενου.
αλλα δεν πιστευω οτι το κομμα πειρατων πρεπει να γινει γενικου περιεχομενου.

τι ψηφιζω? (μαλλον οτι η δημοσκοπηση ειναι χαλια)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 27 Ιαν 2013, 15:40

Το ΠΑΣΟΚ έκλεισε σαν κόμμα αλλά βλέπω ζει και βασιλεύει σαν νοοτροπία. Όλα ή τίποτα Έλληνες, βουρ πάμε να πάρουμε την πόλη...
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό manos_ » 27 Ιαν 2013, 15:53

Αυτό ποιος δεν το καταλαβαίνει;
Κι αν το καταλαβαίνει, γιατί απαντά εδώ;
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες