Περι ανωνυμιας στο διαδικτυο

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Τι γνωμη εχετε για την ανωνυμια στο διαδικτυο;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 27 Φεβ 2013, 16:56

Υπερ της ανωνυμιας στο διαδικτυο
16
80%
Κατα της ανωνυμιας στο διαδικτυο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Να κρινεται κατα περιπτωση
3
15%
Δεν ειμαι ενημερωμενος/η για το θεμα
1
5%
Δεν θελω να απαντησω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 20

koslibpro

Re: Περι ανωνυμιας στο διαδικτυο

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 25 Ιαν 2013, 19:54

Εγω πιστευω οτι πρεπει να κρινεται κατα περιπτωση.Και θα εξηγησω τι θελω να πω:
ειμαι φυσικα υπερ της ανωνυμιας στο διαδικτυο. Ομως για σκεψου εγω,ως αρρωστο μιαλο,να παρενοχλω κοσμο,να διακινω ναρκωτικα,να κανω οτι ναναι..πως θα με βρουν να με πιασουν αν δεν υπαρχει καποιος τροπος για αποκαλυψη της "ψηφιακης ταυτοτητας" μου?

φυσικα για να γινει αυτο,θα πρεπει να υπαρχει καταλληλη θεσμικη οργανωση και νομοθεσια,να μην γινεται καταπατηση της ανωνυμιας επειδη εγραψα στο fb οτι δεν γουσταρω τον koslibpro ξερω γω και τον εθιξα..

hrsfpgyjrnptrd

Re: Περι ανωνυμιας στο διαδικτυο

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 25 Ιαν 2013, 20:03

koslibpro έγραψε:Ομως για σκεψου εγω,ως αρρωστο μιαλο,να παρενοχλω κοσμο,να διακινω ναρκωτικα,να κανω οτι ναναι..πως θα με βρουν να με πιασουν αν δεν υπαρχει καποιος τροπος για αποκαλυψη της "ψηφιακης ταυτοτητας" μου?


Όλα αυτά τα κάνεις στον φυσικό κόσμο, εκεί δεν υπάρχει ανωνυμία και μπορεί να συλληφθείς όπως και ο διπλανός έμπορος ναρκωτικών που κλείνει ραντεβού με περιστέρια.
Καταλαβαίνω τι λες αλλα ειναι slippery slope.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Περι ανωνυμιας στο διαδικτυο

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 25 Ιαν 2013, 20:06

koslibpro έγραψε:Εγω πιστευω οτι πρεπει να κρινεται κατα περιπτωση.Και θα εξηγησω τι θελω να πω:
ειμαι φυσικα υπερ της ανωνυμιας στο διαδικτυο. Ομως για σκεψου εγω,ως αρρωστο μιαλο,να παρενοχλω κοσμο,να διακινω ναρκωτικα,να κανω οτι ναναι..πως θα με βρουν να με πιασουν αν δεν υπαρχει καποιος τροπος για αποκαλυψη της "ψηφιακης ταυτοτητας" μου?

φυσικα για να γινει αυτο,θα πρεπει να υπαρχει καταλληλη θεσμικη οργανωση και νομοθεσια,να μην γινεται καταπατηση της ανωνυμιας επειδη εγραψα στο fb οτι δεν γουσταρω τον koslibpro ξερω γω και τον εθιξα..



Όλα αυτά που περιγράφεις έχουν επιπτώσεις στον κανονικό κόσμο. Οπότε η έρευνα ξεκινάει από έξω. Νόμους για την υπό όρους άρση του απορρήτου (υποκλοπές) των επικοινωνιών έχουμε. Δεν θέλουμε να γίνει μόνιμη και καθολική η άρση του απορρήτου αλλά να γίνεται για σοβαρούς μόνο λόγους και με δικαστική εντολή (ένταλμα).
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

koslibpro

Re: Περι ανωνυμιας στο διαδικτυο

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 25 Ιαν 2013, 20:08

zio_donnie έγραψε:
koslibpro έγραψε:Εγω πιστευω οτι πρεπει να κρινεται κατα περιπτωση.Και θα εξηγησω τι θελω να πω:
ειμαι φυσικα υπερ της ανωνυμιας στο διαδικτυο. Ομως για σκεψου εγω,ως αρρωστο μιαλο,να παρενοχλω κοσμο,να διακινω ναρκωτικα,να κανω οτι ναναι..πως θα με βρουν να με πιασουν αν δεν υπαρχει καποιος τροπος για αποκαλυψη της "ψηφιακης ταυτοτητας" μου?

φυσικα για να γινει αυτο,θα πρεπει να υπαρχει καταλληλη θεσμικη οργανωση και νομοθεσια,να μην γινεται καταπατηση της ανωνυμιας επειδη εγραψα στο fb οτι δεν γουσταρω τον koslibpro ξερω γω και τον εθιξα..



Όλα αυτά που περιγράφεις έχουν επιπτώσεις στον κανονικό κόσμο. Οπότε η έρευνα ξεκινάει από έξω. Νόμους για την υπό όρους άρση του απορρήτου (υποκλοπές) των επικοινωνιών έχουμε. Δεν θέλουμε να γίνει μόνιμη και καθολική η άρση του απορρήτου αλλά να γίνεται για σοβαρούς μόνο λόγους και με δικαστική εντολή (ένταλμα).

συμφωνω.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Περι ανωνυμιας στο διαδικτυο

Δημοσίευσηαπό enros » 26 Ιαν 2013, 00:18

zio_donnie έγραψε: Νόμους για την υπό όρους άρση του απορρήτου (υποκλοπές) των επικοινωνιών έχουμε. Δεν θέλουμε να γίνει μόνιμη και καθολική η άρση του απορρήτου αλλά να γίνεται για σοβαρούς μόνο λόγους και με δικαστική εντολή (ένταλμα).


Στην θεωρία μπορεί να έχετε δίκιο.
Στην πράξη όμως η άρση του απορρήτου σε πολλά καθεστώτα ειναι απλά η πρόφαση, και γίνεται κυρίως για πολιτικούς λόγους . Άσε που η δυνατότητα άρσης του απορρήτου προϋποθέτει την ύπαρξη του μεγάλου αδελφού, τον οποίο πρέπει να θεωρήσουμε δεδομένο και αναπόφευκτο.

Τέλος όσον αφορά την άρση του απορρήτου, είναι ΑΛΛΟ πράγμα η άρση στον φανερό λόγο και άλλο πράγμα η άρση στον κρυφό. Το ουσιαστικό πρόβλημα με τους εγκληματίες είναι ότι μιλάνε στα κρυφά. Ένας εγκληματίας που μιλάει και συνενοείται στα φανερά, γιατί να του κάνεις άρση απορρήτου; Αφού μπορείς να διαβάσεις τα λόγια του, και αν αναφέρονται στον πραγματικό κόσμο, τότε μπορείς να συγκεντρώσεις στοιχεία και να πας να τον πιάσεις χωρίς να χρειαστεί να κάνεις άρση του απορρήτου. Άρα άρση απορρήτου σε φανερή συνομιλία πρέπει να θεωρείται απαράδεκτη από τον νόμο, και ο νόμος πρέπει να προστατεύει απόλυτα την ανωνυμία στην περίπτωση φανερής έκφρασης γνώμης. Και αν κάτι προσβάλει την δημόσια αιδώ, αν κάτι είναι απειλητικό ή επικίνδυνο για την δημόσια ασφάλεια, τότε απλά να διαγράφεται ή να κρύβεται με δικαστικό ένταλμα. Εκεί, στην φανερή γνώμη των ανωνύμων, εκεί γίνονται όλα τα πολιτικά εγκλήματα παραβίασης της ανωνυμίας απο τα καθεστώτα.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα βλέπετε.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες