Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Θα θέλατε να συμμετάσχετε σε ένα νέο πολιτικό κίνημα με κύρια αρχή την άμεση δημοκρατία;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 29 Ιαν 2013, 15:20

Ναι
3
10%
Όχι (θα εξηγήσω γιατί όχι)
22
71%
Άλλο
5
16%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 31

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό pav » 24 Ιαν 2013, 15:20

Επειδή:

Η πειρατεία δεν είναι μόνο ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΔΕΣ! η πειρατεία είναι όλα και όλοι μαζί δεν αποκλείει τίποτε και κανέναν.


κι επειδή:

όλα περαστικά είναι ... ρευστές και διαμορφωτές / τίποτε δεν είναι fix φίλε τίποτε!! μόνο ο θάνατος!


κι επειδή:

Γιατί έγινα πειρατής

κι επειδή:

Που πρέπει να εστιάσει την προσοχή του το κόμμα Πειρατών;

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 24 Ιαν 2013, 15:36

Όχι και εξηγώ γιατί. Έγινα πειρατής γιατί ήθελα να ασχοληθώ με τις αρχές των πειρατών, όπως οργανώθηκαν σε κίνημα στην Σουηδία. Αν ήθελα να αλλάξω το πολίτευμα θα πήγαινα σε ανθυποσέχτα στα Εξάρχεια και αν ήθελα να συζητάω όλη μέρα για την δημοκρατία και κάθε παρακλάδι της θα έδινα εξετάσεις στην φιλοσοφική. Επίσης μετά τους αγανακτισμένους έχει τουλάχιστον 20 αμεσοδημοκρατικά κόμματα/κινήματα/συλλόγους/κομιτίβες για όλα τα γούστα. Από αναρχικούς στο ΒΟΞ μέχρι συνταξιούχους στρατιωτικούς. Οι πειρατές ας καλύψουν τον χώρο για τον οποίο δημιουργήθηκαν.

Έχω μερικά συγκεκριμένα θέματα που με απασχολούν ως πειρατής και άλλους φίλους και οργανώσεις για τα υπόλοιπα χόμπυ μου. Η άμεση δημοκρατία είναι καλό εργαλείο αποφάσεων για το κόμμα ως παρακλάδι των αρχών του, αλλά σε καμία περίπτωση προτεραιότητα ως πολιτική θέση ή κομβικό σημείο ενασχόλησης.

Συνοψίζοντας, η άμεση δημοκρατία είναι μια αόριστη έννοια, ενδιαφέρουσα φιλοσοφικά, αλλά όχι πρακτική πολιτική προτεραιότητα ως ολοκληρωμένο σύστημα διακυβέρνησης.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό mankasp » 24 Ιαν 2013, 15:38

Όχι γιατί με ενδιαφέρουν περισσότερο τα πειρατικά ζητήματα.
Όχι γιατί θα γραφόμουν στο ΠΕΙΡ ακόμα και αν δεν υπήρχε η αρχή της άμεσης δημοκρατίας.
Όχι γιατί η φράση "Άμεση Δημοκρατία" είναι μαγνήτης τυχάρπαστων αγανακτισμένων.
Όχι γιατί δεν θεωρώ πως το πολίτευμα μας θέλει ολοκληρωτική αλλαγή παρά μικρο-διορθώσεις.
Όχι γιατί η άμεση δημοκρατία μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε μικρές κοινωνίες που ασπάζονται τον αναρχισμό.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 24 Ιαν 2013, 15:42

Ψήφισα όχι γιατί όπως έχω εξηγήσει και σε άλλες μου αναρτήσεις, κατά τη γνώμη μου η Αμεσοδημοκρατία είναι σύστημα αποφάσεων και όχι ιδεολογία.
Εγώ συμμετέχω στους Πειρατές για δυο λόγους:
— Για τις τρεις γνωστές (να μην τις ξαναλέω) αρχές τους.
— Γιατί παίρνουν τις αποφάσεις τους με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες, έστω κι αν αυτό ως εφαρμογή της ψηφιακής τεχνολογίας δεν έχει ακόμη πλήρως επιτευχθεί. Η πρόθεση πάντως είναι εμφανής.
Τα δύο αυτά τα βλέπω "πακέτο" και δεν θα μπορούσα να φανταστώ Πειρατές ούτε χωρίς τις τρεις αρχές, ούτε χωρίς αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες.
Υ.Γ.: Παύλε βλέπω ότι εξελίσσεσαι σε μέγα εσοκομματικό δημοσκόπο. Καλό κι αυτό γιατί "και το Πειρατικό θέλει το δημοσκόπο του".

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιαν 2013, 15:45

Όχι γιατί θα γραφόμουν στο ΠΕΙΡ ακόμα και αν δεν υπήρχε η αρχή της άμεσης δημοκρατίας.

Αντέγραψα τον Μανώλη και δεν έχω υποχρέωση να εξηγήσω κάτι παραπάνω όσο υπάρχουν άνθρωποι στην φυλακή που έστησαν τον πρώτο file sharing server.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 24 Ιαν 2013, 15:47

Εγώ πάλι θέλω να προστεθεί η αμεσοδημοκρατία στις αρχές μας,δεν βλέπω πουθενά το κακό σ'αυτό.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 24 Ιαν 2013, 15:48

Oχι γιατι οι γενικες μου γνωσεις ειναι ρηχες καθως επισης μου αρεσει να ραινω καθε θεμα με ψευτο-αναρχικη σαλτσα.Εκει οπου ο δημοκρατικος διαλογος ειναι υψιστο αγαθο ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει χωρος για ενα θρασιμι τσαμπουκα της θυρας 4.Να πω επισης οτι θα φαινομουν σαν την μυγα μες το γαλα εκει μεσα αφου δεν εχω προσωπικη γνωμη ουτε επιχειρηματα και κανονικα δεν θα επρεπε να ψηφιζω.Καπου εδω πρεπει να σταματησω να γραφω γιατι με κυνηγαει η γκομενα και εχω εναν πολεμο να κερδισω(ετσι μου ειπαν να λεω).




Για καθε σκεψη υπαρχει και μια λοβοτομη(sic)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 24 Ιαν 2013, 15:55

OXI με κεφαλαία και μη ρωτήσει εμένα κανένας γιατί :P :mrgreen: :D :mrgreen: ...

μερικώς γιατί
Όχι γιατί θα γραφόμουν στο ΠΕΙΡ ακόμα και αν δεν υπήρχε η αρχή της άμεσης δημοκρατίας.

αλλά περισσότερο
ΟΧΙ Μπήκα στο ΠΕΙΡ ΧΩΡΙΣ και ΠΡΙΝ υπάρξει σαν έννοια η Α.Δ. ανάμεσα μας
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ekfrasi, έχει επεξεργασθεί 24 φορά/ες συνολικά
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 24 Ιαν 2013, 15:57

ΜΑΝΤΕΨΕ!!! Νομίζω έχουν εξηγήσει ήδη άλλοι τα γιατί.
Verba volant, scripta manent

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Αμεσοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 24 Ιαν 2013, 16:07

Όχι, γιατί απλά ΔΕΝ βρίσκω πουθενά κάτι σχετικό με την αμεσοδημοκρατία (ως λέξη ή ως έννοια) σε αυτά:
The Uppsala Declaration / Η Διακήρυξη της Ουψάλα http://www.pirateparty.gr/wiki/index.php?title=The_Uppsala_Declaration_/_%CE%97_%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%81%CF%85%CE%BE%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9F%CF%85%CF%88%CE%AC%CE%BB%CE%B1
Pirate Party Declaration of Principles 3.2 / Πειρατικό Κόμμα Διακήρυξη Αρχών 3.2 http://www.pirateparty.gr/wiki/index.php?title=Pirate_Party_Declaration_of_Principles_3.2
The Public Domain Manifesto / Το Μανιφέστο για το Κοινό Κτήμα http://www.pirateparty.gr/wiki/index.php?title=The_Public_Domain_Manifesto
The Pirate Wheel / Η Πειρατική Ρότα (σε διαδικασία τοποθέτησης) http://www.pirateparty.gr/wiki/index.php?title=The_Pirate_Wheel
;)
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες