Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Θέλετε να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα του δάσους των σκουριών και τις εξορύξεις χρυσού?

Το δημοψήφισμα λήγει στις 26 Ιαν 2013, 15:01

ΝΑΙ
5
33%
ΟΧΙ
5
33%
ΛΕΥΚΟ
5
33%
 
Σύνολο ψήφων: 15

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό kailor » 21 Ιαν 2013, 01:14

zio_donnie έγραψε:Ε άμα το έχεις ψάξει και έχει ήδη ανεξάρτητα πορίσματα που το καταδικάζουνε γιατί δεν γράφεις κάτι που να λέει "τα ορυχεία είναι βλαβερά αποδεδειγμένα, οπότε βάσει του νόμου κάθε προσπάθεια εκμετάλλευσης είναι παράνομη και καταχρηστική";

Αυτό ναι να το υποστηρίξουμε, χωρίς να μπλέκουμε άσχετα πράγματα όπως τα δημοψηφίσματα. Άμα η επίσημη περιβαλλοντολογική μελέτη είπε πως είναι επιβλαβή για την δημόσια υγεία, έληξε το θέμα δεν έχει ψηφοφορία αλλά σεβασμό στο νόμο.


γιατί κάτι τέτοιο πήγαμε να κάνουμε στην αρχή... αλλά στην τελική η τοπική κοινωνία θα έπρεπε να αποφασίσει, αυτό είπαμε.....

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό enros » 21 Ιαν 2013, 01:17

kailor έγραψε:
γιατί κάτι τέτοιο πήγαμε να κάνουμε στην αρχή... αλλά στην τελική η τοπική κοινωνία θα έπρεπε να αποφασίσει, αυτό είπαμε.....


μήπως να πάμε να γραφτούμε δημότες σκουριών; θα πουλήσω την ψήφο μου ακριβά μετά. :mrgreen:

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Ιαν 2013, 01:22

γιατί κάτι τέτοιο πήγαμε να κάνουμε στην αρχή... αλλά στην τελική η τοπική κοινωνία θα έπρεπε να αποφασίσει, αυτό είπαμε.


Η τοπική κοινωνία δεν έχει να αποφασίσει τίποτα. Άμα είναι βλαβερό δεν πρέπει να γίνει, είναι παράνομο. Η τοπική κοινωνία μπορεί και να αποφασίσει να δεχθεί άμα της δώσουνε 5 εκατομμύρια, τι σημαίνει πως επειδή το ψηφίσανε οι ντόπιοι θα το αποδεχθούμε ως νόμιμο;
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό kailor » 21 Ιαν 2013, 01:28

zio_donnie έγραψε:
γιατί κάτι τέτοιο πήγαμε να κάνουμε στην αρχή... αλλά στην τελική η τοπική κοινωνία θα έπρεπε να αποφασίσει, αυτό είπαμε.


Η τοπική κοινωνία δεν έχει να αποφασίσει τίποτα. Άμα είναι βλαβερό δεν πρέπει να γίνει, είναι παράνομο. Η τοπική κοινωνία μπορεί και να αποφασίσει να δεχθεί άμα της δώσουνε 5 εκατομμύρια, τι σημαίνει πως επειδή το ψηφίσανε οι ντόπιοι θα το αποδεχθούμε ως νόμιμο;


για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα. Η ΜΠΕ δεν υπήρχε, μετά το ξέσπασμα της οργής του λαού τον Οκτώβρη, ακόμα δεν υπήρχε. η τελική ΜΠΕ που βγήκε, βγήκε τον Δεκέμβρη και εγκρίθηκε άρον-άρον σε μια βραδιά από το ΥΠΕΚΑ.

Έχουν καταγγείλει οι Οικολόγοι Πράσινοι στον Εισαγγελέα Περιβάλλοντος. Έχουν καταγγείλει πολίτες και ομάδες στο ΣτΕ (Συμβούλιο της Επικρατείας). και όμως απ'όλα άκρου τάφου σιωπή.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 21 Ιαν 2013, 01:30

zio_donnie έγραψε:
Το έδαφος και το υπέδαφος ανήκει σε όλους μας. Ισότιμα και εξ´ αδιαιρέτου.


Δεν πουλήσανε το έδαφος αλλά την εκμετάλλευση. Σταμάτα πια με τα λαικίστικα σλόγκαν.

Επίσης την ιστορία του χρυσού την ψιλοχαζεύω απ΄την εποχή της TVXgold, και πάλι το μόνο που έχω καταλάβει είναι πως οι ντόπιοι θέλανε το ορυχείο μέχρι που ήρθανε οι ξένοι. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά ορυχεία μιας ή άλλης μορφής υπάρχουν εκεί από το 60-70 νομίζω, δεν είναι καινούριο φρούτο.

Μην μπλέκεις τα ορυχεία του Μποδοσάκη που βγάζαν κασσίτερο και καταστρέψαν μόνο τα χειμαδιά της Βαρβάρας, εν σχέση με τα μεταλλεία χρυσού που απελευθερώνουν κυάνιο.

Δυστυχώς την ιστορία δεν την ψιλοχαζεύω όπως εσύ. Κατάγομαι από εκεί και ήμουν σέ όλες τις γενικές συνελεύσεις της περιοχής από την εποχή της TVX. Η απόφαση να πάρουν τα δίκανα ήταν ομόφωνη με 100% συμμετοχή. Και το πράξαν.
Λαϊκισμός είναι να αναπαράγεις ότι κατάπιες αμάσητο από αυτά που σου σερβίρονται και να νομίζεις ότι γνωρίζεις το θέμα.

Βλέποντας εσένα και κάποιους άλλους εδώ μέσα, πώς έχετε στοιχειοθετήσει απόψεις, πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι έχεις δίκαιο, ότι όλοι δεν έχουν την κριτική ικανότητα για να λαμβάνουν αποφάσεις και θα πρέπει να αρκεστούν σε αυτό που κάναν μέχρι τώρα, να καταπίνουν αμάσητο το κάθε τι που τους σερβίρουν.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Rainmaker

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 21 Ιαν 2013, 01:42

zio_donnie έγραψε: η πρακτική εφαρμογή της ιδεολογίας σου έχει ως αποτέλεσμα την μόνιμη ενστασιολογία, δικομανία και γραφειοκρατική μπουρδολογία που παρατηρείται αυτή την στιγμή στο κόμμα.


Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια δεν ήξερα ότι έχω τέτοιες δυνάμεις. 8-)
Πάντως νομιζω οτι τα βλέπεις τα πραγματα απο την αρνητική πλευρά
εγώ αντιθέτως βλέπω πολλά προβλήματα και ίσως να δημιουργώ και μερικά επιπλέον αλλα βλέπω και την θετική πλευρά των πραγμάτων την γρήγορη ανάδειξη των προβλημάτων με την ταυτόχρονη προσπάθεια ή πρόταση επίλυσης (αν τελικά υπάρξουν).
Προσωπικα μόλις εντοπίζω ένα ¨κενό¨ στο καταστατικό ή την λειτουργία γράφω τις προτάσεις μου (στο wiki) και όταν έρθει η ώρα θα τα καταθέσω ως προτάσεις αν το κάναμε όλοι αυτό τώρα δεν θα γινόντουσαν όλα αυτά που γίνονται και δεν μιλάω μόνο για τις δικές μου ενέργειες.

Και στο κάτω κάτω της γραφής τι έκανα πια ζήτησα ¨κάτι ¨ υπάρχουν οι αρμόδιοι για να αποφασίσουν, δεν φταίω εγώ που συνεδριάζουν μια φορά το μήνα και αν καταδεχτουν μας απανταν αλλα ακόμα και γι αυτό βρήκα(άλλου ήταν η ιδέα αλλα την υιοθετώ) μια λύση πρόταση

[url]http://www.pirateparty.gr/wiki/index.php?title=Αλλαγές_καταστατικού_λόγω_δημιουργίας_θέσης_Προέδρου[/url]

Καλή ή κακή

Αντιθέτως κατηγορήθηκα απο σένα ότι δεν συμμετείχα στην διαβούλευση, το οποίο δεν ήταν αληθές, άσχετα που δεν το θυμόμουν ότι συμμετείχα, ευτυχώς τα γραπτά μένουν,

εσένα σε παρακολουθώ τόσο καιρό που γκρίνιαζεις είτε για την ΔΕ είτε για οτιδήποτε άλλο κάποια πρότασης σου για να λυθούν αυτα που σ ενοχλούν δεν έχουμε δει όταν ζητουσες τρεις την ώρα να σου απαντήσει η ΔΕ ήταν όλα μια χαρά (είχες και συμμαχους βλέπεις) ενώ εμεις δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε (που πας ρε καραμητρο (στον εαυτο μου το λεω) χωρις εναν baskin απο πίσω) που στην τελική δεν τρολαρισα όλο το φόρουμ όπως εκανες εσυ γιατί ο μπαμπάς (ΔΕ) δεν με άφησε να βγω έξω (δεν σου απάντησαν) και τι έκανες γι αυτό? εγώ δεν βλέπω τίποτα! Τι το παίζεις τωρα μεγαλοψυχος και ενοποιητης του κόμματος και προσπαθείς να διώξεις τα ¨κατακαθια¨.
Προσωπικά καλά κάνεις το κόμμα χρειάζεται όλων των ειδών τους ¨τύπους¨ (ανθρώπους) αλλά αν έχεις προσέξει ακολούθησα την διαδικασία που προβλέπεται απο το καταστατικο (ή τουλάχιστον αυτή που νομίζω ότι προβλέπεται ) και ούτε έκανα επίθεση σε κανέναν ούτε αραδιαζα τις φιλοσοφιες μου απο δώ και απο κεί για να μαζέψω υποστηριχτές έκανα μία πρόταση και την στοιχειοθετησα (επαρκώς ή όχι) η επίθεση όμως που δέχτηκα δεν δικαιολογείτε και αν η ψηφοφορία είναι άδικη (έτσι θεωρώ εγώ) εις βάρος μια πρότασης, είναι άδικη και η επίθεση ´´εις βάρος μου, αλλα εντοπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα υπάρχει μια βία ψυχολογική στο κόμμα απο κάποιους που εμφανιζεται οταν δεν αρεσει ¨κατι ¨ σε καποιους οι οποίοι κρύβονται πίσω απο την δικαιολογία ότι έτσι είναι η πολιτική. Αν το έχουν λοιπόν καμάρι ότι έτσι κάνουν πολιτική και ότι αυτη είναι πολιτική λοιπόν εγω λέω ευτυχώς που είμαι δημοκράτης του κωλου και ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί που αποδεικνύουν καθημερινά ότι δεν κάνω πολιτική και το μόνο που έχω ελεύθερο είναι τα όνειρα μου και αυτα προσπαθώ να πραγματοποιησω εσείς κάντε πολιτική και σώστε τον κόσμο το ίδιο κάνει και ο πρωθυπουργος μην έχετε τύψεις.
ΥΓ: τις μπούρδες θα τις συνεχίσω όσο θεωρώ ότι αυτός ο δρόμος οδειγει στην πραγμάτωση των ονείρων μου, οπότε αν θέλετε να με ξεφορτωθείτε χαλαστε τον δρόμο μου σας το επιτρεπω :D
Τελευταία επεξεργασία από 3 και Rainmaker, έχει επεξεργασθεί 21 φορά/ες συνολικά

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Ιαν 2013, 01:42

Κατάγομαι από εκεί και ήμουν σέ όλες τις γενικές συνελεύσεις της περιοχής από την εποχή της TVX.


LOL, προφανώς είσουνα εκεί δεν είχα καμία αμφιβολία. Ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Να σαι καλά με έκανες και γέλασα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Ιαν 2013, 01:54

Τι το παίζεις τωρα μεγαλοψυχος και ενοποιητης του κόμματος και προσπαθείς να διώξεις τα ¨κατακαθια¨.


Πρώτον δεν έχω τις πλάτες κανενός.

Δεύτερον τη φασαρία με την ΔΕ την έκανα ακριβώς για τον ίδιο λόγο που τα ακούς και εσύ. Έκανε ένα άτομο ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι χωρίς να σέβεται τις αποφάσεις των πολλών. Εσύ δεν σου αρέσει αυτή η ψηφοφορία, στην ΔΕ είχε αποφασίσει ο άλλος μόνος του τον εκπρόσωπο. Άλλο θέμα ΙΔΙΑ αιτία.

Τρίτον αν όντως διαβάζεις αυτά που γράφω θα καταλάβεις ότι το μόνο που με νοιάζει είναι να βγούμε από το αδιέξοδο και να ψηφίσουμε με το ΟΠΟΙΟ σύστημα. Σκασίλα μου και η ανάθεση, και το φόρουμ και το liquid. Διαλέξτε επιτέλους ένα. Μια έτσι μια γιουβέτσι και μπαρούφες. Διαλέξαμε ένα κανονισμό, τέλος. Πάμε παρακάτω βάλε τις ιδέες σου και τον αλλάζουμε. Αλλά ας ξεκινήσουμε. Ένα χρόνο τώρα ακούω τα ίδια και τα ίδια και επιτέλους πρέπει να κοπεί ο γόρδιος δεσμός. Και δεν λύνεται κόβεται. Κάνε τις υποχωρήσεις σου όπως όλοι και πάμε παρακάτω.

Τέταρτον η ΔΕ με έκλασε εντελώς, ουδέποτε απάντησε, οπότε είμαστε συνάδελφοι "κατακάθια"

Πέμπτον κανείς δεν χαλάει τον δρόμο σε κανένα, αλλά αν θες να ακούσουνε τις ιδέες σου μίλα για τις ιδέες σου και παράτα την καταστικολογία. Είναι κουραστική και δεν δημιουργεί πειρατές αλλά γραφειοκράτες. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα πολλών με το μηχανισμό ψηφοφοριών. Βρείτε μια λύση. Αλλά δεν βρίσκετε οπότε θεωρώ πως αυτή που βγήκε καλύπτει τους πάντες.

Τέλος. Δεν είναι προσωπικό αλλά δεν γίνεται ένα άτομο να κάνει ένσταση και να σταματάει τα πάντα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Rainmaker

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 21 Ιαν 2013, 02:23

zio_donnie έγραψε:
Τέλος. Δεν είναι προσωπικό αλλά δεν γίνεται ένα άτομο να κάνει ένσταση και να σταματάει τα πάντα.


Για να σταματήσει κάτι πρεπει να βρίσκεται σε κίνηση και γι αυτό έχω τις επιφυλάξεις μου.

άρα ανακάλυψες ένα κενό που μπορει να το καλύψει ή το καταστατικο ή ένας κανονισμός το έχεις γράψει κάπου? και δεν αναφέρομαι στο φόρουμ, θα αναζητήσεις λύση? και επειδή λες συνέχεια ότι ασχολούμαι με το καταστατικο και τα γραφειοκρατικά για πες μου πως μπορείς να λύσεις το πρόβλημα χωρίς να εμπλεξεις καταστατικό και κανονισμούς?
Θα του κανείς επίθεση μέχρι να μετανιώσει που το έκανε? :mrgreen:
Και γω είμαι υπέρ στο να έχουμε πλατφόρμα αποφάσεων όχι όμως με οποιοδήποτε κόστος και αφού ανακύπτει σοβαρό θέμα στο άμα ακυρώνεται μια ψηφοφορία και στηρίζεται αυτή η άποψη πάνω στο καταστατικο και τους κανονισμούς τότε έχω και εγω και κάθε μέλος το δικαιωμα να στηριχτουμε πάνω στο καταστατικο για να προσπαθησουμε να ακυρωσουμε την ψηφοφορία.
Και για να τα λέμε και τα πράγματα με τ όνομα τους αν ο baskin δεν κατέθετε εναλλακτικές του ίδιου συστήματος δεν θα γινόταν αυτό και αυτή του η επιλογή ήταν συνειδητή κάποιες παρατηρήσεις τις είχα κάνει αλλα ξεροκεφαλος και στηρίχτηκε στον προσωρινό κανονισμό του φόρουμ που κανένας δεν ασχολήθηκε σοβαρά με σκοπό να μην καθυστερήσουμε τις διαδικασίες για τις ψηφοφορίες και πάνω σ αυτόν τον κανονισμό τα έκανε μπου@@@@@
Η ψηφοφορία η Μόνη της μορφή που θα έπρεπε να είναι
1) λικουιντ
2) συνδυασμός
3) φόρουμ
Και οι κανονισμοί της τελικής επιλογής θα ήταν η επόμενη ψηφοφορία αλλα παραμυθιασμα στο παραμυθιασμα αντε να αποκτήσουμε πλατφόρμα ψηφοφοριών έγινε αυτό που έγινε
πρεπει να σου πω ότι αν το τελικό αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ήταν με διαφορά καποιας προτασης πάλι δεν θα γινόταν τίποτα .

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα δάσος των σκουριών

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 21 Ιαν 2013, 02:29

zio_donnie έγραψε:
Κατάγομαι από εκεί και ήμουν σέ όλες τις γενικές συνελεύσεις της περιοχής από την εποχή της TVX.


LOL, προφανώς είσουνα εκεί δεν είχα καμία αμφιβολία. Ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Να σαι καλά με έκανες και γέλασα.


Χαίρομαι που διασκεδάζεις.
Δυστυχώς όλοι δεν δηλώνουμε Αθηναίοι γιατί ντρεπόμαστε να πούμε ότι είμαστε από ένα χώριο που τους κατοίκους του τους θεωρούμε νοητικά καθυστερημένους σε ημιάγρια κατάσταση.

Κατάγομαι από τον ένα μου γονέα από εδώ [url]http://el.wikipedia.org/wiki/Βαρβάρα_Χαλκιδικής[/url] και δεν ντρέπομαι να πώ ότι έζησα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου σε αυτό το βουνό.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες