Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Θέλουμε αξιολόγηση των post στο forum ?

Το δημοψήφισμα λήγει στις 21 Δεκ 2012, 16:54

ΝΑΙ
12
63%
ΟΧΙ
5
26%
ΔΞ/ΔΑ
2
11%
 
Σύνολο ψήφων: 19

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 06 Δεκ 2012, 16:54

Μεταφέρω την συζήτηση και θεωρώ ότι χρήζει προσοχής και ψηφοφορίας

viewtopic.php?f=163&t=2980

chprokop έγραψε:
Η ιδέα απλή. Όποιος δημοσιευσει τα περισσότερα posts την εβδομαδα που πέρασε κερδίζει το MOST POSTS AWARD.
To κέρδος είναι να ειναι στη διαθεση της ΔΕ να εκτελέσει ένα project.
Να μεταφράσει ένα κείμενο, να φτιάξει μια ιστοσελίδα, να κάνει μια αναρτηση στο wiki, να κρατήσει πρακτικά (TERROR ).
Ο,τι του πει η ΔΕ. [Αν δεν μπορει να το κανει, θα ερθει στην ΕΔ να τον ξεσκονισουμε κάτι σαν εξεταση στην Υγειονομικη Επιτροπη]


zio_donnie έγραψε:
Βάλε και μια για τις περισσότερες ώρες παπαρολογίας στο μούμπλε. Εκεί να δεις πλάκα.

-mesitiko- έγραψε:
Αποκλείεται να κερδίσω εγώ....είμαι και στα δύο αυτός που μιλάει και γράφει λιγότερο

zio_donnie έγραψε:
Έχω κάνει εδώ και καιρό μια πρόταση για το moderation που έχει πάει άκλαφτη. Το σύστημα slashdot. Βασικά δίπλα σε κάθε πόστ έχει βελάκια (αρνητικό/θετικό) και μια περιγραφή για το σχόλιο (ενημερωτικό/αστείο/εκτός θέματος-αρνητικό). Κάθε αναγνώστης ψηφίζει (αν θέλει) το ποστ. Στις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου μπορείς να βάλεις να κρύβονται αυτόματα τα ποστ με αρνητικό σκορ, οπότε μένει μια συζήτηση της προκοπής, χωρίς να διαγράφεται τίποτα. Αν θες δεν βάζεις όριο, και τα διαβάζεις όλα. Μπορείς να το δεις σε χρήση εδώ.http://ask.slashdot.org/story/12/12/06/ ... -your-desk

Με αυτόν τον τρόπο τα βραβεία θα ήταν για πολλές κατηγορίες (χιούμορ, λογοδιάρροια, ενημέρωση, άποψη, τρολάρισμα) και θα ήταν αφενός πιο αντιπροσωπευτικά αφετέρου πιο δημοκρατικά αφού θα μπορούσες να συμμετέχει ο καθένας με τις ίδιες αξιώσεις.

Η ΙΤ μου είπε πως γίνεται αλλά η ιδέα ξεχάστηκε μέσα στον ορυμαγδό των τελευταίων ημερών.


-mesitiko- γράφω:
EEEEE....λοιπόν ορίστε δουλειά για την ΙΤ...ψηφίστε....
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Voyager-1, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 06 Δεκ 2012, 17:05

Παιδιά εμενα μου αρέσει η ιδέα και έτσι παραπλεύρως μπορούμε να εξουδετερώσουμε και τα troll! :twisted: :twisted:
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 06 Δεκ 2012, 17:05

Yiannis Motsakos έγραψε:Παιδιά εμενα μου αρέσει η ιδέα και έτσι παραπλεύρως μπορούμε να εξουδετερώσουμε και τα troll! :twisted: :twisted:




Αλλωστε τα τρολλ φταινε για ολα......... :lol:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό pav » 06 Δεκ 2012, 17:26

Το προτεινόμενο σύστημα είναι για σχολιασμό, όχι για συζητήσεις. Στη συζήτηση θα πρέπει να ακούγονται και να φαίνονται όλες οι απόψεις, ισότιμα. Αν διαβάζουμε μόνο αυτά που μας αρέσει είναι σαν να κλείνουμε τα αυτιά μας. Ναι, δεν γλιτώνουμε το τρολάρισμα.

Ψηφοφορίες στο liquid.

EDIT: Αν ήταν μόνο για κάποια υπο-φόρουμ τότε ΟΚ.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 06 Δεκ 2012, 17:54

pav έγραψε:Το προτεινόμενο σύστημα είναι για σχολιασμό, όχι για συζητήσεις. Στη συζήτηση θα πρέπει να ακούγονται και να φαίνονται όλες οι απόψεις, ισότιμα. Αν διαβάζουμε μόνο αυτά που μας αρέσει είναι σαν να κλείνουμε τα αυτιά μας. Ναι, δεν γλιτώνουμε το τρολάρισμα.

Ψηφοφορίες στο liquid.



Στην συζήτηση δεν είσαι υποχρεωμένος να ακούσεις τίποτα. Όπως εν τέλει μπορείς να ψηφίσεις έχοντας ήδη μια γνώμη που δεν αλλάζει. Το σύστημα αυτό δεν λογοκρίνει, μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα που σου ταιριάζουν. Επαφίεται στον αναγνώστη και το πόσο ανοιχτόμυαλος είναι, να αποφασίσει τι θα διαβάσει. Για παράδειγμα εγώ διαβάζω τα πάντα, έχω φίλους που το φίλτρο το βάζουν στο +3 (χάνουν από το +2 μέχρι το -5) γιατί θεωρούν χάσιμο χρόνο το να διαβάζουν σχόλια που η συλλογική σοφία έκρινε χαμηλού επιπέδου.

Επαναλαμβάνω πως δεν χάνεις τίποτα, δεν σβήνεις τίποτα. Απλά δίνεις μια δυνατότητα στους πιο εύθικτους ή πολυάσχολους να αποφύγουν μερικά σχόλια που είτε δεν θα διάβαζαν είτε θα έχαναν χρόνο για να απαντήσουν, συντηρώντας το flame war. Επίσης τα trend των αρνητικών και θετικών στο φόρουμ είναι και μια καλή ένδειξη των πραγματικών προθέσεων του σώματος. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν χρησιμοποιείς το φίλτρο έχεις το σημερινό φόρουμ απαράλλαχτο με την έξτρα πληροφορία πως δίπλα στο κάθε σχόλιο θα έχει και μια εκτίμηση της χρησιμότητάς του από τα μέλη.


Στο liquid, ή σε οποιαδήποτε ψηφοφορία μπορείς να πας και χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα στο φόρουμ, και είναι πολλοί που ενημερώνονται και συζητάνε μόνο στο μούμπλε. Το σύστημα που προτείνω ανακαλύφθηκε ως μια μέση οδός ανάμεσα στο σκληρό moderation / αδυσώπητο banhammer και την μετατροπή του φόρουμ σε troll wasteland. ΔΕΝ είναι μέθοδος ψηφοφορίας, ΔΕΝ είναι εναλλακτική στο liquid ή το όποιο liquid. Είναι απλά μια option όπως το φίλοι/εχθροί και τα smilies.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Rainmaker

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Δεκ 2012, 20:40

zio_donnie έγραψε:
pav έγραψε:Το προτεινόμενο σύστημα είναι για σχολιασμό, όχι για συζητήσεις. Στη συζήτηση θα πρέπει να ακούγονται και να φαίνονται όλες οι απόψεις, ισότιμα. Αν διαβάζουμε μόνο αυτά που μας αρέσει είναι σαν να κλείνουμε τα αυτιά μας. Ναι, δεν γλιτώνουμε το τρολάρισμα.

Ψηφοφορίες στο liquid.



Στην συζήτηση δεν είσαι υποχρεωμένος να ακούσεις τίποτα. Όπως εν τέλει μπορείς να ψηφίσεις έχοντας ήδη μια γνώμη που δεν αλλάζει. Το σύστημα αυτό δεν λογοκρίνει, μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα που σου ταιριάζουν. Επαφίεται στον αναγνώστη και το πόσο ανοιχτόμυαλος είναι, να αποφασίσει τι θα διαβάσει. Για παράδειγμα εγώ διαβάζω τα πάντα, έχω φίλους που το φίλτρο το βάζουν στο +3 (χάνουν από το +2 μέχρι το -5) γιατί θεωρούν χάσιμο χρόνο το να διαβάζουν σχόλια που η συλλογική σοφία έκρινε χαμηλού επιπέδου.

Επαναλαμβάνω πως δεν χάνεις τίποτα, δεν σβήνεις τίποτα. Απλά δίνεις μια δυνατότητα στους πιο εύθικτους ή πολυάσχολους να αποφύγουν μερικά σχόλια που είτε δεν θα διάβαζαν είτε θα έχαναν χρόνο για να απαντήσουν, συντηρώντας το flame war. Επίσης τα trend των αρνητικών και θετικών στο φόρουμ είναι και μια καλή ένδειξη των πραγματικών προθέσεων του σώματος. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν χρησιμοποιείς το φίλτρο έχεις το σημερινό φόρουμ απαράλλαχτο με την έξτρα πληροφορία πως δίπλα στο κάθε σχόλιο θα έχει και μια εκτίμηση της χρησιμότητάς του από τα μέλη.


Στο liquid, ή σε οποιαδήποτε ψηφοφορία μπορείς να πας και χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα στο φόρουμ, και είναι πολλοί που ενημερώνονται και συζητάνε μόνο στο μούμπλε. Το σύστημα που προτείνω ανακαλύφθηκε ως μια μέση οδός ανάμεσα στο σκληρό moderation / αδυσώπητο banhammer και την μετατροπή του φόρουμ σε troll wasteland. ΔΕΝ είναι μέθοδος ψηφοφορίας, ΔΕΝ είναι εναλλακτική στο liquid ή το όποιο liquid. Είναι απλά μια option όπως το φίλοι/εχθροί και τα smilies.


έρε μαιμού λογαριασμούς που θα κάνω ;)
+1000 κάθε δημοσίευσή μου θα έχει 8-) :D

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Δεκ 2012, 20:43

Ωραία όλα αυτά αλλά να δω ποιος θα βρεθεί να τα στήσει. Μπουάχαχαχα... 8-)
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Rainmaker

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Δεκ 2012, 20:44

κάτσε να σας διώξουνε και θα δεις εθελοντές :lol:

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Δεκ 2012, 20:45

Αυτό περιμένω!! 8-)
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Διαβάθμιση των post στο forum

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 06 Δεκ 2012, 21:12

έρε μαιμού λογαριασμούς που θα κάνω


Μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στα μέλη. Οπότε κάνε 650 λογαριασμούς και ξεχρεώσαμε.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες