«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Αποδεχόμαστε τον τίτλο του κόμματος
6
12%
Προτείνουμε τον τίτλο «Κόμμα Πειρατών FYROM».
22
42%
Προτείνουμε άλλον τίτλο.
6
12%
Δεν ασχολούμαστε με το θέμα.
6
12%
Δημιουργούμε επιτροπή, που θα επιληφθεί άμεσα του θέματος.
12
23%
 
Σύνολο ψήφων: 52

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 22 Δεκ 2012, 11:50

laskaris_vasilis έγραψε:
........ αποδεικνύεται με DNA τεστ από τους τάφους στην Βεργίνα.
Δόξα τω θεό το Υ γονίδιο μεταβιβάζεται από πατέρα σε γιό απαράλλακτο, οπότε μπορώ άνετα να αποδείξω αν κάποιος νεκρός στη Βεργίνα είναι πρόγονός μου ή όχι.....

Άιντε, με το καλό, και test DNA για να αποδείξουμε την καθαρότητα/ελληνικότητα του καθ` ενός!!
......... Τι μου θυμίζει,........ τι; :?: :?: :?:


Δεν υπάρχει καθαρότητα ελληνικής φυλής.
Από την αρχαιότητα ο ελληνικός χώρος ήταν χωνευτήρι φυλών, και αυτό αποδεικνύεται από το dna των τάφων.
Υπάρχουν όμως απόγονοι αυτών των αρχαίων φυλών που όλοι μαζί ονομάστηκαν έλληνες, και αυτό αποδεικνύεται επίσης από το dna των τάφων.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό kailor » 22 Δεκ 2012, 12:04

drafte έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:
........ αποδεικνύεται με DNA τεστ από τους τάφους στην Βεργίνα.
Δόξα τω θεό το Υ γονίδιο μεταβιβάζεται από πατέρα σε γιό απαράλλακτο, οπότε μπορώ άνετα να αποδείξω αν κάποιος νεκρός στη Βεργίνα είναι πρόγονός μου ή όχι.....

Άιντε, με το καλό, και test DNA για να αποδείξουμε την καθαρότητα/ελληνικότητα του καθ` ενός!!
......... Τι μου θυμίζει,........ τι; :?: :?: :?:


Δεν υπάρχει καθαρότητα ελληνικής φυλής.
Από την αρχαιότητα ο ελληνικός χώρος ήταν χωνευτήρι φυλών, και αυτό αποδεικνύεται από το dna των τάφων.
Υπάρχουν όμως απόγονοι αυτών των αρχαίων φυλών που όλοι μαζί ονομάστηκαν έλληνες, και αυτό αποδεικνύεται επίσης από το dna των τάφων.


Δηλαδή έτσι και στο dna σκοπιανών βρεθεί ότι είναι απόγονοι του Μέγα Αλέξανδρου σημαίνει ότι είναι Μακεδόνες?

Δηλαδή οι Έλληνες πως θα πρέπει να ονομαστούν? Δώριοι, Ιώνες, Πέρσες, ή κάτι άλλο. Γιατί αμφιβάλλω έτσι και έχει μείνει κανένας πραγματικός έλληνας απόγονος!

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 22 Δεκ 2012, 12:07

kailor έγραψε:
drafte έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Άιντε, με το καλό, και test DNA για να αποδείξουμε την καθαρότητα/ελληνικότητα του καθ` ενός!!
......... Τι μου θυμίζει,........ τι; :?: :?: :?:


Δεν υπάρχει καθαρότητα ελληνικής φυλής.
Από την αρχαιότητα ο ελληνικός χώρος ήταν χωνευτήρι φυλών, και αυτό αποδεικνύεται από το dna των τάφων.
Υπάρχουν όμως απόγονοι αυτών των αρχαίων φυλών που όλοι μαζί ονομάστηκαν έλληνες, και αυτό αποδεικνύεται επίσης από το dna των τάφων.


Δηλαδή έτσι και στο dna σκοπιανών βρεθεί ότι είναι απόγονοι του Μέγα Αλέξανδρου σημαίνει ότι είναι Μακεδόνες?


Φυσικά και θα είναι μακεδόνες, αν βρεθεί σε αυτούς dna όμοιο με αυτό τάφων της Μακεδονίας που χρονολογούνται την εποχή του Αλέξανδρου.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό kailor » 22 Δεκ 2012, 12:12

drafte έγραψε:
kailor έγραψε:
Δηλαδή έτσι και στο dna σκοπιανών βρεθεί ότι είναι απόγονοι του Μέγα Αλέξανδρου σημαίνει ότι είναι Μακεδόνες?


Φυσικά και θα είναι μακεδόνες, αν βρεθεί σε αυτούς dna όμοιο με αυτό τάφων της Μακεδονίας που χρονολογούνται την εποχή του Αλέξανδρου.


Άντε να σε δω μετά τι θα λές για τους Τούρκους που θα ζητάνε το όνομα Μακεδόνες? Και θα έχουν κάθε δικαίωμα γιατί η τότε Μακεδονία έφτασε μέχρι τα μέσα της Περσίας και κάναν παιδιά εκεί οι Μακεδόνες στρατιώτες!

Για να δω μετά εσείς οι ελληναράδες πως θα το πάρετε μετά έτσι και ερθούν και οι σημερινοί Τούρκοι και ζητάνε να ονομαστούν Μακεδόνες?

Δικαιώμα τους οι σκοπιανοί, να ονομαστούν όπως γουστάρουν, αρκεί να μην έχουν παραπάνω απαιτήσεις όπως εδάφη κλπ.

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 22 Δεκ 2012, 12:15

kailor έγραψε:
drafte έγραψε:
kailor έγραψε:
Δηλαδή έτσι και στο dna σκοπιανών βρεθεί ότι είναι απόγονοι του Μέγα Αλέξανδρου σημαίνει ότι είναι Μακεδόνες?


Φυσικά και θα είναι μακεδόνες, αν βρεθεί σε αυτούς dna όμοιο με αυτό τάφων της Μακεδονίας που χρονολογούνται την εποχή του Αλέξανδρου.


Άντε να σε δω μετά τι θα λές για τους Τούρκους που θα ζητάνε το όνομα Μακεδόνες? Και θα έχουν κάθε δικαίωμα γιατί η τότε Μακεδονία έφτασε μέχρι τα μέσα της Περσίας και κάναν παιδιά εκεί οι Μακεδόνες στρατιώτες!

Για να δω μετά εσείς οι ελληναράδες πως θα το πάρετε μετά έτσι και ερθούν και οι σημερινοί Τούρκοι και ζητάνε να ονομαστούν Μακεδόνες?


Μην προτρέχεις. Κάτσε να βγουν αποτελέσματα από τους τάφους πρώτα.....

Πάντως αυτό είναι αλήθεια, οι σημερινοί τούρκοι, με την μέθοδο του παιδομαζώματος και τους γενίτσαρους που είχαν, είναι πολύ πιο πιθανό να έχουν μακεδονικά γονίδια από ότι οι χριστιανοί σκοπιανοί (οι οποίοι κατά βάση είναι σλάβοι).

Για μένα πάντως ναι, εκτός από πολιτισμικό (δηλαδή θέμα ελληνικής γλώσσας) είναι ΚΑΙ γενετικό το θέμα της μακεδονίας, Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να ονομάσω μακεδόνα κάποιον ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ, ακόμα και αν εξωτερικά μοιάζει με κινέζο.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 22 Δεκ 2012, 14:49

Ωραία, το γυρίσαμε τώρα και σε θέματα γονιδιακής καθαριότητα... Συγνώμη αλλά, ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!

Btw αν είσαι Έλληνας ή κάτι άλλο, έχει να κάνει με την κουλτούρα, παιδεία, κλπ που μεγάλωσες. Τα γονίδια δεν έχουν να κάνουν τίποτα μ' αυτό. Τα παιδιά Αλβανών που έχουν μεγαλώσει στην Ελλάδα μπορούν να είναι περισσότερο Έλληνες από ένα χρυσαυγόπουλο.
Verba volant, scripta manent

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 22 Δεκ 2012, 16:16

Δεν υπάρχει καθαρότητα ελληνικής φυλής. Από την αρχαιότητα ο ελληνικός χώρος ήταν χωνευτήρι φυλών, και αυτό αποδεικνύεται από το dna των αρχαίων τάφων. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και σήμερα απόγονοι αυτών των αρχαίων φυλών. Αυτό μόνο κάτι θολοκουλτουριάρηδες το υποστηρίζουν, ότι δηλαδή οι αρχαίες αυτές φυλές έχουν εξαφανιστεί εντελώς.

Οι χρυσαυγίτες από την άλλη, ή τουλάχιστον ο πρόεδρός τους, δεν το βλέπει γονιδιακά. Ελληνας είναι, λέει, όποιος έχει παππού που έχει πολεμήσει το 1821 ή το 1940. Άρα οι χρυσαυγίτες μιλάνε για νεοέλληνες. Επισήμως πάντα βέβαια, γιατί ανεπισήμως και μεταξύ τους παραμυθιάζονται ότι είναι μέχρι και απόγονοι των ελ . Και φυσικά στην ερώτηση αν είναι έλληνες οι εβραίοι ή οι μουσουλμάνοι που πολέμησαν το 40 και είχαν και ήρωες, εκεί μασάνε τα μουστάκια τους.

Όσο για τους σκοπιανούς, αν υποστηρίζουν ότι είναι αρχαίοι μακεδόνες, τότε ναι, τους χρειάζεται ένα dna τεστ για να στρώσουν χαρακτήρα. Αν από την άλλη υποστηρίζουν ότι είναι νέοι μακεδόνες, τότε οφείλουν να σεβαστούν το δικαίωμα στο όνομα των απόγονων αυτών των αρχαίων φυλών που προϋπήρχαν στο χώρο και έφεραν το όνομα μακεδόνες πριν από αυτούς. Και μιλάμε κυρίως για τους νεοέλληνες. Αλλά σίγουρα και για αλβανούς ή τούρκους, που κάποιοι από αυτούς μπορεί να βρεθεί ότι κατάγονται από αρχαίους μακεδόνες, σίγουρα περισσότερο από ότι οι σκοπιανοί. Το όνομα της μακεδονίας ήταν για αιώνες γεωγραφικός προσδιορισμός, άρα δεν μπορεί να ανήκει αποκλειστικά σε κάποιους οι οποίοι μάλιστα συμβαίνει να μην έχουν και καμιά απολύτως γονιδιακή ή πολιτισμική σχέση με τις αρχαίες φυλές που έφεραν αυτό το όνομα ως εθνικό προσδιορισμό.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό manos_ » 22 Δεκ 2012, 17:05

Γλώσσα, κοινή θρησκεία και συνάφεια στον χώρο, μαζί, είναι αρκετά κριτήρια για να μιλά κανείς για Έλληνες, οι οποίοι ήταν πράγματι πολυφυλετικοί. Εθνολογικά οι Σκοπιανοί είναι Σλάβοι. Τον Μ. Αλέξανδρο τον δίδασκε ο Αριστοτέλης.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 22 Δεκ 2012, 18:18

Μη εθνικιστή Διονύση ποιοί ήταν ακριβώς οι Έλληνες;;;;;;;

Είσαι και εσύ της γερμανικής σχολής που λέει Ελλάδα ήταν μόνο η Αθήνα.


Το ζήτημα αφορά τους ιστορικούς. Εμένα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί δεν είμαι προγονόπληκτος. Σέβομαι τους προγόνους μου αλλά δεν απαιτώ να με σέβονται απλά και μόνο επειδή γεννήθηκα στο γεωγραφικό μέρος που μεγαλούργησε κάποιος πριν 3.000 χρόνια. Προσωπικά μου αρέσει να υπερηφανεύομαι για τα δικά μου επιτεύγματα και όχι να είμαι ο χαραμοφάης των περασμένων γενεών.

Αν ζούσαν αυτοί που "προστατεύετε" με τα βελάσματά σας, θα σας περιγελούσαν. Ο Πλάτωνας, ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης και οι διάφοροι άλλοι που πέρασαν στην ιστορία δεν έχουν ανάγκη την ποδοσφαιρικού είδους οπαδοσύνη σας. Οι ιδέες τους ζουν και βασιλεύουν. Αλλά εσείς θέλετε να καπελώσετε την ιδιοφυΐα άλλων για να καμαρώνετε σαν τα γύφτικα σκεπάρνια. Δεν προσφέρετε τίποτα, δεν δημιουργήσατε τίποτα αλλά καβατζώνετε τον κόπο άλλων.

Pathetic.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 22 Δεκ 2012, 18:59

Δεν είναι θέμα υπερηφάνειας, αλλά θέμα ταυτότητας.

Δηλαδή αν ερχόμουν και σου έλεγα ότι δεν είσαι γιος του πατέρα σου, αλλά είμαι εγώ και εσύ να ψάξεις να βρεις άλλο μπαμπά και να αλλάξεις και το επίθετό σου, πως θα σου φαινόταν; Θα το δεχόσουν, θα μου έλεγες "ναι έχεις δίκιο, δεν είμαι γιος του πατέρα μου, πάω να αλλάξω επίθετο!";;;;;;;; Και άραγε, αν τελικά ήσουν τρελός και το έκανες αυτό, τι γνώμη θα είχε για σένα ο πατέρας σου;;;;

Κάτι ανάλογο κάνουν και αυτοί, αλλά σε επίπεδο έθνους. Και κάτι τέτοιο μας ζητάνε οι θολοκουλτουριάρηδες. Μας ζητάνε να απαρνηθούμε τους προγόνους μας και το επίθετο μας ως Μακεδόνες, και να το δώσουμε σε αλλόφυλους και άσχετους. Να το ζητάγανε οι Τούρκοι ως εξισλαμισμένοι αρχαίοι έλληνες, να πω ναι. Να το ζητάνε οι Αλβανοί, ας πάει το παλιάμπελο. Αλλά οι Σλάβοι, ως νεοφερμένοι στην περιοχή, δεν έχουν παρά ελάχιστα δικαιώματα στο όνομα Μακεδονία.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες