«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

«Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Αποδεχόμαστε τον τίτλο του κόμματος
6
12%
Προτείνουμε τον τίτλο «Κόμμα Πειρατών FYROM».
22
42%
Προτείνουμε άλλον τίτλο.
6
12%
Δεν ασχολούμαστε με το θέμα.
6
12%
Δημιουργούμε επιτροπή, που θα επιληφθεί άμεσα του θέματος.
12
23%
 
Σύνολο ψήφων: 52

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό spqx » 21 Δεκ 2012, 09:16

Δεν υπάρχει κράτος με το όνομα Μακεδονία. Άρα το κόμμα πειρατών Μακεδονίας είναι πολύ ασαφές για το ποιούς εκπροσωπεί. Στον ΟΗΕ η γείτονη χώρα είναι καταχωρημένη ως FYROM, έτσι μόνο αυτό το όνομα μπορεί να χρησιμοποιήσει σε διεθνείς συναντήσεις.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 21 Δεκ 2012, 12:23

spqx έγραψε:Δεν υπάρχει κράτος με το όνομα Μακεδονία. Άρα το κόμμα πειρατών Μακεδονίας είναι πολύ ασαφές για το ποιούς εκπροσωπεί.


Μα αυτό θέλουμε να προκαλέσουμε, την ασάφεια.
Έχει σημασία να είμαστε οι πρώτοι που θα έχουμε αυτό το όνομα, αν το πάρουν πρώτοι οι σκοπιανοί το χάσαμε το παιχνίδι.

Όχι μόνο αυτό, αλλά δεδομένου ότι θα είμαστε (για το εξωτερικό μόνο, όχι εσωτερικά!) συνομοσπονδία κομμάτων, ίσως θα έπρεπε να "εμφανίσουμε" στους ξένους και άλλα κόμματα, όπως το κόμμα Ουγγαρίας (ελλάδος) (η ουγγαρία πρόσφατα αναγνώρισε τα σκόπια) για να κάνουμε ακόμα μεγαλύτερη την ασάφεια, και να δώσουμε να καταλάβουν οι ξένοι πειρατές τι ακριβώς κάνουν, να τους πληρώσουμε με το ίδιο νόμισμα που μας πληρώνουν και αυτοί τόσα χρόνια.

Φανταστείτε σε ένα φόρουμ, να είναι το κόμμα της κανονικής ουγγαρίας, και να είναι και ένα δικό μας με το ίδιο όνομα, μέλος της συνομοσπονδίας.
Αν το χειριστούμε καλά μπορούμε να προκαλέσουμε χαμό!!!

Δεν ξέρω αν είναι καλή λύση, ίσως είναι λύση απελπισίας.
Αλλά θεωρώ ότι όποια άλλη λύση να διαλέξουμε το όνομα το έχουμε χαμένο.
Τουλάχιστον με αυτή θα ακουστεί το αίτημά μας.

Και θα αναγκάσουμε τους πειρατές είτε να δεχτούν ότι υπάρχει copyright στο όνομα ενός έθνους, είτε ότι δεν υπάρχει και θα είναι αναγκασμένοι να ανέχονται τον χαμό και την ασάφεια που εμείς θα δημιουργούμε.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Δεκ 2012, 12:43

Αλλά θεωρώ ότι όποια άλλη λύση να διαλέξουμε το όνομα το έχουμε χαμένο.


Δεν είναι δικό σου για να το χάσεις. Τι είναι αυτά τα καραγκιοζιλίκια;
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 21 Δεκ 2012, 12:54

zio_donnie έγραψε:Δεν είναι δικό σου για να το χάσεις. Τι είναι αυτά τα καραγκιοζιλίκια;


Να δούμε αν θα έχουν την ίδια άποψη με την δικιά σου και οι φίλοι μας οι ξένοι πειρατές, όταν αρχίσουμε να εμφανίζουμε κόμματα με το δικό τους όνομα, δημιουργώντας εσκεμμένα σύγχυση στις διεθνείς συναντήσεις.

Υπάρχει μια διαγαλαξιακή συμφωνία μεταξύ λογικών όντων, ότι το όνομα ανήκει σε αυτόν που το διαλέγει πρώτος. Εκτός και αν θεωρείς ότι θα έπρεπε να μπορώ να ανοίξω account zio_donnie μέσα σε αυτό το φόρουμ!!!

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό adrian » 21 Δεκ 2012, 13:29

Εγω άλλη απορία έχω ντραφτε.
Γιατί μιλάς σε Α πληθυντικό για τους πειρατές; Αφού δεν είσαι.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Δεκ 2012, 13:30

pappasadrian έγραψε:Εγω άλλη απορία έχω ντραφτε.
Γιατί μιλάς σε Α πληθυντικό για τους πειρατές; Αφού δεν είσαι.


Εγώ είμαι ρε και μπερδεύομαι.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Δεκ 2012, 15:30

Υπάρχει μια διαγαλαξιακή συμφωνία μεταξύ λογικών όντων, ότι το όνομα ανήκει σε αυτόν που το διαλέγει πρώτος.


Αν θες (που δε θες) να το δεις λογικά, οι πρώτοι που είπαν τον εαυτό τους "μακεδονία" δεν ήταν Έλληνες με την σημερινή έννοια του όρου. Οι "φιλιππικοί" γράφτηκαν για να προειδοποιήσουν για την μακεδονική απειλή ενάντια στους τότε Έλληνες. Το οτί εσύ αποφάσισες πως κληρονόμησες τα πάντα που υπήρξαν κάποια στιγμή εντός των σημερινών Ελληνικών συνόρων από καταβολής κόσμου, δεν σημαίνει ούτε πως έχεις δίκιο (όσο και να το θες δεν είσαι απόγονος του Περικλή) ούτε πως έχεις αποκλειστικότητα.

Ψιλά γράμματα για τους εθνικιστές που ξέρουν μόνο να βελάζουν "η μακεδονία είναι μόνο ελληνική". Όση σχέση έχω εγώ με τον Χιροχίτο, άλλη τόση έχεις εσύ με τον Μεγαλέξαντρο. Μπεεεεε.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

drafte
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2012, 21:01

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό drafte » 21 Δεκ 2012, 17:49

zio_donnie έγραψε:
Υπάρχει μια διαγαλαξιακή συμφωνία μεταξύ λογικών όντων, ότι το όνομα ανήκει σε αυτόν που το διαλέγει πρώτος.


Αν θες (που δε θες) να το δεις λογικά, οι πρώτοι που είπαν τον εαυτό τους "μακεδονία" δεν ήταν Έλληνες με την σημερινή έννοια του όρου. Οι "φιλιππικοί" γράφτηκαν για να προειδοποιήσουν για την μακεδονική απειλή ενάντια στους τότε Έλληνες. Το οτί εσύ αποφάσισες πως κληρονόμησες τα πάντα που υπήρξαν κάποια στιγμή εντός των σημερινών Ελληνικών συνόρων από καταβολής κόσμου, δεν σημαίνει ούτε πως έχεις δίκιο (όσο και να το θες δεν είσαι απόγονος του Περικλή) ούτε πως έχεις αποκλειστικότητα.

Ψιλά γράμματα για τους εθνικιστές που ξέρουν μόνο να βελάζουν "η μακεδονία είναι μόνο ελληνική". Όση σχέση έχω εγώ με τον Χιροχίτο, άλλη τόση έχεις εσύ με τον Μεγαλέξαντρο. Μπεεεεε.


Καλά εσύ έφυγες πολύ πίσω και σε έχασα!
Ναι το ξέρω, ο Μεγαλέξανδρος το διάλεξε πρώτος το όνομα, αλλά αυτός έχει πεθάνει!
Φυσικά το ποιοι είναι πλησιέστεροι απόγονοι των μακεδόνων, αποδεικνύεται με DNA τεστ από τους τάφους στην Βεργίνα.
Δόξα τω θεό το Υ γονίδιο μεταβιβάζεται από πατέρα σε γιό απαράλλακτο, οπότε μπορώ άνετα να αποδείξω αν κάποιος νεκρός στη Βεργίνα είναι πρόγονός μου ή όχι.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια, και αυτό το ξέρουν (αλλά και το φοβούνται) τόσο οι σλαβοσκοπιανοί όσο και οι θολοκουλτουριάρηδες σαν και σένα.
Η επιστήμη μπορεί πολύ άνετα να απαντήσει για το ποιος είναι ο πραγματικός απόγονος των Μακεδόνων.
Αλλά δεν το πάω εκεί.

Αυτό που λέω τόση ώρα, για να συνεννοηθούμε επιτέλους, ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΠΡΩΤΟΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΣΤΟ PPI !!!!
Έχει τεράστια σημασία να το διαλέξουμε πρώτοι γιατί....
Υπάρχει μια διαγαλαξιακή συμφωνία μεταξύ λογικών όντων, ότι το όνομα ανήκει σε αυτόν που το διαλέγει πρώτος.

Εκτός και αν θεωρείς ότι θα έπρεπε να μπορώ να ανοίξω account zio_donnie μέσα σε αυτό το φόρουμ!!!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 22 Δεκ 2012, 00:40

zio_donnie έγραψε:
Υπάρχει μια διαγαλαξιακή συμφωνία μεταξύ λογικών όντων, ότι το όνομα ανήκει σε αυτόν που το διαλέγει πρώτος.


Αν θες (που δε θες) να το δεις λογικά, οι πρώτοι που είπαν τον εαυτό τους "μακεδονία" δεν ήταν Έλληνες με την σημερινή έννοια του όρου. Οι "φιλιππικοί" γράφτηκαν για να προειδοποιήσουν για την μακεδονική απειλή ενάντια στους τότε Έλληνες. Το οτί εσύ αποφάσισες πως κληρονόμησες τα πάντα που υπήρξαν κάποια στιγμή εντός των σημερινών Ελληνικών συνόρων από καταβολής κόσμου, δεν σημαίνει ούτε πως έχεις δίκιο (όσο και να το θες δεν είσαι απόγονος του Περικλή) ούτε πως έχεις αποκλειστικότητα.

Ψιλά γράμματα για τους εθνικιστές που ξέρουν μόνο να βελάζουν "η μακεδονία είναι μόνο ελληνική". Όση σχέση έχω εγώ με τον Χιροχίτο, άλλη τόση έχεις εσύ με τον Μεγαλέξαντρο. Μπεεεεε.


Ερώτηση κρίσεως.

Μη εθνικιστή Διονύση ποιοί ήταν ακριβώς οι Έλληνες;;;;;;;

Είσαι και εσύ της γερμανικής σχολής που λέει Ελλάδα ήταν μόνο η Αθήνα.

Για να σοβαρευτούμε λίγο, γιατί το παπαγαλίζειν αποτελεί ιδιότητα του Μπάμπη και όχι των πειρατών.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: «Κόμμα Πειρατών Μακεδονίας»;

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 22 Δεκ 2012, 10:17

........ αποδεικνύεται με DNA τεστ από τους τάφους στην Βεργίνα.
Δόξα τω θεό το Υ γονίδιο μεταβιβάζεται από πατέρα σε γιό απαράλλακτο, οπότε μπορώ άνετα να αποδείξω αν κάποιος νεκρός στη Βεργίνα είναι πρόγονός μου ή όχι.....

Άιντε, με το καλό, και test DNA για να αποδείξουμε την καθαρότητα/ελληνικότητα του καθ` ενός!!
......... Τι μου θυμίζει,........ τι; :?: :?: :?:
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες