Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Νέο Σύνταγμα από Λαϊκή Συντακτική Εθνοσυνέλευση.
30
79%
Αναθεώρηση του υπάρχοντος από τους πολιτικούς.
2
5%
Να μην αλλάξει τίποτα.
3
8%
Δεν γνωρίζω
3
8%
 
Σύνολο ψήφων: 38

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Νοέμ 2012, 13:01

Ρε θανάση, μήπως έχουμε χάσει την μπάλα.
Όλο μας το πρόβλημα στην έλλειψη Δημοκρατίας είναι το Σύνταγμα;
Πόσα άρθρα στο Σύνταγμα αποτελούν τροχοπέδη αυτής της Χώρας;

Και πώς ακριβώς φαντάζεσαι την Λαϊκή Διαβούλευση στην χώρα του ΔΞ/ΔΑ;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Rainmaker

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 09 Νοέμ 2012, 13:09

Μια απλή δημοσκόπηση έβαλα! 8-)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 09 Νοέμ 2012, 15:33

!! Νέο Σύνταγμα από Λαϊκή Συντακτική Εθνοσυνέλευση !!

Μια σημαντική αλλαγή του άρθρου 60 του συντάγματος>
https://dl.dropbox.com/u/103877806/powerpoint%20Kopie.pptx
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό adrian » 09 Νοέμ 2012, 16:19

Εγω το σύνταγμα θέλω να γίνει skate park
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 09 Νοέμ 2012, 16:24

pappasadrian έγραψε:Εγω το σύνταγμα θέλω να γίνει skate park


1+
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό chprokop » 09 Νοέμ 2012, 21:12

pappasadrian έγραψε:Εγω το σύνταγμα θέλω να γίνει skate park


Και ποιος σου λεει οτι θα παραμεινει τετοιο?
Με την ανομια της Μεταπολιτευσης το κοβω για υπαιθρια μπυραρια με σπονσορα τη Fix....

panos427
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 15:57

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό panos427 » 09 Νοέμ 2012, 22:15

mankasp έγραψε:
kailor έγραψε:γιατί να κάνεις revert Μανώλη? Το παίρνεις και το φτιάχνεις από την αρχή, και εάν σου αρέσει κάτι από κάποιο προηγούμενο Σύνταγμα το κρατάς και το βάζεις και στο καινούριο.


Γιατί πιστεύω πως αν πούμε να το αλλάξουμε τώρα θα γίνει εν βρασμό και θα το κάνουμε χειρότερο.



Τα συντάγματα εν βρασμώ ψηφίζονται. Όταν είναι ήρεμα τα πράγματα, συμβαίνουν τροποποιήσεις στυλ Βενιζέλου!
Πάνος Σιμιτός - Δικηγόρος - Σαντορίνη / Bad Soden - Salmünster - panos427@gmail.com
Πάντα ρει... (Κι αυτό δεν αλλάζει!)

panos427
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 15:57

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό panos427 » 09 Νοέμ 2012, 22:23

Kotsos έγραψε:Ρε θανάση, μήπως έχουμε χάσει την μπάλα.
Όλο μας το πρόβλημα στην έλλειψη Δημοκρατίας είναι το Σύνταγμα;
Πόσα άρθρα στο Σύνταγμα αποτελούν τροχοπέδη αυτής της Χώρας;

Και πώς ακριβώς φαντάζεσαι την Λαϊκή Διαβούλευση στην χώρα του ΔΞ/ΔΑ;



Όλο μας το πρόβλημα δεν είναι το Σύνταγμα, αλλά το Σύνταγμα θεσπίζει τους βασικούς θεσμούς, που τώρα δεν είναι πλέον λειτουργικοί και που από εγγυήσεις της δημοκρατίας κατάντησαν φίλτρα διήθησης της λαϊκής βούλησης.
Νομίζω ότι το Σύνταγμα είναι καιρός να αλλάξει προς την κατεύθυνση της κατοχύρωσης μιας όσο το δυνατό πιο άμεσης δημοκρατίας (προσωπικά τίθεμαι υπέρ του κληρωτού και όχι αιρετού κοινοβουλίου, καθώς και της υποχρεωτικότητας των δημοψηφισμάτων σε κάποια θέματα), αλλά και πρόσθετων εξειδικεύσεων της ατομικής ελευθερίας (π.χ. κατοχύρωση του δικαιώματος της επικοινωνίας, της πρόσβασης στην επιστημονική γνώση κλπ).
Πάνος Σιμιτός - Δικηγόρος - Σαντορίνη / Bad Soden - Salmünster - panos427@gmail.com
Πάντα ρει... (Κι αυτό δεν αλλάζει!)

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Νοέμ 2012, 19:19

Μα όλα αυτά που λες για τα ατομικά δικαιώματα υπάρχουν ήδη στο υπάρχον Σύνταγμα.
Για την Αμεσοδημοκρατία μιλάμε για αλλαγή του πολιτεύματος οπότε λογικά δεν μπορεί να υπάρχει στο υπάρχον Σύνταγμα αλλά και για να αλλάξει χωρίς πραξικόπημα ή λαϊκή επανάσταση θα πρέπει να έχει τα 2/3 των βουλευτών.
Για να γίνουμε κόμμα του 45% πιστεύεις οτι φτάνει να λες βγάλτε με και θα αλλάξω το Σύνταγμα έτσι ή πρέπει να δώσεις μια αμεσοδημοκρατική αρχή σαν οργάνωση του κόμματος σου που να βγάζει λύσεις στα προβλήματα της χώρας. 7 κόμματα που θέλανε την αμεσοδημοκρατία κατεβήκαν σε αυτές τις εκλογές και όλα μαζί δεν μαζέψαν πάνω από 2% μήπως θα έπρεπε να μας προβληματίσει και να αναπροσαρμόσουμε την στρατηγική μας;

Από την άλλη όλες οι αλλαγές που προτείνονται είναι στο πνεύμα της ιδεοληψίας και ουδεμία σχέση με τα πραγματικά προβλήματα έχουν.
Δες όλες τις συζητήσεις για αλλαγές του συντάγματος που υπάρχουν στο παρόν φόρουμ. Ολες κινούνται στα πλαίσια της ιδεοληψίας.
Ούτε μία συζήτηση για τα άρθρα 106 και 107 περι προστασίας κεφαλαίου εξωτερικού που είναι μιά από τις αιτίες που είμαστε στο μνημόνιο.
Αντίθετα το βασικό μας πρόβλημα είναι αν η στράτευση είναι υποχρεωτική ή έχουμε κυριάρχουσα θρησκεία η κάνουμε δημοψηφίσματα (που προβλέπονται από το υπάρχον σύνταγμα) τα οποία αν αλλάξουν με ένα μαγικό τρόπο θα βγούμε από το μνημόνιο.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τί θέλετε να γίνει με το Σύνταγμα?

Δημοσίευσηαπό agelos » 10 Νοέμ 2012, 19:45

7 κόμματα που θέλανε την αμεσοδημοκρατία κατεβήκαν σε αυτές τις εκλογές και όλα μαζί δεν μαζέψαν πάνω από 2% μήπως θα έπρεπε να μας προβληματίσει και να αναπροσαρμόσουμε την στρατηγική μας;


δεν ειναι το πρόβλημα η στρατηγική (οι αρχές μας) το πρόβλημα ειναι όλη η ελληνικη κοινωνία γι αυτο τοσημαντικότερο που έχουμε να κάνουμε φυσικά ειναι να δείξουμε γιατί ειναι απαραίτητη αυτη η στροφή στον τρόπο που βλέπουμε και ασκούμε τα εκλογικά μας δικαιώματα...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες