Η βία στον αθλητισμό, προτάσεις

Εδώ συζητιέται ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη κατηγορία, σε χαλαρούς τόνους.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Η βία στον αθλητισμό, προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 26 Φεβ 2015, 13:13

Θα ήθελα να συζητήσουμε εδώ το θέμα και να ακούσω τις προτάσεις σας για την εξάλειψη (;), περιορισμό του φαινομένου.

Μερικές δικές μου σκέψεις (εκτός του ηλεκτρονικού-ονομαστικού εισιτηρίου και των καμερών στους αθλητικούς χώρους που είμαι σύμφωνος) είναι η εισαγωγή των επαγγελματικών ομάδων (ΠΑΕ, ΚΑΕ, ΤΑΠ) στο χρηματιστήριο και απαγόρευση της κατοχής από έναν μέτοχο πάνω από ένα ποσοστό (π.χ. 1% - 3%) των μετοχών μιας Αθλητικής Α.Ε. μέχρι 3ου βαθμού συγγένειας.

Η πολυμετοχικότητα-μικρομετοχικότητα (crowdfunding) θα αφαιρέσει την δυνατότητα των "πλούσιων" προέδρων να δημιουργούν προσωπικούς στρατούς οπαδών. Οι αποφάσεις θα λαμβάνονται με γενικές συνελεύσεις μετόχων, όπου θα εκλέγεται το Διοικητικό συμβούλιο για 1-2 χρόνια που θα διαχειρίζεται τις τύχες της Αθλητικής Α.Ε. (παρόμοιο παράδειγμα η Μπαρτσελόνα κ.α).

Η διαιτησία (παρατηρητές, κριτές) να ανήκει διοικητικά στην Αθλητική δικαιοσύνη που θα τους ορίζει στους αγώνες και θα τους κρίνει-βαθμολογεί για τις αποφάσεις τους (αξιολόγηση) κάθε 6 μήνες για την σωστή εφαρμογή των κανονισμών και θα τους κατατάσσει σε κατηγορίες (διεθνής, α', β', γ'....κλπ)

Ιδιωτικές εταιρείες ή πιστοποιημένοι υπάλληλοι της Αθλητικής Α.Ε. θα αναλαμβάνουν την τήρηση της τάξης (security) στους αθλητικούς χώρους και γύρω από αυτούς, απελευθερώνοντας παράλληλα σημαντικές αστυνομικές δυνάμεις από πάρεργο.

Παραχώρηση-διευκόλυνση στις Αθλ.Α.Ε να αποκτήσουν ιδιόκτητες εγκαταστάσεις στις οποίες θα είναι υπεύθυνες για την συντήρησή τους και με το δικαίωμα να τις παραχωρούν δωρεάν για τους αγώνες των Εθνικών Ομάδων και για κοινωφελείς αγώνες-εκδηλώσεις όταν τους ζητηθεί (με κάποια μαξιμουμ π.χ. 3 φορές τον χρόνο)

Πριν και μετά την διεξαγωγή του "επαγγελματικού" αγώνα να διεξάγονται οι αγώνες των φυτωρίων των ομάδων (π.χ. πριν οι "εφηβικές" ομάδες, μετά οι "παιδικές"). Με αυτόν τον τρόπο τα γήπεδα θα γεμίσουν με οικογένειες-γονείς-θεατές που (λογικά) δεν θα προκαλούν επεισόδια.

Αυτά για αρχή και επανέρχομαι, αφού ακούσω και τις δικές σας προτάσεις και σκεφτώ μερικά ακόμα.

(Το έβαλα στην χαλαρή για αρχή, δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να ασχοληθούμε με τον "επαγγελματικό" αθλητισμό. Είναι σχήμα οξύμωρο για μένα οι λέξεις: "επαγγελματικός" και "αθλητισμός")
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η βία στον αθλητισμό, προτάσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Φεβ 2015, 09:54

Να προσθέσω αυτό που από όσα διάβασα είναι και πρόταση της κυβέρνησης:
Διάλυση/κατάργηση των συνδέσμων.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες