Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Εδώ συζητιέται ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη κατηγορία, σε χαλαρούς τόνους.
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 30 Δεκ 2014, 14:27

ekfrasi έγραψε:Ψήφισα ΝΑΙ*






(κακία = *με την σιγουριά ότι δε θα γίνει τίποτα, sorry)


Η κατάρα της Κασσάνδρας ήταν να μη δίνει κανένας πίστη στις προφητείες της, το θέμα ήταν όλες οι προφητείες της Κασσάνδρας αποδεικνύονταν αληθινές, ασχέτως εάν δεν τις πίστευαν όσοι τις άκουγαν.

Για τον Δούρειος Ιππο, τότε είπε αλήθεια, η Τροία (όριο 3%) έπεσε. Αν την ακούγαν και το καίγανε το "αλογάκι" έξω απο τα τείχη δε θα παθαίναν τίποτα. Στην περίπτωση μας το κάψανε (? ή το κάψαμε - οι εντός ΔΙ) πριν μπει. Η Ιλιάδα έχει αρκετά μαθήματα για μας και γιατί ο δικός τους ΔΙ πέτυχε ενώ ο δικός μας όχι.

Φθόνο/έριδες και ζήλιες/αντηζιλίες, ως original Ελληνες και αυτοί είχαν, φατριες, ομαδες, εσωτερικά μαχιαρώματα, δεξιους/αριστερούς, άτομα που τα κάναν απλά για προσωπική προβολή, άλλοι για λεφτά μόνο, άλλοι για τον "πούτσο" (κυριολεκτικά), άλλοι απλά γιατί βαρέθηκαν 10 χρόνια στην απέξω κτλ, κτλ... και όμως τα κατάφεραν, γιατί? τι έγινε μόνιασαν ξαφνικά ή τα βρήκαν? @@ απλά ήρθε ο καιρός που τους ένοιαξε το αποτέλεσμα (να μπουν μέσα***) περισσότερο απο τις μαλακίες που κάνανε έξω 10 χρόνια.

∉ Δεν έχουμε ακόμα ψηθεί, μπουχτίσει, πολεμήσει αρκετά. Ισως μετά απο 8 χρόνια (εεεεε 2 γεμάτα, τα φάγαμε) δηλαδή άλλες 2 εκλογές...
∉ Δεν έχουμε εξαφανίσει/κάψει τα περίχωρα που εφοδιάζουν την Τροία (τους πολίτες... νοοτροπίες εννοώ που ψηφίζουν ακόμα τους "μεγάλους"), 9 χρόνια ο πόλεμος τους γινόταν στα πέριξ, όχι μέσα στην Τροία. Πως το λένε στο στρατό? cut the supply lines. Λεφτά είχαν (και πριν ξεκινήσουν, αλλά το πλιάτσικο/πειρατία - με την κακή έννοια, λεηλασία κτλ τους δίναν λάφυρα - και γυναίκες by the way).
Κάναν και τους γείτονες να θεωρούν τους Τρώες υπαίτιους για τα δινά τους. [√ εδώ καλά είμαστε... ο μέσος πολίτης θεωρεί το δικομματισμό και τους "μεγάλους" ήδη πηγή του κακού - θα μου πεις γιατί τα βόδια ακόμα τους ψηφίζουν)
Κοινώς τους γνωρίζαν ΠΡΙΝ! απο τη δράση τους, κακή ή καλή - αδιάφορο. Δεν υπήρχε ούτε ένας στην ευρήτερη περιοχή που να μην ήξερε ποιοι είναι οι Πειρατές... έεεεεε οι Ελληνες θέλω να πω.

√ Είχαμε μόνο Οδυσσέα (Ναι, την ιδέα την είχαν οι Πειρατές, όλοι το αναγνωρίζουν αυτό)
∉ Δεν έχουμε Επειό! (ο κατασκευαστής)
∉ Δεν έχουμε 2,000 άτομα (ναι, κύριοι, τόσοι μπήκαν μέσα στο αλογάκι, ούτε καν 200 που έλεγε ο Ανέστης, 2,000 ενεργοί, πολύ ενεργοί, οι καλύτεροι απο όλες τις ομάδες ήταν μέσα)
∉ Ειχαν σιγή ασυρμάτου για το project, χωρίς διαρροές

∉ Επεισαν τους "άλλους" ότι ήταν «έλληνες αθηνά χαριστήριον» δηλαδή: Αφιερωμένο στην Αθηνά από τους Έλληνες, τουτέστιν ότι εγκατέλειψαν, ότι ήταν loosers, ότι έχασαν, δεν ζητοκραύγαζαν "θα σας γαμήσουμε βρε μουνιά, τώρα που θα μπούμε" , μπήκαν πρώτα και μετά τους πήδηξαν!

Εμένα δε με χαλάει καθόλου να μαθαίνουμε απο τα λάθη/αποτυχίες, οτιδήποτε.
Τι και αν χάθηκε μια μάχη? ο πόλεμος συνεχίζεται - εκτός των τειχών!
(αν ποτέ μπούμε μέσα, τότε δε θα σταματήσει - θα αρχίσει καινούργιος - ο δύσκολος, γιατί δε θέλουμε να κάψουμε την Βουλή- Τροία, να την αλλάξουμε θέλουμε)

Δε ξέρω για σας... εγώ είμαι ΟΚ και 10 χρόνια μετά να γίνει ο ΔΙ - μόνος του (πειρατικός) ή με "παρέα", αρκεί να μας ξέρουν τα πέριξ μέχρι τότε και να το θέλουμε τόσο που αν μας κάψουν τότε να μην μας νοιάζει γιατί θα έχει κερδιθεί ήδη η νίκη στις καρδιές του κόσμου.

Καλό κουράγιο σε όλους μας, οσους αντέξουν, στην απ' έξω :D
Πάμε για επιδρομές in between ;)


****Θέλαν να μπούνε για να γυρίσουν σπίτια τους μετά! Βρε τι μου θυμίζει; I have a dream... να μην υπάρχουμε μετά.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Γραμμένο με κέφια :lol: :D :lol: . Ούτε ιστορική ανάλυση κάνω, ούτε κράζω, σχολιάζω χαλαρά, στην χαλαρή ελαφρώς μεταφορικά :lol:
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Δεκ 2014, 14:43

Καλοοοοοοοοοοοό!!!! 8-)

Μην μου την Κασσάνδρα τάρρατε
:lol: :lol: :lol:


(μου την σπάει όταν έχεις δίκιο)
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Δεκ 2014, 17:19

Με γ@@@@αν τα λόγια σου αλλά ...... κάπου (τονίζω το "κάπου") έχεις δίκιο.....
........ αγαπητή (μην ξεθαρεύεις!!) ...... "ιέρεια" :shock:
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Δεκ 2014, 17:29

in between

Αυτό το "between" με ξάπλωσε κάτω από τα γέλια!!! Να λες πάντα τέτοια!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό Petros » 30 Δεκ 2014, 17:30

Δηλαδή με βάση τα πρόσφατα γεγονότα έμειναν να έχουν εγκρίνει τη συμμετοχή οι:

α. Κόμμα Πειρατών Ελλάδας
β. Ένωση Κεντρώων
γ. Κοινωνία Αξιών
δ. ΕΔΗΚ

Σκέφτομαι ότι μάλλον δεν είναι συμμαχία αυτό... :|
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 30 Δεκ 2014, 17:58

Petros έγραψε:Δηλαδή με βάση τα πρόσφατα γεγονότα έμειναν να έχουν εγκρίνει τη συμμετοχή οι:

α. Κόμμα Πειρατών Ελλάδας
β. Ένωση Κεντρώων
γ. Κοινωνία Αξιών
δ. ΕΔΗΚ

Σκέφτομαι ότι μάλλον δεν είναι συμμαχία αυτό... :|

Κρατιέμαι αλλά δεν μπορώ....μέχρι χθες που ήμασταν "πολλοί" δεν μας άρεσαν οι Τζήμερος, Χατζημαρκάκης γιατί είναι ακραίοι και φιλελέδες. Σήμερα είμαστε "λίγοι", αύριο θα μας ενοχλεί ο "γραφικός" Λεβέντης, μεθαύριο ο αμεσοδημοκράτης-ψεκασμένος Κόκκας. Πείτε τι θέλετε τέλος πάντων, καθαρότητα;
Καθαρότητα θέλουν και στην Σουηδία, αλλά μπροστά στον κίνδυνο της ακροδεξιάς έκαναν συγκυβέρνηση δεξιοί, κεντρώοι, αριστεροί. Αυτοί έβαλαν λίγο ή περισσότερο νερό στο κρασί τους, εμείς όχι.
Αλλά μωρέ ποιους φέρνω παράδειγμα ; τους Σουηδούς ; αυτοί δεν έχουν χώρα, μπανανία έχουν.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό baskin » 30 Δεκ 2014, 19:18

Δεν υπάρχει πια η ουσία του ΔΙ Σπύρο, αν θέλεις να ξεκινήσουμε άλλη κουβέντα για συνεργασία και κοινή εκλογική κάθοδο με κάποιους, αλλά ΔΙ δεν είναι.

Ο σκοπός του ΔΙ ήταν όλα τα εκτός βουλής κόμματα, εκτός από τα ακραία. Οπότε μπάστα, ΔΙ δεν υπάρχει με 4 κόμματα, είναι συνεργασία αυτών των 4.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 30 Δεκ 2014, 19:39

Και όταν ήταν ΔΙ είδα την στήριξη από μέρους σας (των ΟΧΙ εννοώ συνολικά, όχι εσένα προσωπικά)

Και τώρα που δεν είναι ΔΙ αυτοί οι 4 σας ενοχλούν, αν δεν έχουμε τα 2/3 στις περιφέρειες....τεσπά.
Τι συζήτηση να κάνουμε μέχρι 7 Ιανουαρίου πρέπει να καταθέσουν οι υποψήφιοι....το τραίνο σφύριξε.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 30 Δεκ 2014, 20:01

οτι και να γραφεις τωρα, δεν το "σωνεις".

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εδώ ex- Ιερατείο... Κασσάνδρα

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 30 Δεκ 2014, 20:04

Τι να σώσει;
Πρώτα έμπαζε από 2 μέριες τώρα από 3.... ΟΧΙ λεφτά, ΟΧΙ υποψήφιοι και τώρα ΟΧΙ σύμμαχοι..... Ας πει όσα ΝΑΙ θέλει, αυτά τα ΟΧΙ δεν παρακάμπτονται με τίποτα.
:|
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες