Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Εδώ συζητιέται ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη κατηγορία, σε χαλαρούς τόνους.
geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό geraki » 17 Μαρ 2014, 17:37

Βάλτε και ένα τέλος στις ανακρίβειες και τα ψέματα που λέτε στα blogs και εδώ στο φόρουμ...
Ορίστε μερικές αλήθειες και το πως συνέβησαν τα πράγματα:

1. Για την συνέντευξη στο loomio

Στις 18 Φεβρουαρίου είχαμε συνάντηση στο hangout με 2 διαχειριστές του loomio. Παραβρεθήκαμε εγώ (ο kailor) και ο giorgio. Σκοπός μας ήταν να ζητήσουμε την άδεια για ένα project που ετοιμάζουμε το (ade.gr)... τι είναι αυτό; μπείτε και διαβάστε!

Δεν ξέραμε εάν οι servers τους θα μπορούσαν να αντέξουν την δημιουργία τόσων πολλών ομάδων. μας διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. και πήραμε την άδεια τους που θα δημιουργούταν ομάδες στο loomio για κάθε Δήμο και Περιφέρεια, ώστε οι πολίτες να μπορούν να συζητάνε τα θέματα του Δήμου τους ή/και της περιφέρειας τους αλλά και να μπορεί να ασκηθεί πίεση προς τους τοπικούς άρχοντες (δημάρχους, δημοτικούς συμβούλους, περιφερειάρχες).

Μας ζήτησαν το loomio να γράψουμε 2 λόγια για να το δημοσιεύσουν στο blog τους: http://blog.loomio.org/2014/03/14/loomio-used-for-large-scale-citizen-democracy-project-in-greece/

Αυτά που τους γράψαμε για να μην νομίζετε ότι άλλα λέμε και άλλα κάνουμε. ορίστε το pad που γράφαμε και από εκεί πήραν τα στοιχεία και το δημοσίευσαν το παραπάνω: https://etherpad.mozilla.org/M4z3aaden5

2 - 3 ημέρες μετά μας ήρθε μήνυμα από τους διαχειριστές του loomio, ότι δημοσιογράφος ήθελε να μας πάρει συνέντευξη για το http://techpresident.com/news/wegov/24818/loomios-largest-project-yet?utm_content=bufferba48b&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer. Εκεί δεν ξέρω τι ειπώθηκε γιατί δεν ήμουν διαθέσιμος και παρών στην συνάντηση. Αλλά μόλις είδαμε το λάθος τους ενημερώσαμε άμεσα ότι έγινε λάθος στην αναφορά.

2. Περί προποτζίδικου και άμεσης δημοκρατίας

Είχα διαβάσει πόστ εδώ μέσα κάπου και δεν το βρίσκω πια. Ότι μιλάμε για άμεση δημοκρατία προποτζίδικου, στο πρόγραμμα μας για την Άμεση Δημοκρατία [http://www.pirata.gr/902muepsilonsigmaeta-deltaetamuomicronkapparhoalphatau943alpha.html].

Καλό πριν αρχίζετε να ξεστομίζετε μερικοί βλακείες και ότι σας κατέβει στο κεφάλι, κάντε μια ερώτηση το τι εννοεί ο ποιητής.

Σε επαφή που είχαμε με επαγγελματία για ασφαλή μηχανήματα που βάζει στο εξωτερικό, μας διαβεβαίωσε ότι είναι πανεύκολο να μπει ένα μηχάνημα σαν των προποτζίδικων (αυτό που ελέγχεις εάν κέρδισε το δελτίο σου), που ο πολίτης θα μπορεί να ψηφίζει και μέσω ενός παρόμοιου μηχανήματος τα αποτελέσματα θα αποστέλλονται άμεσα στο Υπουργείο Εσωτερικών. Επίσης ο επαγγελματίας μας διαβεβαίωσε ότι εφ' όσον το ζητήσουμε αυτό να εφαρμοστεί, μπορεί να γίνει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και σε 1 μήνα η τοποθέτηση τέτοιων μηχανημάτων. Το καλύτερο είναι σε προποτζίδικα ή σε ΚΕΠ (ή σε κάποιο άλλο δημόσιο φορέα) που βρίσκεται εύκολα σε δήμους και περιοχές.

Αυτή η μέθοδος είναι για τους πολίτες που δεν έχουν υπολογιστές και δεν ξέρουν από ηλεκτρονικές μεθόδους.

3. Όλα τα υπόλοιπα

Μας έχετε σούρει χίλια δύο. Δεν θα απαντήσω σε αυτά. Δικαίωμα σας να μας κρίνετε και να λέτε ότι θέλετε. Δεν έχετε όμως το δικαίωμα να λέτε ασύστολα ψέματα. Είπαμε από την αρχή ότι φεύγουμε γιατί το κόμμα πειρατών Ελλάδας μετατράπηκε σε κάτι διαφορετικό απ' ότι ξεκίνησε. Πριν φύγουμε είπατε σχεδόν όλοι ότι δεν έχετε πρόβλημα όσα πειρατικά κόμματα και να δημιουργηθούν στην Ελλάδα. να όμως που αυτό τελικά σας πείραξε λίγα άτομα!

Είπαμε ότι θα μας δείτε από τα λεγόμενα μας και τις πράξεις μας. Κάνουμε λάθη γιατί δεν ξέρουμε. Μαθαίνουμε κάθε μέρα και στην πορεία. Είπαμε όμως λόγια μεγάλα και μικρά. από πράξεις κάθε λίγο και λιγάκι κάτι κάνουμε για να μάθουν για τους Πειρατές (Γενικά για τους Πειρατές, και όχι μόνο εμάς ή εσάς), προσπαθούμε να ασκήσουμε πολιτική πίεση μέσω ΜΜΕ και με επιστολές προς Βουλευτές και Ευρωβουλευτές όπως:
Ευρωπαϊκή Διαβούλευση για τα πνευματικά δικαιώματα (copyrights) ή Σώστε το Διαδίκτυο.

Επίσης δημιουργήσαμε ηλεκτρονική εφημερίδα (είναι σε beta έκδοση ακόμα), όπου δημοσιεύουμε άρθρα στα Ελληνικά σχετικά με τα πειρατικά κόμματα και άρθρα μελών πειρατών αλλά και άρθρα σχετικά με τις αρχές των πειρατικών κομμάτων.

Παλεύουμε καθημερινά να ενημερώσουμε τον κόσμο για τους Πειρατές, χωρίς όμως να τους κάνουμε πλύση εγκεφάλου σώνει και καλά να έρθουν σε εμάς σαν μέλη, αλλά να βοηθήσουν σαν ενεργοί πολίτες.

Προσπαθούμε να δημιουργηθεί μια Συμμαχία Αμεσοδημοκρατών (https://www.facebook.com/groups/dikokratia/) (http://www.pripol.org/|η ιστοσελίδα είναι ακόμα υπό-κατασκευή) η οποία θα δώσει στον κόσμο να καταλάβει και να απαιτήσει να μπορούν και αυτοί να συμμετέχουν ενεργά στην πολιτική. Όλες οι ομάδες, κινήματα, παρατάξεις, κόμματα, κλπ που συμμετάσχουν συμφωνούν στα βασικά στα πρώτα βήματα. Αυτά είναι τα: συμμετοχή των πολιτών στα κοινά, δημοψηφίσματα και πρωτοβουλίες πολιτών.


Γενικά κάνουμε πολλά πράγματα και προσπαθούμε να αλλάξουν τα πράγματα είτε είμαστε μέσα σε Βουλή είτε όχι. Παρ' όλα όπου και να δείτε κάτι δικό μας, μπαίνετε στα blogs και βρίζετε. Να υποθέσω πολλά μπορώ. Αλλά απ' ότι φαίνεται λίγα άτομα (σαν τον baskin) το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να προσπαθεί με παλιομοδίτικες μεθόδους όπως έκανε και κάνει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Δηλαδή να ρίχνει λάσπη σε όλους τους υπόλοιπους! Εάν δεν το καταλαβαίνουν μερικά άτομα πως είμαστε 2 διαφορετικά πειρατικά με διαφορετικούς δρόμους, το οποίο οδηγεί σε μερικά παρόμοια πράγματα, αλλά δεν μας κάνει ίδιους και δεν έχει το κόμμα πειρατών Ελλάδας κάτι να φοβηθεί από εμάς!

Εάν πραγματικά πιστεύετε πως μπορείτε να κάνετε την διαφορά και δεν σας ενδιαφέρουν οι θέσεις, ορίστε η ευκαιρία να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τα πράγματα στην Ελλάδα.
όποτε θέλετε πείτε μου και είμαι mumble για συνάντηση και ίσως να βρούμε κάποιες λύσεις για να ηρεμήσουν τα πνεύματα!
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μαρ 2014, 17:47

Καλά ρε, ούτε αγγλικά δεν ξέρει ο "ιδρυτής". Μπράβο του έγραψα στο tweeter και ότι ελπίζω να δουλέψει το εγχείρημα. Που τις είδε τις βρισιές;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό geraki » 17 Μαρ 2014, 17:51

baskin έγραψε:Καλά ρε, ούτε αγγλικά δεν ξέρει ο "ιδρυτής". Μπράβο του έγραψα στο tweeter και ότι ελπίζω να δουλέψει το εγχείρημα. Που τις είδε τις βρισιές;


Γενικά μιλάω Στράτο για τις βρισιές σε όσα έχουν συμβεί σε σχόλια άρθρων σε blogs. Αγγλικά δεν ξέρει τόσο καλά ο Γιώργος. Για το ιδρυτής δεν θα το σχολιάσω, πιστεύω ο καθένας μπορεί να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει, ειδικά στην Ελλάδα!
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μαρ 2014, 17:52

Ορίστε και τα tweet μου:

@pressfreenet Good news! Hope to see this in lard scale and adopted by several parties. There are other nice ideas also @PiratepartyGR


@pressfreenet it will be very nice to be useful in large scale. There are several areas where @PiratepartyGR can propose solutions.


Μετά άρχισε να παραληρεί για το LQFB και του απάντησα με αυτό:

@pressfreenet several tools can work in different situations .@PiratepartyGR we don't believe in Messiahs.


Επίσης στη σελίδα του PPI, εκείνος άρχισε και πάλι τις "κόντρες" για το LQFB και τα δεδομένα (που ΕΚΕΙΝΟΣ έκανε σώβρακο όπως ξέρουμε), εγώ μόνο like του έκανα....

Για ψάξου...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μαρ 2014, 17:54

geraki έγραψε:Γενικά μιλάω Στράτο για τις βρισιές σε όσα έχουν συμβεί σε σχόλια άρθρων σε blogs. Αγγλικά δεν ξέρει τόσο καλά ο Γιώργος. Για το ιδρυτής δεν θα το σχολιάσω, πιστεύω ο καθένας μπορεί να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει, ειδικά στην Ελλάδα!


Όσον αφορά το blog της συνέντευξης και πάλι οι συνωμοσίες και το ξεκατίνιασμα από τον "ιδρυτή" άρχισαν. Εγώ απλά απάντησα και πάλι ότι ο Περαντζάκης είναι Ρωσίδα κατάσκοπος και ότι ξέρουμε που είναι το χαμένο Boeing....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό geraki » 17 Μαρ 2014, 17:58

baskin έγραψε:Ορίστε και τα tweet μου:

@pressfreenet Good news! Hope to see this in lard scale and adopted by several parties. There are other nice ideas also @PiratepartyGR


@pressfreenet it will be very nice to be useful in large scale. There are several areas where @PiratepartyGR can propose solutions.


Μετά άρχισε να παραληρεί για το LQFB και του απάντησα με αυτό:

@pressfreenet several tools can work in different situations .@PiratepartyGR we don't believe in Messiahs.


Επίσης στη σελίδα του PPI, εκείνος άρχισε και πάλι τις "κόντρες" για το LQFB και τα δεδομένα (που ΕΚΕΙΝΟΣ έκανε σώβρακο όπως ξέρουμε), εγώ μόνο like του έκανα....

Για ψάξου...


Στράτο έλειπα όλη την εβδομάδα και είχα περιορισμένο ίντερνετ. οπότε δεν ξέρω τι έχει παιχτεί ακριβώς και ούτε όλα όσα έχουν δημοσιευθεί. Θα χρειαστώ χρόνο να τα διαβάσω όλα γιατί απ' ότι βλέπω είναι υπεραρκετά.!!!
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μαρ 2014, 18:04

Ok, ενημερώσου, αλλά κανείς δεν έβρισε με αφορμή την "συμμαχία αμεσοδημοκρατών" και το project στο loomio. Απλά ενημερώσαμε ότι δεν είναι το PP-GR που κάνει το project και μετά άρχισε η κλασσική παπαρολογία από τον "ιδρυτή".

Υ.Γ. Είμαι και εγώ "ιδρυτής", να το βάλω στο CV μου;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό geraki » 17 Μαρ 2014, 18:20

baskin έγραψε:Ok, ενημερώσου, αλλά κανείς δεν έβρισε με αφορμή την "συμμαχία αμεσοδημοκρατών" και το project στο loomio. Απλά ενημερώσαμε ότι δεν είναι το PP-GR που κάνει το project και μετά άρχισε η κλασσική παπαρολογία από τον "ιδρυτή".

Υ.Γ. Είμαι και εγώ "ιδρυτής", να το βάλω στο CV μου;


Διάβασα το σχόλια στο tweeter. που εντάξει για 2 διαφορετικά πράγματα μιλάτε και οι 2. Άλλο το loomio και άλλο το liquid feedback. Δεν κάνουν για τις ίδιες δουλειές αλλά ούτε για τα πράγματα που ζητάει ο καθένας.

Ωστόσο για τις απαντήσεις στο άρθρο: http://techpresident.com/news/wegov/248 ... ign=buffer

βλέπω ότι εσύ το ξεκίνησες Στράτο.

Mister Mariotti was expelled from the Pirate Party Greece by voting of the members due to his behavior in contrast with the party's principles. Specifically he refused to provide fiscal information about an organization he founded at Germany, in the name of the Pirate Party Greece and also he acted without permission by the board or the members in several case regarding the international presentation on the Party, for which he was responsible as the International Coordinator of the Party. Additionally Mr. Mariotti and another member (that was expelled also) had spread rumors on the media for conspiracies inside the Party by the elected members of the Arbitration Committee. The truth was that Mr. Marioti was the one that was planning the founding of another party where he could rule without the party members permission and was acting towards this (along with other expelled members) during the time he was still a member of the board of Pirate Party Greece.


Αλλά γενικά όλα τα σχόλια πλην αυτό που ενημερώνει ότι δεν είναι του PPGR, είναι πλήρες αρλούμπες και εντελώς άσχετα με το κείμενο. οπότε δεν ασχολούμαι προσωπικά το τι πιστεύει ο καθένας... με νοιάζουν μόνο τα όσα είναι επι της ουσίας σε κάποιο θέμα!

Υ.Γ. άντε πάμε 200 άτομα να βάλουμε στο βιογραφικό μας ότι είμαστε ιδρυτές. :lol:
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μαρ 2014, 18:26

geraki έγραψε:βλέπω ότι εσύ το ξεκίνησες Στράτο.

Mister Mariotti was expelled from the Pirate Party Greece by voting of the members due to his behavior in contrast with the party's principles. Specifically he refused to provide fiscal information about an organization he founded at Germany, in the name of the Pirate Party Greece and also he acted without permission by the board or the members in several case regarding the international presentation on the Party, for which he was responsible as the International Coordinator of the Party. Additionally Mr. Mariotti and another member (that was expelled also) had spread rumors on the media for conspiracies inside the Party by the elected members of the Arbitration Committee. The truth was that Mr. Marioti was the one that was planning the founding of another party where he could rule without the party members permission and was acting towards this (along with other expelled members) during the time he was still a member of the board of Pirate Party Greece.


Αλλά γενικά όλα τα σχόλια πλην αυτό που ενημερώνει ότι δεν είναι του PPGR, είναι πλήρες αρλούμπες και εντελώς άσχετα με το κείμενο. οπότε δεν ασχολούμαι προσωπικά το τι πιστεύει ο καθένας... με νοιάζουν μόνο τα όσα είναι επι της ουσίας σε κάποιο θέμα!

Υ.Γ. άντε πάμε 200 άτομα να βάλουμε στο βιογραφικό μας ότι είμαστε ιδρυτές. :lol:


Βεβαίως και εγώ ξεκίνησα για να ενημερώσω την συγγραφέα για την αλήθεια και ότι ο κύριος "Mariotti" δεν έχει καμία σχέση με το Pirate Party Greece, όπως της είχε πει μάλλον ο ίδιος. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν τον γελοίο του τίτλου "ιδρυτή" που χρησιμοποιεί κατά κόρον ο τρισμέγιστος.

Όσον αφορά τα άλλα, όπως είδες, ο Γιώργος άρχισε το παραλήρημα για το LQFB χωρίς κανείς να του πει κάτι....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Η προσπάθεια για μια αλλαγή και οι αλήθειες!

Δημοσίευσηαπό geraki » 17 Μαρ 2014, 18:35

baskin έγραψε:Βεβαίως και εγώ ξεκίνησα για να ενημερώσω την συγγραφέα για την αλήθεια και ότι ο κύριος "Mariotti" δεν έχει καμία σχέση με το Pirate Party Greece, όπως της είχε πει μάλλον ο ίδιος. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν τον γελοίο του τίτλου "ιδρυτή" που χρησιμοποιεί κατά κόρον ο τρισμέγιστος.

Όσον αφορά τα άλλα, όπως είδες, ο Γιώργος άρχισε το παραλήρημα για το LQFB χωρίς κανείς να του πει κάτι....


Και εσύ μπορούσες απλώς να ενημερώσεις με ένα κείμενο ότι δεν είναι του PPGR αλλά δικό μας.

Όσο όλα τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι κερδίζει κανένας μας τίποτα. Το μόνο που κάνουμε είναι ζημιά στους Πειρατές (όσα κόμματα και κινήματα υπάρχουν). Όλα τα άλλα τα περισσότερα είναι προσωπικά του καθενός και δεν πρέπει να είναι δημόσια κατά την γνώμη μου...
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες