Διαχείρηση Υδρογονανθράκων

Εδώ συζητιέται ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη κατηγορία, σε χαλαρούς τόνους.
Loukianos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 02 Απρ 2012, 16:05

Διαχείρηση Υδρογονανθράκων

Δημοσίευσηαπό Loukianos » 09 Δεκ 2012, 12:52

Μια πολυ ενδιαφέρουσα άποψη ...
Εάν γίνει εκμετάλλευση των υδρογονανθρακων σε αυτή τη χώρα , πως θα γίνει η διαχείρηση τους ; Με την δημιουργία Ταμείου Αρωγής για τις επόμενες γενεές (βλ Φινλανδία ) ή επένδυση ( ουσιαστικά ριξιμο χρήματος στην αγορά ... Πονηροοοο) στην οικονομία ( βλ Ολλανδία )
Χμμμμμμμ....
γνωρίζει κανέις τι ακούγεται με αυτό το θέμα ...θα μπορούσαμε να προτείνουμε εμείς κάτι;

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Διαχείρηση Υδρογονανθράκων

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Δεκ 2012, 14:39

Τα υπολογιζόμενα θεωρητικά κοιτάσματα ( και όχι τα εξακριβωμένα) υπολογίζονται στα 1700 δισεκατομμύρια ευρώ.

Αν κάνουμε το ίδιο που κάνουν οι νορβηγοί θα μας δώσουν 400 δισεκατομμύρια και τα υπόλοιπα 1300 θα μας τα πάρουν.

Ακόμα αν δεν αλλάξουμε μυαλά πάλι θα ξανακατστραφούμε παρόλα τα δισεκατομμύρια που θα μας δώσουν γιατι δεν έχουμε στρατηγική πως να εκμεταλλευτούμε τα πλεονεκτήματα της επιτυχιάς μας.

Η μόνη αρχή που έχουμε σαν πειρατές είναι ότι όλες οι πρώτες ύλες ανήκουν σε όλους τους Έλλημες που δικαιούνται ίση αμοιβή από οποιαδήποτε αγοραπωλησία. (Αρχές Περιβάλλοντος)

Το πως θα το μετασχηματισμού με αυτό σε αρχή για τους υδρογονάνθρακες δεν ξέρω.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Διαχείρηση Υδρογονανθράκων

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Δεκ 2012, 12:17

Υδρογονάνθρακες... ή άνθρακες ο θησαυρός;

Επειδή πολλά ακούμε για ΔΙΣ και ΤΡΙΣ πρέπει να θυμάστε ότι υπάρχει ένας αλγόριθμος που υπολογίζει το τελικό όφελος και μάλιστα ο τελικός συντελεστής έχει να κάνει με την συμφωνία για το πως διανέμονται τα κέρδη.

Με ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ (για να το καταλαβαίνουμε όλοι) καταλήγουμε εδώ:
Εισπραττόμενα οφέλη ανά έτος = αξία κοιτάσματος * ποσοστό εξόρυξης ανά έτος (π.χ. 1%=0,01) * στιγμιαία αξία προϊόντος - κόστος εξόρυξης - κόστος απόσβεσης επένδυσης.

Αν τώρα τα κοιτάσματά μας είναι διάσπαρτα, βαθιά, κάτω από δύσκολο υπόστρωμα κλπ κλπ... ανεβαίνει κάθετα το κόστος εξόρυξης. Υπάρχουν περιπτώσεις που το κόστος είτε είναι μεγαλύτερο του κέρδους, είτε πλησιάζει τόσο που κάνει το κοίτασμα ασύμφορο. Οπότε καλό είναι πριν μας πιάνει ευφορία με τα ΔΙΣ που ακούμε να έχουμε υπόψη μας ότι η πραγματικότητα δεν είναι τόσο απλή.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Διαχείρηση Υδρογονανθράκων

Δημοσίευσηαπό kissand » 10 Δεκ 2012, 21:11

Επίσης να σκεφτούμε το άλλο

Έστω ότι τα αποθέματα είναι 1 τρις, είναι διαθέσιμα εύκολα προς εξόρυξη κλπ κλπ και στο κράτος
πάνε τα 500 δις άντε 600 να είμαι γενναιόδωρος

το πιο σοβαρό θέμα για μένα είναι το παρακάτω

Νιγηρία: Έχει μπόλικο πετρέλαιο, βγάζει κέρδος το οποίο το απολαμβάνουν μόνο οι διεφθαρμένοι πολιτικοί ενώ οι πολίτες
και η οικονομία της χώρας είναι σε μαύρα χάλια

Νορβηγία: Έχει μπόλικο πετρέλαιο, βγάζει κέρδος και έχει τις καλύτερες κοινωνικές παροχές παγκοσμίως (αν όχι πρώτη άντε
τρίτη), έχει και άπειρα στρατηγικά αποθέματα και εισάγει σκουπίδια από την Ρωσία για να καλύψει τις ενεργειακές της ανάγκες

Όταν και αν έρθει η ώρα η Ελλάδα να βγάλει κέρδος από τους υδρογονάνθρακες ποιον δρόμο πιστεύετε θα ακολουθήσουν;
Της Νιγηρίας ή της Νορβηγίας;

Εγώ δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος

Αφήστε το άλλο, όλες οι νότιες (καθαρές διαμάντι) παραλίες της Κρήτης θα γίνουν άχρηστες....
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

Loukianos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 02 Απρ 2012, 16:05

Re: Διαχείρηση Υδρογονανθράκων

Δημοσίευσηαπό Loukianos » 15 Δεκ 2012, 11:28

κοιταχτε και εγω ειμαι απάισιόδοξος εντελώς και δε πιστευω ότι υπάρχει πολιτικός σχεδιασμός επαρκής για το ο'ολο θεμα των υδρογονανθράκων...
παντως παρακολουθω γενικώς συζητησεις με ενδιαφέρον και μπόλικο σκεπτικισμό


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες