Ενημερωθείτε: Πρόταση Δανειστών άρθρο 10 -Ιδιωτικοποιήσεις

newpamelina

Re: Ενημερωθείτε: Πρόταση Δανειστών άρθρο 2- ΦΠΑ

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 29 Ιουν 2015, 17:47

newpamelina έγραψε:2. Μεταρρύθμιση του ΦΠΑ

Θέσπιση νομοθεσίας για τη μεταρρύθμιση του συστήματος ΦΠΑ, που θα αρχίσει να ισχύει από 1ης Ιουλίου 2015. Η μεταρρύθμιση θα έχει ως στόχο καθαρή αύξηση των εσόδων της τάξης του 1 τοις εκατό του ΑΕΠ σε ετήσια βάση από αλλαγές παραμετρικού τύπου. Με το νέο σύστημα ΦΠΑ: (i) θα ενοποιηθούν οι συντελεστές σε έναν ενιαίο συντελεστή 23 τοις εκατό, ο οποίος θα περιλαμβάνει εστιατόρια και υπηρεσίες τροφοδοσίας, και έναν μειωμένο συντελεστή 13 τοις εκατό για βασικά τρόφιμα, ενέργεια, ξενοδοχεία και νερό, (εκτός από την αποχέτευση), και έναν εξαιρετικά μειωμένο συντελεστή 6 τοις εκατό για τα φαρμακευτικά προϊόντα, τα βιβλία, και τα θέατρα, (ii) θα εξορθολογιστούν οι εξαιρέσεις για να διευρυνθεί η βάση και να αυξηθεί ο φόρος επί των ασφαλίσεων, και (iii) θα καταργηθούν οι εκπτώσεις, συμπεριλαμβανομένων και των νησιών. Η αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ που περιγράφεται ανωτέρω μπορεί να αναθεωρηθεί στο τέλος του 2016, με την προϋπόθεση ότι εισπράττονται ισοδύναμα πρόσθετα έσοδα μέσω μέτρων που θα ληφθούν για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και τη βελτίωση της εισπραξιμότητας του ΦΠΑ. Κάθε απόφαση για επανεξέταση και αναθεώρηση θα λαμβάνεται σε διαβούλευση με τους θεσμούς.


Παραπλάνηση! Μην διαβάζετε τα παραπάνω. Δεν είναι αυτό το σωστό κείμενο και άρθρο. Για όλα φταίνε οι μπασκίνες του φόρουμ που δεν μου επιτρέπουν να σβήσω τα μηνύματά μου.


Τα πραγματικά κείμενα είναι αυτά.

Μεταρρυθμίσεις για την ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος και για τη συνέχεια αυτού

προκαταρκτική ανάλυση βιωσιμότητας χρέους

newpamelina

Re: Ενημερωθείτε: Η πρόταση των δανειστών Άρθρο1-προϋπολογισ

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 29 Ιουν 2015, 17:47

Παραπλάνηση! Μην διαβάζετε τα παραπάνω. Δεν είναι αυτό το σωστό κείμενο και άρθρο. Για όλα φταίνε οι μπασκίνες του φόρουμ που δεν μου επιτρέπουν να σβήσω τα μηνύματά μου.


Τα πραγματικά κείμενα είναι αυτά.

Μεταρρυθμίσεις για την ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος και για τη συνέχεια αυτού

προκαταρκτική ανάλυση βιωσιμότητας χρέους

newpamelina

Re: Ενημερωθείτε: Πρόταση Δανειστών άρθρο 3- Δημοσιονομικά μ

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 29 Ιουν 2015, 18:05

newpamelina έγραψε:Παραπλάνηση! Μην διαβάζετε τα παραπάνω. Δεν είναι αυτό το σωστό κείμενο και άρθρο. Για όλα φταίνε οι μπασκίνες του φόρουμ που δεν μου επιτρέπουν να σβήσω τα μηνύματά μου.


Τα πραγματικά κείμενα είναι αυτά.

Μεταρρυθμίσεις για την ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος και για τη συνέχεια αυτού

προκαταρκτική ανάλυση βιωσιμότητας χρέους


Πάντως και στα σωστά κείμενα, πάλι αναφέρεται η φράση:

"Να εξαλειφθεί η ευνοϊκή φορολογική μεταχείριση των αγροτών στον κώδικα φορολογίας εισοδήματος."


Δεν χρειάζεται να διαβάσω παραπάνω. Μόνο και μόνο για αυτή την πρόταση των δανειστών, ψηφίζω ένα βροντερό ΟΧΙ.

Με την τροφή δεν παίζουμε, η επάρκεια τροφής είναι στρατηγικό κομμάτι του κράτους, ισάξιο του στρατού.
Οι δανειστές δεν έχουν πρόβλημα να μας αφήσουν να πεθάνουμε από την πείνα, και το δείχνουν αυτό και με την συμπεριφορά τους που έκλεισαν τις τράπεζές.

ΟΧΙ λοιπον. Τελεία και παύλα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες