Business plan για εξουσία (Iznogood)

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό Petros » 02 Ιουν 2015, 15:13

Το internet δεν είναι το facebook, ακόμα κι αν το facebook έχει άλλη άποψη
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 02 Ιουν 2015, 15:22

Αυτό δεν απαντά στην ερώτησή μου. Υπάρχει κάπου αλλού περισσότερος συγκεντρωμένος κόσμος ;
Σαφώς και το φ/β δεν είναι το ιντερνετ. Είναι όμως το μαγαζί με την μεγαλύτερη πελατεία. Και η συζήτηση του φίλου @rmanolis ήταν για το μαρκετινγκ.
Απάντησε, έχεις καλύτερη ιδέα που θα απευθύνεται σε μεγαλύτερο κοινό από το φ/β ; Εγώ παλιά ήξερα την αφισοκόλληση σε σημεία με "πέρασμα", τώρα είναι το φ/β.
rmanolis έγραψε:
Petros έγραψε:
rmanolis έγραψε:Αλλά ειληκρινά, κακός που δεν έχεις facebook , εκεί είναι όλος ο κόσμος.


Το ότι κάτι λάθος το κάνει πολύς κόσμος δεν αποτελεί άλλοθι για το πόσο λάθος είναι...


Μα εκεί είναι ο κόσμος, εκεί θα γίνει το μάρκετινγκ.
Απλά άμα σε εθίζει κάνεις αποσύνδεση.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 02 Ιουν 2015, 16:07

Βασικά ήθελα να χρησιμοποιήσουμε το fb γιατί είναι πιο εύχρηστο από το φόρουμ (έχει websocket)

Παίδες, πρέπει να χτίσουμε την βάση της άμεσης δημοκρατίας όπου το κόμμα να χωρίζεται τοπικά.

Αυτό θέλετε να το κάνουμε για κάθε τοπική οργάνωση να έχει το δικό της server, όπου να επικοινωνούν αναμεταξύ τους ?
ή ένα server που να έχει όλες τις οργανώσεις μέσα ?
Με τον πρώτο τρόπο θα υπάρχει μεγάλη ανεξαρτησία.
Με τον δεύτερο τρόπο θα υπάρχει λιγότερη ανεξαρτησία, αλλά θα είναι πιο οικονομικό και πιο εύκολο στην υλοποιηση.

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολη θα είναι η ανώνυμη ψηφοφορία , με λίγα άτομα.
Αλλά κάθε μήνα, ο server θα παράγει τυχαίους κωδικούς και username.
Όπου θα εκτυπώνονται , θα κόβονται σε χαρτάκια και ο καθένας θα τραβάει από ένα τυχαία.
Στο τέλος θα περισσεύουν πολλά (όπου θα καίγονται) .
Με αυτά τα credentials , θα μπαίνουν στο server για να μιλήσουν και να ψηφίσουν.
Ο καθένας θα βλέπει τι ψήφισε το κάθε username, αλλά δεν θα ξέρει ποιος θα είναι πίσω από κάθε username.

Οι admins για την συντήρηση των συζητήσεων, θα διαφέρουν από τους admins για την συντήρηση του server.
Για τις συζητήσεις θα ψηφίζονται μαζί με ότι άλλο αφορά την εκτελεστική εξουσία.
Για τους servers δεν έχετε άλλη επιλογή από το να επιλεχτεί κάποιος που έχει γνώσεις.
Στην άμεση δημοκρατία θα ψηφίζονται κανόνες , αλλά και δραστηριότητες.
Το ποσοστό του νικητή θα είναι 70% και όχι 51% .
Ο λόγος είναι ότι το 70% είναι συνήθως η πραγματική πλειοψηφία που τουλάχιστον φτάνει σε κάποιον συμβιβασμό στις κρίσιμες καταστάσεις.

newpamelina

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 02 Ιουν 2015, 23:51

rmanolis έγραψε:Βασικά ήθελα να χρησιμοποιήσουμε το fb γιατί είναι πιο εύχρηστο από το φόρουμ (έχει websocket)

Παίδες, πρέπει να χτίσουμε την βάση της άμεσης δημοκρατίας όπου το κόμμα να χωρίζεται τοπικά.

Αυτό θέλετε να το κάνουμε για κάθε τοπική οργάνωση να έχει το δικό της server, όπου να επικοινωνούν αναμεταξύ τους ?
ή ένα server που να έχει όλες τις οργανώσεις μέσα ?
Με τον πρώτο τρόπο θα υπάρχει μεγάλη ανεξαρτησία.
Με τον δεύτερο τρόπο θα υπάρχει λιγότερη ανεξαρτησία, αλλά θα είναι πιο οικονομικό και πιο εύκολο στην υλοποιηση.

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολη θα είναι η ανώνυμη ψηφοφορία , με λίγα άτομα.
Αλλά κάθε μήνα, ο server θα παράγει τυχαίους κωδικούς και username.
Όπου θα εκτυπώνονται , θα κόβονται σε χαρτάκια και ο καθένας θα τραβάει από ένα τυχαία.
Στο τέλος θα περισσεύουν πολλά (όπου θα καίγονται) .
Με αυτά τα credentials , θα μπαίνουν στο server για να μιλήσουν και να ψηφίσουν.
Ο καθένας θα βλέπει τι ψήφισε το κάθε username, αλλά δεν θα ξέρει ποιος θα είναι πίσω από κάθε username.

Οι admins για την συντήρηση των συζητήσεων, θα διαφέρουν από τους admins για την συντήρηση του server.
Για τις συζητήσεις θα ψηφίζονται μαζί με ότι άλλο αφορά την εκτελεστική εξουσία.
Για τους servers δεν έχετε άλλη επιλογή από το να επιλεχτεί κάποιος που έχει γνώσεις.
Στην άμεση δημοκρατία θα ψηφίζονται κανόνες , αλλά και δραστηριότητες.
Το ποσοστό του νικητή θα είναι 70% και όχι 51% .
Ο λόγος είναι ότι το 70% είναι συνήθως η πραγματική πλειοψηφία που τουλάχιστον φτάνει σε κάποιον συμβιβασμό στις κρίσιμες καταστάσεις.


Ας υποθέσουμε ότι συμφωνώ με όλα όσα λες (δεν συμφωνώ βέβαια με όλα, αλλά ας το υποθέσουμε)
Πως ξεκινάμε; Ποιό είναι το πρώτο βήμα;

rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 03 Ιουν 2015, 09:25

newpamelina έγραψε:Ας υποθέσουμε ότι συμφωνώ με όλα όσα λες (δεν συμφωνώ βέβαια με όλα, αλλά ας το υποθέσουμε)
Πως ξεκινάμε; Ποιό είναι το πρώτο βήμα;


Πρεπει να χωρισουμε δραστηριοτητες.
Το θεμα ειναι να δουμε τι εχει περισσοτερο αναγκη σημερα ο κοσμος, για να μπορεσουμε να τον βοηθησουμε.
Η επιχειρηματικοτητα, η αυτοδιαχειριση, η κοινωνικη επενδυση και η αμεση δημοκρατια, θα βοηθησουν τον κοσμο ή τουλαχιστον θα του δωσουν ελπιδες.

Το πρωτο βημα από την δικια μου την πλευρα , ειναι να σας φτιαξω 2 σελιδες.
Μια για την αμεση δημοκρατια και την αλλη για επιχειρηματικες αυτοδιαχειρισεις.
Ξεκιναω απο την βαση δεδομενων. Δηλαδη τι δεδομενα θελουμε να κουβαλαει η καθε ιστοσελιδα για να βοηθησουμε τον κοσμο.

Το θέμα ειναι οτι οι 2 σελιδες δεν θα φτασουν.
Χρειαζομαστε να βρεθουμε απο κοντα και να πεισουμε την νεολαια.
Παρεπιπτοντως , δεν μπορω να κανω σχεδια μεσα απο εδω , με περιοριζει υπερβολικα πολυ. Πρεπει να βρεθουμε απο κοντα

newpamelina

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 03 Ιουν 2015, 16:37

rmanolis έγραψε:Παρεπιπτοντως , δεν μπορω να κανω σχεδια μεσα απο εδω , με περιοριζει υπερβολικα πολυ. Πρεπει να βρεθουμε απο κοντα


Σχεδιάζεις ένα σύστημα που θα κάνει 10.000.000 ανθρώπους να συνενοηθούν ηλεκτρονικά, και εσύ ο ίδιος όμως δεν μπορείς να συννενοηθείς ηλεκτρονικά και χρειάζεσαι απαραίτητα ζωντανές συναντήσεις και να βρεθείς από κοντά; Εκτός από έλλειψη δημοκρατικής παιδείας, και σε αυτή την περίπτωση φαίνεται να έχεις κάποιο πρόβλημα παιδείας, σου λείπει η απαραίτητη ψηφιακή κουλτούρα της συνεννόησης.

Υπάρχουν εργαλεία (π.χ. wiki, github Κλπ) που βοηθούν στην ψηφιακή συνεννόηση , και θα πρέπει να εστιάσεις σε αυτά, αντί να ζητάς ζωντανές συναντήσεις οι οποίες στο 99% των περιπτώσεων δεν αποδίδουν κάτι περισσότερο στην εργασία που πρέπει να γίνει, παρά μονάχα αποκαθιστούν ένα κλίμα εμπιστοσύνης ανάμεσα στους συνεργαζόμενους.

Η ύπαρξη εμπιστοσύνης όμως δεν πρέπει να είναι προϋπόθεση. Αντίθετα η εμπιστοσύνη μεταξύ μας είναι αντένδειξη, γιατί αυτό που προσπαθούμε να φτιάξουμε είναι ένα σύστημα που θα καταφέρει να κάνει 10.000.000 διαφορετικους και αντίθετους πολίτες που δεν εμπιστεύονται ο ένας τον άλλον απαραίτητα, να καταφέρουν να συννενοηθούν ηλεκτρονικά.

Ας έχουμε λοιπόν ως πρότυπο το bitcoin το οποίο φτιάχτηκε από ανώνυμους που ποτέ τους δεν συναντήθηκαν μεταξύ τους, αλλά είχαν την ψηφιακή κουλτούρα της συνεννόησης. Αυτός ο τρόπος της δημιουργίας του bitcoin, μας δίχνει τον σωστό δρόμο.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό Petros » 03 Ιουν 2015, 17:49

Πέρα από την τελευταία παράγραφο, συμφωνώ με το τρολλ (και ανησυχώ γι αυτό)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

newpamelina

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 03 Ιουν 2015, 18:21

Petros έγραψε:Πέρα από την τελευταία παράγραφο, συμφωνώ με το τρολλ (και ανησυχώ γι αυτό)


Εσύ να ανησυχείς που παραμένεις μπασκίνας. Που είδες τον κωδικό Pamelina να διαγράφεται μαζί με όλα τα μηνύματά του, και δεν αντέδρασες.
Γιαυτό πρέπει να ανησυχείς. Γιατί παραβιάζεται η ελευθερία λόγου και έκφρασης εδώ μέσα, γιατί παραβιάζεται το καταστατικό των πειρατών.
Και εσύ παρόλαυτα δεν παραιτήσαι, δεν σκίζεις τα γαλόνια σου, δεν φτύνεις κατάμουτρα αυτόν που διαγράφει.

rmanolis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 02 Δεκ 2013, 16:20

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό rmanolis » 03 Ιουν 2015, 20:05

Αλλο ειναι οταν επικοινωνω με προγραμματιστες και αλλο με "πελατες".
Γιατι ειστε πελατες μου αυτη την στιγμη που θελετε ηλεκτρονικο συστημα αμεσης δημοκρατιας.
Αν δεν ενδιαφερεστε να φτιαξετε ενα τετοιο ηλεκτρονικο συστημα, τοτε πειτε μου το να μην ασχολιεμαι μαζι σας.

Αν το εγραφα οπως θα το ηθελα εγω (με την μη δημοκρατικη παιδεια μου) και αν πιασει οπως το bitcoin,
τοτε να ειστε σιγουροι οτι τελειωσε το δημοσιο μια για παντα.

newpamelina

Re: Business plan για εξουσία (Iznogood)

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 03 Ιουν 2015, 20:43

rmanolis έγραψε:Αλλο ειναι οταν επικοινωνω με προγραμματιστες και αλλο με "πελατες".
Γιατι ειστε πελατες μου αυτη την στιγμη που θελετε ηλεκτρονικο συστημα αμεσης δημοκρατιας.
Αν δεν ενδιαφερεστε να φτιαξετε ενα τετοιο ηλεκτρονικο συστημα, τοτε πειτε μου το να μην ασχολιεμαι μαζι σας.

Αν το εγραφα οπως θα το ηθελα εγω (με την μη δημοκρατικη παιδεια μου) και αν πιασει οπως το bitcoin,
τοτε να ειστε σιγουροι οτι τελειωσε το δημοσιο μια για παντα.


Ε ξεκίνα να το γράφεις τότε. Εγώ γνωρίζω προγραμματισμό, και καταλαβαίνω οτιδήποτε και να κάνεις.
Οπότε αν κάνεις το σύστημα ορατό σε μένα, θα έχεις τα σχόλιά μου για το αν το πας καλά ή όχι, και την βοήθειά μου επίσης.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες