Χρωστάω και εγώ…

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:48

Α: Γεια σας, Τροχαλάκης Αντώνης λέγομαι
Χ: nickname?
Α: Στο φορουμ είμαι antonisT, στο φορουμ για κάποιο καιρό τώρα δε μπαίνω… είναι ας πουμε ένα άσχετο πράγμα, εν πάσει περιπτώσει, βλέπω όλα τα εργαλεία ακούω την άποψη σου, ε αυτό που εγώ δε μπορώ να το δεχτώ είναι ότι θα μείνουμε προσκολλημένοι στις 3 αρχές, δηλαδή εντάξει, να μην τις καταπατήσουμε σαφώς, αλλά πιστεύω ότι είναι, θα είναι και στρατηγικό λάθος, γιατί θα δηλαδή, εγω πιστεύω οι Γερμανοί και ενδεχομένως και άλλοι αλλά οι Γερμανοί από οι έχω παρακολουθήσει έχουν υποπέσει σε γραφικότητες στις οποίες, δηλαδή είναι εύκολο για τον κόσμο, δηλαδή ήδη γίνεται αυτό, υπάρχει έξω ας πούμε, όσοι το ξέρουνε ας πούμε ξέρουνε ότι αυτό το κόμμα είναι το κόμμα του Ιντερνετ και αυτά. Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι πρέπει πέρα από τις βασικές μας αρχές να στελεχώσουμε τις επιτροπές και να είμαστε και αυτό που είπε και ο Πετρόπουλος, ωραία… πρακτικοί. Και λέω, και λέω λοιπόν, εσυ λες να παραμείνουμε σε αυτές τις αρχές και ας διαλύσουμε αύριο. Εγω δε μπορώ να συμφωνήσω με αυτό γιατί, γιατί…
Χ: Ξαναπές λίγο το δεύτερο που είπα? Είπα για τις αρχές και να…?
Α: Και λες αν τις υιοθετήσουν τα άλλα κόμματα, που και εγώ αυτό πιστεύω, αλλά δεν είναι αυτές οι αρχές μόνο πιστεύω, πιστεύεις ότι δεν πρέπει να υιοθετήσουν και όλα τα υπόλοιπα γιατί τα υπόλοιπα που λέμε απορρέουν μεν από τις αρχές είναι ας πούμε κάτι ρηξικέλευθο αλλά δε βλέπω ας πούμε πως μπορεί να το υιοθετήσει αυτό, γιατί μπορεί εύκολα να το πει αυτό δε ξέρω εγώ το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ ότι διαχωρισμός εξουσιών αλλά εμείς πως θα καταφέρουμε ας πούμε προσκολλημένοι μόνο στις αρχές μας να δώσουμε ας πούμε στον υπόλοιπο πολιτικό πολιτισμό μας εδώ πέρα αυτά τα πράγματα που του λείπουν και λέμε εμείς ότι τα προσφέρουμε. Και πως νομίζεις εσύ θα το καταφέρουμε αυτό τελικά ας πούμε.

Χ: καλά ήτανε λίγο… πολύ. Ε κοίταξε, ένα είναι ότι είμαι πολύ fun του 3 pirates rule, κάποτε πήγε να το ανοίξει ο Ανδριανός στο φόρουμ, και γενικώς… θα σας το εξηγήσω τι εννοώ. Δεν είμαι κατά ούτε στις επιτροπές, ούτε να έχουμε κ’άλλες αρχές, προς Θεού, έτσι; Απλά λέω μην ξεχάσουμε τις βασικές! Και θα πω δυο παραδείγματα και θα σας πω γιατί αναφέρω το 3 pirates rule
Κοινό: εεε πότε θα το πεις;

Χ: Ε, είναι ο κανόνας που λέει, οποιοδήποτε… οι οποιοσδήποτε 3 Πειρατές αν πραγματικά συμφωνήσουν για 1 θέμα μπορούν να εκπροσωπήσουν το κόμμα. Και αυτό είχε ξεκινήσει στη Σουηδία όπου στο διάστημα που είχανε 50,000 μέλη, τα τελευταία 6 χρόνια δεν έγινε ποτέ abuse. Στην Ελλάδα φοβόμαστε λίγο να δώσουμε δύναμη στον απλό πολίτη, να το πω έτσι, ή στο απλό μας μέλος. Λύνει προβλήματα ταχύτητας και θα πω το προχθεσινό παράδειγμα με τον Κώστα τον Βαξεβανη. Αν ίσχυε αυτό θα είχαμε βγάλει ανακοίνωση, ο χρόνος ανταπόκρισης στη Σουηδία μου φαίνεται είναι 20 λεπτά, θα μπορούσαμε να το είχαμε λύσει σε μισή ώρα και να ήμασταν σε όλα τα media πρώτοι. Το σχολιάσαμε… ασχέτως τι σχολιάσαμε. Δε πρέπει να φοβόμαστε, ε, τη γνώμη του Τάκη, του Δημήτρη, του Μάκη αν υπάρξει ομοφωνία.
Είμαι πολύ υπέρ και στις επιτροπές και σε όλα, εγώ λέω απλά μην ξεχαστούμε ότι άλλο είναι η βάση μας. Και στο πως μπορεί να γίνει αυτό θα αναφέρω άλλο παράδειγμα από τους Άγγλους Πειρατές οι οποίοι είχανε πει το εξής:

Δ: και να τελειώνουμε σιγά, σιγά ε;
Χ: Απαντάω γλυκέ μου. Παίρνανε αυτά τα 3 και βομβαρδίζανε, αυτό το έχω πει και στα παιδιά της ομάδας επικοινωνίας, κυριολεκτικά κάθε μέσο, τηλεόραση, ραδιόφωνο, εφημερίδα, offline, online τους πάντες με ότι γινότανε σχετικό με αυτά τα 3 ώσπου στο τέλος, παράδειγμα έφτασαν να τους πάρει τηλέφωνο η Sunday Times του Λονδίνου ή ο οποιοσδήποτε άλλος, ότι όταν υπήρχε σχετικό θέμα ρωτούσαν τα media ποια είναι η γνώμη των Πειρατών. Γίνανε ειδήμονες σε αυτό, ας πούμε.
Δεν μπορούμε, εγώ λέω, δε μπορούμε να ασχοληθούμε με 100 πράγματα ταυτοχρόνως όλα με το ίδιο βάρος. Να μη ξεχάσουμε τα 3 βασικά, και να ασχοληθούμε με ότι θέλουμε. Εγω είμαι πολύ υπέρ της ελευθερίας: 3 μέλη θέλουν να κάνουν μια επιτροπή για κάτι, go ahead and do it!


Π: Ωραία, ευχαριστούμε!
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:49

ΟΛΑ τα προηγούμενα ήταν απο το συνέδριο...

ΜΕΤΑ


Remember, remember the 5th of November… V

Το ποιηματάκι για τον Guy Fawkes το θυμήθηκα χθες το βράδυ που ξαναείδα την ταινία V.
Η 5η Νοεμβρίου λοιπόν θα είναι μια μέρα που θα ξεχάσω για πάντα και θα διαγράψω από την μνήμη μου… και η 6η επίσης.

Λίγο στο αυτοκίνητο τη Δευτέρα το βράδυ, πολύ την Τρίτη, μπήκα στο φόρουμ να διαβάσω. Είχα να κάτσω σε υπολογιστή από την Πέμπτη το βράδυ που φύγαμε για Αθήνα. Να πω ότι σοκαρίστηκα είναι λίγο…

Το σενάριο απογοήτευση -> πίκρα -> χολή -> φτυάρι το έχω δει πολλές φορές στη ζωή μου και δε με ενοχλεί πια. Το boys with toys επίσης. Το «να τη βγάλουμε να τη μετρήσουμε» επίσης. Έχω παίξει και αρκετό τάβλι για να ξέρω το «έχασα = είσαι κωλόφαρδος, κέρδισα = είμαι μάστορας», ούτε αυτό δε με πειράζει.
Εικόνα διαφορετικοι


Τα επί προσωπικού, δε τα παίρνω έτσι…
Το ότι όποιος είχε πρόβλημα μαζί μου δεν ήρθε ΕΚΕΙ – Live, να μου μιλήσει, δικαίωμα του.
Το ότι άκουσα (διάβασα σωστότερα) ένα σωρό ερμηνείες του τι είπα, εντάξει, No problem, απόψεις.

Αν με ενόχλησε κάτι, και μόνο αυτό είναι:
Κάποια χρόνια μετά θα βλέπουμε όλοι τι και πως γράψαμε, εμείς και τα παιδιά μας… και όλοι οι άλλοι επίσης. Αυτό!
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:49

Τα Θετικά & αρνητικά– η άποψη μου.

Στο συνέδριο είδα κυρίως θετικά.
Αρνητικά - κατά τη διάρκεια - μόνο 1, αδιάβαστοι :roll:

Το μεγαλύτερο +1 από όλα, για μένα, ήταν το face 2 face.

Γνώρισα ανθρώπους πρόσωπο με πρόσωπο. Αν και κομπιουτερας λόγω δουλειάς, λατρεύω το offline.
O γραπτός λόγος είναι ωραίος και τα voice chat επίσης, αλλά σαν το να βλέπεις τα μάτια του άλλου δεν έχει.

Πρώτη μας φορά… σαν το σεξ είναι, θέλει χρόνο να μάθει ο ένας τον άλλο ;) κανένας δεν ήρθε για one-night stand. :D

Φρεσκαδούρα κόμμα είμαστε! Ακόμα χρόνο δε κλείσαμε. Όπως και στις εκλογές τα πήγαμε ΣΟΥΠΕΡ και τώρα ακόμα πιο καλά.

Ανοργανωσιές? Ε και? Στο χρόνο που είχαμε, με τα μέσα και τους λιγοστούς μια χαρά πήγαμε.

Συμμετοχή? Αν ήταν τα ρόδινα και όχι τα πέτρινα χρόνια οικονομικά, νομίζω θα είχαμε ακόμα περισσότερους και τόσοι που ήρθαν καλά ήταν! Και ως γνωστό με το στανιό τίποτα δε γίνεται. Για να μη πω (excuse my profanity) «παρακαλητό μ#% ξυνό γαμ$^»

Υποψήφιοι? Μακάρι να είχαμε και άλλους τόσους!
Άμεση Δημοκρατία? Σαφώς και ΝΑΙ, εμείς ψηφίσαμε, και από ότι θυμάμαι το άλλο λέγεται έμμεση, κάποιος άλλος που όρισες, ψηφίζει για σένα.

Κούραση? Ναι! Αλλά άξιζε τον κόπο.

Όπως σε κάθε ομάδα υπάρχουν προβλήματα, it’s OK. Παιδικές ασθένειες για να μη πω βρεφικές είναι λογικό να υπάρχουν σε ένα τόσο νέο – χρονικά κόμμα.

Αν χαλάσανε καρδιές, όλα φτιάχνονται, περασμένα ξεχασμένα και όλοι ας κοιτάμε μπροστά!

Στα υπόλοιπα θετικά, νομίζω τα είπαν οι άλλοι πριν από εμένα και συμφωνώ με ΟΛΑ τα θετικά.

Εικόνα


Οσο χαζούλικο και να ακουστεί σας αγαπώ όλους και ξανά ευχαριστώ άπαντες που βρήκαμε μια ευκαιρία να τα πούμε από κοντά!
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:50

ΤΕΛΟΣ!


Ουφφφφφφφφφφφφφφ πρόλαβα, τα έγραψα :D
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Νοέμ 2012, 17:44

Έρχομαι και εγώ να απαντήσω μετά την ekfrasi (Χαμένος από χέρι!!!!).....
Χρωστάω:
..... Στους Πειρατές που ήρθαν.
..... Στον "οργανισμό" που μας φιλοξένησε.
..... Στο μαγαζί (απέναντι) που μας "τάϊσε"/"πότισε"
..... Σε όποιους δεν "χρησιμοποίησαν" τα λάθη μας για να "επιτεθούν".
..... Προφανώς, στο προσωπικό που ανέχτηκε τις απαιτήσεις μας.
..... Τέλος, σε όσους μας "επιτέθηκαν/διαφώνησαν"!!! Πέρα από την συγνώμη τους (που κατά την γνώμη μου ήταν περιττή), η "επίθεση/διαφωνία" ήταν χρήσιμη!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 09 Νοέμ 2012, 18:04

ekfrasi έγραψε:ΤΕΛΟΣ!
Ουφφφφφφφφφφφφφφ πρόλαβα, τα έγραψα :D

Μόλις προσγειωθήκατε στο αεροδρόμιο "Ελλάς - Πολιτική".
Αν είχαμε κυβερνήτη ... θα σας καλωσορίζαμε.
Αν είχαμε συγκοινωνίες ... θα σας κουβαλάγαμε.
Αν είχαμε πολιτικούς ... θα μας είσασταν αχρείαστη.
Προς το παρόν πάρτε τα μπογαλάκια σας υπό μάλης και βολευτείτε όπου βρείτε.
Καλή διαμονή!

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 18:11

laskaris_vasilis έγραψε:Έρχομαι και εγώ να απαντήσω μετά την ekfrasi (Χαμένος από χέρι!!!!).....
Χρωστάω:
..... Στους Πειρατές που ήρθαν.
..... Στον "οργανισμό" που μας φιλοξένησε.
..... Στο μαγαζί (απέναντι) που μας "τάϊσε"/"πότισε"
..... Σε όποιους δεν "χρησιμοποίησαν" τα λάθη μας για να "επιτεθούν".
..... Προφανώς, στο προσωπικό που ανέχτηκε τις απαιτήσεις μας.
..... Τέλος, σε όσους μας "επιτέθηκαν/διαφώνησαν"!!! Πέρα από την συγνώμη τους (που κατά την γνώμη μου ήταν περιττή), η "επίθεση/διαφωνία" ήταν χρήσιμη!!!


+1 :D
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό Z53 » 09 Νοέμ 2012, 21:16

+1 σε όλα
Τελικά η αγαπόσκονη περνάει και μέσω internet :D
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Νοέμ 2012, 21:21

Μην αρχίσετε τα μέλια τώρα και μου κολλήσετε κάνα σύστημα, σας έφαγα. :mrgreen:
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό gounara » 09 Νοέμ 2012, 21:56

μετα απο ολα αυτα το μονο που θελω να πω ειναι χριστινα χαρηκα που σε γνωρισα απο κοντα τα υπολοιπα σε αλλο θεμα
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες