ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό James » 08 Νοέμ 2012, 01:34

sugar έγραψε:Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων? Από πότε τα πρόσωπα έχουν τόσο βαρύνουσα σημασία στο πειρατικό κόμμα/κίνημα?
Σε ένα χώρο όπου η ελευθερία και η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων, μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. Τα πρόσωπα επανδρώνουν απλά και μόνο εκτελεστικά όργανα, των οποίων η δράση καθορίζεται από το σώμα των μελών, μέσα από ψηφοφορίες. Όσοι νομίζουν ότι στους πειρατές χωράνε καρεκλοκένταυροι, μάλλον πρέπει να πάνε αλλού...εκτός και αν φοβούνται τον ανταγωνισμό. :twisted:

Εσύ που ήσουν τόσο καιρό ? έμαθες οτί θα φτιάξουμε καφέ και ήρθες?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Rainmaker

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 08 Νοέμ 2012, 09:58

sugar έγραψε:Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων? Από πότε τα πρόσωπα έχουν τόσο βαρύνουσα σημασία στο πειρατικό κόμμα/κίνημα?
Σε ένα χώρο όπου η ελευθερία και η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων, μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. Τα πρόσωπα επανδρώνουν απλά και μόνο εκτελεστικά όργανα, των οποίων η δράση καθορίζεται από το σώμα των μελών, μέσα από ψηφοφορίες. Όσοι νομίζουν ότι στους πειρατές χωράνε καρεκλοκένταυροι, μάλλον πρέπει να πάνε αλλού...εκτός και αν φοβούνται τον ανταγωνισμό. :twisted:


αυτή τη στιγμή ''η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων'' δεν ισχύει στο κόμμα των πειρατών ελλάδας (μην ξαναπω τα ίδια διαβάστε το καταστατικό και θα καταλάβατε)

laskaris_vasilis έγραψε:Με ενδιαφέρει αν τον/ην θεωρεί ικανό/η και μόνο.

στην ιδανική περίπτωση που υπάρχουν ικανοί
στην περίπτωση όμως πχ της ελλάδας που έχουμε μαζέψει ένα κάρο ανίκανους βολευτες
πως θα επιλέξουμε τον λιγότερο ανίκανο αν δεν βαθμολογήσουμε την ανικανότητα?
επίσης κάνεις μία υπόθεση μία θετική ψήφο ίση με μία αρνητική αυτό δεν μπορείς να το θεωρήσεις δεδομένο.
επίσης υπάρχει το κριτήριο αν θεωρείς πολύ επικίνδυνο κάποιον για το κόμμα (ή για την Χώρα) γιατί να μην τον ''τιμωρήσω'' μην πέσει η ψυχολογία του :D
από την στιγμή που θέτει κάποιος στην διαδικασία της διεκδίκησης μιας θέσης μέσω ψηφοφορίας είναι αναπόφεκτη η κρίση είτε υπάρχει μόνο σταυρός είτε υπάρχει και αρνητική ψήφος.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Νοέμ 2012, 10:05

Όποιος θέλει να το κουβεντιάσουμε, ας το παραμετροποιήσει για να μην μιλάμε στο "αέρα"!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

sugar
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 26 Μάιος 2012, 19:39

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό sugar » 08 Νοέμ 2012, 18:24

Dimitris Zappas έγραψε:
sugar έγραψε:Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων? Από πότε τα πρόσωπα έχουν τόσο βαρύνουσα σημασία στο πειρατικό κόμμα/κίνημα?
Σε ένα χώρο όπου η ελευθερία και η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων, μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. Τα πρόσωπα επανδρώνουν απλά και μόνο εκτελεστικά όργανα, των οποίων η δράση καθορίζεται από το σώμα των μελών, μέσα από ψηφοφορίες. Όσοι νομίζουν ότι στους πειρατές χωράνε καρεκλοκένταυροι, μάλλον πρέπει να πάνε αλλού...εκτός και αν φοβούνται τον ανταγωνισμό. :twisted:

Εσύ που ήσουν τόσο καιρό ? έμαθες οτί θα φτιάξουμε καφέ και ήρθες?


Όταν θα σου περάσει η στεναχώρια και θα έχεις διάθεση για πραγματική κουβέντα και όχι για ειρωνείες, το ξανακουβεντιάζουμε.
Φτάσε όπου δεν μπορείς

sugar
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 26 Μάιος 2012, 19:39

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό sugar » 08 Νοέμ 2012, 18:30

Rainmaker έγραψε:
sugar έγραψε:Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων? Από πότε τα πρόσωπα έχουν τόσο βαρύνουσα σημασία στο πειρατικό κόμμα/κίνημα?
Σε ένα χώρο όπου η ελευθερία και η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων, μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. Τα πρόσωπα επανδρώνουν απλά και μόνο εκτελεστικά όργανα, των οποίων η δράση καθορίζεται από το σώμα των μελών, μέσα από ψηφοφορίες. Όσοι νομίζουν ότι στους πειρατές χωράνε καρεκλοκένταυροι, μάλλον πρέπει να πάνε αλλού...εκτός και αν φοβούνται τον ανταγωνισμό. :twisted:


αυτή τη στιγμή ''η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων'' δεν ισχύει στο κόμμα των πειρατών ελλάδας (μην ξαναπω τα ίδια διαβάστε το καταστατικό και θα καταλάβατε)


Το διαβάζω, αλλά δεν διακρίνω αυτά που λες. Το μόνο που διακρίνω είναι μια απίστευτη γκρίνια όσων δεν ψηφίστηκαν οι προτάσεις τους.
Φτάσε όπου δεν μπορείς

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό James » 08 Νοέμ 2012, 20:20

sugar: Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων...............μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. ...............


αυτά είναι
Τελευταία επεξεργασία από 1 και James, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Rainmaker

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 08 Νοέμ 2012, 20:29

sugar έγραψε:Το διαβάζω, αλλά δεν διακρίνω αυτά που λες. Το μόνο που διακρίνω είναι μια απίστευτη γκρίνια όσων δεν ψηφίστηκαν οι προτάσεις τους.

ίσως γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις το καταστατικό
και να νομίζεις ότι υπάρχουν αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες θεσμοθετημένες στο καταστατικό. για σύγκρινε το καταστατικό με τα καταστατικά άλλων κομμάτων και πες μου μετά τις διαφορές. και μετά μίλα μου για ''γκρίνιες''.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό James » 08 Νοέμ 2012, 20:36

sugar:
Όταν θα σου περάσει η στεναχώρια και θα έχεις διάθεση για πραγματική κουβέντα και όχι για ειρωνείες, το ξανακουβεντιάζουμε.


ξέρεις η στεναχώρια δεν είναι γιά το προσωπο μου, είναι για΄την ιδέα...........
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

sugar
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 26 Μάιος 2012, 19:39

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό sugar » 08 Νοέμ 2012, 20:40

Dimitris Zappas έγραψε:
sugar: Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων...............μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. ...............


αυτά είναι


Τι αυτά είναι? Επαναλαμβάνεις τα λόγια μου, τα οποία ειρωνεύτηκες προηγουμένως!
Φτάσε όπου δεν μπορείς

sugar
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 26 Μάιος 2012, 19:39

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό sugar » 08 Νοέμ 2012, 20:45

Rainmaker έγραψε:
sugar έγραψε:Το διαβάζω, αλλά δεν διακρίνω αυτά που λες. Το μόνο που διακρίνω είναι μια απίστευτη γκρίνια όσων δεν ψηφίστηκαν οι προτάσεις τους.

ίσως γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις το καταστατικό
και να νομίζεις ότι υπάρχουν αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες θεσμοθετημένες στο καταστατικό. για σύγκρινε το καταστατικό με τα καταστατικά άλλων κομμάτων και πες μου μετά τις διαφορές. και μετά μίλα μου για ''γκρίνιες''.


Αν δεν κάνω λάθος, ψηφίστηκαν οι παρακάτω αλλαγές στο καταστατικό:

7.1 Το Σώμα των Μελών απαρτίζεται μόνο από τα οικονομικά ενήμερα μέλη.
7.2 Το Σώμα των Μελών μπορεί να κληθεί να αποφασίσει πάνω σε οποιοδήποτε θέμα το οποίο δεν ορίζεται ρητά από παρόν καταστατικό, συμπεριλαμβανομένων και των αποφάσεων της Επιτροπής Διαιτησίας, μετά από αίτημα οποιουδήποτε μέλους,
7.3 Οι κανονισμοί και τα εργαλεία με τα οποία λαμβάνει αποφάσεις το Σώμα των Μελών προτείνονται και αποφασίζονται από το ίδιο.
7.3.1 Προτάσεις για την αλλαγή του κανονισμού ή του εργαλείου λήψης αποφάσεων μπορούν να κατατεθούν από οποιοδήποτε μέλος στην Διοικούσα Επιτροπή.
7.3.2 Η Διοικούσα Επιτροπή οφείλει να ενημερώσει και να θέσει σε διαβούλευση 20 ημερών την πρόταση σε όλα τα μέλη του κόμματος.
7.3.3 Κατά τη διάρκεια της διαβούλευσης μπορεί οποιοδήποτε μέλος να καταθέσει άλλη πρόταση.
7.3.4 Μετά τη διαβούλευση η Διοικούσα Επιτροπή οφείλει να θέσει σε ψηφοφορία προς το Σώμα των Μελών το σύνολο των προτάσεων.
7.4 Το Σώμα των Μελών δεν μπορεί να αποφασίσει την εκλογή προσώπων, εκτός των περιπτώσεων αναπλήρωσης όπου αυτό προβλέπεται από το παρόν καταστατικό.
7.5 Οι αποφάσεις λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία των ψηφισάντων, εφ’ όσον αυτοί αντιπροσωπεύουν περισσότερο από το ένα δεύτερο (1/2) του Σώματος των Μελών.

Σε ποιο κόμμα ισχύει για παράδειγμα το 7.3?
Φτάσε όπου δεν μπορείς


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες