ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό omissman » 07 Νοέμ 2012, 02:21

Προσοχή : ακολουθει αναρτηση μηκους ανω των 257 μετρων !

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Με ιδιαιτερη προσοχη παρακολουθω την συνεχη παραθεση στο forum αναρτησεων – πριν καλα καλα κλεισουν οι εργασιες του 1ου συνεδριου των Πειρατων - με τις οποιες εκφραζονται τα αισθηματα πικριας, απογοητευσης, ακομη και θυμου, εκεινων των οποιων δεν ευοδωθηκαν οι προσδοκιες από τα αποτελεσματα του συνεδριου, ειτε αυτά αφορουν στην εκλογη των προσωπων που επελεξαν οι συνεδροι, ειτε στην ψηφιση ή μη συγκεκριμενων αρθρων του καταστατικου.

Οφειλω να πω ότι αν και κατανοω μερικα από αυτά τα συναισθηματα – θα εξηγησω στη συνεχεια ποια – σε γενικες γραμμες τεινω να συμφωνησω με την τοποθετηση του Ανεστη για το συνολικα επιτυχημενο πλαισιο μεσα στο οποιο διεξηχθη το πρωτο μας συνεδριο.

Επισης συμμεριζομαι απολυτα και εκφραζω και εγω τις ευχαριστιες μου στο προεδρειο του Συνεδριου, το οποιο κατεβαλε ηρακλεια προσπαθεια για να ανταπεξελθει στον αφυσικα μεγαλο ογκο δουλειας που επωμισθηκε , μερος του οποιου οφειλεται στην ασυνεννοησια και φυσικα στην απειρια των μελων τα οποια, μεσα στο γενικο ενθουσιασμο, κατεθεσαν τεραστιο αριθμο τροποποιητικων προτασεων, χωρις καν να μπουν στον κοπο να συνεργαστουν δημιουργικά και να τις συγχωνευσουν ανα ομαδα, ετσι ώστε αφ’ενός η δουλεια της συγκεντρωσης και παρουσιασης τους να γινει πιο γρηγορα , αφ’ ετερου δε να γινει πιο εγκαιρα δυνατη η προσβαση ολων των μελων στο συνολικο πακέτο.

Αυτό θα ειχε βοηθησει τα μεγιστα ώστε να αποφευχθουν οι παρεξηγησεις, η ελλειμματική κατανοηση ορισμενων συνθετων προτασεων, οι εντυπωσεις περι «κλικων», οι κατηγοριες περι "ιερατειου" το οποιο τεχνηεντως απεκλεισε ολες τις «αμεσοδημοκρατικες» προτασεις κλπ. Εάν ειχε γινει εγκαιρα η απαραιτητη επεξεργασια ολων των κατατεθειμενων προτασεων και η κατά το δυνατον συμπτυξή τους ή ακομη και η απορριψη οσων εξοφθαλμα δεν πληρουσαν τις προϋποθεσεις για να τεθουν στην κριση των συνεδρων, τοτε και η ενημερωση ολων θα ηταν πληρεστερη, και οι εργασιες του συνεδριου πιο ουσιαστικες και λιγοτερο χρονοβορες και κουραστικες. Επομενως και η εκτονωση των αρνητικων συναισθηματων θα ειχε αποβει ηπιοτερη και ψυχραιμοτερη , υποθετω …

Παραλληλα όμως οφειλω να επισημανω ορισμενα αρνητικα σημεια , αυστηρα μεσα σε ένα πλαισιο καλοπιστης κριτικης για οσα δεν εγιναν και επρεπε να ειχαν γινει και τα οποια πιστευω ότι είναι απαραιτητο να αντιμετωπισουμε νηφαλια και να διορθωσουμε στο αμεσως επομενο εκτακτο ή τακτικο συνεδριο, ελπιζω πριν από τις επερχομενες εκλογες.

Ένα από αυτά είναι η, κατά την κριση μου, επιπολαιοτητα με την οποια πολλα μελη αντιμετωπισαν την ολη διαδικασια, μη συμμετεχοντας ουσιαστικα στον υποτυπωδη διαλογο που , κυριως μεσω Κουμπασου, ειχε προηγηθει. Εκει ειχαν εκτεθει σχεδον ολες οι προτασεις τροποποιησεων που κατατεθηκαν , εκτος από ελαχιστες που αποδειχτηκαν και οι πιο αδουλευτες και ερασιτεχνικες. Δυστυχως δεν εγινε εκτεταμενη διαβούλευση κατά το προσυνεδριακό στάδιο και αυτό ειχε σαν αποτελεσμα να μην είναι δυνατη η συζητηση τους εν εκτασει κατά τη διαρκεια του συνεδριου, πραγμα που γεννησε προσωπικες πικριες.

Ένα δευτερο σημειο, αποτοκο των προηγουμενων επισημανσεων, είναι η ελλειψη ενημερωσης των μελων σε εγκαιρο χρονο, σαφεστατα αρκετα ενωριτερα από τη διεξαγωγη του συνεδριου, ώστε τα μελη να εχουν το χρονο να μελετησουν και να κατανοησουν τις προτασεις. Αρκει να θυμηθουμε ότι τα σχετικα αρχεια ανεβηκαν στο forum 2 ημερες πριν από την εναρξη του συνεδριου !!! Σε καμμια περιπτωση όμως δεν το καταλογιζω αυτό σαν ευθυνη ή λαθος του προεδρειου το οποιο διαχειριστηκε την κατασταση οσο μπορουσε καλυτερα με δεδομενη την εθελοντικη προσφορα εργασιας αφ’ ενός και την ελλειψη πειρας αφ’ ετερου.

Ακομη ένα σημειο είναι η ανεπαρκης μελετη των τροπων ψηφοφοριας τοσο για την επιλογη των προσωπων οσο και για την διαδικασια επιλογης και ψηφισης των αρθρων. Πραγμα που παλι οδηγησε σε προσωπικες πικριες και αισθηση παραγκωνισμου.

Ας γινω όμως πιο συγκεκριμενος.
Με πιο κριτηριο επιλεξαμε την επιλογη προσωπων με τον «κλασικο» πατροπαραδοτο τροπο του σταυρου προτιμησης ;;; Γιατι δεν δωσαμε τη δυνατοτητα της αρνητικης ψηφου όταν θεωρουμε ότι καποιοι από τους προτεινομενους δεν είναι καταλληλοι για να επανδρωσουν τις θεσεις στις οποιες εχουν βαλει υποψηφιοτητα ;;; Δεν είναι προφανες ότι ετσι θα ειχαμε μια πιο συνθετη και ακριβη εικονα για την απηχηση του κάθε υποψηφιου ; με τον τροπο που επιλεχτηκε – προφανως επειδη ΚΑΝΕΙΣ μας δεν σκεφτηκε εγκαιρως να προτεινει καπιον άλλο – αναγκαστηκαμε ορισμενοι να ψηφισουμε με μοναδικο κριτηριο την ΜΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ προς καποιους παρα την προτιμηση των ψηφισθέντων !!!

Συνηθως δεν συμφωνω με τον ακομψο τροπο [ευγενικα το λεω] που ο Ζαππας εκφραζει τις αποψεις του και την απαξια που δηλωνει για το συνομιλητη του, αλλα δεν μπορω να πω πως δεν κατανοω πληρως την ουσιαστικη απορια του – μαζι με την εκφρασθεισα εντονη πικρια του – για το «με ποιο κριτηριο αληθεια ψηφισαν τα μελη ;;;»
Ομολογω ότι εχω και εγω την ιδια απορια, αν και σε πιο αφηρημενο πλην όμως σε σαφεστατα πολιτικο επιπεδο !
Και φυσικα δεν είναι μονο ο αριθμος των αναρτησεων καποιου υποψηφιου το μοναδικο κριτηριο, το σημαντικο είναι κυριως το ΤΙ ΛΕΕΙ σε αυτές. Μηπως ομιλει χωρις να λεει τιποτε απολυτως ; μηπως αναμασά απλως τα «πειρατικα» συνθηματα με «απλο» [διαβαζε απλοϊκο] τροπο – ευπεπτη τροφη για μη απαιτητικα μυαλα ;;; μηπως απλως δεν εχει τιποτε ουσιαστικο και εποικοδομητικο να πει γι’ αυτό και δεν συμμετεχει σε κανενα διαλογο, προτιμωντας απλως να ασχολειται με τα λεγόμενα social media ;;;

Δεν υποστηριζω ότι όλοι οι υποψηφιοι λειτουργουν ετσι. Εντοπιζω όμως μια πολιτικη διασταση του ερωτηματος «πως επιλεγουν οι ψηφοφοροι τους εκπροσωπους τους».

Ανακαλυψαμε ότι οι πειρατες δεν διαφερουμε και πολύ από τους κοινους θνητους !!! Kουβαλαμε την ιδια κουλτουρα με την οποια ο «λαος» λειτουργει όταν ψηφιζει για τους βολευτες του. Δηλαδη λειτουργησαμε και εμεις συναισθηματικα και συνθηματολογικα, βαζοντας στην ακρη τον ορθο λογο, την ψυχραιμη κριση και το καθαρα ΠΟΛΙΤΙΚΟ κριτηριο που οφειλουμε να χρησιμοποιουμε σε τετοιες κρισιμες επιλογες.

Εάν καποιος διαφωνει σε αυτό τοτε δεν μου μενει άλλη επιλογη παρα να θεωρησω ότι τα αποτελεσματα των ψηφοφοριων ηταν εν πολλοις «κατευθυνομενα» δλδ ηταν προϊον καθοδηγουμενης σταυροδοσιας, αρα συνειδητη συμπραξη καποιων συνέδρων για να εγκλωβισουν και να απομονωσουν τους υπολοιπους, λειτουργωντας ετσι στην ουσια σαν μια φραξια μεσα στο κομμα το οποιο ισχυριζεται ότι υπηρετει τη διαφανεια και την αμεση δημοκρατια.

Είναι όμως ετσι ;;;
Γνωμη μου ειναι πως ολα αυτα δεν ειναι σημαντικα και πως αλλο ειναι το πεδιο στο οποίο το συνεδριο απετυχε παταγωδως.

Ελπιζω ομως, ξεκινωντας με αυτα να ανοιξει ενας πραγματικα εποικοδομητικος διαλογος με θετικο αποτελεσμα για την πορεια μας, με στοχο την οργανωση ενος ακομα καλυτερου συνεδριου, πιο αντιπροσωπευτικου, πιο πρωτοποριακου και ακομη πιο πειρατικου !
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 07 Νοέμ 2012, 13:07

Τα θετικά και αρνητικά σημεία ενός συνεδρίου πάντα μας απασχολούν με στόχο να μας βελτιώσουν σε μια μελλοντική παρόμοια διαδικασία.
Ξεκινώντας θα έλεγα ότι σε εππίεδο οργάνωσης του συνεδρίου τα πράγματα ήταν "εκλπηκτικά". ακόμα και ηχο και εικόνα εκτός αίθουσας καταφέραμε να βγάλουμε αν σκεφτεί κανεις την προηγούμενη μηδενική εμπειρια μας
Επίσης το ότι μια προταση θελει τα 2/3 για να περάσει μας καθιστά πολύ προσεκτικούς τόσο κατα την κατάθεση όσο και κατα την ψήφιση και αυτο είναι ενα ακόμη συν.
Η διαδικασία επιλογής προσωπων για ΕΔ και ΔΕ αν και δημοκρατική στο χέρι μας είναι να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο
Επίσης πολύ θετικό είναι ότι γνωριστικαμε μεταξύ μας τώρα που είμαστε λίγοι γιατι σίγουρα θα αυξηθούμε (αισιοδοξία...) Θεωρώ ότι στο επόμενο συνέδριο θα ήταν καλό τουλάχιστον να διπλασιαστει ο αριθμός των παρόντων
Αρνητικό ήταν ότι έπρεπε να είχε γίνει η συνθεση προτασεων με εναν τρόπο πριν το συνέδριο ώστε να μη χαθεί χρόνος την πρωτη μέρα και να δοθεί στη συζήτηση......
Αρνητικό ήταν η μη παρουσια των ΜΜΕ αν και γίναν προσπάθειες απο το προεδρίο
Αυτά ως ωρας ..... 48 ωρες μετά...
:arrow: :arrow: συνεχίζουμε

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 07 Νοέμ 2012, 13:53

προς τον Γιώργο

Σεβαστές και αποδεκτές οι τοποθετήσεις - απόψεις σου. Με πολύ σοβαρότητα θα πρέπει να τις δούμε και να καταλήξουμε στα σημεία εκείνα που προτείνεις πως θέλουν δουλειά. Ειδικά αυτό με τον τρόπο διεξαγωγής εκλογών για τα όργανα το βρίσκω και καίριο και "άμεσο" για να γίνονται οι ψηφοφορίες με τον τρόπο που θα περιλαμβάνει την καλύτερη δυνατή διαδικασία. Για να δικαιολογήσω λίγο το Προεδρείο θα πω μόνο πως, αν το ξέραμε από πριν σίγουρα θα είχαμε επιλέξει ή θα θέταμε προς επιλογή την διαδικασία έτσι όπως την περιγράφεις. Δεν ξέραμε άρα μας πιάσατε αδιάβαστους. Μόνο η διαδικασία καταμέτρησης τέθηκε και προτάθηκε από τον Χριστόφορο και φυσικά έγινε δεκτή γιατί εξασφάλιζε το αδιάβλητο και περίκλειε την δυνατότητα του εκ των υστέρων ελέγχου (αν ας πούμε γινόταν κάποια ένσταση ή ότι άλλο, επί της διαδικασίας καταμέτρησης).

Για όλα όσα αναφέρεσαι, εγώ θεωρώ ότι αποτελούν αντικείμενο εργασίας που θα πρέπει να γίνει σχεδόν άμεσα και με την συμμετοχή όσο το δυνατόν περισσότερων μελών για να φτάσουμε σε τελικές διαδικασίες.

Επιπλέον θα ήθελα να πω πως αν είχαμε τέτοιου είδους συμμετοχή όπως την δικιά σου, θα είχαμε πάει πολύ μπροστά ως κόμμα σε σχέση πάντα με την οργάνωση και την λειτουργία του.
:)
здравствуйте

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 07 Νοέμ 2012, 14:17

Ας γινω όμως πιο συγκεκριμενος.
Με πιο κριτηριο επιλεξαμε την επιλογη προσωπων με τον «κλασικο» πατροπαραδοτο τροπο του σταυρου προτιμησης ;;; Γιατι δεν δωσαμε τη δυνατοτητα της αρνητικης ψηφου όταν θεωρουμε ότι καποιοι από τους προτεινομενους δεν είναι καταλληλοι για να επανδρωσουν τις θεσεις στις οποιες εχουν βαλει υποψηφιοτητα ;;; Δεν είναι προφανες ότι ετσι θα ειχαμε μια πιο συνθετη και ακριβη εικονα για την απηχηση του κάθε υποψηφιου ; με τον τροπο που επιλεχτηκε – προφανως επειδη ΚΑΝΕΙΣ μας δεν σκεφτηκε εγκαιρως να προτεινει καπιον άλλο – αναγκαστηκαμε ορισμενοι να ψηφισουμε με μοναδικο κριτηριο την ΜΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ προς καποιους παρα την προτιμηση των ψηφισθέντων !!!

Συνηθως δεν συμφωνω με τον ακομψο τροπο [ευγενικα το λεω] που ο Ζαππας εκφραζει τις αποψεις του και την απαξια που δηλωνει για το συνομιλητη του, αλλα δεν μπορω να πω πως δεν κατανοω πληρως την ουσιαστικη απορια του – μαζι με την εκφρασθεισα εντονη πικρια του – για το «με ποιο κριτηριο αληθεια ψηφισαν τα μελη ;;;»
Ομολογω ότι εχω και εγω την ιδια απορια, αν και σε πιο αφηρημενο πλην όμως σε σαφεστατα πολιτικο επιπεδο !
Και φυσικα δεν είναι μονο ο αριθμος των αναρτησεων καποιου υποψηφιου το μοναδικο κριτηριο, το σημαντικο είναι κυριως το ΤΙ ΛΕΕΙ σε αυτές. Μηπως ομιλει χωρις να λεει τιποτε απολυτως ; μηπως αναμασά απλως τα «πειρατικα» συνθηματα με «απλο» [διαβαζε απλοϊκο] τροπο – ευπεπτη τροφη για μη απαιτητικα μυαλα ;;; μηπως απλως δεν εχει τιποτε ουσιαστικο και εποικοδομητικο να πει γι’ αυτό και δεν συμμετεχει σε κανενα διαλογο, προτιμωντας απλως να ασχολειται με τα λεγόμενα social media ;;;

Δεν υποστηριζω ότι όλοι οι υποψηφιοι λειτουργουν ετσι. Εντοπιζω όμως μια πολιτικη διασταση του ερωτηματος «πως επιλεγουν οι ψηφοφοροι τους εκπροσωπους τους».

Ανακαλυψαμε ότι οι πειρατες δεν διαφερουμε και πολύ από τους κοινους θνητους !!! Kουβαλαμε την ιδια κουλτουρα με την οποια ο «λαος» λειτουργει όταν ψηφιζει για τους βολευτες του. Δηλαδη λειτουργησαμε και εμεις συναισθηματικα και συνθηματολογικα, βαζοντας στην ακρη τον ορθο λογο, την ψυχραιμη κριση και το καθαρα ΠΟΛΙΤΙΚΟ κριτηριο που οφειλουμε να χρησιμοποιουμε σε τετοιες κρισιμες επιλογες.

Εάν καποιος διαφωνει σε αυτό τοτε δεν μου μενει άλλη επιλογη παρα να θεωρησω ότι τα αποτελεσματα των ψηφοφοριων ηταν εν πολλοις «κατευθυνομενα» δλδ ηταν προϊον καθοδηγουμενης σταυροδοσιας, αρα συνειδητη συμπραξη καποιων συνέδρων για να εγκλωβισουν και να απομονωσουν τους υπολοιπους, λειτουργωντας ετσι στην ουσια σαν μια φραξια μεσα στο κομμα το οποιο ισχυριζεται ότι υπηρετει τη διαφανεια και την αμεση δημοκρατια.

Είναι όμως ετσι ;;;
Γνωμη μου ειναι πως ολα αυτα δεν ειναι σημαντικα και πως αλλο ειναι το πεδιο στο οποίο το συνεδριο απετυχε παταγωδως.



Στο πρωτο κομματι που αναφερεσαι σε αρνητικη ψηφο θα διαφωνησω σε περιπτωση που τεθει καθως θεωρω οτι θα εχει καταστροφικες συνεπειες για το κομμα(Αν θες πληρεστερη αναλυση στειλε με Pm).Οσο αφορα το θεμα του Δημητρη θα περιοριστω λεγοντας και παλι πως λυπαμαι για την παραιτηση του και μονον αυτο.Επιφυλασομαι σχετικα με αυτα που αναφερεις για τον τροπο που ψηφισαν οι συνεδροι καθως δεν εχω καταληξει ακομα σε οριστικα συμπερασματα.Θα με αυχαριστουσε ιδιαιτερα αν μπορουσες εστω και σε Pm να με πεις το πεδιο που το συνεδριο απετυχε παταγωδως.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Νοέμ 2012, 14:31

Γιώργο, διάβασα προσεκτικά αυτά που έγραψες, και για πολλά υπάρχουν απλές εξηγήσεις στον τομέα της... ψυχολογίας. ;) Για παράδειγμα, γιατί ψηφίσαμε με τον τρόπο που ψηφίσαμε: Γιατί αυτόν τον τρόπο έχουμε μάθει και δεν υπήρξε ποτέ σοβαρή συζήτηση να τον αλλάξουμε.

Σχετικά τώρα με το συμπέρασμα που βγάζεις περί "καθοδηγούμενης σταυροφορίας" θεωρώ ότι είναι υπερβολή. Σίγουρα υπάρχουν συμπάθειες, σίγουρα κάποιοι αποφάσισαν τελευταία στιγμή, σίγουρα κάποιοι αποφάσισαν λόγω... αντιπάθειας. Αλλά, υπάρχουν και αυτοί που συμπαθούν κάποιον γιατί τον θεωρούν ικανότερο. Υπάρχουν και αυτοί που αντιπαθούν κάποιον γιατί δεν τον θεωρούν σοβαρό... Αυτά είναι όμως και τελικά τα σωστά κριτήρια. Θεωρείς ότι κάποιος που θα ψηφίσεις θα κάνει την δουλειά του σωστά;

Πάντως υπάρχουν θέματα που πρέπει να συζητηθούν και να ληφθούν σοβαρά υπόψη για το επόμενο συνέδριο. Ήταν το πρώτο και πιστεύω ότι πήγε όσο καλύτερα μπορούσε να είχε πάει στο χρόνο που ασχοληθήκαμε.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 07 Νοέμ 2012, 21:31

SilindeElendil έγραψε:
Στο πρωτο κομματι που αναφερεσαι σε αρνητικη ψηφο θα διαφωνησω σε περιπτωση που τεθει καθως θεωρω οτι θα εχει καταστροφικες συνεπειες για το κομμα(Αν θες πληρεστερη αναλυση στειλε με Pm).


Ως ένας από τους φανατικότερους υποστηρικτές της αρνητικής ψήφου, θα μπορούσες να γράψεις την ανάλυση γιατί θα είχε καταστροφικές συνέπειες για το κόμμα στο φόρουμ και όχι σε πμ;. Μπορεί να έχεις ανακαλύψει flaws που δεν τα βλέπουμε λόγω ενθουσιασμού εμείς και στα πλαίσια της πολιτικής διαδικασίας να αναθεωρήσουμε την άποψή μας.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Νοέμ 2012, 22:30

Δεν υποστηρίζω την αρνητική ψήφο!!!
Θεωρώ, όλο το σκεπτικό γύρω από αυτή "νεολογισμό"!!

Τι σημαίνει δηλαδή; Ας μου εξηγήσει κάποιος αλλά..........
Μην το "φτιασιδώσει"!!
Σημαίνει "θεωρώ απαράδεκτο" τον υποψήφιο;
Είναι "άχρηστος";
Είναι "επικίνδυνος";
.........................
Και στην τελική, γιατί πρέπει να υπάρξουν χαρακτηρισμοί σε μία απλή διαδικασία;
Ήδη, η διαδικασία των ψηφοφοριών είναι φορτισμένη (παντού και πάντα).
Γιατί πρέπει να την φορτίσουμε επιπλέον;
Προς όποιον θέλει να κάνει την διαδικασία περίπλοκη, έχω κάποιες προτάσεις (από φαντασία..... δόξα να `χει ο Γιαραμπής)!!
Μερικές από αυτές:
"Η παρουσία του/ης με "φτιάχνει"!!!"
"Μιλάει δυνατά και με ενοχλεί!!!"
"Έχει καλύτερο αυτοκίνητο από το δικό μου και δεν τον/ην γουστάρω!!!"

Και στην τελική, η "αρνητική" ψήφος είναι "σχολιασμός" έμμεσος. Μπαίνουν υποκειμενικοί χαρακτηρισμοί!!!!
Θα πει κάποιος πως και η "θετική" ψήφος περιέχει υποκειμενικά χαρακτηριστικά!!! Σαφώς! Όμως......... Εν προκειμένω θετικά, εποικοδομητικά και όχι αρνητικά και ισοπεδωτικά!!

Δεν με ενδιαφέρουν οι κρίσεις του κάθε "πονεμένου/ης".
Με ενδιαφέρει αν τον/ην θεωρεί ικανό/η και μόνο.
Τέλος, εγώ που απο χαρακτήρα, δεν πρόκειται να δώσω αρνητική ψήφο, γιατί να δω την ψήφο μου σε κάποιο πρόσωπο αποδυναμωμένη;
Διότι, αν εγώ ψηφίσω τον Α θετικά, και κάποιος ψηφίσει τον Α αρνητικά και τον Β θετικά, αποκτά επιπλέον μία ψήφο σε σχέση με εμένα!!!
Αν φυσικά έχει μόνο μία ψήφο και επιλέξει να την χαραμίσει στον "εξωστρακισμό" κάποιου και όχι στον να προτείνει όποιον θέλει...... Τι να πω!!! Άξιος των επιλογών του!!!
Με την ανωτέρω φράση μου, προσπαθώ να κάνω σαφές το εξής: Αν η "αρνητική" ψήφος χαραμίζει την "θετική" μου, γίνεται αυτόματα εργαλείο "επίθεσης" αντί εργαλείου "επιλογής"
Τέλος πάντων, για να μην αερολογούμε: Όποιος επιθυμεί, ας "μοντελοποιήσει" την διαδικασία και τα κουβεντιάζουμε!!!
.......... Η "αρένα" είναι άδεια από "μονομάχους", το πλήθος περιμένει..........................
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 07 Νοέμ 2012, 22:34

Και ουτε που εξυσε την επιφανεια ο φιλος Βασιλης με αυτα που ειπε.Η αρνητικη ψηφος ειναι οτι χειροτερο για μια δημοκρατια κατα την γνωμη μου.Θα εκθεσω τις αποψεις για αυτη εν καιρω και εφοσον ειναι αναγκαιο.Για να σε βοηθησω την θεωρω καθαρα ελιτιστικη.Πειρατικα παντα. ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

sugar
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 26 Μάιος 2012, 19:39

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό sugar » 08 Νοέμ 2012, 00:19

Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων? Από πότε τα πρόσωπα έχουν τόσο βαρύνουσα σημασία στο πειρατικό κόμμα/κίνημα?
Σε ένα χώρο όπου η ελευθερία και η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων, μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. Τα πρόσωπα επανδρώνουν απλά και μόνο εκτελεστικά όργανα, των οποίων η δράση καθορίζεται από το σώμα των μελών, μέσα από ψηφοφορίες. Όσοι νομίζουν ότι στους πειρατές χωράνε καρεκλοκένταυροι, μάλλον πρέπει να πάνε αλλού...εκτός και αν φοβούνται τον ανταγωνισμό. :twisted:
Φτάσε όπου δεν μπορείς

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Νοέμ 2012, 00:54

sugar έγραψε:Γιατί αφιερώνετε τόσες και τόσες αράδες στο θέμα της επιλογής προσώπων? Από πότε τα πρόσωπα έχουν τόσο βαρύνουσα σημασία στο πειρατικό κόμμα/κίνημα?
Σε ένα χώρο όπου η ελευθερία και η άμεση δημοκρατία είναι η Αρχή των πάντων, μείζον θέμα οφείλει να αποτελεί η συμμετοχή. Τα πρόσωπα επανδρώνουν απλά και μόνο εκτελεστικά όργανα, των οποίων η δράση καθορίζεται από το σώμα των μελών, μέσα από ψηφοφορίες. Όσοι νομίζουν ότι στους πειρατές χωράνε καρεκλοκένταυροι, μάλλον πρέπει να πάνε αλλού...εκτός και αν φοβούνται τον ανταγωνισμό. :twisted:

Σωστός!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες