ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
sugar
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 26 Μάιος 2012, 19:39

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό sugar » 08 Νοέμ 2012, 20:45

Rainmaker έγραψε:
sugar έγραψε:Το διαβάζω, αλλά δεν διακρίνω αυτά που λες. Το μόνο που διακρίνω είναι μια απίστευτη γκρίνια όσων δεν ψηφίστηκαν οι προτάσεις τους.

ίσως γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις το καταστατικό
και να νομίζεις ότι υπάρχουν αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες θεσμοθετημένες στο καταστατικό. για σύγκρινε το καταστατικό με τα καταστατικά άλλων κομμάτων και πες μου μετά τις διαφορές. και μετά μίλα μου για ''γκρίνιες''.


Αν δεν κάνω λάθος, ψηφίστηκαν οι παρακάτω αλλαγές στο καταστατικό:

7.1 Το Σώμα των Μελών απαρτίζεται μόνο από τα οικονομικά ενήμερα μέλη.
7.2 Το Σώμα των Μελών μπορεί να κληθεί να αποφασίσει πάνω σε οποιοδήποτε θέμα το οποίο δεν ορίζεται ρητά από παρόν καταστατικό, συμπεριλαμβανομένων και των αποφάσεων της Επιτροπής Διαιτησίας, μετά από αίτημα οποιουδήποτε μέλους,
7.3 Οι κανονισμοί και τα εργαλεία με τα οποία λαμβάνει αποφάσεις το Σώμα των Μελών προτείνονται και αποφασίζονται από το ίδιο.
7.3.1 Προτάσεις για την αλλαγή του κανονισμού ή του εργαλείου λήψης αποφάσεων μπορούν να κατατεθούν από οποιοδήποτε μέλος στην Διοικούσα Επιτροπή.
7.3.2 Η Διοικούσα Επιτροπή οφείλει να ενημερώσει και να θέσει σε διαβούλευση 20 ημερών την πρόταση σε όλα τα μέλη του κόμματος.
7.3.3 Κατά τη διάρκεια της διαβούλευσης μπορεί οποιοδήποτε μέλος να καταθέσει άλλη πρόταση.
7.3.4 Μετά τη διαβούλευση η Διοικούσα Επιτροπή οφείλει να θέσει σε ψηφοφορία προς το Σώμα των Μελών το σύνολο των προτάσεων.
7.4 Το Σώμα των Μελών δεν μπορεί να αποφασίσει την εκλογή προσώπων, εκτός των περιπτώσεων αναπλήρωσης όπου αυτό προβλέπεται από το παρόν καταστατικό.
7.5 Οι αποφάσεις λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία των ψηφισάντων, εφ’ όσον αυτοί αντιπροσωπεύουν περισσότερο από το ένα δεύτερο (1/2) του Σώματος των Μελών.

Σε ποιο κόμμα ισχύει για παράδειγμα το 7.3?
Φτάσε όπου δεν μπορείς

Rainmaker

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 08 Νοέμ 2012, 21:37

sugar έγραψε:
Σε ποιο κόμμα ισχύει για παράδειγμα το 7.3?

καταρχάς θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω επακριβώς μετά την ανάρτηση του νέου καταστατικού
οσο για το 7.3 έχει αξία αν δούμε πότε παίρνει αποφασεις το σώμα πχ παίρνει αποφασεις για θέματα διαιτησίας?
παίρνει αποφάσεις για δελτία τύπου? για το πρόγραμμα δεν μπορώ να πω ακόμα γιατί πεταξα τα χαρτιά μου και δεν θυμαμαι τις αλλαγές και μένουν και οι αποφάσεις που χειρίζεται η ΔΕ που με το παλιό καταστατικό επέτρεπε η ΔΕ να αποφασίζει το σώμα των μελων σε ερωτήματα που έθετε η ίδια η ΔΕ και αν δεν έπιανε τις προϋποθέσεις της απαρτίας επικύρωνε ή οχι μια απόφαση δηλ. αποφάσιζε η ίδια η ΔΕ.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό James » 08 Νοέμ 2012, 22:38

Rainmaker έγραψε:
sugar έγραψε:
Σε ποιο κόμμα ισχύει για παράδειγμα το 7.3?

καταρχάς θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω επακριβώς μετά την ανάρτηση του νέου καταστατικού
οσο για το 7.3 έχει αξία αν δούμε πότε παίρνει αποφασεις το σώμα πχ παίρνει αποφασεις για θέματα διαιτησίας?
παίρνει αποφάσεις για δελτία τύπου? για το πρόγραμμα δεν μπορώ να πω ακόμα γιατί πεταξα τα χαρτιά μου και δεν θυμαμαι τις αλλαγές και μένουν και οι αποφάσεις που χειρίζεται η ΔΕ που με το παλιό καταστατικό επέτρεπε η ΔΕ να αποφασίζει το σώμα των μελων σε ερωτήματα που έθετε η ίδια η ΔΕ και αν δεν έπιανε τις προϋποθέσεις της απαρτίας επικύρωνε ή οχι μια απόφαση δηλ. αποφάσιζε η ίδια η ΔΕ.

Παίρνει γιά όποια απόφαση της ΕΔ αφού το ζητήσει οποιοδήποτε μέλος βάσει του νέου 7.2
Και ναι΄αυτό που έβαλε ο sugar πέρασε, τις σημειώσεις μου από το συνέδριο δε τις πέταξα (κοστίζει κάνα 500ρικο το ipad).
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες