Σχετικά με το live stream

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
kostasrose
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 21:12
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Σχετικά με το live stream

Δημοσίευσηαπό kostasrose » 06 Νοέμ 2012, 15:34

Από όσο γνωρίζω το συνέδριο κάτω από άλλες συνθήκες δεν θα είχε live streaming. 2 ημέρες πριν το συνέδριο ρώτησα στο mumble και αναφέρθηκε ότι ετοιμάζει κάτι ο Giorgio. Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι με δικά του έξοδα αγόρασε ένα μηχανηματάκι για να το κάνει upload με μια κάμερα και ήχο.
Του είπα ότι μπορούμε να το κάνουμε με περισσότερες από 1 κάμερες και με ρώτησε τον τρόπο. Πήρα την πρωτοβουλία και το ετοίμασα το βράδυ της Πέμπτης πριν το συνέδριο χωρίς καν δοκιμή.
Αποφάσισα να κατεβάσω από Κέρκυρα στην Αθήνα μια κεντρική μονάδα 12 κιλών (και αρκετών χιλιάδων ευρώ) όπου είναι και το βασικό μηχάνημα της δουλειάς μου με το ρίσκο ζημιάς ή ακόμα και απώλειας δεδομένων από project που δουλεύω για να ζήσω.
Την Παρασκευή συνέβησαν πολλά και αργήσαμε να ξεκινήσουμε με αποτέλεσμα να φτάσουμε αργά στην Αθήνα για να το δοκιμάσουμε στην πράξη και στον χώρο διεξαγωγής του συνεδρίου.
Το Σαββάτο το πρωί με 2 ώρες ύπνο πήγα στο χώρο του συνεδρίου και εκεί άρχισαν τα προβλήματα:
* Το μηχανηματάκι του Giorgio δεν δούλεψε ποτέ και κάναμε upload από το δίκτυο του συνεδρίου.
* Η εικόνα και ο ήχος ήταν χάλια γιατί δεν μπορούσα να μεταφέρω κάμερες, μικρόφωνα και κονσόλα στην Αθήνα και έτσι κάναμε μετάδοση με webcam και υποτυπώδη μικρόφωνα voice chat. Ο λόγος που δεν μπορούσα να τα μεταφέρω ήταν ότι το αυτοκίνητο που θα ερχόμασταν ήταν ένα μικρό Ι.Χ. και δεν είχε χώρο μαζί με τα πράγματα 3 ατόμων.
* Για να μην "γονατίσω" το δίκτυο του συνεδρίου χαμήλωσα την ποιότητα της εικόνας ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιούν όλοι.
* Μου ζητήθηκε να θολώσω την κάμερα του γενικού πλάνου Λόγο της προστασία προσωπικών δεδομένων που επικαλούμαστε
* Έπρεπε να στήσουμε όλο τον εξοπλισμό μέσα σε 45 λεπτά γιατί άρχιζε το συνέδριο και τα πρώτα 30 λεπτά δεν ήθελε το Ustream να δουλέψει.

Την δεύτερη ημέρα διορθώσαμε όσο μπορούσαμε όσα μας ανέφεραν σε facebook και τηλέφωνα.

Όποιος μπορούσε να κάνει καλύτερη δουλειά με αυτά τα μέσα τον καλώ να μας βοηθήσει την επόμενη φορά και ευχαρίστως να τον βοηθήσουμε και εμείς.
Δεν το κάναμε για προσωπική προβολή ούτε για να ακούσουμε "μπράβο" αλλά για να έχετε μια γεύση και εσείς που θα θέλατε να είστε εκεί αλλά επαγγελματικοί και κυρίως οικονομικοί λόγοι σας απαγόρευαν την παρουσία.

Όπως και να έχει αναλαμβάνω από μέρους μου την πλήρη ευθύνη και έκανα τόσο εγώ όσο και ο Giorgio ότι καλύτερο μπορούσαμε με τα μέσα που διαθέταμε.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Σχετικά με το live stream

Δημοσίευσηαπό agelos » 06 Νοέμ 2012, 15:37

εγω το μόνο που έχω να πώ ένα μεγάλο μπράβο στα παιδια της επιτροπής του συνεδρίου για την δουλεια και σε όσους δούλεψαν στο background για να γινει το συνέδριο και να βγειστον αέρα. δεν χρειάζεται να απολογείται κανεις. είμαστε μικρό κόμμα και χωρις σπόνσορες και λεφτά κάνουμε ότι κάνουμε. ένα μεγάλο μπράβο ξανα σε όλους. και στο επόμενο με την πείρα του πρώτου και με τριπλάσιο κόσμο...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Σχετικά με το live stream

Δημοσίευσηαπό kailor » 06 Νοέμ 2012, 15:42

Εγώ πάντως σας ευχαριστώ και εσένα Κώστα και τον Γιώργο τον Μαριόττι, γιατί χωρίς εσάς δεν θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε live το συνέδριο.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με το live stream

Δημοσίευσηαπό James » 06 Νοέμ 2012, 16:09

ρε συ Κώστα, δε πιστευω αυτά που διαβάζω, είναι δυνατόν?
απολογείσαι? όχι ρε φίλε!
ευχαριστούμε πολύ γιά όλη τη παρουσία σου, αγόρι μου.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: Σχετικά με το live stream

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 06 Νοέμ 2012, 17:22

Κώστα μάλλον λάθος έκανες.....και αφου δε θέλεις μπράβο το οποίο "εννοείται".....η προσπάθειά σας για απευθείας εικόνα και ήχο εκτός της αίθουσας ήταν από τα ++++++++++ του συνεδρίου οπότε σε "παρακαλώ"!!!??? να μεταφέρεις την αποψη σου στο topic θετικα του συνεδρίου και όχι στο απολογητικά....!!
Φιλικά και Πειρατικά
Μιχάλης ;)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες